fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Boğaziçi Enstitüsü İngilizce Kursları Faydalı Mı?

Boğaziçi Enstitüsü İngilizce kursları faydalı olur mu diye sorduğunuz soruları bu yazıda yanıtlıyorum. Boğaziçi Enstitüsü son zamanlarda popülerlik kazansa da, eğitim kalitesi açısından şüpheye düşürebiliyor. Bunun yanı sıra, rekabetçi fiyatlarla da İngilizce öğrenmek isteyenler için güzel imkanlar sağlıyor. Gelin, Boğaziçi Enstitüsü İngilizce kursları konusuna bakalım ve gerekli incelemelerde bulunalım.

İçindekiler

Boğaziçi Enstitüsü Nedir? Yakından Tanıyalım

Boğaziçi Enstitüsü, ülkemiz sınırlarında popüler olmuş online bir eğitim platformudur. Pek çok farklı dal ve konuda, sertifika verme üzerine yoğunlaşmış bir içerik bu platformda mevcut. Tamamen yerele yönelik hizmet veren bu sertifika fabrikası, belgeleri E-Devlet ile onaylamasıyla ünlü. Boğaziçi Enstitüsü, “ölünceye kadar bakma eğitimi” ve “ilişki koçluğu eğitmenliği” arasında epey geniş bir sertifika yelpazesine sahip. Hizmet alanı hayal gücümüzü zorlayacak derecede geniş olan bu online eğitim platformunda İngilizce de yer bulmuş. Şimdi biz kendi alanımıza odaklanıp buradan kazanacaklarımıza bakalım.

Boğaziçi Enstitüsü İngilizce Kursları

Boğaziçi Enstitüsü’nde pek çok dil kursuna erişebilirsiniz. Bu kurslar genel olarak seviyeler şeklinde ayrılmış. İngilizce de yine başlangıç, A1-A2, B1-B2 şeklinde bölüm bölüm konu edilmiş. Gelin şimdi, ilk defa ele aldığımız bu platform size ne yol ve yöntemlerle İngilizce öğretecek; inceleyelim.

Ders İçerikleri

Derse kayıt esnasında ders içerikleri hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Her bir oturumda hangi konuya odaklanılacağı belirtilmiş. Elbette bu konular gramer konuları. Buradan anlıyoruz ki, alacağınız eğitimi de “gramer eğitimi” şeklinde özetleyebiliriz.

Kurs Amacı

Boğaziçi Enstitüsü altında alacağınız kursların hızlandırılmış içerikler olduğunu unutmayın. Günümüz dünyasında hem eğitim hem de çalışma alanında rekabet arttıkça, bireylerin katılım gösterdiği eğitimler ve aldıkları sertifikalar epey önem kazanıyor. Bu yarışta geri kalmak istemeyen bireyler de soluğu Boğaziçi Enstitüsü ve muadili online eğitim sitelerinde alıyor. Burada amaç öğrenmek ve gelişmekten ziyade sertifika edinmek haline dönmüş durumda. İngilizce konusunda da benzer bir durum yaşanıyor. Burada alacağınız kurs size bir katılım sertifikası sağlayacaktır. Peki gerekli İngilizce konuşma becerileri de beraberinde gelecek mi?

Kurs Yapısı

Kurs yapısı hakkındaki detayları yine kayıt sayfasından edinebiliriz. Öncelikle, derslerin Türkçe işleneceği belirtilmiş. Bu noktada sizleri bir terimle tanıştırmak isterim; oksimoron. Bu kelime, iki zıt kavramın bir aradalığının imkansızlığını anlatır. Örneğin, yuvarlak kare. Bunu hayal dahi edemiyoruz çünkü iki kavramın bir arada bulunması imkansız. Öte yandan, Türkçe işlenen bir İngilizce kursu da sizce oksimoron değil mi? Her zaman belirttiğim gibi, İngilizce teorik bir bilgi birikiminden ibaret değildir. Bu dili öğrenmek isteyenler, eğitim süreçlerine konuşma ağırlıklı olmak üzere diğer iletişim kanallarını da eklemelidir.

boğaziçi enstitüsü İngilizce kursu

Bir diğer vurguladığım konu da, online ile birlikte birebir özel dersler almanızın ne kadar kolay olduğu konusunaydı. Böylelikle İngilizceyi en doğru ve en verimli şekilde öğrenebilirsiniz. Lakin, bugün incelediğimiz Boğaziçi Enstitüsü, bir kursa 3 değil, 5 değil, 100 değil binlerce kayıt yapabilir. Gördüğüm zaman çok şaşırdım. Bu kadar kalabalık bir oturumda kim ne öğrenebilir? Ne soru sorabilir?

boğaziçi katılımcı

Boğaziçi Enstitü Fiyatlar

Katılımcı sayısından bahsederken, gerekli kanıt için sizlerle paylaştığım görselde fiyat bilgisini de görebilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü’nden İngilizce öğrenmenin bir kur için maliyeti 900 TL. Ayrıca bu fiyatın yüzde 20 indirimli olduğunu da görüyoruz. Katılımcı sayısı, ders içeriği, kurs yapısı ve kalitesini bir yana, fiyatı da diğer yana koyarsak, bu platformu seçmek kârlı bir seçim olmayabilir. Ne derler bilirsiniz; ucuz etin yahnisi yenmez. Bu fiyatlarla herhangi bir yetenek kazanamadığınız müddetçe sizin için kazanç değil, 900 TL’lin bir kayıp yolda demektir.

Boğaziçi Enstitüsü İngilizce Kursları Faydalı Mı?

Bu kursların size fayda sağlayıp sağlamayacağı konusunda sizin de benim gibi şüpheye düşmeniz gayet normal. Bu platformu ülkemizde çoğu kişi bilse de, tanınırlık eşit değildir başarı. Eğer gerçekten İngilizce öğrenmek istiyorsanız, pek çok yol ve yöntem mevcutken buradan eğitim almak benim için mantıklı gelmiyor. Çünkü eğitim içeriği tamamen sertifika sağlamak adına düzenlenmiş. Tek eğitmenin 4000 kişiye aynı anda ders verdiği nerede görülmüş! Bunlar İngilizce derslerinden çok online seminerler halinde gerçekleşiyor. Kısacası, yeterli ve gerekli İngilizce eğitimi konusunda sağlanan şeyler epey kısıtlı. Bu yüzden, bu soruya cevabım “hayır oluyor”. Maalesef Boğaziçi Enstitü İngilizce ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli bir altyapıya sahip değil. Zaten, bu platformun asıl amacı da insanlara İngilizce konuşturmak değil. Yani, yol yakınken kendinize farklı fakat efektif içerikte online İngilizce kursları aramanız yönünde olacak.

İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Sertifikalı Alternatif Platformlar

Üzülmenize gerek yok çünkü internette alternatif platformlar ve geçerli sertifikaları sizi bekliyor. İngilizceciniz olarak online İngilizce tavsiyeleri verdiğim bu sitede pek çok farklı uygulamayı ele aldım. Bazısı iyi, bazısı kötüydü. Fakat çoğu İngilizce konuşmayı baz alarak dersler hazırlıyor. Ayrıca hiçbiri de 4000 kişilik kurslar açmıyor. İnternette bulacağınız alternatif kurslarda anadili İngilizce olan eğitmenlerle bu dili konuşarak öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda alternatif platformları sıraladığımız içeriğe göz atabilirsiniz.

Bunun yanı sıra şayet sertifika ile öğrendiğiniz ya da öğreneceğiniz İngilizcenizi kanıtlamak istiyorsanız, bugünkü konuğumuza mecbur değilsiniz. İnternette pek çok platform sizler için değil Türkiye, dünya çapında geçerli sertifikalar sağlıyor. Eğer bu uygulamalardan haberdar olmak ve sertifikalar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizin için bu içerikte gerekli konunun üzerinde durmuştum.

Sonuç: İngilizce Öğrenmek İçin Boğaziçi Enstitüsü Faydalı Değil

Sonuç: İngilizce öğrenmek için Boğaziçi Enstitüsü faydalı değil. Çünkü, bu kursların asıl amacı size İngilizce konuşturmaktan ziyade, sertifika sağlamak. Hal böyle olunca, eğitimleri de gayet verimsiz geçiyor. Derslerin İngilizce değil Türkçe olması, aynı anda 4000 kişiye eğitim ve gramer içeriği bunu kanıtlıyor. Bunun yerine dilerseniz doğru tekniklerle kaliteli içeriği birleştiren diğer uygulamalara yönelme şansınız var. Fakat Boğaziçi Enstitüsünü seçme nedeniniz fiyatı ise, sizi bir kez daha düşünmeye davet edeceğim. Fiyatlar düşük olsa da, size getireceği yeterli bir hizmet yok. Demek istediğim, 900 lira verip İngilizce konuşma hayallerinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu yazıdan da bu kadar; görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu