fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Memur Dil Tazminatı 2024: Sınavlar, Ücretler ve Başvurular

Memur dil tazminatı konusu bana sıkça sorulanlar arasında. İngilizceyi öğrenmiş memurlar, yıllardır bu fırsattan faydalanırken, eknomik şartlarını iyileştirmek isteyenler çözüm arıyor. Bu blokta İngilizce konusuna dair çözüm yollarını siz meraklılarına sunuyoruz. Eğer siz de memursanız, yabancı dil tazminatı fırsatını kaçırmamalısınız. İngilizce bilmeseniz bile bu dili kolayca öğrenip, evinizin gelirini artırabilirsiniz. İşte 2024 yılındaki en taze detaylarla memur dil tazminatı konusu bu yazıda ele alındı!

Memur Dil Tazminatı Nedir?

Memur dil tazminatı, İngilizce başta olmak üzere yabancı dil bilen kamu görevlilerinin faydalandığı bir ek ödemedir. Bu uygulama, kamu görevlilerinin yabancı dil öğrenmesini teşvik etme amaçlı uygulanır. Bu hak, 375 numaralı Kanun Hükmünde Kararname’nin, 2.maddesi ile uygulanmaktadır. Gerekli maddeyi şu şekilde gösterebiliriz.

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümlerine göre almakta olan personelden, (kadro karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel dahil), Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen dillerden yine bu iki kurum tarafından tespit olunan esas ve usuller çerçevesinde yapılan yabancı dil seviye tespiti sonunda her bir dil için (A) düzeyinde başarılı olanlara 1500, (B) düzeyinde başarılı olanlara 600, (C) düzeyinde başarılı olanlara 300 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarı geçmemek üzere Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek miktarlarda aylık yabancı dil tazminatı ödenebilir.(2)(3)  

T.C. Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi

Dil Tazminatından Kimler Faydalanabilir?

Dil tazminatından özel sektörde çalışanlar, akademide çalışanlar ve devlet memurları faydalanabilir. Ancak, bu yazıda 2024 yılında dil tazminatını merak eden memurlar için bir içerik yazdık. Özel sektör ve akademisyen tazminatı için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Memurların yabancı dil tazminatından faydalanması için gerekli şartlar şunlardır:

  • Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden en az birini bilmelisiniz,
  • İlgili kanun hükmünde kararnemede belirlenmiş olan sınavlardan, belirli puanları almalısınız.

Memurlar Yabancı Dil Tazminatı Ödemelerini Ne Kadar Süre İle Alır?

Memurlar, yabancı dil tazminatı ödemelerini sınava girdikleri tarihten itibaren 5 yıl süreyle alabilirler. Örneğin dil tazminatı almaya başlamadan 2 sene önce sınava girdiyseniz, 3 yıl boyu dil tazminatını puanınız doğrultusunda alabilirsiniz. Ancak sınav süresnin geçerliliği dolduğunda yeni bir sınava girmezseniz, puanınız br alt kademeye düşecektir. Eğer C seviyesi puanınız varsa dil tazminatından daha fazla faydalanamazsınız. Size tavsiyemiz, her 5 yıl süre ara ile geçerli seviye belirleme sınavları ile İngilizcenizi kanıtlamanız yönünde.

Yabancı Dil Tazminatı İçin Geçerli Olan Sınavlar Nelerdir?

Yabancı dil tazminatı konusunu merak edenler öncelikli olarak İngilizce konuşuyor ya da konuşmayı hedefliyor. İngilizce dili için YDS başta olmak üzere IELTS ve TOEFL sınavları da dil tazminatı almanızda iyi bir referans olacaktır.

İngilizce hariç diğer yabancı diller için uygulanacak YDS sınav takvimini daha yakından takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer daha önce bu sınavlara girip yeterli puanı aldıysanız, yeniden sınava girmenize gerek yoktur. İlgili sınav sonucuzun geçerliliği 5 yıldır. Yine bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Memurlar için Dil Tazminatı Ücretleri

Memurlar için dil tazminatı ücretlerinde belirleyici olan faktör dil sınavından alınan puan ve gösterge puanı üzerinden belirlenir. Yani İngilizce başta olmak üzere yabancı dil bilginiz ne kadar iyiyse, o kadar ödeme demek… Yabancı dil tazminatı aylık ücretleri, gösterde puanı çarpı memur aylık katsayısı işlemiyle kesin olarak belirleyebilirsiniz. Bu noktada memur aylık katsayısı 2024 yılı için 0,760871 sayısı bakanlıkça belirlenmiştir. Sınav sonucu ve gösterge puanı konusunu bir tabloyla özetleyelim:

Kurumlarca Yararlanılan Her Bil Dil İçin Aylık Ödeme
Kurumlarca Yararlanılmayan Her Bil Dil İçin Aylık Ödeme

İngilizcem Sıfır. Dil Tazminatından Faydalanmam Mümkün mü?

Yabancı dil tazminatı ödemelerinin, kamu personellerini dil öğrenmeye teşvik etme amaçlı sunulduğunu tekrarlayalım. Yani, yabancı dil öğrendiğiniz müddetçe elbette bu imkandan siz de faydalanabilirsiniz. Ancak, gerekli dil tespit sınavlarında da başarılı olmanız lazım. Belirli bir süre kendinizi İngilizce öğrenmeye adayarak, kısa bir süre içinde dil bariyerlerini aşabilirsiniz. Bunun için doğru bir eğitim süreci geçirlei, İngilizceyi doğru eğitmenlerle öğrenmelisiniz. İngilizce öğrenmek için hayracayacğınız para, memur dil tazminatı ile misliyle size geri dönecektir. Memurlar için geri dönüşü en verimli yatırım, İngilizce öğrenmektir diyebiliriz.

İngilizcenizi Geliştirip Memur Dil Tazminatı Fırsatını Kapmak İçin Öneriler

Memur dil tazminatı için var olan İngilizcenizi geliştirerek bütçenize çok iyi bir katkı sağlayabilirsiniz. Eğer İngilizce konusunda temeliniz yoksa, bunu oluşturup üzerine yeni yetenekler inşa etmek de hem diğer dillere göre daha kolay, hem de erişilir. Ayrıca, İngilizce öğrenmek, bu bilgiyi işinize de aktarmanızı kolaylaştıracaktır. Böylece yabancı dil size daha yüksek bir puan getirecek, bu da daha yüksek bir ödemeye dönecektir. İşte size İngilizce öğrenmeniz için önerilerimiz:

  • İngilizcenizi geliştirmek için profesyonel eğitmenlerden dersler alın. Böylece sınava tekrar tekrar girmek yerine tek seferde daha iyi puanlar alabilirsiniz.
  • İngilizceniz yeterli seviyeye geldiğinde YDS odaklı bir çalışma yürütebilirsiniz.
  • Eğer dil tazminatı almak istiyor fakat herhangi bir altyapınız yoksa İngilizce seçmek sizin için daha kolay olacaktır.

Memur Dil Tazminatı İçin Flalingo!

Eğer henüz YDS’ye girmediyseniz, İngilizce öğrenmek, dilinizi geliştirmek ve bildiklerinizi tazelemek için Flalingo‘yu önerebilirim. Bünyesinde pek çok eğitmenle, doğru konulara odaklanarak dil tazminatını 12’den vurabilirsiniz. Tamamı profesyonellerden oluşan Flalingo eğitmen ekibinde yer alan eğitmenler, diğer platformlardan farklı olarak, YDS konusunda da bilgiye sahip. Böylece doğru eğitmenle doğru konulara çalışabilirsiniz. Eğer mesleğinize ayırdığınız vakit dışında verimli şekilde İngilizce öğrenmek istiyorsanız, bu online İngilizce kurslarına göz atabilirsiniz. Bu öneri sonrası da bu yazıyı noktalamanın vakti geldi. İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu