fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
FlalingoGenelPlatformlar

Flalingo İle Sıfırdan İngilizce Öğrenme Yolculuğu

1. Giriş: Flalingo ile Sıfırdan İngilizce Öğrenmek

Sıfırdan İngilizce öğrenmek ilk başta göz korkutucu olabiliyor. Bu nedenle ben de öğrencilerimden ve tanıdıklarımdan ‘Nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Çok geriliyorum.’ gibi cümleler duyuyorum. Benim bakış açıma göre her zaman bir şeyin en zor yanı o işe başlamaktır. Bu nedenle herkese ‘Siz kendinize uygun bir program ayarlayın, devamı gelir’ diyorum. Sizlere de tavsiyem kendinize uygun bir yöntem veya platform bulup bir an önce başlamanız olacaktır. Bu şekilde ilerleme kaydetmeye bir an önce başlayabilir ve devam etmek için motivasyon kazanmış olursunuz. ‘Peki hangi platform daha iyi nasıl anlayacağım?’ diyorsanız, bu konuyla ilgili yazımı okuyabilirsiniz. 

Bu yazımda ise sizlerle başlangıç seviyesi İngilizce bilen ve İngilizcesini B2 düzeyine taşımayı başarmış eski bir öğrencimden bahsetmek isterim. Yazının sadece giriş ve sonuç bölümlerinde benim fikirlerim belirtilecek olup, diğer kısımları öğrencim tarafından yazılmıştır.

2. İngilizce Seviyem

Herkese merhaba, ben Murat, 24 yaşındayım. İki yıl önce iyi sayılabilecek bir üniversitenin İktisat bölümünden mezun oldum. İlk mezun olduğumda iş bulma sürecinin sancılı olabileceğini elbette biliyordum. Fakat iyi bir üniversiteden mezun olduğum için bu sürecin beni pek zorlamayacağını düşünmüştüm. Sonrasında fark ettim ki bunlar iyi bir iş bulmak için yeterli kriterler değilmiş. İngilizce bilmem hatta çok iyi bilmem gerekiyormuş. Benimse İngilizcem hep çok kötüydü. Bazı kuralları hiç anlayamıyor, kelimeleri doğru telaffuz edemiyor ve sınavlardan hep düşük alıyordum. Hiçbir zaman bir kursa gitmediğim için de İngilizcemi geliştirme fırsatım olmadı. Açıkçası İngilizce’ye çok ihtiyaç duyacağımı da düşünmüyordum. Fakat gerçeklerin böyle olmadığını ilk başlarda bazı firmalarda stajyer olarak veya junior poziyonlarda çalıştıktan ve istediğim konuma ulaşamayacağımı anladıktan sonra fark ettim. Dolayısıyla, bu böyle olmaz diye düşünerek İngilizce öğrenmeye karar verdim ve serüvenim başlamış oldu. 

3. Diğer Platformlarla Deneyimim

İngilizce öğrenmeye karar verince geleneksel kurslardan birisine kaydoldum ve haftasonları, iş çıkışı gider derslerimi alırım diye düşündüm. Fakat iki ay sonra bu temponun beni çok yorduğunu, iş çıkışı trafikte bir kursa gidip vakit harcamanın, derslerde sınıflarda kapalı kalmanın beni çok yorduğunu ve İngilizcemi geliştirmemi engellediğini fark ettim. Dolayısıyla, online İngilizce öğrenme platformlarına bir göz atayım dedim. Her yerde karşıma çıkan Cambly seçtiğim ilk platform oldu. Takip ettiğim bir influencer’ın verdiği kod ile 1 aylık bir paket satın aldım. Bu pakette haftada 2 kere birebir dersler alıyordum. Fakat daha ilk dersten Cambly’nin benim için hatta başlangıç seviyesinde İngilizce bilen birisi için uygun olmadığını anladım. Bunun nedeni derslerin büyük bir kısmının ana dili İngilizce olan öğretmenlerle konuşma üzerine kurulu olması. Bu yüzden derslerimde hem öğretmenle iletişim kurmakta çok zorlandım hem de hiçbir şey öğrenemedim. Dolayısıyla, motivasyonum büyük ölçüde düştü. Ve Cambly bana hiçbir katkı sağlamadığı gibi bir de kendime olan güvenimi sarstı. 

Daha sonra internet üzerinden araştırma yaparak Preply’de ders almaya karar verdim çünkü Cambly’de zaten çok para ödemiş ve memnun kalmamıştım. Bu yüzden Preply’de uygun fiyatlı dersler alabileceğimi öğrendiğimde hemen bir öğretmen seçerek başlamak istedim. Fakat İngilizceye yeni başladığım için bir öğretmenden beklentimin neler olması gerektiğini tam anlamıyla kavrayamadım. Bir anda kendimi yüzlerce öğretmen arasından seçim yapmaya çalışırken buldum. Bu sürecin beni çok yoracağını düşündüğüm için ilk bulduğum öğretmenlerden birisini seçtim. Fakat buradaki deneyimim de hüsranla sonuçlandı çünkü öğretmenin ne ana dili İngilizceydi ne de profesyonel bir eğitimciydi. Dolayısıyla, hem aksanını anlamakta çok zorlandım hem de ders sürecini yönetemediği için pek bir şey öğrenemedim. 

4. Flalingo ile Deneyimim

Daha sonrasında İngilizce öğrenemeyeceğimi düşünerek bir süre ders almamaya karar verdim. Bir ay kadar sonra bir arkadaşımdan Flalingo’yu duydum. Biraz araştırma yaptıktan sonra Flalingo’nun mantıklı bir seçim olacağını düşündüm. Daha önce diğer platformlarla yaşadığım sorunların önüne geçebilmek için Flalingo’ya kayıt olmadan önce bir deneme dersi satın aldım. Deneme dersinde Sara isimli bir öğretmen ile 25 dakikalık bir ders yaptım. Öğretmenim yabancı olmasına rağmen Türkçe bildiği için kolaylıkla iletişim kurabildim. Daha önce yaşadığım deneyimlerden kendisine kısaca bahsettim ve Flalingo’da onunla ders almaya devam edersem neler yapabileceğimizden bahsetti. Sertifikalı bir öğretmen olduğu ve hem İngilizceyi hem Türkçeyi çok iyi bildiği için çok keyifli ve verimli bir deneme dersi geçirdik.  

Deneme dersi sonrasında Flalingo’dan haftada 50 dakikalık 3 ders alabileceğim 12 aylık bir paket satın aldım. Böylece İngilizce öğrenmeye sancılı bir sürecin ardından da olsa keyifle başlayabildim.

Flalingo Öğretmenleri

Benim gibi sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için Flalingo’nun en iyi seçenek olmasının birkaç sebebi var. Bunlardan biri ise Akıllı Öğretmen Algoritması. Bu algoritma sayesinde Flalingo 1800 öğretmen arasından size en uygun olabilecek yaklaşık 30 öğretmeni seçiyor. Siz de bu öğretmenler arasından kendinize en uygununu seçebiliyorsunuz. Ayrıca, birçok online İngilizce öğrenme platformunun aksine Flalingo’da istediğiniz öğretmen ile programlarınız uyuştuğu sürece ders yapmaya devam edebiliyorsunuz. Bu sayede, başlangıç seviyesi öğrencilerle nasıl iletişim kuracağını bilen veya ana dilinizi iyi bir seviyede bilen bir öğretmen ile ders yaptığınızda ve verim aldığınızda o öğretmen ile derslerinize kolaylıkla devam edebiliyorsunuz. 

Ben de 12 aylık eğitimim boyunca sadece birkaç farklı öğretmen ile ders yaparak önce İngilizceyi sıfırdan öğrendim sonrasında da İngilizcemi geliştirerek 12 ay sonunda B2 seviyesine gelebildim. Bu süreçte yaklaşık 3 ay sadece deneme dersi yaptığım Sara Öğretmen ile dersler yaptım. Üç ayın sonunda biraz daha geliştiğimi düşündüğüm için bazen Türkçe bilmeyen eğitmenlerle bazen de Türkçe de bilen başka eğitmenlerle ders yaptım. 9 ayın sonunda artık sadece İngilizce bilen öğretmenler ile kolaylıkla anlaşabiliyor ve verimli dersler geçirebiliyordum. Sertifikalı öğretmenler ile çalışarak, ana dili İngilizce olan eğitmenlerle sohbetler ederek İngilizcemi bir yıl içinde olabildiğince geliştirdim. 

Bu sayede de işimde istediğim pozisyonlara yavaş yavaş yaklaşmaya başladım ve Flalingo ile İngilizcemi geliştirmeye devam ettikçe kısa zamanda istediğim yerde olacağıma eminim!

Flalingo’nun Kullandığı Materyaller

Flalingo derslerinde Oxford Üniversitesi Yayınları’nın kaynaklarını kullanıyor. Ayrıca öğrencilerine Oxford Üniversitesi Yayınları Kütüphanesine ücretsiz erişim imkanı sağlıyor. Bu sayede öğrenciler hem derslerde bu kaynakları kullanabiliyor hem de ders dışında alıştırmalar yaparak derste öğrendikleirni tekrar edebiliyor. İngiltere’nin hatta dünyanın en iyi üniversitesi olan Oxford Üniversitesi yayınlarını kullanan Flalingo, hem öğrencilerinin eğitimini önemsediğini gösteriyor hem de öğrencilerin istedikleri zaman alıştırma yapabilemelerini sağlıyor.

Buna ek olarak, Flalingo’da yaptığınız dersler kaydediliyor ve istediğiniz zaman bu dersleri tekrar edebiliyorsunuz. Ben 1 yıllık eğitimimin özellikle ilk aylarında sık sık dersleri tekrar izleyerek alıştırma yapıyor ve İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmeye çalışıyordum. Dolayısıyla, derslere ve kaynaklara erişimimin olmasının da İngilizcemi bu kadar geliştirebilmeme etkili olduğunu düşünüyorum. Özellikle de 12 aylık paketimin sonlarına yaklaştığımda ve ilk aylardan derslerimi tekrar ettiğimde ne kadar geliştiğimi net bir şekilde görebildim. Böyle somut deliller görmek insanı gerçekten mutlu ediyor ve ilerleme katetmesini sağlıyor. 

Flalingo Paketleri

Flalingo’nun kullanıcılarına sunduğu en özelliklerden birisi de esnek abonelik sistemi. Flalingo’da ay bazlı dört paket var, bunlar 1,3,6 ve 12 aylık paketler. Her paket kendi içinde haftada kaç gün ders almak istediğinize göre dörde, bunlar da kendi içinde 25 dakikalık veya 50 dakikalık dersler olarak ikiye ayrılıyor. Yani aslında Flalingo’da 32 paket arasından kendinize en uygununu seçebiliyorsunuz. Ben eğitimimin uzun süreli olmasını istediğim için 12 aylık bir paket seçtim. Daha önceki deneyimlerimde çok ders aldığım ve bunaldığım için haftada 3 gün ders almak istedim. Derslerimin uzun sürmesini istediğim için de 50 dakikalık dersler seçtim. Böylece 12 ay boyunca ayda 12 ders almış oldum ve İngilizceyi sıfırdan öğrenmekle kalmadım üstelik B2 seviyesine gelebildim.

Flalingo ile 12 aylık serüvenimin sonlarına yaklaşırken çalıştığım şirket ile görüştüm ve daha iyi bir pozisyona terfi edildim ve dolayısıyla maaşıma da zam aldım. Bu sayede İngilizcenin iş hayatında ne kadar önemli olduğunu da tekrar anlamış oldum. 12 aylık paketim bittiğinde ise bu sefer 6 aylık paketlerden haftada 3 gün, 25 dakikalık dersler satın aldım ve eğitimime hala devam ediyorum. İngilizce öğrenmemde ve öğrendiğim bilgilere her hafta yenilerini ekleyerek İngilizcemi geliştirmeme yardımcı olduğu için Flalingo’ya ve öğretmenlerine minnettarım. 

5. Sonuç

Evet sevgili okuyucular, eski öğrencim Murat deneyimini sizlerle paylaştı. Sıfırdan İngilizce öğrenmek korkutucu görünse de A1 İngilizce seviyesine sahip olan birisinin doğru eğitim kaynaklarıyla B2 seviyesine gelebileceğini görmüş olduk. Yani, sizler de kendinizin için doğru platformu seçerek sadece İngilizce öğrenmekle kalmaz zamanla İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Doğru platformu ararken bu yazıda okuduklarınızı aklınızdan çıkarmayın ve Flalingo’ya göz atmayı unutmayın! 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu