fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Udemy İngilizce Kursları İşe Yarar Nitelikte Mi?

Udemy İngilizce kursları da gündemime geldi. Bu noktada bana düşen, bu platformun sağladığı dersleri sizin için değerlendirmek. Udemy, farklı pek çok konuda sağladığı destek eğitimlerle öne çıkıyor. İngilizceyi de ihmal etmemiş olan Udemy hakkındaki bu yazıda odaklanacağım nokta, sizlere fayda sağlayıp sağlamayacağı. Odağımızdaki konu ve dersleri iyiden iyiye irdelemeye çalışacağım bu yazının umarım faydasını görürsünüz. Haydi başlayalım!

İçindekiler

Kim Bu Udemy?

Udemy logo

Belki de farklı amaçlarla araştırma yapanların karşısına çıkmış olan Udemy konusuna bugün İngilizce kursu perspektifinden bakıyoruz. Udemy, Türkiye ve yurtdışında aktif olan bir online eğitim ve sertifika platformudur. Kişisel gelişimden bilgi teknoloji kurslarına kadar envai çeşitte ders alabilir, bu süre sonunda kendinizi bir sertifikayla ödüllendirebilirsiniz. Şimdi gelin, Udemy altında alacağınız İngilizce derslerini tanımlayıp tarif edelim. Sonrasında muhtemel faydaları var mı yok mu tartışalım.

Udemy İngilizce Kursları Hakkında Her Şey

Udemy platformunun geneline bakıp İngilizce kursları hakkında yargıya varmak yanlış olur. Bu yüzden bizim asıl odaklanmamız gereken yer, alacağınız İngilizce dersleri. Bu sebeple seçeneklerinizi inceleyerek önemli detayları gündeminize taşıyacağım. Hazırsanız başlıyorum!

Dersler Kaç Kişilik?

Bu sitede sizler için ele aldığım yazılarda konuk ettiğim platformlar birebir ders sunmasa da, 3-5 kişilik küçük gruplar için eğitim veriyorlar. Her ne kadar özel derslerin en verimli ders biçimi olduğunu söylesem de, bütçe dostu çözüm arayanlar grup ile birlikte öğrenmeyi tercih edebilir. Fakat bu noktada dersler yine interaktif etkinliklere izin verecek şekilde bir dizayna sahip oluyor.

Siz de İngilizce öğrenmek için Udemy kurslarını araştırıyorsanız, elbette kaç kursiyer ile birlikte ders işleyeceğinizi araştırabilirsiniz. Udemy ile alacağınız bir derste katılımcı sayısında kısıtlama yoktur. 300, 500, 1000, 2000 kişilik derslere hazır olun. Bunun sebeplerini de bir kaç adım sonra sizlerle paylaşacağım.

Dersler İnteraktif Mi?

Bu soruyu soracağınızı tahmin ederek gündeme almamın sebebi, interaktif derslerin İngilizce eğitiminin demirbaşı olması. Burada bahsettiğimiz şey öğrencilerin ders sürecinde aktif rol almasıdır. Yani, öğretmen belli bir konuyu anlattıktan sonra öğrencilerin vakit kaybetmeden pratik yapması, soru çözmesi ve konuşarak süreci desteklemesi elzemdir. Aksi takdirde eğitim sürecinin bir kanadının kırıldığı ve İngilizce konuşma hedefinin gerçekleşmediği bir durum kaçınılmaz oluyor. Çoğu İngilizce öğrencisi de benzer sorundan muzdarip olduğu için destekleyici kurslarda çözüm arıyor. Udemy ise dersleri interaktif düzleme oturtmadığı için, konuştuğumuz sorunun çözüme kavuşacağı kanısında değilim.

Ders İçerikleri Neler?

Peki Udemy ile neyi, nasıl öğreneceksiniz? Kurslarda ne içerikler var? Öncelikle, Udemy İngilizce kursları çok çeşitli içerik sunuyor. Alıştığımız seviye aralıklı ders içeriği yerine farklı konu ve ipuçlarına odaklı kursları Udemy’de bulabilirsiniz. Örneğin, IELTS writing dersinden gramer dersine, zaman çekimleri dersinden iş İngilizcesi derslerine epey fazla seçenek mevcut.

Bu dersler değişen sürelere sahipler. Yaklaşık 1 saatlik içerikten 9 saate varan içeriklerden bahsediyorum. Herhangi bir derse kaydolduğunuz zaman, öğrenme süreciniz videolar ile işliyor. En temel İngilizce derslerinden bahsedelim; giriş seviyesi derslerini incelemek uygun olacaktır.

Bu kurs, pek çok farklı derslere bölünmüş durumda. Derslerin konuları ise gramer konuları şeklinde bölünmüş. Burada size düşen tel şey oturup dersi seyretmeniz. Buna ek olarak bazı içeriklerde indirebileceğiniz ders notları da var. Fakat derse katılmanız veya soru sormanız mümkün değil.

Kurs Sonunda Sertifika Var Mı?

Peki Udemy’den kurs alıp tamamladığınızda ne oluyor? Merak etmeyin, Udemy eğitim sonunda sizi bir sertifikayla ödüllendiriyor. Aslında, Udemy’nin hizmet amacı, katılımcılara sertifika sağlamak. Günümüzde üniversite mezunu olmak ya da bir alanda kariyere sahip olmak yeterli değil. Kişilerin kendilerini durmaksızın geliştirip yeni gelişmelerden haberdar olması için bu tarz sertifika kursları öneme sahip. Eğer özgeçmişinizde buna benzer sertifikalar varsa avantajlı konuma geçebilirsiniz. Udemy de, bu ihtiyaç sonucu ortaya bu şekilde bir iş modeli çıkarmış. Video dersler her gün, herkese cüzi bir miktar karşılığında sağlanıyor. Eğitim kaygısı ikinci plana atılırken, sertifika ödülü önceleniyor. Soruya cevap vereyim; evet, Udemy size sertifika veriyor. Fakat gerekli yeteneklere sahip olacağınıza işaret etmiyor.

Udemy’nin Maliyeti Nedir?

Udemy fiyat avantajı ile ön plana çıkan bir platform. Udemy ile kurs fiyatlarına baktığımızda 100 TL altına kurs alabilirsiniz. Bugün 5 Ocak 2024, ve fiyatlarda yüzde 80 üzerinde bir indirim var. Kulağa garip gelse de, bu platformda sayısız ders ve her derste binlerce öğrenci olduğunu düşünün. Sizin için bu minik maliyet, Udemy için çok büyük bir karar demek. Çünkü aldığınız derse düzenli bir eğitmen gelmiyor, sorularınızı yanıtlarken sizle vakit kaybetmiyor ve aynı dersi bin farklı kişi farklı zamanlarda alabiliyor.

udemy İngilizce kursu ve fiyatları

Udemy Faydalı Mı?

Şimdi en önemli bölüme geldik. Araştırdığımız Udemy ve kursları size İngilizce konuşma becerisi kazandıracak kadar faydalı mı? Şu noktaya kadar buradan alacağınız kursların formatından bahsettim. Her ne kadar fiyatlarıyla cazip görünse de, ders dediğimiz şeylerin Youtube videosundan bir farkı yok. Hatta Youtube’da hiçbir ücret ödemeksizin daha fazla ve kaliteli içeriği de bulmanız mümkün. Bu açıdan baktığınızda, düşük ücretlere rağmen Udemy mantıklı bir seçenek gibi görünmüyor.

Ayrıca, konuşma pratikleri, geri bildirim, ödevlendirme ve özel dersler olmadığı için bu süreç sadece vakit kaybı getirecektir. Çünkü bu kursların dizaynı, olması gereken İngilizce eğitiminin tam tersini örnekler nitelikte.

Udemy Muadili Platformlar

Udemy ile İngilizce öğrenemeyeceğiniz kanısındayım. Peki, nedir İngilizce öğrenmenin yolu? Çok basit. Sizin ihtiyaçlarınıza kulak verecek bir eğitmen birlikteliğinde özel dersler ve bol bol konuşma pratikleri. Zaten birebir canlı dersler aldığınız zaman bu ikisi de beraberinde gelecektir. Online eğitim konsepti yaygınlaştıkça, İngilizce öğrenmek de daha kolaylaştı. Yani, bu hizmeti alabileceğiniz pek çok kurs var. Bu online uygulamaları öğrenmek için linke tıklamanız yeterli. Fakat içlerinden özellikle bir tanesini önermem gerekirse size Flalingo isimli uygulamayı söylemek isterim. İstisnasız birebir dersler ve kaliteli içerikle size İngilizce konuşturma ihtimali en yüksek olan bu platform ile aldığınız eğitim sonrası geçerli sertifikalar da elde edeceksiniz.

Sonuç: Udemy İngilizce Kursları İşe Yarar Nitelikte Sayılmaz

Bugün, epey merak ettiğiniz Udemy İngilizce kurslarına bir göz attık. Hızlandırılmış kursları video içerikle sağlayan bu uygulama ile İngilizce yanı farlı konularda sertifika da alıyorsunuz. Fakat ihtiyacınız İngilizce öğrenmek ve konuşmak ise, size kötü haberlerim var. İçeriği internette ücretsiz bir şekilde bulacağınız materyallerden farklı olmayan Udemy, size istediğiniz becerileri kazandıramaz. Çünkü, interaktif dersler olmamasıyla birlikte gerekli pratikleriniz de eksik olacak. Hal böyle olunca, İngilizce öğrenmeniz epey zor hale gelecek. Bu ihtiyaç üzerine odaklanmış platformlar da var elbet. Yani, en doğru hizmeti ve eğitimi Udemy yerine sadece İngilizce dersi veren uygulamarda bulabilirsiniz. Bu sonuca varıp gerekli önerileri de yaptıktan sonra, yazıyı sonlandırmaya geldi sıra. Bugünlük de benden bu kadar; görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu