fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Özel Sektör ve Özel Bankalar İçin Yabancı Dil Tazminatı Rehberi

Özel sektör yabancı dil tazminatı konusu bazen ihmal ediliyor. Her ne kadar dil tazminatı memurlar ile eşleştirilse de, bazı özel sektör çalışanları da benzer haklara sahip. Özellikle de özel banka çalışanları, dil tazminatı ile çok daha yüksek meblağlarda ek ödemeler alabiliyor. Bu yazıda özel sektör için dil tazminatı gereklilikleri ve ödemelerinden bahsediyoruz!

Özel Sektör Çalışanları da Yabancı Dil Tazminatından Faydalanıyor mu?

Özel sektör dil tazminatı, tıpkı memurlar gibi aylık ödemeye ek olarak verilir. Bu uygulama, yine tıpkı memurlarda olduğu gibi, çalışanların yabancı dil öğrenmesi konusunda teşvik edecektir. Her ne kadar görece limitli olsa da özel sektörde de dil tazminatı ile ödüllendirme mevcuttur. Ancak memur dil tazminatından farklı olarak daha yüksek ödemeler alabilirsiniz. Kısacası, özel sektörde emek veren biriyseniz, siz de dil tazminatıyla gelirinizi arttırabilirsiniz. Memurlar için ele aldığımız 2024 yabancı dil tazminatı konusu da merak edenler tek tıkla ulaşabilir.

Hangi Sektör Çalışanı Dil Tazminatı Alabilir?

Özel banka çalışanları dil tazminatından sıklıkla faydalanan gruba dahildir. Bunun yanı sıra özel sektör çalışanı olarak yabancı dil tazminatı alıp almama konusunda şüpheniz varsa en doğru bilgiyi yine çalıştığınız kurumdan alabilirsiniz. Kurumunuzun insan kaynaklarıyla iletişime geçmeniz size en doğru ve sağlıklı bilgiyi sunacaktır.

Yabancı Dil Tazminatı Almak İçin Hangi Sınavlar Geçerli?

Memur dil tazminatına kıyasla, özel sektörde çalışanların daha fazla sınav imkanı vardır. Örneğin, memurlar yalnızca YDS ve KPDS ile dil tazminatı için gerekli şartları oluştururken, özel sektör çalışanları IELTS ve TOEFL gibi diğer sınav sonuçlarıyla da tazminattan faydalanabilir.

Yabancı Dil Tazminatı Ödeme Miktarları

Yabancı dil tazminatı ödemelerinde, örnek olarak, özel bankalara bakacaksak sonuçlar yüz güldürüyor. Eğer özel bir baankada çalışansanız, yıllık 50-60 bin bandında yabancı dil tazminatı ödemesi alabilirsiniz. Bu ödeme miktarı elbette çalıştığınız kuruma göre daha da fazla olabilir.

Görev başında dil kullanımı, dil seviyesi ve şirket içi kurallar bütününe göre alacağınız dil tazminatı değişecektir. Özel sektör dil tazminatı sağlayan en popüler bankalar ise İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası ve Halkbank olarak gösterilebilir. Dil tazminatı almak isteyenler, bağlı oldukları kurumun insan kaynakları ile görüşerek en doğru bilgiyi alabilir.

Dil Tazminatından Faydalanmak İsteyenlere Öneriler

Özel sektör emekçisi olarak yabancı dil bilmek size kariyer imkanlarını misliyle sağlasa da, şu anda da bunun avantajlarından faydalanabilirsiniz. Ama sadece dil bilmek yeterli değil. Bu yüzden gerekli konuları sizin için ele alıyor ve pürüzleri mümkün mertebe ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Öncelikli tavsiyemiz, YDS yerine IELTS ve TOEFL gibi hem dil bilgisini daha iyi ölçen hem de geçerliliği olan sınavlara odaklanmanız. Bazı özel bankalar, yabancı dikl tazminatı için YDS yerine bu sınavları tercih ediyor. Öncelikle, kurumun hangi sınavlara odaklandığını ve hangileri için daha yüksek ödemeler yaptığını öğrenin.

IELTS sınavına dair geçerli bir notunuz ya da deneyiminiz yoksa, tavsiyemiz gerekli hazırlıkları yapmanız yönünde. Çünkü IELTS hem pahalı hem de sizi her alanda ölçen, zor bir sınavdır. Ancak çalışanlar yoğun temposunda vakit ayırıp İngilizcesini geliştirmekte güçlük çekme potansiyeline sahip. Bu noktada size tavsiyem, online İngilizce kurslarından sınav odaklı dersler almaktır. Bu konuda size en doğru çözümü sağlayacak olan platformları incelemek için tıklamanız yeterli olacak.

İngilizce Bilmiyorum. Dil Tazminatından Faydalanabilir Miyim?

Dil tazminatının amacına bakacak olursak, çalışanların dil öğrenimini teşvik etme amaçlı ortaya çıktığını görürüz. Yani dil bilenlere verildiği kadar, dil öğrenenlere de bu ücretler veriliyor. Ayrıca, kimse dil öğrenmeye geç kalmamıştır. Doğru başlangıç ve doğru çalışmayla kısa süre içinde gerekli seviyeye ulaşarak dil tazminatı imkanından siz de faydalanabilirsiniz. Bu dediğim hem memurlar için hem de özel sektö dil tazminatı için geçerli.

İngilizce Bilmek Dil Tazminatı İçin Yeterli mi?

Dil tazminatı almak için İngilizce bilmek gerektiği gibi, İngilizce bilgisini de kanıtlamanız lazım. Yani size ödenecek aylık dil tazminatı öncesi gerekli sınavlardan geçer notlar almanız gerekiyor. Bazı kurumlar daha yüksek puanlar talep edebilir. Ya da daha zor sınavlara girmeniz gerekebilir. Bu da, yabancı dil tazminatı konusunu maalesef zorlu hale getirecektir.

Bizim tavsiyemiz, sınav hazırlığı için ipleri elden bırakmamanız yönünde. Hele de uzun süredir konuşmasıysanız, kötü bir IELTS mülakat sonucu elde edebilirsiniz. Bunun olmaması için size önerimiz, boş vakitlerinizde dil yeterliliğinizi canlandırmanız ve sınav odaklı çalışmanızdır. Bunun için size önerdiğimiz uygulama Flalingo olacaktır. Hem kısa süreli paketler hem de IELTS uzmanı öğretmenlerin yanı sıra sınav hakkını YDS ile kullanacaklar için eğitmen sağlayan ender platformlardan. Hem de kullananlar çok memnun. İsterseniz kendiniz araştırın.

Özel Sektör Dil Tazminatı Konusunda Çözümü Flalingo’da Bulabilirsiniz!

Bu yazıda, dil tazminatı konusuna özel sektör penceresinden baktık. Elbette yabancı dil tazminatı memurlar için öne çıkıyor. Ancak hatırlatmamız lazım ki, özel sektör emekçileri de yabancı dil bilgileri sebbeiyle ödülü hak ediyor. Özellikle de özel banka çalışanları, çok daha yüksek meblağlar alabiliyor. Yani İngilizceniz yoksa, doğru rehberlikle kendinizden emin bir şekilde bu açığı kapatabilirsiniz. Hem yeni bir dil, hem yeni kariyer imkanları hem de yılda 60 bine varan ekstra gelire kim hayır der! Şimdi İngilizce öğrenmeye yaptığınız yatırım size misliyle dönecektir. Bu konuda ise bizim size tavsiyemiz Flalingo. Özellikle de YDS için bulamayacağınız online çözümlerin yanı sıra IELTS içinde hazırlık şansınız yalnızca bu platformda! Bu notu da düştükten sonra yazımı tamamlayabilirim. Bir sonraki konuya değin; İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu