fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

İngilizce Speaking Geliştirme Konusunda Öneriler ve İpuçları

İngilizce speaking geliştirme konusunda öneriler ve İpuçları konulu yazımı dört gözle beklediğinizi biliyorum. Çünkü artık yanlışlardan ders çıkarmaya başladık. Herkesin kavradığı gibi, İngilizce eğitiminin başarıya “ulaşamamasındaki” en büyük etmen, speaking geliştirme konusunun geri plana atılması. Sorun belliyse çözüm de belli aslında. Ama işler o kadar kolay değil. Gelin şimdi İngilizce speaking geliştirme konusundaki sorunları belirleyelim. Sonrasında, konu üzerinde tavsiye ve çözüm önerilerine odaklanalım.

İçindekiler

 1. Neden İngilizce Konuşamıyoruz?
 2. İngilizce Speaking Geliştirme Tavsiyeleri
 3. Size İngilizce Konuşturacak Online Platformlar
 4. Flalingo
 5. Cambly
 6. Open English
 7. Preply
 8. Özet: İngilizce Speaking Becerisi İçin Doğru Adresi Siz de Biliyorsunuz

Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Her ne kadar ilk bölümde soruna değinsem de, siz bilinçli okurları tatmin edecek düzeyde bir açıklama getirmedim. Neden İngilizce konuşamadığımız konusunu aydınlatmak için aslında tek bir cevap yetersiz kalır. Bu yüzden bu sorunu meydana getiren etmenleri sıralayıp tek tek açıklamak istiyorum.

Ezberci Eğitim Yöntemleri

Ezberci eğitim yöntemleri, İngilizceyi tam anlamıyla öğrenememenizin ve konuşamamanızın ilk müsebbibidir. Çünkü dil dediğimiz olgu yalnızca teorik değildir; asıl köklerini pratik değerinden alır. Dil, siz konuştuğunuz sürece dildir. Hal böyle olunca, bir tahta üzerinde cümleyi tüm ders boyu incelediğiniz sürece gerekli öğrenme eşiğini atlayamazsınız. Eğitim sistemimiz tüm müfredatı gramer ezberleme üzerine inşa ettiğinden dolayı ne İngilizce konuşuyor, ne de öğrenebiliyoruz.

Kalabalık Sınıflar

Tüm suçu müfredata atmak elbette yanlış olur. Çünkü saydığım ezberci zihniyeti mecbur kılan farklı elementler de söz konusu. Buna örnek olarak kalabalık sınıf mevcudunu ve derslikleri gösterebiliriz. Derste öğrencilere konuşmaları için gerekli alanın ve sürenin tanınması epey zorlu olacaktır. Bunun için eğitmenler konu anlatımına daha çok odaklanıyor. Nihayetinde süreç herkes için işlevsizce yürüyor.

Hata Yapma Korkusu

Fakat bu saydıklarıma ek olarak, kişilerin İngilizce konuşmaya korkması da hem gerekli speaking becerisinin gelişmesini engelliyor, hem de eğitim sürecini sekteye uğratıyor. Hata yapmaktan ve dalga konusu olmaktan korkma olgusu yüzünden gerekli pratiklerden kaçınan sayısı az değil. Çoğu öğrencim bu konuda yaşadığı sıkıntıyı dile getirmese de bir eğitimci olarak ben de fark ediyorum. Bu sorunu ortadan kaldıracak en kolay çözüm ise sizi her koşulda destekleyecek ve motive edecek eğitmenlerdir. Bunu da daha detaylı bir şekilde diğer bölümde konuşacağız.

İngilizce Speaking Geliştirme Tavsiyeleri

İngilizce speaking geliştirme tavsiyeleri yazının geri kalanında sizlerle olacak. Elbette ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz mottosuyla bu önerileri nasıl hayata geçireceğinizden de bahsedeceğim. İlk iş, sizler için İngilizce speaking geliştirme tavsiyelerini şöyle sıralayacağım;

 • Birebir ve Özel İngilizce Dersleri
 • Günlük Tekrar
 • Anında Geri Bildirim
 • Anadili İngilizce Olan Eğitmen
 • Kapsamlı Bir Müfredat
 • Kaliteli Kaynak Kitaplardan Destek Alma
 • Mümkün Olduğunca Çok Konuşma

Elbette İngilizcenizi geliştirmek için başvuracağınız yollar bunlarla limitli değil. Fakat eğitimin gücüne inanın ve size bunu sağlayabilecek kişi ve kurumlara kendinizi emanet edin. İngilizcenizi geliştirmek için dizi-film izlemek ya da dergi okumak faydalı olur fakat bunlar size bir dönüşüm sağlamak yerine minimal katkılarda bulunur. Eğer bu saydıklarımı ne şekilde gerçekleştireceğinize de dair öneriler peşindeyseniz okumaya devam edin!

İngilizce speaking geliştirme

Size İngilizce Konuşturacak Online Platformlar

Bu saydıklarımı gerçekleştirebilmek ve İngilizce speaking yeteneklerinizi geliştirmek için çareyi doğru eğitimde bulabilirsiniz. Her ne kadar sizlerin karşısına online eğitim çözümleriyle çıksam da, bazı noktalarda yüz yüze kurslara da değiniyorum. Siz de farketmişsinizdir ki, bu kurslar yenilikçi çözüm getirme konusunda epey geride kalmış. İşte bu sebeple online platformlar öne çıkmış durumda. Ve yine benzer gerekçelerle bu yazıda konuşma becerisi edinmeniz için online platformların kapısını çalacağız.

Flalingo

flalingo logo

İngilizce konuşabilesiniz diye size hizmet sunan platformlardan ilk olarak Flalingo‘yu inceleyeceğim. Flalingo, ilk olarak sunduğu birebir özel dersler kriterimizi karşılıyor. Bu platform, ele alacağımız diğerlerinden farklı olarak özel ders politikasında ısrarcı. Böylelikle herkesin İngilizceyi en doğru öğrenmesi konusunda gerekli eğitimi veriyor. Bu birebir dersler anadili İngilizce olan profesyonel eğitmenlerle konuşarak ders işleyeceksiniz. Buna ek olarak, Flalingo ile Oxford kütüphanelerine erişebileceksiniz. Flalingo, ekstra ücret talebinde bulunmadan size Oxford University Press kaynaklarını sağlıyor.

Fakat en önemli konuya değinmedim. Flalingo hepimizin karşısına yeni bir teknoloji ile çıktı: FLAI. Bu özellik, Flalingo’nun yapay zeka teknolojisiyle geliştirdiği eş zamanlı bir eğitim koçu. FLAI, katıldığınız dersleri en detaylı şekilde analiz ediyor. Nerelerde hata yaptığınızı, hangi seviyede performans gösterdiğinizi, kullandığınız kelimelerin seviye ve niteliklerini size gösteriyor. Bunun üzerinden gerekli tavsiye ve ödevlendirmeler gerçekleşirken tıpkı iki öğretmeniniz varmışçasına ders alıyorsunuz. Bu özellik sayesinde öğrencilerin İngilizce speaking becerileri en kısa sürede en verimli şekilde gerçekleşecektir. Linkten FLAI detaylarına bakabilirsiniz.

Cambly

cambly logo

Cambly de online İngilizce eğitimi konseptini yaygınlaştıran platformlardan. Konuşarak öğrenme ilkesini benimsemiş bu platform pek çok kişi tarafından tanınıyor. Fakat “konuşma” konusuna fazla odaklanmış olsa gereki bazı konularda yeteri kadar özverili bir hizmet anlaşıyı olduğunu görmüyoruz. Bu platformda temel olarak yapacağınız şey sizinle İngilizce konuşacak eğitmenlerle canlı oturumlar gerçekleştirmeniz. Fakat buna ek olarak bir müfredat takibi Cambly’nin politikasında yok. Bunu mümkün kılmak anca hem eğitmen, hem öğrencinin ortak eforuna bağlı. Ayrıca Cambly özel bir materyal sağlamıyor. Fakat listedeki birebir dersler, konuşma egzersizleri ve bunu birlikte yürüteceğiniz eğitmenleri bulabilirsiniz.

Open English

Open English logosu

Open English de online İngilizce eğitimini ve konuşarak öğrenme metodunu yaygınlaştıranlardan. Aslında Open English’in öne çıktığı nokta “herkes için İngilizce” benzeri söylemleri. Ders sistemleri de bu söyleme paralel olarak çalışıyor. Open English bireysel derslerden ziyade grup derslerini önceliyor. Bu da aslında öğrencilerin konuşması için gerekli alan ve süreden feragat etmesi gerektiğini işaret ediyor. Open English her ne kadar birebir özel dersler sağlasa da, bunlar ekstra bir ücret daha demek. Yine Cambly gibi Open English de ders takibi konusunda bir materyal sağlamıyor, ödevlendirme yapmıyor. Fakat İngilizce speaking becerileri edinmeniz için minimal de olsa bir katkı sağlıyor. Fakat Open English bu yönleri ile pek bilinmiyor. Siz de Open English’in bu saydığım politikalarından bi’haber durumdaysanız bu yazımızla birlikte platform hakkındaki her şeyi öğrenebilirsiniz.

Preply

preply

Bence Preply de farklı yönleriyle ilgi çekici ve bu yazıda yer alması gerekenlerden. Preply, bu saydığım uygulamalardan daha farklı bir fiyatlandırma içeriyor. Aylık ya da yıllık üyelik üzerinden değil, ders başı aldığı ödemelerle epey değişik bir sistem mevcut. Preply, ayrıca sadece İngilizce değil diğer diller konusunda da öğrencilere çözüm sağlıyor. Yine hem grup dersi hem birebir dersler sunan bu platform, konuşma pratiklerini unutmamış. Burada eğitmenler sizinle konuşmak için bekliyor. Fakat platform bazı konularda epey eksik. Kaynak kitap, ödevlendirme, müfredat takibi gibi konularda doyurucu içeriği sadece Flalingo sağlıyor. Diğer platformlar ise sadece konuşmanız için alan tanıyor. Preply de bunlardan biri.

Özet: İngilizce Speaking Becerisi İçin Doğru Adresi Siz de Biliyorsunuz

İngilizce speaking becerisi geliştirme konumuzda sonuç bölümüne vardık bile. Bu yazıda ilk olarak İngilizce konuşma becerilerimizin geri kalmasındaki etkenlerden kısaca söz ettik. Bu şekilde, İngilizcemizi geliştirmenin formüllerini de bulduk. Elbette bunlar hakkında bilgi sahibi olmak, bizleri sonuca ulaştırmıyordu. Bu konuda da sizin için çözüm önerisi olarak derli toplu bir şekilde konuşarak İngilizce öğreneceğiniz platformlara yönlendirdim. Bu platformları, elimizdeki İngilizce konuşturan formüllere göre kıyasladık ve gördük ki Flalingo aradıklarımızı en iyi ve eksiksize en yakın şekilde sunuyor. Bu konuda sizin de benle hemfikir olduğunuza inanıyorum. Bu konuya eklemek istediğiniz önerileriniz ya da fikriniz varsa lütfen değerli yorumlarınızı benle paylaşınız. Bu yazıdan da bu kadar; İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu