fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizcePreply

Preply Güvenilir Mi? Bana Kötü Bir Deneyim Yaşatır Mı?

Preply güvenilir mi sorusuyla bazen başbaşa kalan öğrenciler olduğunu fark ettim. Özellikle de fiyatlarıyla bizi zorlayan bu uygulamanın ne kadar güvenilir olduğu bazen sorgulanıyor. Peki bu soruyu sorduran nedenler neler? Preply uygulamasına dair neden güvenlik şüpheleri var? Bu yazıda öncelikle Preply güvenilir mi sorusunun kökenlerine inelim. Sonrasında da bir inceleme yapıp, bulduklarımızı raporlayalım. Sonra da gerekli yanıtı verir ve İngilizce yolunda ya Preply ile devam eder ya da en yakın dönüşte saparız. Güvenli okumalar!

Preply Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Preply güvenilir mi sorusunu yanıtlamamız için, herkesin bu uygulamanın geçmişini ve özelliklerini bilmesi lazım. Aksi takdirde yanıtımız havada kalabilir. Preply, online bir dil platformudur kısaca. Ancak, sistem olarak birçok dil platformundan daha farklı bir sistemi vardır. Şimdi bunu alt başlıklar halinde açalım.

Uygulamaya Değil Eğitmene Abonelik

Bu blog başta olmak üzere ele aldığım ve sizin de duyduğunuz uygulamalar, Preply’den çok daha farklı bir sisteme sahip. Mesela Preply alternatifi olan Open English, Cambly, Flalingo, Konuşarak Öğren gibi isimler sizi platformun sağladığı kurs içeriğine abone yapıyor. Ama Preply, bir kurs içeriğine değil, eğitmene abone yapıyor. Yani parayı Preply’e değil öğretmene veriyorsunuz. Öğretmen de bunun belli bir miktarını Preply’e aktarıyor. Peki bu ne demek?

Preply Paket İçerikleri

Preply paket içerikleri konusundan bahsedecek olursak diyecek bir şeyim yok. Çünkü Preply bir paket sağlamıyor. Tüm fiyatlar ve fiyata dahil alacağınız her şey eğitmene bağlı. Fiyatlar eğitmen tarafından belirleniyor ve bir kaynak da verilecekse yine eğitmene bağlısınız. Bu noktada Preply size ne bir kalite standartı ne de bir güvence sağlamıyor.

Preply Öğretmenleri

Preply’de tüm iş eğitmende bitiyor kısaca. Bu yüzden, bu konuyu yakından takip etmelisiniz. Preply uygulamasında İngilizce öğrenmek istiyorsanız, 10 binden fazla eğitmenden ders alma şansınız var. Ancak Preply’nin işe alma kriterlerine baktığımızda, sıkı kuralları olmadığını görüyoruz. Yani bu platformda eğitim vermek ve para kazanmak için ne bir mezuniyet, ne eğitim deneyimi ne de sertifika lazım. Kısacası isteyen herkes Preply’de ders verebiliyor. Belki siz de işi eğitim olmayan, tecrübesiz bir kişiye denk gelirsiniz. Bunu istemiyorsanız, Preply sizin için ideal bir yer değil. Preply eğitmenleri hakkında yaptığım incelemeyle aklınızdaki soru işaretlerini silebilirsiniz.

Preply Güvenilir mi? Neden?

Bu yazıda asıl aradığımız yanıt, Preply uygulamasının sizi üzüp üzmemesine dair. Bu yüzden, Preply güvenilir mi sorusunu soranlar için uygulamayı inceliyoruz. Şu ana kadar baktığımızda gördük ki,

 • Uygulama belirli bir eğitim standartı sağlamıyor.
 • Preply öğretmenleri belirli bir kalite standartı sağlamıyor.
 • Belirli bir fiyat politikası yok, ücretler ortalamanın çok üzerinde.
 • Canlı iletişim ve yardım hattı yok.

Bunlar, uygulamanın sadece belli bir kısmını oluşturan eksikler. Bu eksiklere odaklanmamın nedeni, güven konusunda bize negatif bir bakış sağlamaları. Özellikle de İngilizce öğretme amacıyla yola çıkmış bir online dil kursunda eğitim standartları, cep harçlığını çıkaran öğrencilerin öğretmenlik yapmasıyla belirlenmemeli. Çünkü bu ücreti veren kişiler profesyonel bir destek arıyor çoğunlukla. Hem bir eğitim programı, hem destekleyici materyal hem de doğru eğitmenin olmadığı Preply için güvenilir dememiz biraz zor. Buna ek olarak yardım hattının yeteri kadar gelişmemiş olması da bu güvensizliği perçinliyor.

Preply Neden Güvenilir Değil?

Benim açımdan, Preply uygulamasını güvensiz yapan şey eğitmen standartı. İngilizce öğrenmek isteyenler için doğru yardımı ve rehberliği sağlamayan eğitmenler, size kötü deneyim sunabilir. Bu noktada şikayetçi olursanız, Preply’den yardım almanız mümkün değil. Çünkü tüm abonelik eğitmenle sizin aranızda. Preply, yalnızca elde edeceği komisyona bakıyor. Ayrıca, Preply de size zaten iyi bir İngilizceyi sözleşmeyle vaat etmiyor. Preply size yalnızca eğitmen seçeneği sağlayan bir uygulama. Burada Preply’nin politikasını eleştirsem de suçlamam haksızlık olur. Ancak siz kaliteli İngilizce eğitimi ile belirli seviyeye gelip başarı elde etmek isterseniz, Preply’de kötü bir deneyim elde edebilirsiniz.

Preply Uygulaması Hangi Durumlarda İşe Yarar?

Peki Preply uygulaması topyekün kötü mü? Elbette hayır. Burada iyi-kötü olmasından ziyade uygunluk-uygunsuzluk durumu var. Örneğin, İngilizce öğrenmeye sıfırdan başladıysanız ve orta-üstü seviyeye gelmek istiyorsanız Preply doğru adres olmayacaktır. Çünkü eğitmenler bakımından belli bir kalite standartının olduğunu söyleyemiyoruz.

Ancak farklı diller öğrenmek isterseniz, mesela Lehçe, Yunanca, Almanca, Rusça Fransızca…, Preply burada geniş bir yelpaze sağlıyor. Ancak eğitmenler yine deneyimsizlerden oluşabiliyor. Buna ek olarak, kendi dil bilginizle ek gelir oluşturmak için Preply’de siz de eğitmen olabilirsiniz. Ancak İngilizceyi hobi olarak öğreniyor, sohbetle geçen iddiasız dersler olsun diyorsanız Preply sizi kalitesiyle üzmez. Ancak fiyatlarıyla üzecektir. Yine de herkesin bütçesi kendine.

Güven İçinde Online İngilizce Öğrenebileceğim Uygulamalar Neler?

Preply güvenli mi sorusuyla belki de birçoğunuz hayal kırıklığına uğradınız. Ancak size önerim bunu bir fırsat olarak görmeniz. Yani daha iyi online İngilizce uygulamalarını tanıma fırsatı… Peki güvenli İngilizce uygulaması nasıl olur? Burada yine ihtiyaçlar belirleyici olacaktır. Ama gelin en temel özellikleri listeleyelim.

 • Her seviye ve her amaca uygun İngilizce programı sunması,
 • Eğitmenleri sınama ve denetleme mekanizmasının olması,
 • Kalite standartı sunması,
 • Yardımcı bir destek hattı sağlaması,
 • Eğitmenlerinin İngilizce öğretme sertifikası olması,
 • Paket içeriklerinin İngilizce eğitimine uygun olması,
 • Sabit bit fiyat politikası olması,
 • Öneri ve taleplerinizi önemsemesi,
 • Vaat ettiği özellikleri güvence altına alması.

Bu özelliklere dikkat ederek, kendiniz için uygun bir online İngilizce kursu araştırabilirsiniz.

Öğrenciler Flalingo’ya Güveniyor

Eğer güven içinde kullanıp İngilizce konuşacağınız bir platform arıyorsanız karşınıza Flalingo çıkacaktır. En popüler İngilizce platformu olmasa da kullanıcıların sevdiği bir platform. Özellikle de sağladığı program ve eğitmen kalitesiyle övgü alıyor. Buna bir de destek hattı eklendiği zaman öğrenciler için Flalingo güvenilir bir platform oluyor. Bu sebeplerle, Flalingo’yu güvenilir online İngilizce kursları konusunda örnek gösterebiliriz. Bu uygulamaya en azından bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ancak aramalarınıza çeşitlilik katmak istiyorsanız, sıralamamıza bakıp alternatif uygulamaların özelliklerini gözden geçirebilirsiniz.

Preply Güvenilir mi Sorusuna Final Bakışı

Bugünkü yazımızın da sonuna geldik bile. Bugün, sizlerle Preply güvenilir mi sorusunu tartıştık. Ancak şunu gördük ki, sistemi gereği Preply size aradığınız güveni sağlamayabilir. Eğitmenlerinin belirli bir standartta olmaması ve pahalılığı nedeniyle kötü bir deneyim yaşatabilir. Ayrıca sistem öğretmenle anlaşma ve öğretmene abonelik şeklinde ilerlediği için Preply size her konuda yardımcı olamıyor. Bu da Preply uygulamasını yeterince güvenilir yapamıyor. Ancak, online İngilizce öğrenmek için pek çok uygulama var. Kendi ihtşyaçlarınızı tanıdıktan sonra eminiz ki size hem iyi bir deneyim hem de eğlenceli öğrenim sağlayacak olan uygulamayı bulabilirsiniz. Bu noktada Flalingo‘nun öne çıktığını da söylemeden geçemeyeceğim. Kısa bir göz atmanız bizim tavsiyemiz.

Peki siz Preply uygulamasını deneyimleme şansı yakaladınız mı? Sizin görüşleriniz neler? Preply kullanmak isteyenlere bir öneri veya tavsiyeniz var mı? Görüşlerinizi yorum olarak bırakırsanız İngilizce meraklılarına da bir nevi yardımcı olmuş olursunuz. Bu yazıyı da böylece noktalayayım. İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu