fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
FlalingoOnline İngilizceOpen EnglishPlatformlar

Open English mi Flalingo mu? İngilizcenizi Geliştirmek için Hangisini Seçmelisiniz?

1. Giriş: Open English Mi Flalingo Mu?

Open English reklam çalışmalarıyla son günlerde oldukça karşımıza çıkıyor. Flalingo ise yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başlıyor. Peki bu iki platform arasında kalanlar hangisini seçmeli? Hangisi daha iyi, Open English mi Flalingo mu? Bu yazımda sizlere bu sorunun cevabını vermek istedim. Bu yüzden kapsamlı bir araştırma yaptım. Bu sürede iki platformun öğretmenlerinin ve dolaylı olarak eğitimlerinin kalitesini, kullandıkları kaynakları, müşteri ve destek departmanlarının verimini araştırdım ve platformlar hakkında yapılan kullanıcı yorumlarını inceledim. Edindiğim bilgiler doğrultusunda iki platformu karşılaştırdım ve galip gelen Flalingo oldu! Peki neden? Gelin birlikte görelim.

2. Open English vs Flalingo Genel Karşılaştırma Tablosu

Open English versus Flalingo Tablosu

3. Öğretmen Kalitesi

Bir eğitimci olarak İngilizce eğitimi veren bir platformun kalitesinin öğretmenlerinden belli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, incelediğim platformlarda dikkat ettiğim ilk şey öğretmenler oluyor. Open English ve Flalingo’nun öğretmenlerini karşılaştırdığımda iki platform arasında bu konuda büyük bir fark olmadığını gördüm. Fakat ufak bir farkla da olsa Flalingo bir adım önde görünüyor. 

Open English’te öğretmen olabilmek için; 

 • ana dilinizin İngilizce olması
 • 18 yaşından büyük olmanız
 • daha önce öğretmenlik yapmış olmanız (süresi belirtilmemiş)
 • TEFL ya da TESOL sertifikalarından birine VEYA lisans öğrencisi ya da mezunu olmanız
 • ve haftada en az 10 saat ders verebilecek olmanız gerekiyor. 

Flalingo’da ise öğretmen olmanız için sahip olmanız gereken nitelikler;

 • en az 18 yaşında olmanız, 
 • anadilininizin İngilizce olması veya İngilizceyi anadiliniz gibi konuşabiliyor olmanız,
 • lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız,
 • TEFL, TESOL veya CELTA sertifikalarından birine sahip olmanız,
 • en az bir yıllık öğretmenlik deneyiminizin olması,
 • öğretmeye hevesli, yaratıcı ve öğrencilerin başarısına bağlı olmanız olarak listelenebilir. 

Görüldüğü üzere Open English ve Flalingo’nun öğretmen seçiminde iki fark var. Bunlardan ilki Flalingo’nun hem ana dili İngilizce olan öğretmenlerle hem de İngilizceyi ana dili kadar iyi bilen öğretmenlerle çalışıyor olması. İkinci fark ise Flalingo’nun hem TEFL, TESOL veya CELTA sertifikalarından birisine sahip olmanızı hem de lisans eğitiminizi tamamlamanızı beklemesi. Flalingo’nun aksine, Open English de öğretmen olmak için bu sertifikalardan birisine sahip olmanız VEYA lisans eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Ben bir profesör olarak Open English’in bu kıstası koymasını pek anlayamadım. Evet, bu sertifikalara sahip birisi iyi bir İngilizce öğretmeni olabilir. Fakat lisans mezunu olmak insana böyle bir yetkinlik tamamlamıyor. Eğer Open English öğretmenlerinin İngilizce öğretmenliği mezunu olmalarını isteseydi bunu anlayabilirdim ama bu şekilde bana oldukça mantıksız geliyor. Sonuçta işletme mezunu birisi İngilizce öğretmek ile ilgili hiçbir şey bilmeyebilir ve sadece ana dilinin İngilizce olması onu iyi bir İngilizce öğretmeni yapmaz.

4. Kullanılan Kaynaklar

Öğrencilerin eğitim süreçlerini öğretmenleri kadar kullandıkları materyaller de etkiliyor. Bu yüzden, bu kıyaslamada iki platformun kullandığı kaynakları da kullanmak istedim. Fakat burada Open English ve Flalingo arasında bariz bir fark olduğunu gördüm.

Open English kullanıcılarına interaktif alıştırmalar sunuyor. Fakat bu alıştırmaların detayları hakkında bilgi vermiyor. Dolayısıyla, kimler tarafından hazırlandığını, hangi yayınların kullanıldığını bilmiyoruz. Bu da öğrencide güvensizlik hissi yaratıyor.

Öte yandan, Flalingo öğrencilerine Oxford Üniversitesi Yayınları Kütüphanesine ücretsiz erişim imkanı sunuyor. Böylece öğrenciler hem ders sırasında hem de istedikleri zaman bu kaynakları kullanarak çalışabilir. Flalingo öğrencilerine dünyanın en iyi üniversitelerinden birinin kaynaklarını sunuyor. Böylece, öğrencilerini ve eğitimlerini ne kadar önemsediğini göstermiş oluyor. Ayrıca, Oxford Üniversitesi köklü bir okul olduğu için, bu kaynakların da kaliteli olduğu yadsınamaz bir gerçek. 

5. Müşteri ve Destek Hizmetleri Karşılaştırması

Online İngilizce eğitimi veren bir platformun müşteri ve destek hizmetlerinin aktif çalışması öğrencilerine ve onların gelişimine verdiği değeri gösteriyor. Öğrenciler müşteri destek birimi sayesinde karşılarında bir muhatap buluyor ve dertlerini anlatabiliyor. Dolayısıyla, Open English ve Flalingo’yu karşılaştırırken müşteri hizmetlerini de göz önüne almam gerektiğini düşündüm. İlk bakışta iki platform arasında büyük bir fark yok gibi görünüyor. Fakat kullanıcı yorumları incelendikten ve insanların neler yaşadığı anlaşıldıktan sonra bu farkın büyüklüğü ortaya çıkıyor. 

Anlaşılan o ki, Open English müşteri destek birimi sorunları çözmeye çalışmıyor, yanlış bilgiler veriyor, sorunu anlamamış gibi yapıyor ve satış öncesi kullanıcıları çok sık arıyor. Kullanıcılar ŞikayetVar platformunda bu konudaki mağduriyetlerini dile getirmişler. Burada Open English hakkında yapılmış 267 şikayet bulunuyor. Bunların çok büyük bir kısmı müşteri hizmetlerinin insanları sürekli araması ile alakalı. Öğrencilerin özel alanını ihlal eden Open English sanıyorum ki onları bezdirerek üye olmaya zorlamaya çalışıyor. Bunun ne kadar saygısızca olduğunu ise hiç hesaba katmıyor. 

Flalingo ise kullanıcılarına hem mesaj hem sesli arama yolu ile kendilerine ulaşma imkanı sunuyor. Böylece öğrenciler bir sorunları olduğunda kolayca çözüm bulabiliyor. Ayrıca, incelediğim kullanıcı yorumlarının hiçbirinde Flalingo’nun müşteri hizmetlerinin öğrencileri sık sık aradıklarına dair bir bilgi bulunmuyor. Bunun nedeni hem memnuniyet odaklı çalışmaları ama özellikle de ürünlerine güvenmeleri olabilir.

6. Kullanıcı Yorumları 

Online İngilizce öğrenme uygulamaları hakkında yapılan kullanıcı yorumları da platformun kalitesini gösteren elementlerden. Bu yorumlar sayesinde platformları incelerken bilgi edinebiliyor ve insanların deneyimine göre karar verebiliyorsunuz. Eğer sizden habersizce kartınızdan para çekilmesi çok önemli bir eksi ise, bunu yaşayanları görerek kaçınabilirsiniz. Ya da bir uygulamanın eğitmenlerinin öğrencilere karşı tavrını yorumları inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda da bir platform seçiminize yön verebilirsiniz.

Open English Yorumları

Open English hakkında Ekşi Sözlük, ŞikayetVar ve Trustpilot’da yapılan yorumları inceledim. Bu platformlarda yorumlar Open English’in fiyat konusunda şeffaf olmaması, müşteri hizmetlerinin sürekli arayarak rahatsız etmesi ve öğrencilerin hesaplarından bilgileri dışında para çekilmesi hakkında. Ayrıca, Turstpilot’ta yapılan bir yorumdan müşteri hizmetlerinin öğrencilerin sorunlarını dinlemediğini, satış tamamlandıktan sonra ekstra dersler satmaya çalıştıklarını ve konuda çok ısrar ettiklerini, abonelikleri kullanıcının isteğinin aksine otomatik ödemeye aldıklarını anlayabiliyoruz. Bu kadar sorunu bir arada yaşayan sorunu bir arada yaşayan bu kullanıcının yorumunu aşağıda görebilirsiniz:

“Sadece size sürekli olarak daha fazla şey satmak istiyorlar ve endişelerinizi dinlemiyorlar. Programı bana sattıktan sonra özel dersler satmaya ısrar ettiler ve 10 kez HAYIR dememe rağmen, telefonla konuşan satıcı durmadan ısrar ettiğim için sonunda dersleri aldım. Üstelik, dersleri otomatik ödemeye koydular, bu yüzden iki kez ücretlendirildim (otomatik ödeme sistemine katılmak istemediğimi söylememe rağmen). Derslerimi iptal etmek için birkaç kez aramama rağmen, nihayet biriyle konuşabildim ve özel ders aboneliğimi iptal ettirdim ve hiçbir şekilde daha fazla iletişim kurulmamasını istedim. Gerçekten kötü bir deneyimdi, sadece sürekli olarak daha fazla şey satmak ve sizi otomatik ödeme tuzaklarına sokmak istiyorlar.”

Coco Ruiz, Trustpilot

Flalingo Kullanıcı Yorumları

Flalingo hakkında aynı platformlarda yapılan yorumlar ise daha çok olumlu yönde. Bu yorumlar Flalingo’nun öğrencilerine diğer platformların eksiklerini tamamlaması ve İngilizce öğrenirken oldukça faydalı olması yönünde. Flalingo’nun nasıl çalıştığını ve Open English’ten farkını anlamak için aşağıdaki yorumu okumanızı tavsiye ederim. 

Flalingo Ekşi Sözlük Yorumları

“6 ay başka bir online eğitim platformundan eğitim aldıktan sonra ekşi’deki yorumlardan sonra önce 1 aylık deneme paketi aldığım, sonrasında da 12 aylık abone olduğum uygulama. akıllı öğretmen belirleme algoritması dedikleri yapay zeka ile karıştırılmış bir sistem kullanıyorlar. özet olarak bu sistemin yaptığı en iyi şey beni sadece kendi ilgi ve ihtiyaçlarıma uygun daraltılmış bir öğretmen havuzuyla karılaştırması oldu. benim yalnızca business english’e ihtiyacım olduğu için yalnızca native hocalardan oluşan bir havuzu görmek istedim sistem de bu kriterleri sağlayan ve benim ders yapmak istediğim saatlerde müsait zamanları olan öğretmenlerden oluşan bir havuz yarattı. bence bu en önemli artıları. önceden open english kullanıyordum ve en büyük rahatsızlığım benim tanımadığım onların da beni tanımadığı hocalarla rastgele dersler yapıyor olmaktı. burada neredeyse tüm derslerimi aynı hocayla yapabildim ve bu da ingilizcemin istediğim gibi gelişmesini sağladı. çünkü ben hocayı biliyorum hoca beni biliyor. negatif yanlarına gelince cambly ve open english’e göre fiyatları daha pahalı ve büyük indirimler vermiyorlar. fiyat tek belirleyici etken değil diyorsanız bence güzel uygulama. aboneliğim henüz devam ediyor, fark ettiğim olumsuz yanları olduğunda burada güncellerim.”

-time of fun, Ekşi Sözlük

Ekşi Sözlük’te “flalingo.com” başlığı altında, bir kullanıcı Open English ve Flalingo arasında kalmış. Yaptığı yorum oldukça dikkatimi çekti. Ve sonrasında bir kullanıcının iki platformu deneyip karşılaştırdığını gördüm. Bu kullanıcı, Open English kullanırken uygun ders bulmakta zorlandığını belirtmiş. Ek olarak, ders bulduğunda da öğretmenlerin kalitesinin oldukça düşük olduğunu belirtmiş. Ve öğretmenler ile rastgele eşleşildiği için öğretmenlerin öğrencileri tanımadığını da eklemiş. Flalingo kullanırken bu sorunlarını yaşamadığını belirten kullanıcı olumsuz yaşaması durumunda entry’i güncelleyeceğini bildirmiş. Fakat bir aydır yorumunu güncellememiş olması bana herhangi bir sorunla karşılaşmadığını düşündürdü. Bu kullanıcının yorumunu detaylı incelemek isteme ihtimalinize karşı yorumu aşağıda paylaşıyorum.

Open English Ekşi Sözlük Yorumları

“open english türkiye pazarına girdikten hemen sonra 1 yıllık bir paket almıştım. 2 ay kadar kullandım. daha sonra ders haklarımı kullanamadım. yaşadığım sorunları 3 başlık altında toplayabilirim. ilk sorun, her ne kadar sınırsız ders hakkı deselerde asla böyle birşey yok. yarım saatte bir düzenlenen ders etkinliklerine ne zaman katılmaya kalksam genellikle öğretmen bulunamıyor.bu durumda yarım saat beklemek zorunda kalıyorsunuz. sonraki seanstada aynı uyarıyı alma ihtimaliniz ise oldukça muhtemel. ikinci sorun, diyelimki ders buldunuz. bu kez de öğretmen kalitesinde çok büyük sorun var. öğretmenler maalesef çok düşük profilli, hatta çoğu zaman profesyonel mesleklerinin öğretmenlikle bir bağlantısı yok. güney afrika’dan bir kuaför ya da flipinlerden bir barista ile ders yapmışlığım oldu. üçüncü sorun ise öğretmenlerin asla sizin seviyenizden haberdar olmamaları. open english sistemini öğretmenlerle rastgele karşılaştığınız bir sistem olarak düşünün. öğretmen sizi karşısında gördüğünde sizin kim olduğunuza, seviyenize ya da amaçlarınıza ilişkin hiçbirşey bilmiyor. yarım saatlik dersin zaten önemli bir kısmı durumu anlamakla geçiyor. sonuç oalrak 1 aydır flalingo kullanıyorum ve open english^de yaşadığım bu sorunların hiçbirine yaşamadım. ama henüz çok kısa bir zaman oldu. haftada 3 ders yapıyorum ve yine buradan sizi güncellerim.”

-climats, Ekşi Sözlük

Bunlara ek olarak, öğrencilerimin hem Flalingo’dan, hem de Open English’ten dersler aldığı ve süreçteki kullanıcı deneyimlerini yorumladıkları memnuniyet testine de bakmanızı tavsiye ederim. 10 üzerinde 8 alan Flalingo’nun memnuniyet testi için tıklayabilirsiniz. Open English’in iyi bir grafik çizmekte zorlandığı kullanıcı deneyimi testi için de tıklamanız yeterli olacaktır.

7. Sonuç: İyi Bir Eğitim İçin Open English Mi Flalingo Mu?

Open English ve Flalingo karşılaştırmasının galibi Flalingo oldu. Bu karşılaştırma için detaylı bir inceleme yaptığımı belirtmişti. İncelememde platformların öğretmen kalitesini, kullandıkları materyalleri, müşteri destek hizmetlerini ve kullanıcı yorumlarını incelediğimi de söyledim. Bu alanların hepsinde Flalingo’nun Open English’ten daha iyi olduğu ortaya çıktı. Open English’in öğretmenlerinden ya sertifika ya da lisans diploması istemesi bence büyük bir eksi. Çünkü bir lisans diploması bir kişinin iyi bir İngilizce öğretmeni olacağı anlamına gelmiyor. Ayrıca, kullandıkları materyallerin kim tarafından hazırlandığını belirtmemesi de Open English’in geride kalmasına neden oluyor. Dahası, müşteri hizmetlerinin çözüm odaklı olmaması ve ısrarcı aramaları Open English’in Flalingo’dan daha verimsiz olduğunu gösteriyor. Ayrıca, kullanıcı yorumları incelendiğinde de Flalingo’nun öğrenciler için daha iyi bir platform olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla, bu iki platform arasında karar vermeye çalışıyorsanız size tek bir önerim olacaktır. Bütün bu etkenleri göz önünde bulundurmanız ve Flalingo’yu seçmeniz olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu