fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
EF English LiveGenelOnline İngilizce

EF English Live Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey Burada!

EF English Live hakkında merak ettiğiniz her şey burada! İnternetin popülerlerinden olan bu uygulama da, yolu İngilizceye düşenlerin uğrak noktalarından biri. Peki EF English, sizin sorunlarınıza çözüm sağlayabilir mi? İngilizce konuşturur mu? Hocaların kalitesi nedir? Peki bunlar nasıl bir maliyete sağlıyor? Hepsi bu yazıda!

EF English Live Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EF English Live hakkında bilmeniz gerekenler listesi biraz uzun oluyor. Çünkü bu platform pek çok sırla birlikte karşımıza çıkıyor. Hakkında en ufak detayı öğrenmek için bile iletişim formu doldurmak gerekiyor. Nedir bu kadar gizli olan, ben de bilmiyorum. Fakat öğrenmeye bir noktadan başlayalım.

Grup Dersleri

EF English Live, yine canlı dersleri iki koldan yürüten bir uygulama. Yine grup dersleri ve bireysel dersler olarak ikiye ayrım yapıyor ve fiyat farkıyla çıkageliyor. Bu uygulamanın sunduğu grup dersler de haliyle pahalı. Fakat bu derslerin kaç kişilik olduğu konusunu da bilemiyoruz. Belki işinize yarar diye şu bilgiyi vermek istiyorum. Gün boyu 30 dakikalık aralıklarla canlı grup dersleri açılıyor ve sınırsız erişim imkanı sağlanıyor. Aslında öğrenciler için kıymeti büyük olan canlı derslerin bu kadar sık bir şekilde yer alması da benim kafamda şüphe yaratıyor. Daha doğrusu, derslerin sıklığı kalite ile ters orantılı olabilir. Sonuç olarak bu uygulamayı kullanan herkes için gün boyu ders yayınlamak büyük bir iş yükü demek. Yani bir hoca, tüm gün boyu bireysel derslere girmek durumunda mı? Bu yoğunluğun altından nasıl kalkılıyor? Peki dersler nasıl geçiyor? Farkındaysanız, grup derslerinin verimi noktasına dahi varamadık. En iyisi gelin, bir de bireysel dersleri anlamaya çalışalım.

EF English Live Grup Dersleri Kaç Kişilik

Grup derslerinden bahsedip, sınıf mevcudundan da bahsetmemek olmaz. Çünkü online İngilizce konsept ve imkanlar gereği genelde birebir dersleri sağlamasıyla sevildi. Ancak grup dersleri de bazı öğrenciler için cazip bir ders ortamı yaratıyor. Ancak EF English Live, bu dersleri çok büyük gruplar için açıyor. Bir EF English Live online grup dersi oturumunda 7-8 öğrenci yer alıyor. Bu sayı, online bir kurs için çok fazla.

Birebir Dersler

Birebir dersler konusunda da EF English Live bilgi vermiyor. Sadece bir kaç cümleyle bu derslerin verimini vurguluyor. Yani haftada kaç dersi kaç dakikaya alacağınız bilgisi vermiyor. Hatırlatmam lazım ki, bu konuştuğum ders çeşitleri de genel İngilizce adı altında veriliyor. Fakat burada da günlük hayat vurgusunun da sık yapılması, akademik amaçlarla İngilizce öğrenen bireyleri dışarıda bırakıyor. Yani kapsamlılık konusunda EF English Live sisteminin bir renovasyona ihtiyacı var.

Materyaller

Sitey aradım, taradım. İnternetin altını üstüne getirdim. Fakat EF English Live öğrencilerine hangi materyalleri sağlıyor öğrenemedim. Halbuki bu yazıda asıl amacım sizlere EF English Live’a dair detaylı bir tura çıkarmaktı. Aynı zamanda platformun İngilizce sitesini de ziyaret ettim. Burada da yaşlara yönelik hazırlanmış içerikler vardı. Fakat yine hangi materyal üzerinden ders işlenecek, ya da ödevlendirme yapılacak, bir bilgiye erişemedim. Bunun yanı sıra ders dışında öğrencilerin pratik yapabileceği bir araç da yok.

Eğitmenler

Bu platform da elbette öğretmenlerini vurgulamayı ihmal etmiyor. EF English Live yine anadili İngilizce olan kişilerden bir kadro oluşturduğunu belirtiyor. Anasayfada karşımıza çıkan öğretmenlerin de İngiltere’de ikamet ettiği göze çarpıyor. Fakat bir miktar daha ilerlediğimizde görüyoruz ki, yine standart sertifikaların devreye girmiş. Bu platformda eğitmenler konusuna sıklıkla değiniyorum. Ve burada temel eğitmen alımları, TEFL veya muadil sertifikalar gözden geçirilerek yapılıyor. Bu sertifika mesleği, eğitimi ya da anadili ne olursa olsun, İngilizce bilen ve bir kaç aylık kurs alan kişilere veriliyor. Böylelikle yabancılar için İngilizce dersi verebilme yetkinliğine kavuşuyor. Yani altını çizmek istediğim şey, EF English Live da standartları takip ediyor. Kısacası, burada native kadar, native olmayan hocaya da yer var.

Müşteri Hizmetleri

Gelelim EF English Live’ın sağladığı müşteri hizmetlerine… Bu konuda ne desem bilemiyorum. Bildiğiniz gibi internette karşımıza çıkan değerlendirme ya da şikayetlerin odak noktası müşteri hizmetleri oluyor. Fakat internette yorum bulmak da mümkün olmuyor. Bu da bir sonraki bölümün konusu. Ama bu blog içinde yaptığım uygulamaların kullanıcı deneyimi testi, EF English Live için de denendi. Maalesef öğrencileri memnun etmeyen bir deneyimle karşılaştık. Müşteri hizmetleri konusunda negatif yorumlar da değerlendirmelerde yer aldı. Bu konuda elimizdeki tek data bu. O yüzden şimdi verdiğim linke tıklayarak, bu bölümdeki bilgi eksikliğini bir diğer yazımda gidereceksiniz.

EF English Live Fiyatları

İşte en merak ettiğiniz konuya geldik; EF English Live fiyatları! Bu konu çok merak ediliyor çünkü alacağınız hizmetin karşılığını öğrenmek neredeyse imkansız. Nedenini ben de anlayamamış olsam da, fiyatlar sanki bir devlet sırrıymışçasına saklanıyor. Sadece basit bir konuyu öğrenmek için tüm bilgilerinizi elinizle teslim etmeniz gerekiyor. Belki de bundan daha fazla göz korkutucu olan, sürekli telefonunuzun çalması ve ders almanız için baskı yapan satış elemanları. Fakat biz bu sırrı ele geçirdik; EF English Live fiyatları elimizde. İşte o tablo:

Paket SüresiDers ŞekliFiyatDers Süresi
Paket 1
(yıllık üyelik)
Ayda 30 özel ders + Ayda 4 birebir ders436 $ = 12.396 ₺ (aylık)Birebir ders:
40 dk
Paket 2
(yıllık üyelik)
Ayda 30 özel ders + Ayda 8 birebir ders556 $ = 15.812 ₺ (aylık)Grup ders:
45 dk

Bu fiyat bilgilerini aldığım sırada, vadedilen ders sayısı ve süresini de öğrenmiş oldum nihayetinde. Bu tabloda diğer bir önemli bilgi de aydınlığa çıkmış oldu.

EF English Live Yorumları Hakkında Her Şey

Bu bölüme geçmeden önce, bir uygulamayı satın almadan önce yorumların ne kadar kıymetli bilgiler vereceğini söylemiştim. Fakat bunca yıldır hizmet verdiğini söyleyen bir platform, sanki daha dün piyasaya çıkmış gibi. İnternette neredeyse hiçbir yorum yok. Özellikle bu konuda Ekşi Sözlük’ün önderliğinde bir değerlendirme trendi var. Şimdi sizden ricam, Ekşi Sözlük’e gitmeniz ve arama çubuğuna “EF English Live” yazmanız. Gördüğünüz karşısında siz de şaşırmış olmalısınız. Neyse, Ekşi Sözlük’e girmek ismeyeneler için bir ekran görüntüsü bırakmak isterim. İsteyenler tıklayabilir.

Ef English live hakkında bir yorum

Yani kelimenin tam anlamıyla EF English Live bizi yorumsuz bırakıyor. Bilgi ve iletişim kimsenin tekelinde değilken, hakkında yapılan yorumları sildirmesi eğitim kalitesinin yanı sıra EF English Live’ın farklı konularda da eksikliğini dile getirmiş. Bu tatsız konuyu burada bırakalım.

Sonuç: EF English Live Hakkında Her Şey Yine Bir Bilinmezliğe Çıkıyor

Sonuç: EF English Live hakkında her şey yine bir bilinmezliğe çıkıyor! Bugünkü yazıda asıl amacım sizlere EF English Live hakkında derli toplu bir bilgi vermekti. Fakat yeniden bir inceleme yaptığımda yine aynı şekilde bilgi eksikliğiyle karşılaştım. Fiyatlar başta olmak üzere, her şey çok yuvarlak bir şekilde ifade edilmiş. Hal böyle olunca, her şeye şüpheyle yaklaşmaya başladım. Özellikle yorumlar kısmında da Ekşi Sözlük’te yaptıkları da beni EF English Live’dan soğuttu. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Bu uygulama sizi İngilizce konuşturacak kalitede mi? Kullananları üzer mi? Düşünme taşınma görevini size tayin ederek, yazımı noktalıyorum. Görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu