fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizceOpen English

Open English Sertifika Konusunda Konuşmamız Gerekenler Var

Open English sertifika konusu sizde de merak uyandırıyor mu? Alacağınız online İngilizce eğitimine karşın edindiğiniz yeteneklerin tanınması önemlidir. Peki, Open English sizlere sertifika veriyor mu? Bu konuyu hep birlikte açığa çıkaralım. Sonrasında da sizlere avantaj sağlayacak önerileri bir derleyelim.


İçindekiler

 1. Online İngilizce Eğitiminde Sertifikanın Yeri
 2. Open English Sertifika Veriyor Mu?
  1. Open English Sertifikaları Neye Göre Veriyor?
  2. Open English Linguaskill Test Nedir?
 3. Open English Sertifikaları İşe Yarar Mı?
 4. Sertifika Veren Online İngilizce Platformları Var Mı?
  1. Flalingo Sertifikaları
  2. Cambly Sertifikaları
  3. TOEFL – IELTS Sertifikaları
 5. Sonuç: Open English’in Sertifika Zafiyetine Karşın Dikkatli Olun

Online İngilizce Eğitiminde Sertifikanın Yeri

Bir eğitim aldığınızda, o konuda artık yetkin olduğunuzu göstermeniz için bunu sözlü olarak ifade etmek yetmez. Bunun yerine kurum onaylı sertifikalar, sizin yeteneklerinizi ortaya dökmek için yeterli olabilir. Online İngilizce de, benzeri bir sertifikaya sahip olacağınız bir süreçtir. Çünkü bu süreçte İngilizce iletişim becerileri kazanıyorsunuz. Şayet iş başvurusunda, okul ya da vize gibi çeşitli başvuru durumlarında bu sertifika hayatınızı kolaylaştırabilir. Sadece kişisel tatmin için dahi, hakkınız olan sertifikaları istemenizde fayda var. Özellikle de hayatınızın bir çok kritik dönemecinde online İngilizce yoluyla edindiğiniz yeterlikleri gösteren bir sertifika kesinlikle cebinizde bulunmalı.

Open English Sertifika Veriyor Mu?

Gelelim asıl konumuza… Trend platform Open English size mucizeleri vaat ediyor? Peki sertifikadan ne haber?

Open English, öğrencilerine sertifika sözü veriyor. Her bir bölüm sonu öğrencilerine sertifika vereceğini söylüyor. Bu sertifikaların da CEFR uyumlu olduğundan bahsediyor. CEFR konusu özelinde bir sorunuz varsa bu içerik bunları yanıtlayacaktır.

Bu seviyeler, Open English’te daha büyük aralıklarla ayrılıyor. Open English, seviyeleri A1, A2, B1… şeklinde ayırırken, bazı kurumlar işi sıkı tutuyor. Böyle durumlarda A1.1, A1.2, A1.3 gibi bir basamaklandırma uygun görülüyor.

Open English Sertifikaları Neye Göre Veriyor?

Open English sertifikaları, “tamamlama” sertifikası olarak veriyor. Aslında bazı sertifikalar, “certificate of achievement” yani başarı sertifikası olarak verilirken, burada yalnızca bir bölümü tamamladığınız vurgulanıyor. Örneğin, bu sertifikayı gösterdiğiniz kurum, kur tamamlamayı yeterli bulmayabilir. Çünkü online İngilizce dersleri yapmak, size koşulsuz bir akıcı İngilizce sağlamayacaktır.

Open English Linguaskill Test Nedir?

Linguaskill testi, Cambridge tarafından sunulan bir sertifika sınavıdır. Bu sınavdan şayet başarılı olursanız, Cambridge onaylı bir sertifika kazanmış olursunuz.

Cambridge Languaskill testi, 48 saatte size sonuç veren bir nevi minyatür bir seviye belirleme testidir. Fakat Open English’te bu sertifikaya erişmeniz için çok uzun süre beklemeniz gerekebilir. Çünkü Open English, kısa süreli hedefler için uygun bir içerik sunmuyor. Bu da, Open English ile İngilizce tazelemek isteyenler için üzücü bir haber.

Open English Sertifikaları İşe Yarar Mı?

Bir sertifikanın işe yarar olup olmamasının ilk koşulu, sizin İngilizce bilginizde yatıyor. Eğer online İngilizce eğitimi aldığınız platform size düzenli dersleri planlı bir şekilde sağlamıyorsa, verim almanız kolay olmayacaktır. Dersler ve öğretmenlerden de memnun değilseniz motivasyon eksikliği yanı sıra öğrenememe sorunu yaşarsınız.

Open English ise, verim konusunda şüpheyle yaklaştığım bir platform. Çünkü çoğu öğrenci bu platformu grup derslerinin düşük maliyeti için alıyor. Ancak kalabalık grup dersleri ve plansızlık yüzünden bu kursta İngilizce öğrenmek ve akıcı şekilde konuşmak zor hale gelebilir. Sizin karar aşamanızda yardımcı olacak şey, bu kursun size gerçekten İngilizce öğretip öğretemeyeceğini tespit etmek. Aksi takdirde bir değil, bin sertifika dahi size hedeflerinizi aşmanız konusunda yardımcı olmayacaktır.

Sertifika Veren Online İngilizce Platformları Var Mı?

Eğer hızlı bir eğitim süreci alıp doğrudan sertifika sahibi olmak isterseniz, Open English doğru seçenek gibi görünmüyor. Bunun yanı sıra eğitim sistemi de epey eksik olan Open English, sizi dilediğiniz İngilizce hedefine de taşımayabilir. Bu yazıyı ziyaret ederek Open English hakkında her şeyi öğrenip, kararınızı bir kez daha gözden geçirebilirsiniz.

Fakat sertifika alacağınız tek kurs elbette Open English değil. Şimdi gelin, size sertifika sağlayacak alternatiflere kısaca göz atalım.

Flalingo Sertifikaları

Flalingo, yine sertifika sağlayan popüler uygulamalardan. Fakat Flalingo’nun öne çıkan özelliği, sertifika işini sıkı tutması. Biliyorsunuz ki, Flalingo eğitim kalitesiyle sevilen bir uygulama. Flalingo’da her 30 ders için bir sertifika kazanırken, aynı zamanda da düzenli olarak seviye tespit sınavlarına giriyorsunuz. Yani konularda geri kalsanız dahi size bir PDF sunup geri gönderen bir sistem yok. Bunun yanı sıra, Flalingo öğrencilerine onaylı ve geçerli bir sertifika daha sağlıyor: Oxford Placement Test ve sertifikası. Bu test, Oxford kaynakları ile uyumlu olduğu için, Flalingo eğitim sürecinizde zaten çalışmış oluyorsunuz. Çünkü Flalingo, öğrencilerine Oxford University Press kaynaklarını sınırsızca ama düzenlice kullandırıyor. Bu geçerli sertifikayı elde etmek için gireceğiniz test de çok daha kolay hale geliyor sizler için. Şayet Flalingo’nun sertifikalarını merak ediyorsanız, tıklayarak daha da fazlasını okuyabilirsiniz.

Cambly Sertifikaları

Cambly de popüler bir uygulama ve çok fazla öğrenci mezun ediyor. “Ellerini boş göndermek olmaz” mottosuyla da, Cambly geçerli bir sertifika vermeye çalışıyor. Fakat bu sertifika, herhangi bir üst kurum onayından pek geçmiyor. Tamamen Cambly’e ait olan bu sertifikalar, “başarı” değil “katılım” sertifikası şeklinde. Çalıştığınız yer, başvurduğunuz okul ya da vize türüne göre bu sertifikanın size beklediğiniz faydayı sağlamama ihtimaline karşın hazır olun.

TOEFL – IELTS Sertifikaları

Sertifika edinmeniz için bir diğer alternatif yol ise, TOEFL ya da IELTS gibi pahalı sınavlara girmeniz ve başarmanız yolundan geçiyor. Başlangıç seviyesi öğrenciler için bu sınav maalesef uygun değil. Orta ve ileri düzey öğrenciler, bu zorlu sınavlardan başarıyla geçerlerse gerçekten güzel ve onaylı bir sertifika alır; gerisine endişelenmez. Fakat bu sınavların çok pahalı olduğunu da söylemekte fayda var. Eğer bir bölümde geride kalırsanız, tüm sınav sonucunuz sizin için hüsrana dönecektir. Bu yüzden her alanda belli bir başarı seviyesini tutturmak önemli. Online İngilizce platformları da, size aradığınız TOEFL ya da IELTS hazırlık kursunu sunmalı. Eğer en iyi kurs kim diye sorarsanız, sıralamamız size bir fikir verecektir.

Sonuç: Open English’in Sertifika Zafiyetine Karşın Dikkatli Olun

Open English, size onaylı ve geçerli sertifikaların sözünü veriyor. Fakat bu kadar bilgi, bu marka için imza atmaya değmez. Open English’in sunduğu ve kendi onayını taşıyan “katılım” sertifikaları maalesef aradığınızı size vermeyecektir. Öte yandan, Open English Languaskill isimli bir seviye tespit sınavı da veriyor. Otorite diyeceğimiz Cambridge çatısı altından çıkan bu test ise, size geçerli bir sertifika sağlayacaktır. Ama bu sertifikayı almaya hak kazanmanız için, bu testin de hakkını vermeniz gerekiyor. Kısacası, önemli olan sertifika değil, size planlı programlı bir içerik sağlayan online İngilizce platformu bulmanız. Eğitiminiz online uygulamalar aracılığıyla gerçekleşiyor diye kaliteden taviz vermemeniz gerektiğinin uyarısını yapmak isterim. Open English sertifika konusunda İngilizceciden bu kadardı. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu