fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Wall Street English Faydalı Mı? İngilizcenizi Geliştirir Mi?

Wall Street English faydalı mı sorusu bugün bizlerle beraber. Yüz yüze eğitimiyle tanınan Wall Street English’in online evrendeki performansı yeterli mi? İngilizce konuşma hususunda öğrencilere katkı sağlayabilir mi? Bu tarz sorularınız varsa doğru yerdesiniz. Bugün de İngilizce öğretmeyi vaat eden uygulamalardan bir diğeri olan Wall Street English enstitüsü bizlerle beraber. Yıllardır eğitim sistemimizden eleyemediğimiz hataları bu uygulamada görmemek umuduyla bir inceleme yazısı ele alıyorum. Bakalım Wall Street English faydalı mı sorusunun yanıtı ne olacak? Gelin, görelim.

İçindekiler

İngilizce Eğitiminde Kaçınmamız Gerekenler

İngilizce eğitimi için uzun saatler ve hatta yıllar ayrılan örgün eğitimden geriye kalan, İngilizce yorgunu ve motivasyonu kırılmış öğrenciler oluyor. Fakat vakit, tüm bunları geride bırakıp yeniden başlama vakti. Artık geriye bakmak yok; sadece İngilizce konuşmayı hedefleyin. Çünkü artık sizi tökezletecek engelleri bir bir hayatımızdan çıkarıyoruz. İşte o engeller:

Gramer Odaklı Eğitim

Gramer odaklı eğitim, İngilizcenin temel öğretilerini kavramadan detaylarda boğulmanıza sebep olur. İngilizce nihayetinde bir iletişim kanalından fazlası değildir. Fakat iletişim kurma becerileri inşa etmek yerine, dil biliminin alanına giren kurallar ile ilgilenmek eğitim bilimine ters düşüyor. Elbette, gramer öğrenmek bu sürecin önemli parçasıdır. Fakat bunu mikroskobik incelemelerle öğrenmek yerine konuşarak özümsemek daha doğru bir stratejidir.

Tek Yönlü Dersler

İngilizce konuşabilmek, kapsamlı bir çalışma sonucu başaracağınız bir yetkinliktir. Bu dili öğrenmek için sadece gramer pratiği yapmak yetmiyor. Özellikle konuşma, dinleme, okuma ve yazma konularında kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Fakat çok yönlü gelişime ket vuracak tek düze dersler, İngilizce öğrenme hikayenizi korku filmine çevirebilir.

Konuşma Pratiği İhmali

Dünyada neredeyse her ülkeden insanlarla İngilizce aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Bu sadece bir ders, ya da aşılması gereken bir sınav değil, hayat boyu sizinle birlikte olacak bir iletişim yeteneğidir. Elbette iletişimin belki de en önemli kanalı konuşmadır. İngilizce, konuşmadan öğrenebileceğiniz bir iş değildir. Bu konu da sıklıkla ihmal edilince, öğrenciler bir kısır döngüde çabalayıp duruyor.

İdeal Ders Düzeninden Sapma

Bir ders akışını örnekliyorum: Kitaptaki ünitenin ilk sayfasını açıp gördüğünüz hakkında konuşma, dinleme, okuma, ve en sonunda da yazma ile birlikte kelime ve gramer konularını ele alma. Eğer bu düzenden sapılırsa, örneğin ilk başta gramer konusu verilirse, öğrenciler dersleri özümseyemezler. İyi bir kaynak kitapta da ünite akışının bu şekilde olduğu görülür. Sizi bu verimi kanıtlanmış düzende tutacak olan da kaliteli materyaldir. Örneğin, Flalingo Oxford University Press kaynaklarını öğrencileriyle ücretsizce buluşturuyor. Buradan detayları okuyabilirsiniz.

Wall Street English Uygulamasını İnceleyelim

Bir uygulamada yasaklı olması gereken eğitim yanlışlarını belirledik. Şimdi de odağımızdaki Wall Street English uygulamasına bakıp, gerekli karşılaştırmayı yapalım.

Ders Planları

Wall Street English uygulamasının ders planına baktığımızda gözümüze çarpan ilk şey, planda öğretmene verilen sürenin sadece bir ders için olduğu. Yani, ders planınız ne olursa olsun, öğretmen ile bir araya gelebilmek için tek bir dersiniz var. Geri kalanı, sizin kendi belirlediğiniz plan üzerinde ilerlemenize bağlı. Yani, öğretmensiz bir şekilde dil öğrendiğinizi düşünün. Bu noktada konuşma pratikleri, farklı yeterliliklere eğilme, yanlışlardan ders çıkarma gibi temel süreçlerden yoksun kalacaksınız.

Ders İçerikleri

Önceki konuyla bağıntılı olan, ders içerikleri ve materyallerine bakalım. Wall Street English, size video aracılığıyla ders içeriği sunup, bireysel olarak konu işlemenizi istiyor. Evet, Youtube videosundan pek de farklı olmayan içeriklerle kendi başınıza konu öğrenmeniz, bu kurumun bir normu haline gelmiş. Peki bu yolla öğrenciler neleri kaybediyor? İnteraktif ve konuşma pratiği olan dersleri, anında soru sorabilme ihtimalini, ve çok yönlü ders deneyimini. Bunlar kesinlikle az değil ve yasaklılar listemizdeki pek çok maddenin de bulunduğu aşikar.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi, öğrencilerin tecrübelerini çok yönlü bir şekilde ele alıp, özet halinde puan ve yorumla belirtmesidir. Yani en azından bizim durumumuzda bunu ifade ediyor. Neyse, Wall Street English’in sunduğu kullanıcı deneyimi maalesef bu uygulamanın gözümüzdeki sert düşüşünü yavaşlatamıyor. Bu uygulamayı deneme şansı yakalayanlar maalesef düşük puanlar veriyor. Detaylar için tıklamanız yeterli.

Wall Street English Faydalı Mı?

Şimdi gelelim Wall Street English’in faydalarına…Lakin gelemiyoruz. İlk bölümde yaptığımız yasaklılar listesini, Wall Street English’in sanal koridorlarında gezerken rastlamamız iyi olmadı. Kısacası, Wall Street English, İngilizce eğitimini verimsizleştirip içinden çıkması zor hale getiren etkenlerden kendini soyutlayamamış. Hal böyle olunca, yeni başlangıçlar ve başarılı sonuçlar için doğru bir yer gibi görünmüyor. Kısacası, Wall Street English faydalı mı sorusunun yanıtı, hayır oluyor.

Sonuç: Wall Street English Faydalı Mı Sorusunun Yanıtı Bizleri Üzüyor

Sonuç: Wall Street English faydalı mı sorusunun yanıtı bizleri üzüyor. Bugün, Wall Street English uygulamasını merak edenlerin aklındaki soruya doğrudan yanıt aradım. İngilizce öğrenmek isteyenlerin fayda aradığı Wall Street English, bir kursta aramadığımız neredeyse her şeye sahip. Bu kadar çok olumsuzluk eki, sizleri de haliyle üzüyor. Fakat sorumuzun yanıtı hayır oluyor. Bu, İngilizce öğrenmek başka baharlara kaldı mı demek? Elbette hayır. İnternette çareler tükenmez. Beni takip edin.

Bonus: Sizler İçin İngilizce Konuşturacak Uygulama Önerisi: Flalingo

Wall Street English’ten umduğunu bulamayanlara bonus bir önerim var: Flalingo. Öğrencilerin çok sevdiği, birbirlerine önerdiği ve cömert puanlar verdiği Flalingo’yu ben de size sunuyorum. İdeal bir uygulamanın faydalarını görmek isteyenlere Flalingo’nun kapıları sonuna değin açık. Şu an “Flalingo faydalı mı” diye sormaya başlayan sizler için yanıt burada. Bu tavsiye sonrası da bana ayrılan vaktin sonuna geldik. Görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu