fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizcePreply

Preply Hakkında Her Şey: Preply İngilizce için Doğru Yer Mi?

Preply hakkında her şey: Bu yazıyı okumadan Preply indirme! Dil öğrenmenin sayısız avantajının farkında olan bilinçli kişiler çareyi online platformlarda arıyor. Bu blog için İngilizce özelinde konuşacak olursak, farklı dil seçenekleri olan Preply de yoğun bir şekilde İngilizce eğitimi için tıklanıyor. Eğer siz de İngilizce konuşmak istiyor, ve bu süreçte size yol gösterecek olan uygulamaları inceliyorsanız doğru yerdesiniz. Hakkında her şey serimizin devamında elbette Preply gibi popüler bir uygulamaya yer vermezsek, hata etmiş oluruz. O halde sizler için derinlemesine bir Preply incelemesi ele alalım.

İçindekiler

Preply Hakkında Öğrenmeniz Gereken Şeyler

Teknoloji ilerledikçe eğitime erişim de bir o kadar gelişti ve farklı formlara dönüştü. Düşünün, sadece Preply uygulamasını saniyeler içinde indirerek, bir sürü farklı dilde eğitim veren 32 binden fazla eğitmen bulabiliyorsunuz. Peki, kolaylık demek, işlevsellik demek mi? Verim konusunda hiç mi şüphemiz yok? Elbette kolaylık işlevselliği ve verimi peşi sıra getirmiyor. Ben de bu yüzden Preply uygulamasını her şeyiyle inceleyerek sizlere bir fragman sunmak istiyorum. Böylelikle İngilizce yolculuğuna çıkmadan önce kesilen biletin doğru yöne gittiğinden emin olabilirsiniz.

Preply Çalışma Prensibi

Öncelikle Preply nasıl çalışıyor, onu öğrenelim. Preply’de aylık ya da yıllık bir üyelik ücreti vermek yerine, ders başı bir ödeme yapıyorsunuz. Yani, seçtiğiniz kişinin belirttiği fiyatı vererek bir ders süresi geçiriyorsunuz. Bu uygulamada esas olan, anı yaşar gibi dersi yaşamak. Her ne kadar seviye bazında eğitim seçenekleri görseniz de, yine aynı sistem uygulanıyor ve yeni bir öğretmen seçimi ve ödemesiyle eğitime devam ediyorsunuz. Burada sürekliliği sağlamak ve plan oturtmak sadece size, öğretmene ve şansa kalmış bir durum. Preply bu konuda bir garanti sağlamıyor. Çünkü bu uygulamanın asıl amacı dil öğrenmek isteyenleri, o dili konuşabilen kişilerle bir araya getirmek.

Ders İçerikleri

Preply’de ders içerikleri birebir olarak karşımıza çıkıyor. Elbette özel bir ders için daha yüksek meblağ ödemek istemeyenler, çareyi taviz vermekte buluyor. Bahsettiğim gibi, seviye bazlı içerik de bulmak mümkün görünse de, bu öğretmen ve size bağlı bir durumda. Burada Preply’nin size sunduğu, öğretmen seçeneklerini filtreleyerek, dilediğiniz seviyede eğitim verebilecek olanları karşınıza çıkarmak. Daha sonra bunları da en düşük ücret isteyene göre sıralayıp, bütçe dostu seçimler yapabilirsiniz.

Kullanılan Kaynaklar

Preply, ders içi kaynaklarında ipleri hocaların eline vermiş durumda. Yani platform olarak belli bir kaynak sunmuyor. Fakat öğrencilere egzersiz yapmaları için minimal pratikler sağlayabiliyor. Bunları websitesinde de bulabilirsiniz. Bu konuda çok fazla konuşmaya gerek yok. Nihayetinde gayet basitçe hazırlanmış konu konu boşluk doldurma tarzı sorular var. Kapsamlı, pedagojik ilkelerle uyumlu ve çok yönlü bir kaynaktan bahsetmek mümkün olmuyor. Örneğin, bazı rakipleri bu konuda ciddi imkanlar sağlarken, Preply biraz ihmalkâr bir tavır takınmış gibi.

Preply Öğretmenleri Hakkında Her Şey

Preply uygulamasının tüm sistemi, öğretmenler üzerine inşa edilmiş durumda. Çünkü uygulama aslında bir öğretmen veritabanı işlevi görüyor. Yani Preply için öğretmenler her şey. Biz de Preply hakkında her şeyi inceliyorsak, yüzümüzü öğretmenlere çevirmenin vakti geldi.

Öncelikle öğretmenler konusunda aramamız gereken özellik, profesyonel eğitmenler olmaları. Yani eğitim bilimini kendine yol gösterici seçmiş, doğru teknikleri ve nasıl kullanılması gerektiğini bilen kişiler bize hocalık etmeli. Bunun yanı sıra, popülerleşen online İngilizce kursları esnekliğin avantajıyla native, yani anadili İngilizce bilen kişileri eğitmen kadrosuna katıyor. Böylelikle konuşma merkezli bir ders işleyişi garanti altına alınıyor. Öğrenciler de bu durumdan hoşlanıyor elbette. Her ne kadar native olmak zorunlu olmasa da, bir kriter haline gelmiş durumda.

Preply kadrosuna baktığımız noktada, yine profesyonel ve native eğitmen vurgusuyla karşılaşıyoruz. Fakat öğretmen alma sistemine ve gerekliliklerine baktığımızda bir uyuşmazlık görüyoruz. Burada eğitmen olmak için tek şart, o dili konuşabilmek. Native olmadan da kadroda yer almak mümkün. Bunun yanı sıra, profesyonellik de arananlar arasında yok. Yani eğitim fakültesi mezunu olmak ya da eğitmen sertifikası almak da Preply için gerekmiyor. Kısaca, Preply öğretmenleri için native değiller, ve anadilleri de İngilizce değil desek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Elbette bu niteliklere sahip olan kişiler platformda yer alsa da, bunu genele yayamıyoruz. Bu konuya dair yaptığım bir inceleme yazısı da burada. Detayları siz de kontrol edebilirsiniz.

Preply Fiyatları

Gelelim Preply fiyatlarına… Bu uygulamada sabit bir abonelik fiyatının olmadığını söylemiştik. Fiyat aralıkları ise çok değişken. Her öğretmen kendi dersi için fiyat belirliyor ve bu da çeşitliliği arttırıyor. Şu an İngilizce dersi için fiyat aralığına bakalım. En düşük fiyattan arama yaptığımızda 90 liralık bir ders başı ücretine sahip öğretmen bulabiliyoruz. En yüksek fiyat ise 2.900 lira! Bu ücretin tek ders başı olduğu aklınızda kalsın. Ortalama fiyat ise neredeyse 1500 lira. Bu platformda ders ücretlerinin, öğretmen değerlendirme puanı ve deneyimi arttıkça yükseldiğini de aklınızda bulundurun. Ayrıca seviyelere göre de aratma yaparsanız, başlangıçtan ileriye doğru fiyatlar yine artacaktır.

Preply’den Alabileceğiniz Verim Hakkında Her Şey

Bu noktaya kadar Preply’nin sunduğu en önemli konulaı inceledik. Çalışma sistemi, eğitmenleri ve fiyat politikası hakkında her şeye ulaştık. Yanıtlamamız gereken asıl soruya geldik; Preply verim sağlar mı? Elbette Preply’nin eğitmen ve fiyat konusundaki değişkenliği, verim konusunda da benzer şekilde bulunuyor. Bu uygulamadan verim almanız mümkün; o da iyi bir öğretmen bulup doğru bir sistem oturtabilmenize bağlı. Yani verim konusundaki pek çok parametre, Preply’den bağımsız işliyor desek yeri. Ayrıca iyi bir eğitmenin de isteyeceği fiyatlar da malumunuz. Tabi o konu size ve cebinizin gücüne bağlı. Kısacası, kumar oynamaya varsanız, Preply’nin verimli yönlerini bulma şansınız var.

Sonuç: Preply Uygulaması Hakkında Her Şey Alternatiflere İşaret Ediyor

Sonuç: Preply uygulaması hakkında her şey alternatiflere işaret ediyor! Eğitmeninden fiyatına bu uygulamada sabit bir şey bulmamız mümkün değil. Her şey esneyip değişkenlik gösterdikçe, şüphelerimiz de dalgalanıyor. Bu noktada sabit fiyat ve düzenli bir program sağlayan uygulamalar öğrencilerin isteklerine daha doğru yanıtlar verir diye düşünüyorum. Peki sizin görüşleriniz neler? Bugün benden istediğiniz Preply değerlendirmesinin sonuna geldim. Bir dahaki sorularda görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu