fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
Online İngilizcePreply

Preply İşe Yarar Mı Sorusunun Yanıtını Arıyoruz

Preply işe yarar mı sorusunun yanıtını arıyoruz ve İngilizce öğrenmek için doğru platformun özelliklerinden bahsediyoruz. Bugünkü içeriğimizin konusu Preply ve sizlere sağlayacağı muhtemel faydalar. İngilizce konuşmak için gerekenleri listeleyip, Amerika’yı yeniden keşfe çıkmanın lüzumu yok. Bugün, aradığımız ideal online İngilizce kursunda neler olmamalı konusundan bahsedeceğiz. Sonrasında, Preply bu engelleri ne kadar temizlemiş ve ideal bir eğitim planı hazırlamış konusunu değerlendireceğiz. Gelin başlayalım!

İngilizce Öğrenirken Hangi Hatalardan Kaçınmalıyız?

Herkes, İngilizce eğitiminde olması gerekenlerden bahseder. Madem iyi bir İngilizce eğitimi içeriğinde bu kadar iyiyiz, neden yıllardır bu dili konuşabilmek konusunda bir arpa boyu yok katedemedik? Biliyorum ama konuşamıyorum cümlesinin deyim olduğu bu düzende bir şeyler yolunda gitmiyor. Peki, İngilizce öğrenirken hangi yanlış duraklara uğruyoruz? Beraberce göz atalım:

preply işe yarar mı

İngilizce Öğrenmek Ama Konuşmamak

Dil eğitiminde belki de en büyük sorunlar, derslere konuşma pratiği dahil edilmediği için ortaya çıkıyor. İngilizce öğrenmek sadece bir dile dair bilgiye sahip olmak değil, pratikte de kullanmak demektir. Nihayetinde İngilizce dediğimiz şey bir iletişim kanalıdır. Öğrencilerin konuşabileceği ortam da sağlanmayınca, İngilizce eğitimi tamamlanmamış ve dil öğrenilememiş olarak kalıyor. Örneğin, tavuk sote yapıyorsunuz fakat içine tavuk koymuyorsunuz. Konuşma olmaksızın öğrenilen dil de, tavuksuz tavuk sote gibi bir şey oluyor.

Dinlemek Ama Sormamak

Diğer bir sorunu da tüm eğitim süreçleri için genelleyebiliriz. Öğrenmek eylem gerektiren aktif bir süreçtir. İngilizce öğrenirken de öğrenciler derse aktif olarak katılmalı. Her ne kadar öğrenciler konuları anladığını düşünse de, soru sormak hem konuşma pratiğini destekler, hem de öğrencilerin İngilizceyi hayatına katıyor olduklarını gösterir. Dinlemek ama soru sormamanın kaynağını ise kalabalık ders ortamı ya da ders işleme metodundaki hatalar şeklinde gösterebiliriz.

Okumak Ama Yazmamak

Bir öteki engel ise, yine kapsamlı bir dersin sağlanamadığı noktada ortaya çıkıyor. Örneğin, dünyada tanınan ve geçerli olan IELTS sınavlarını düşünün. Konuşma, dinleme, okuma ve yazma bölümlerinden oluşuyor. Böylelikle, temel edinimlerinizi ihmal etmeden ölçülüyorlar. Yani, bu konulardan biri eksikse, İngilizce eğitiminiz de eksik kalmış oluyor. Bu da öğrencileri İngilizce konuşmak hedefinden uzaklaştıran bir sorundur.

Plan Yapmak Ama Uymamak

İngilizce öğrenirken kaçınmamız gereken bir diğer konu ise plansızlık; daha doğrusu plana uymamak. İngilizce öğrenmek sabır, emek ve zaman isteyen bir süreç. Fakat planlama olmaksızın konularda ilerlemeye çalışmak sorun teşkil edebilir. İngilizce eğitiminde minör değişiklikler yapmak serbest olsa da, eğitim bilimcilerinin geliştirdiği ve öğretmenlerin yıllardır kullandığı metotlara sadık kalmalıyız. Bu işleyişi en sembolize eden ve aynı zamanda da uygulamayı mümkün kılan ders kitapları iyi birer yol gösterici olabilir. İşlenen konularla ödevlendirmenin paralellik kurması, öğrenme süreçlerinin pedagojik ilkeleri izlemesi ve seviyeye uygun konuların ele alınması kritiktir. Bunu en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olacak Oxford University Press ve benzeri materyallerdir. Bu konuda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz hemen tıklayıverin.

Preply Uygulaması Neler Sunuyor?

Preply uygulaması neler sunuyor diye bakalım ve Preply işe yarar mı sorusuna odaklanalım. Buraya kadar okuduğunuz bölümde İngilizce öğrenirken düşmemeniz gereken hatalardan bahsettim. Bu hataların da Preply’de varolmaması gerekiyor ki, sizlere bir fayda sağlayabilsin. Şimdi bu uygulamanın sağladıklarına bakarak, saydığımız hatalara ne kadar meyilli ne kadar değil karar verelim.

Preply Öğretmenleri

Preply öğretmenleri de sık sorulanlar arasında. Bu platform, çok farklı dillerde sizlere konuşma pratiği sağlayabilecek bir sistem sağlamayı hedefliyor. Bunun için geniş bir eğitmen kadrosuna da sahip olmalı. Bu noktada maalesef niteklik niceliğin önüne geçiyor. Yani öğretmen kadrosundaki sayı fazla olsun diye, kaliteden ödün veriyor. Burada öğretmen olabilmek için bu mesleğe sahip olma zorunluluğunuz olmadığı gibi, basitçe alabileceğiniz sertifikalar dahi gerekmiyor. Kısacası, anadili İngilizce olmak bir yana, İngilizce öğretebilecek yetkinliği dahi olmayan hocalarla karşılaşmanız pek mümkün. Bu konuya aklı takılan varsa burayı ziyaret edebilir.

Preply Ders Sistemi

İyi bir planın desteğiyle inşa edilmiş ders sistemi de online İngilizce kursu uygulamalarında olmazsa olmazlarından biridir. Preply, size bir kurs içeriğinden ziyade, konuşma pratiğinize destek çıkacak kişileri bulabileceğiniz bir veritabanı işlevi görür. Yani sizi ödevlendiren, konu ya da konulardaki gelişimizi takip eden sistem ya da kişiler yoktur. Buradaki gelişiminiz için göstermeniz gereken bireysel çaba daha fazladır. Her bir ders için önceden para ödemeniz lazım. Yani aylık ya da dönemlik değil, 10 dakikalık ödemeler yapıyorsunuz. Bu da derslere devam için motivasyon kaybına yol açarken, daha fazla ders için kayıt yapmanıza engel olma ihtimali var. Ayrıca plansızlık da İngilizce eğitiminin kapsamlılığını engelleyerek görmek istemediğimiz sorunlara sebep olur.

Grup Dersleri Sorunu

Preply’de bir diğer sorun ise grup dersleridir. Her ne kadar bireysel dersleri ücreti mukabilinde almanız mümkünse de, grup dersleri de fiyatıyla cezbediyor. Fakat birebir ders almanız için gerekli sistem varken, Preply’nin size her koşulda özel ders sağlayabilmesi lazım. Çünkü grup derslerinde konuşma egzersizleri verimsizleşirken, gerekli soruları sormanız için vakit sıkıntısı ortaya çıkıyor. Bu sebeple bu ders içeriğini öğrencilere tavsiye etmiyorum çünkü işe yarar olduklarını düşünmüyorum.

Kullanıcı Deneyimi

İyi bir kullanıcı deneyimi de uygulamanın sağlaması gereken önemli bir hizmettir. Çünkü bu platformla birlikteliğiniz boyu sahip olacağınız deneyimin kalitesi eşittir eğitimin kalitesi. Bu konuda belli başlı şikayetler maalesef ki mevcut. Öğrencilerim, 10 üzerinden yalnızca 5 vererek Preply’nin kullanıcı deneyimini puanlamıştı. Dileyenler buradan devam edebilir.

Preply Ekşi Sözlük Yorumları

Preply Ekşi Sözlük yorumları da bu uygulamayı satın almayı düşünenlerin uğradığı duraklardan biri. Halihazırda bu uygulamayı kullanmış kişilerin yorumları, önerileri ve düşünceleri de karar verme aşamasında yardımcı nitelikte. Böylelikle Preply işe yarar mı, yaramaz mı kendiniz de tartabilirsiniz. Bu konuda bazı yorumları derleyerek hazırladığım içeriği okumak isterseniz tıklamanız yeterli olacaktır.

Preply Trustpilot Yorumları

Preply Trustpilot yorumları ile tüm dünyadan kullanıcılar ile size bir araya getirmek isterim. Bu platformda İngilizce olarak odağınızdaki marka hakkında görüşlerinizi aktarabilirsiniz. Sizin için gerekli çeviriyi yapmış olsam da, kısa zamanda buna ihtiyaç duymadan okuyabileceğinize inancım tam. İşte bir kaç Preply Trustpilot değerlendirmesi:

Korkunç bir deneyim, bu şirketi kullanmaktan kaçının


Bu uygulama/web sitesiyle ilgili deneyimim berbattı. Kullanmamanızı tavsiye ederim. Bir seans ayarladım ama eğitmen gelmedi. Seans ücretinin başka bir seansa aktarılması için asistanla görüştüm ancak bu hafta döndüğümde aynı sorun tekrar yaşandı. Şimdi paramı geri almaya çalışıyorum ama kimse bana yanıt vermiyor. Korkunç Müşteri deneyimi, ‘Mayıs’ın mevcut olmadığı anlaşılıyor.

Genel olarak, çok hayal kırıklığı yaratan ve sinir bozucu bir deneyimdi.

Milon Harman

Bence dil öğrenmek için temelde çok iyi bir uygulama. Öğretmenim çok iyi ve ondan memnunum. Preply’da yaşadığım ve yaşadığım sorunlar, bir grup ders için ön ödeme yapmak zorunda olmanız ve siz veya öğretmen iptal ederseniz, ön ödemeli ders için para kaybetmemek amacıyla dersleri belki de çok garip olabilecek zamanlara yeniden ayarlamak zorunda kalmanızdır. Tüm derslerin belirli bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Uygulamanın bu açıdan çok esnek olmadığını düşünüyorum.

Stavrakis Stavri

Preply Yapmamamız Gereken Hatalardan Kaçınıyor Mu?

Bu yazının başında kaçınmamız gereken hatalardan bahsettik. Preply’nin faydalı bir uygulama olması için de yine bu problemler ortadan kalkmalıydı. Bu uygulamaya baktığımızda ise, maalesef pek çok problemin Preply’de mevcut olduğunu görüyoruz. Örneğin grup dersleri hem konuşma pratiği, hem de soru sorma ortamını engellemeye meyilli. Bunu takiben plansız eğitim de İngilizce öğrenme sürecininin aksamasına yol açar. Ayrıca hocaları ve kullanıcı deneyimi hususlarında da beklemediğimiz sorunların gizli olduğu aşikar. Kısacası, Preply bazı konularda yapmaması gereken hatalara gebe dersek yalan olmaz. Şimdi gelin, tüm bunlar ışığında Preply işe yarar mı sorusuna kesin bir yanıt verelim.

Sonuç: Preply Faydalı Mı Sorusuna Yanıtımız Negatif

Sonuç: Preply işe yarar mı sorusuna yanıtımız negatif. Bugünkü yazımızın konusu Preply ve faydalarıydı. Acaba bu uygulama faydalı mı diye soranlar için, öncelikle İngilizce eğitiminde kaçınmamız gereken etmenleri ele aldım. Sonrasında Preply uygulamasını detaylarıyla inceledim. Üçüncü aşamada ise gerekli karşılaştırmayı yaptığım zaman gördüm ki, Preply bahsettiğimiz hatalara düşebiliyor. Sonuç olarak, bu hatalar karşımıza çıktığı müddetçe Preply’den faydalı bir uygulama diye bahsetmek yanlış olur. Noktalı koymadan önce ise, sizlere faydalı olacağını düşündüğüm Flalingo‘yu önermek isterim. Çünkü aynı inceleme yazısını Flalingo için ele aldığımda pozitif sonuçlara ulaştım. Tıklamanız kâfi. Bu öneri sonrası benim de yazıyı bitirme vaktim geldi. Bir sonraki yazıya görüşmek üzere; İngilizce seninle olsun!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu