fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
Çocuklar için İngilizceGenel

Novakid ve Flalingo Deneme Dersleri Sonrası Ne Karar Verdim?

Novakid ve Flalingo Kids uygulamaları, çocuklar için online İngilizce kursu sağlayan uygulamalar. İki uygulama da sevilse de, ikisinin de öne çıkan farklı noktaları var. Konu çocuklar olunca bazen aileler çok müşkülpesent, yani zor beğenir olabiliyor. Bu yazıda, bugün bir anneyi konuk ediyoruz. Tülay hanım da diğer anne-babaların uğradığı karar sürecinden geçmiş biri. Kendisi, çocuğu için hem Flalingo Kids, hem de Novakid uygulamasını art arda deneyerek gerekli gözlemler sonucu bir seçim yapmış. Uygulama seçimi serüvenini bizler için kaleme alan Tülay Hanım’ı dinleyelim. Bu sırada da uygulamaları denerken gözlemlediği özellikler, iyi ve kötü yanlar ve en önemlisi de hangi seçimi yaptığına dikkat kesilelim. Öyleyse söz Tülay Hanım’da!

İçindekiler

 1. Merhabalar, Ben Tülay. Ecrin’in Annesiyim
 2. Neden Yüz Yüze Değil de Online İngilizce Kursu
 3. Çocuklar için Online İngilizce Kursları Araştırmam
 4. İlk Deneyim: Novakid Deneme Dersi
 5. Tecrübelerimle Flalingo Kids Deneme Dersi
 6. Nasıl Karar Vereceğim?
 7. Nihai Kararımda Rol Oynayan Özellikler
 8. Nihai Kararım: Ailem için Flalingo Kids

Merhabalar, Ben Tülay. Ecrin’in Annesiyim

Merhabalar, ben Tülay. 7 yaşındaki Ecrin’in annesiyim. Kendim özel bir şirkette data analisti olarak çalışıyorum. Yani teknolojiyle iç içe bir mesleğim var. Kendi kariyerimde İngilizce’nin eksikliğini hissederken, çocuğum için geç olmadan bir İngilizce eğitimi sağlamak durumundaydım. Bu noktada eşi dostu arayıp acaba bir önerileri var mı diye soruşturdum. Gördüm ki bizi çevreyen toplum maalesef bu konuda çok da donanımlı olamıyor bazen. Herkes çocuğumun yaşının henüz küçük olduğunu bir önyargıyla söylüyordu.

Ancak tüm anne-babalara, abla-abilere kendi gözlemlerimi anlatmak isterim. İşim sırasında sıklıkla genç insanlarla tanışıyorum. Onlara İngilizce’ye ne kadar hakim olduklarını soruyorum. Gençler kendileri için İngilizce öğrenmenin önemine varmış durumda olsa da, herkes bir sonuca varamamış. Ama dikkatimi çeken şey de şu oldu; İngilizce konuşan gençlerin dil eğitimi ilkokula, hatta ana okuluna kadar geri gidiyor. Bu da, çocuğum için İngilizce dersleri aramaya başlamamda etkili oldu. Zaten yaş büyüdükçe dersler yoğunlaşıyor, bir anda çocuklar sınavlara hazırlanıyor. Bu noktada İngilizce için vakit ayırmak da zorlu hale gelecektir günden güne. En iyisi erken başlamak, zaten çocuklar ne kadar küçükse, o kadar hızlı öğreniyorlar.

Neden Yüz Yüze Değil de Online İngilizce Kursu

Kurs arayışım için ben de ilk olarak internete danıştım. Karşıma çeşitli kurslar, uygulamalar ve içerikler çıktı. Bu konuda pek de bilgili sayılmazdım. Bu blog sayfası da karşıma çıktı sonra. Taylan Bey çocuklar için İngilizce konusuna da değinmiş. Sonra, bazı uygulamaları da sıralamış. Aslında eğitim için online kurslara danışmak çok da yanlış bir hareket olmazdı. Nitekim, ülkemizdeki yüz yüze kursların aslında pek de işe yarayamadığı gün gibi ortada. Ayrıca bu uygulamalar, tamamen özel ders sağlıyor. Bu derste de yer alan öğretmenler de tamamen İngilizce konuşuyor, hatta bazılarının da anadili İngilizce. Bunu ne bizim mahallede, ne de komşu semtte sağlayacak bir kurs yok. Teknolojiye de ayak uydurmak ve imkanlarından faydalanmak lazım diyerek, aramamı “çocuklar için online İngilizce kursu sağlayan uygulamalara” indirdim.

Çocuklar için Online İngilizce Kursları Araştırmam

Taylan hocanın da içerikleriyle tanışmamla beraber aklım online İngilizce platformlarına kaydı. Ancak çocuklar için farklı uygulamalar da varmış. Çünkü hem çocukların dikkatini derse çekecek, hem de doğru kaynak ve öğretmen sunacak uygulamalar daha farklı oluşturuluyormuş. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Daha sonrasında hem Taylan Hoca’nın bahsettiği, hem de karşıma araştırmalarım sırasında takılan uygulamalardan biri Novakid oldu. Diğeri ise çok fazla bilinmeyen ancak yorumları güzel olan ve hocamın da önerdiği Flalingo Kids uygulamalarıydı. Birinci uygulama Novakid hem aramalarda üst sırada çıktığı, hem de daha fazla tanındığı için bana göre olumluydu. Tanınmasa da hem sistemleri gereği hem de olumlu yorumların fazlalığıyla Flalingo Kids de ilgimi çekti. Her iki uygulama da deneme dersi sağlıyordu. Yazılanların doğruluğunu görmem için ikisini de denemeye karar verdim. Ama aklım Novakid uygulamasındaydı.

İlk Deneyim: Novakid Deneme Dersi

Novakid ve Flalingo Kids arasında farklardan ilki, birinci uygulamanın deneme dersinin ücretsiz olması. Bu yüzden ilk olarak Novakid’den deneme dersi için rezervasyon oluşturdum. Günü geldiğinde kızımla birlikte derse katıldık. Gelen eğitmen yabancıydı. Anadili İngilizce’ymiş. Kızımla bir deneme dersi yaptılar ama tanışma da diyebiliriz. Aslında Novakid deneyimi konusunda nasıl geçtiğine pek emin değildim. Kızım İngilizce bilmiyordu ve konuşmaya çekindi. Zaten konuşacakları pek bir şey de yoktu o sırada. Daha çok el hareketleriyle anlaşma ve yes-no şeklinde ilerledik. Ama kızımın İngilizce konuşma konusunda bir ortamda olması bizim için çok sevindiriciydi. Ecrin de İngilizce öğreneceği için de heyecanlıydı. Bunu fırsat bilerek diğer uygulamayı denemek istedik.

Tecrübelerimle Flalingo Kids Deneme Dersi

Online İngilizce kursu Novakid ile bu konuya dair biraz daha deneyim kazanmıştım. Gerekli kıyası yapmak için Flalingo Kids’ten bir deneme dersi almak istedim. Daha önceden de bahsettiğim gibi 100 TL bir ücreti vardı. Daha detaylı baktığımda, memnun kalmazsam iade yapacaklarını gördüm. Ben de emin olmak için site üzerinde iletişim başlattım. Dediklerine göre, dersten memnun kalmazsam başka bir eğitmenden daha ders alacakmışım. Eğer ondan da memnun kalmazsam, paramı iade edeceklermiş. Ayrıca bu dersten ücret almalarının nedeni, her öğretmen için ödeme yapılmasıymış. Bu konuda da bir araştırma yaptım ve bazı platformların deneme dersi için öğretmene ödeme yapmadıklarını da gördüm. Bu öğretmen tarafında pek de olumlu bir şey değildi.

Neyse, ben gerekli rezervasyonu oluşturmadan önce, Ecrin’in seviyesi de ölçüldü. Buna göre bir ders oluşturuldu. Hatta ders öncesi müşteri temsilcinin eğitmen seçimi konusunda bana yardımcı olduklarını da belirtmem lazım. Kafam karışmadan güzelce rezervasyon yaptım ve ders günü bana gelen mesajla doğrudan derse girdik. Derse ilk girdiğimizde eğitmen yine gerekli tanışma sürecini başlattı. Bu ders de diğeri gibi geçmişti. Ama dersten sonra eğitim danışmanı biri bizle iletişime geçti. Ecrin’in seviyesi hakkında detaylı bir raporun yanı sıra eğitim planı da sağlandı. Bu özellik çok hoşuma gitmişti. Özellikle de benim fikrim ve isteklerime göre bana alternatifler sunmaları da içimi daha da rahatlatmıştı.

Nasıl Karar Vereceğim?

Artık Novakid ve Flalingo Kids uygulamalarını yakından tanımıştım. Ancak karar vermek çok kolay olmayacaktı. Novakid biz daha deneyimliyiz, tüm öğretmenlerimiz yabancı diyordu. Flalingo Kids ise biz planlıca öğretiyoruz, aileye de her şeyi çok detaylı bildiriyoruz diyordu. İki deneme dersi de olması gerektiği gibiydi. İki platform da anadili İngilizce öğretmen sunuyordu. Ancak Flalingo öğretmenlerinde anadil zorunluluk değildi ama herkesin mesleği öğretmenlik olmak zorundaydı. Bir uygulama daha tanınmış, diğeri pek tanınmamıştı. Karar vermek için kullanıcıların değerlendirmelerine bir daha baktım. Özellikle de taylan hocanın Novakid kullanıcı deneyimi ve Flalingo Kids kullanıcı deneyimi yazılarına. Sonra diğer kullanıcı yorumlarını okudum. Novakid aslında memnun bırakıyordu kullanıcılarını. Tam Taylan Hoca’ya kızacaktım ki bu yazıyı fark etmemle aklım başıma geldi. Meğer Novakid rüşvet verirmiş gibi ders verip, olumlu yorum yazdırıyormuş. Yani internette sana bana açık olan kullanıcı yorumları organik değilmiş. Demek, olumsuz Novakid yorumlarının gerçekten de aslı varmış.

Nihai Kararımda Rol Oynayan Özellikler

Her ne kadar Novakid yorumları biraz çarpıtılmış olsa da, hala güzel ve ilgi çekici bir platformdu. Biraz kızsam da, hemen eleyemedim. Bu yüzden yarış hala Novakid ve Flalingo Kids arasında ilerliyordu. Nihai kararımı vermeden önce dikkat ettiğim bazı noktalar vardı:

 • Öğretmenlerin kalitesi ve gerçek öğretmen olmaları,
 • Kaynakların kalitesi ve çocuklarla uyumu,
 • Ebeveyn olarak beni sürece dahil etmeleri,
 • Sorunum olduğunda benle ilgilenmeleri,
 • Çözüm odaklı olmaları,
 • Doğru bir eğitim sağlamaları.

Acaba bunlar ışığında nihai kararım Novakid ve Flalingo Kids arasından hangisi oldu?

Nihai Kararım: Ailem için Flalingo Kids

Nihai kararım Flalingo Kids oldu. Ailem için diyorum, çünkü gözümüz arkada kalmayacaktı. Flalingo Kids’i öne çıkaran özellik kullanıcıyla bizzat ilgilenmesiydi. Deneme dersi öncesi süreci anlatmaları ve eğitmen önerileri benim gönlümü kazanmıştı. Eğitim sürecini detaylandırmaları, seviye tespit sınavları ve güvenilir kaynak kitaplar da beğenimi kazanmıştı. Novakid ve Flalingo Kids dersleri de aynı seviyedeydi ama Flalingo Kids’in sunduğu müşteri memnuniyeti çok daha farklı ve özeldi. Bu yüzden gözümüz arkada kalmayacak. Bu süreçte beni Flalingo Kids ile tanıştıran İngilizceciden blog yazıları olduğu için, ben de ailelere bu yazıyla yardımcı olmaya çalıştım. Umarım olmuşumdur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu