fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
Çocuklar için İngilizceGenel

Bilgece İngilizce Nedir? Çocuklar İçin Faydalı Mı?

Ailelerin merak ettiği Bilgece İngilizce nedir sorusu, etkinlikleri ve kitapları ile bugün sizler ve çocuklar için inceleniyor.

Bilgece İngilizce, çocuklarının İngilizce konuşabilmesi için internette çare ailelerin karşılaştığı bir site. Benim de gözüme çarptıktan sonra, bazı ebeveynlerden de bu platforma dair sorular aldım. Sadece ismen görüp duyduğumuz fakat hakkında pek fazla bir bilgi bulmanın mümkün olmadığı Bilgece İngilizce’yi sizler için inceliyorum. Bakalım neymiş, kimmiş? Hangi konularda hizmet sağlıyormuş? Çocuklar için faydalı mıymış? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

İçindekiler

Bilgece İngilizce Nedir?

Bilgece İngilizce, çocuklara odaklı bir eğitim anlayışıyla içerik üreten bir sitedir aslında. Bildiğiniz gibi İngilizce dünyanın dili olduğu sürece sadece biz yetişkinler için değil, çocuklar için de bir mecburiyet haline geliyor. Yarının ne getireceğini bilemeyen aileler, çocuklarına gerekli İngilizce eğitimini bugünden vermek için uğraşıyor. Bunun için pek çok yol mevcut olsa da hangisi daha doğru? Bilgece İngilizce ailelerin güvenebileceği bir platform mu? Bu soruları yanıtlamak ve odağımızdaki siteyi tanımak için detaylara inelim.

Ders Kitapları

Bilgece İngilizce için her ne kadar bir internet sitesi diye bahsetsek de, kurulma amacı çocukların İngilizce eğitimini destekleme amaçlı ders kitabı sağlamak. Yani, bu internet sitesinde bulacağınız başlıca şey, ücreti mukabilinde edineceğiniz İngilizce kaynak kitap. Bu platformu online İngilizce kursu olarak düşünenlerin ilk başta kafası karışabilir. Fakat buradan asıl edineceğiniz şey eğitime destek için yazılmış ve hazırlanmış kitaplar.

Bilgece İngilizce ders kitapları

Fiyatlar Neler

Bu platformda ve isimde bulabileceğiniz kitaplar tamamen MEB uyumlu olup ikinci sınıf seviyesinden dördüncü sınıfa kadar derecelendirilmiş. Yani 3 kitap bulunup her bir sınıf için bir kitap mevcut. Kitaplar arasında fiyat farkı olmayıp şu an için 210 TL bir ücrete sahiptir.

Egzersizler

Bu sitede kitaplara ek olarak bulabileceğiniz farklı egzersiz ve oyunlar vardır. Yine çocuklar için hazırlanmış bu içerikleri hali hazırda devam eden eğitim sürecine katkıda bulunacak şekilde kategorize etmek mümkün. Ayrıca bu platformun MEB uyumlu içeriklere sahip olduğunun altını çizeyim. Yani, yalnızca ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıftaki çocuklara uyumlu olduğunu belirtmek isterim.

Çocuklar İçin Faydalı Mı?

Bugünkü konuğumuz olan sitede mevcut olan kaynakların ya da ek materyallerin faydasını değerlendirdiğimiz bölüme geldik. Fakat, yaptığım araştırmada farkettim ki, bu kitaplar ve içerikler bir İngilizce öğretmeni tarafından hazırlanmış. Çizim yeteneği de iyi olup yaptığı işi de sevdiği belli olan bu hocamız, hazırladığı içerikleri öncelikler siz veliler, sonra öğrenciler için ulaşılır hale getiriyor. Hem emeği, hem de düşünceliliği için bu hocamıza teşekkür ettikten sonra kitap hakkındaki görüşlerimi sunmak isterim.

çocuklar için İngilizce

Tekrarlamak gerekirse Bilgece İngilizce adlı materyaller gerçek bir dil dersi niteliği taşımıyor. Ancak ek kaynak olarak kullanılabilir. Eğer çocuğunuz okuldan, farklı kurumlardandan veya kişiden ders alıyorsa, belki minör bir katkı sağlar. Bu noktada aklımıza şu soru geliyor; örgün eğitimdeki İngilizce dersleri yeterli mi? Cevabı siz de biliyorsunuz. Özellikle devlet okullarındaki kalabalık ortamın ve ezberciliğin, hele hele çocukların İngilizce eğitimi konusunda bir verim sağlamadığı aşikar. Şayet bir dil kursunda (online veya değil), sizlere sağlanacak kaynaklar olacaktır. Yani burada dil desteği aldığınız kişi ya da kurumun kararları doğrultusunda size verilen kaynaktan ilerlenecektir. Hal böyle olunca maalesef faydalıdır diyemiyorum. Çünkü asıl sorun konuşma pratiklerini egale etmiş eğitim sisteminde başlıyor.

Çocukların Dil Eğitiminde Referans Almamız Gereken Kaynaklar Neler?

Her ne kadar öğretmenimizin çabalarını takdir etsem de, bu kitaplar profesyonel bir elden çıkma değil. Elbette küçük büyük her materyalin bir katkısı olacaktır. Nitekim bu işte uzun süredir varolan farklı yayınevleri ortaya koydukları tecrübeyle kaliteli kaynaklar hazırlıyor.

oxford-university-press-flalingo-kids

Örneğin, geçtiğimiz günlerde Oxford University Press’ten çıkmış olan Family and Friends serisini inceledim. Çocuklar için hazırlanmış ve Oxford yayınlarının 400 yılı aşkın tecrübesiyle bezediği bu kitapları profesyoneller de öneriyor. Odağımızda olan Bilgece İngilizce kitaplarından farklı olarak MEB yerine dünya standartlarına riayet eden içeriğe sahip. İngilizcede ilerlemeyi sınıf bazında kategorilemek yerine öğrenilen şeyler, kazanımlar ve CEFR standartlarına göre takip ediyor. Kısacası, eğer çocuğunuzun eğitimini desteklemek için kaynak ararken nelere odaklanmanız gerektiğini merak ediyorsanız, size Oxford University Press Family and Friends serisini işaret ediyorum. Bu konu hakkında daha fazla öğrenmek isteyen bilinçli ebeveynler tıkladı bile.

Çocuklara İngilizce Öğreten Daha Kaliteli Bir Alternatif Platform Var Mı?

flalingo kids

Çocuklara İngilizce öğreten daha kaliteli bir alternatif platform var mı sorusu da, Bilgece İngilizce kaynaklarından çözüm bulamayan ebeveynlerin sorduğu bir soru. Evet, çocuklara İngilizce öğretmek için gerekli donanımlara sahip platform bulmak mümkün. Bu platformda aradıklarımız ise konuşma pratiklerinin sağlanması, kaliteli öğretmenler ve dünya standartlarında içerik diyebiliriz. Bu konuda sizleri memnun edecek, hatta daha fazlasını vermeye aday bir uygulamadan bahsetmek isterim. Flalingo Kids, anadili İngilizce olan profesyonel öğretmenlerini kadrosuna katıyor. Pedagojik ilkelerin ışığında eğitim veren Flalingo Kids’i aileler ve çocuklar da çok seviyor. Çünkü aileler aradıkları düzeni ve çocuklar için hazırlanmış özel içeriği birebir dersler ile en verimli şekilde Flalingo’dan alabiliyor.

Madem bugün kaynak kitaplar üzerine konuşuyoruz, Flalingo’nun sağladığu içeriğe değinmeden de olmaz. Flalingo Kids, Oxford University Press’in hazırladığı Family and Friends serisini de ailelere ve çocuklara sınırsız erişimle ücretsiz olarak sağlıyor. Kısacası, ailelerin güven duyup yüksek puanlar verdiği Flalingo Kids, ülkemizde erişilmesi zor İngilizce eğitimini en kaliteli şekilde vermek için çabalıyor. Aileler Flalingo Kids’i neden takdir edip öneriyor diye soranları buraya alabiliriz.

Sonuç: Bilgece İngilizce Kapsamlı Bir Eğitim İçin Yetersiz Kalıyor

Sonuç: Bilgece İngilizce kapsamlı bir eğitim için yetersiz kalıyor. Bugünkü içeriğimizin konusu anne ve babaları ilgilendiriyordu. İnternette ya da sosyal medyasa beliren Bilgece İngilizce nedir sorusu pek çok kişinin dikkatini çekmişti. Ben de sizler için araştırdım ve konuya dair detayları öğrendim. Temelinde kaynak kitap hizmeti veren Bilgece İngilizce, sitesinde ekstra içerik ve pratiğe de yer vermiş. Fakat profesyonel bir ekipten çıkmadığı gibi dünya standartlarını da kaçıran Bilgece İngilizce, kısıtlı konularda yardımcı. Kapsamlı bir içeriğe sahip olmayan bu platformu kenara koyup, ailelere kaynak kitap öerisi olarak Oxford University Press’ten çıkma Family and Friends’i de önerdim. Ek olarak, Flalingo Kids platformu da bu içeriği ücretsiz olarak sağlarken en kaliteli İngilizce kursu hizmetini de sizlere sunuyor. Bu öneriyi de yaptıktan sonra bana da huzurlarınızdan ayrılmak düşer. Bugünlük benden bu kadar; İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu