fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyFlalingoGenelOnline İngilizceOpen EnglishPlatformlar

İngilizce Konuşma Grupları Sağlayan Online Dil Kursu Platformları

İngilizce konuşma grupları ile bu dili akıcı bir şekilde öğrenmek en eğlenceli ve efektif yöntemlerden biri. Ancak konuşma grupları ile İngilizce’yi en kısa sürede, en rahat öğrenebileceğiniz araçlar ise online dil uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Size sunduğu eğitmen eşliğinde anlık canlı dersleri, aynı seviyeden öğrenci grubuna açan platformlar da bugünkü konuklarımız. Avantajlı fiyatı kadar İngilizceye maruz kalma, bol konuşma, farklı kişileri tanıma ve eğlenceli ortamıyla öğrenciler grup derslerine başvuruyor. Bu noktada da, hangi platformların canlı grup dersleri sağladığını ve ne şekilde sunduğunu sizler için inceledim.


İçindekiler

 1. İngilizce’yi Grup Eşliğinde Öğrenmenin Avantajları ve Dezavantajları
  1. İngilizce Grup Derslerinin Avantajları
  2. İngilizce Konuşma Grupları ve Dezavantajları
 2. İngilizce Grup Dersleri Alacaklara Tavsiyeler
 3. İngilizce Konuşma Grupları Sağlayan Trend Platformlar ve Sıralaması
  1. Flalingo Grup Dersleri ve İçeriği
  2. Cambly Grup Dersleri ve İçeriği
  3. Open English Grup Dersleri ve İçeriği
  4. EF English Live Grup Dersleri ve İçeriği
 4. Sonuç: İngilizce Konuşma Grupları Derslerinde Neden En Mantıklı Seçim Flalingo Olur?

İngilizce’yi Grup Eşliğinde Öğrenmenin Avantajları ve Dezavantajları

İngilizce eğitimi belki de siz de pek çoğumuz gibi okul sıralarında aldınız. Belki de daha sonrasında haftasonumu kurslarına giderek, yine benzer sıralarda ve benzer şekilde İngilizcenizi pekiştirmeye çalıştınız. Belki de üniversite hayatınızda da İngilizce eğitiminiz çok benzer şekilde gerçekleşti. Ancak bu grup hali, bugün bahsedeceğimiz konudan çok farklı. İngilizce’nin ancak konuşularak öğrenileceğini biliyoruz hepimiz. İşte buna olanak tanıyan, mümkün kılan ve konuşmak için motive eden küçük gruplar, bizim konumuz. Şimdi gelin, İngilizceyi grup dersleri ile öğrenmenin avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

İngilizce Grup Derslerinin Avantajları

İngilizce konuşma gruplarının avantajlarına bakalım. Bu avantajlardan ilki, herkesin konuşma amaçlı toplanması. Bu sayede öğrenciler, eğitim sisteminin kaçırdıkları konuşma derslerini bu grup dahilinde yakalayabilir. İkincisi ise, herkes benzer durumda olup, aynı ihtiyacı karşılamak için bir araya gelmesinden dolayı, çekinmek için bir sebep yoktur. Bu grupta özgür davranarak, gerekli pratikleri yaparak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce Konuşma Grupları ve Dezavantajları

İngilizce konuşma grupları ile İngilizceyi pratik yaparak öğrenmek avantajlı olsa da, bu yöntem bazı dezavantajlarıyla gelebilir. Örneğin, bu konuşma grubu belirli bir sistemle gelmeyip tamamen öğrencilerin kendi kararlarıyla toplaştığı bir biçimdeyse, bazı kelimeler ve kullanımlar yanlış öğrenilebilir. Ayrıca, öğrenciler her ne kadar bilgi alışverişinde bulunsa da, öğrenmeleri gereken pek çok kelime ve kullanım konusunda habersiz kalabilirler. En önemlisi de bir profesyonel eğitmen yoksa, konular öğrenilemez ve eğitim hızı iyice yavaşlar. Bu yüzden, doğru yerde ve doğru şekilde bir konuşma grubuna dahil olmanız size çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

İngilizce Grup Dersleri Alacaklara Tavsiyeler

İngilizce grup dersi alacaklar, hem dezavantajlardan kaçınmalı hem de avantajları yakalamalı. Bunun gerçekleşmesi için işte tavsiyeler:

 • Grup katılımcıları aynı seviyeden olmalı,
 • Her bir oturum için belirli bir konu konuşulmalı,
 • Her bir grup dersinde deneyimli bir eğitmen bulunmalı ve gerekli yönlendirmeleri yapmalı,
 • Tartışma konuları seviye uyumlu olmalı,
 • Herkes eşit derecede katılmaya özen göstermeli
 • Belirli bir sistem çevresinde İngilizce konuşma grubu bir araya gelmeli,
 • Konuşmanın yanı sıra gramer konularının ve kelime bilgisinin de ilerlemesi hedeflenmeli.

İngilizce Konuşma Grupları Sağlayan Trend Platformlar ve Sıralaması

Bir önceki bölümde İngilizce’yi interaktif şekilde öğrenenler için bazı tavsiyeler verdim. Elbette bunları bir öğrenci olarak yerine getirmek ve takip etmek sizin rollerinizden daha fazlasını gerektirecektir. Ancak, bu bahsettiğim kritik elementleri eğitiminize katıp sizin için takip edecek birilerini bulabilirsiniz. Günümüzde bunun en rahat ve güvenilir metodu ise online İngilizce öğretimi uygulamaları olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü bu platformlar bir eğitmen sağlarken, konuşma odaklı dersler sağlıyor. İster özel ders, ister grup dersi de alabilirsiniz ve dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman katılabilirsiniz. Şimdi gelin, bol konuşmalı, interaktif İngilizce konuşma grubu sunan platformları yakından tanıyalım.

1. Flalingo Grup Dersleri ve İçeriği

Flalingo grup dersleri, bu online İngilizce platformunun yoğun talep üzerine sunduğu bir konsepttir. İngilizce uygulaması Flalingo, birebir derslerle ve yüksek oranlı öğrenci memnuniyetiyle tanınmıştır. Bunun altında yatan sebep olan planlı öğrenim ve eğitim bilimi ile şekillenmiş formatı, grup derslerinde de öne çıkıyor. Flalingo grup derslerinin kendine has özelliklerine bakacak olursak,

 • Derslerdeki eğitmenlerin tamamen profesyonel kişiler olması,
 • Derslerin İngilizce öğrenim amacı ve kazanımları ile uyumlu olması,
 • Her katılımcıya eşit konuşma hakkı tanınması,
 • Konuların seviye ve hedefe uygun şekilde seçilmesi,
 • İsteyenlerin aynı eğitmenden düzenli grup dersleri alması,
 • Grup derslerinin yanı sıra bireysel dersler eğitimden taviz verilmemesi

şeklinde sıralanıyor. Ancak diğer platformlardan farklı olarak grup dersleri odaklı eğitim veya paket Flalingo’da yer almıyor. Bahsettiğimiz Flalingo grup dersleri, yalnızca bazı paketlere ek olarak verilen hediye derslerdir. Çünkü grup dersleri konuşma pratikleri için ideal ortam sağlasa da, Flalingo’ya göre başarı için yeterli değildir. Bu yüzden öğrencilerin birebir dersleri temel olarak alması sağlanır.

2. Cambly Grup Dersleri ve İçeriği

Cambly de birebir dersler ön plana çıkan bir uygulama. Grup derslerini ayrı bir pakette sunan Cambly, rahat konuşma ortamı ike tanınıyor. Cambly öğrenim kazanımları, eğitim planı gibi kurs içerikleri yerine karşılıklı konuşmaya daha odaklı bir platform. Bu uğurda, Cambly eğitmenlerinin anadili İngilizce olsa da, aslında öğretmen değiller. Bu da dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Gelin şimdi yine liste halinde Cambly grup derslerinin özelliklerine bakalım:

 • Derslerin 3-4 öğrenci ve bir eğitmenle işlenmesi,
 • Aynı grup dersindeki öğrencilerin arasındaki seviye farkı olma ihtimali,
 • Belirli bir eğitim planı takibi sunmaması ve konunun akışa göre değişebilmesi,
 • Katılımın gönüllülük esasına dayanması, söz hakkının öğretmen tarafından tanınmaması

şeklinde sıralanıyor. Ayrca Cambly grup derslerine katılım için 21 alt yaş sınırı olarak belirlenmiştir. Konuşma konusunda çekingen davranan öğrenciler, derste geri planda kalabilir ve konuşma pratiği yapamayabilir.

3. Open English Grup Dersleri ve İçeriği

Bahsettiğimiz iki platformdan da farklı olarak Open English, grup dersleriyle öne çıkıyor. Daha doğrusu, sunduğu iki farklı pakette grup dersleri sabit. İsteyenler, sayıca fazla olan grup derslerine ek özel oturumlar almak isterse, ekstradan ücret ödemelidir. Ancak Open English grup dersi konsepti diğer platformlardan daha farklıdır. Gelin yakından bakalım.

 • Görece kalabalık (7-8) grup dersleri,
 • Zaman zaman 10-12 kişiye çıkan oturumlar,
 • Konu takibi yapılmaması,
 • Kısa ders süresi,
 • Ders rezervasyonu ve eğitmen seçim hakkı tanımaması,
 • Derslerde söz hakkı almanın zor olması

öne çıkan Open English grup dersi özelliklerinden. Konu hakkında daha detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.

4. EF English Live Grup Dersleri ve İçeriği

EF English Live grup dersleri sistemi ve içeriği, Open English ile çok fazla benzerlik taşımaktadır. Ancak bu platform tek bir tarife seçeneği sunar. EF English Live ile kaydolacağınız tarifede ancak bireysel ders sayısı belirleyebilirsiniz. Yani birebir ders ve grup dersi aynı pakette, mecburi şekilde yer alır. Şimdi, grup derslerine odaklanalım ve sistem hakkında daha fazlasını öğrenelim:

 • Görece kalabalık (7-8) grup dersleri,
 • Konu takibi yapılmaması,
 • Öğrenciler arasında seviye farkının ortaya çıkabilmesi,
 • İş İngilizce ya da sınav çalışması gibi konularda yetersiz içerik sağlaması,
 • Kısa ders süresi,
 • Ders rezervasyonu ve eğitmen seçim hakkı tanımaması,
 • Derslerde söz hakkı almanın zor olması,

EF English Live grup derslerinin negatif özelliklerindendir. Bu yazıda, platformun sağladığı grup dersleri konusuna daha yakından bakabilirsiniz. Ayrıca, bu karşılaştırma içeriğine tıklayarak, Open English vs EF English Live arasındaki hayrete düşürücü benzerliği gözlemleyebilirsiniz.

Sonuç: İngilizce Konuşma Grupları Derslerinde Neden En Mantıklı Seçim Flalingo Olur?

Sonuç olarak, İngilizce konuşma grubuna katılım sağlamak isteyenler için online İngilizce platformları en doğru yer gibi. Ancak, karşımıza her gün yeni bir online İngilizce eğitimi uygulaması çıkarken, en doğrusu konusunda kafamız karışıyor. Bunu önlemek amacıyla, grup dersi sağlayan platformları inceledim. En iyiden en kötüye doğru Flalingo, Cambly, Open English ve EF English Live şeklinde sıraladım. Planlı dersleri uzman eğitmenlerle sunması açısından Flalingo en iyi grup dersi deneyimini sunacaktır. Buna ek olarak eğitmenlerin herkese eşit söz hakkı vermesi de, konuşmaya çekinenler için kıymetli bir imkan sunuyor. Ayrıca, birebir derslerle de kısa sürede Flalingo ile hedefinize ulaşabilirsiniz. Bu yazıdan da bu kadar diyerek konuyu noktalıyorum. Görüşünceye değin; İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu