fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
EF English LiveFlalingoGenelOnline İngilizcePlatformlar

EF English Live mı Flalingo mu? Kaliteli Online İngilizce Eğitimi İçin Hangisi?

1. Giriş: EF English Live Mı Flalingo Mu?

EF English Live ülkemizde pek de popüler olan bir platform değil. Fiziksel kursları birçok kişi tarafından bilinse de online eğitimi pek kullanılmıyor. Flalingo ise online İngilizce eğitim sahasına yeni yeni adım atıyor ve yavaş yavaş kullanıcıların beğenisini kazanmaya başlıyor. Dolayısıyla, bu iki platformu karşılaştırarak aralarındaki farkları görmek istedim. Bu sayede az bilinen iki platform hakkında sizlere detaylı bilgi verebilir ve hangisinin daha iyi olduğunu belirleyebilirim. Siz de bu yazı sonucunda ‘EF English LiveFlalingo mu?’ sorusuna cevap bulabilirsiniz.

İki platformu karşılaştırabilmek için öğretmen kaliteleri, derslerde kullandıkları materyaller, müşteri destek hizmetlerinin kalitesi ve yapılan kullanıcı yorumlarını inceledim. İncelemem sonucu Flalingo’nun birçok konuda EF English Live’dan önde olduğunu gördüm. Flalingo’nun hangi konularda önde olduğunu görmek ve detaylı bilgi edinmek için okumaya devam edin!

2. Öğretmen Kalitesi

Bir platformun derslerinin kalitesini ve verimini öğretmenleri belirler. Dolayısıyla, öğretmen seçim aşamaları ve öğretmenlerden beklentileri bir platformun eğitimini ne kadar önemsediğini gösterir. Bu nedenle iki platformu karşılaştıracağım zaman ilk olarak öğretmen seçme kriterlerini incelerim. EF English Live ve Flalingo’nun öğretmen seçme kriterleri arasında pek bir fark yok gibi görünüyor.  

EF English Live’da öğretmen olarak çalışmak için;

 • lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız,
 • akıcı bir şekilde İngilizce konuşabiliyor olmanız
 • ve TEFL sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

Flalingo’da öğretmen olabilmek için ise;

 • en az 18 yaşında olmanız, 
 • anadilininizin İngilizce olması veya İngilizceyi anadiliniz gibi konuşabiliyor olmanız,
 • lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız,
 • TEFL, TESOL veya CELTA sertifikalarından birine sahip olmanız,
 • en az bir yıllık öğretmenlik deneyiminizin olması,
 • öğretmeye hevesli, yaratıcı ve öğrencilerin başarısına bağlı olmanız gerekir.

İki platformun öğretmen seçme kriterlerinden anlaşılacağı üzere bu konuda aralarında pek bir fark yokmuş gibi görünüyor. Fakat bu eğitimlerinin kalitesinde de bir fark olmadığı anlamına gelmiyor. Bu yüzden EF English Live ve Flalingo’nun eğitim kaliteleri hakkında detaylı bilgi edinebilmek için kullandıkları materyalleri ve bu konudaki kullanıcı yorumlarını incelememiz gerekiyor.

3. Kullanılan Materyaller

Eğitim veren her kurumun kalitesinin en büyük göstergelerinden birisi kullandığı kaynak kitaplardır. Özellikle de online eğitimde bu kaynakların önemi daha da fazla oluyor. Bu nedenle, karşılaştırmalarımda platformların kullandığı materyalleri de incelemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

EF English Live ve Flalingo’nun öğretmen seçme kriterleri arasında pek bir fark olmasa da eğitim kalitelerinde belli ki büyük bir fark var. Bunu söylememin nedeni, Flalingo’nun derslerinde Oxford Üniversitesi Yayınları’nın kitaplarını kullanması ve EF English Live’ın derslerinde yalnızca interaktif alıştırmalar sunması.

EF English Live derslerinde ve ders dışında öğrencilerine kullanabilecekleri interaktif materyaller sunuyor. Fakat bu materyaller basit alıştırmalardan oluşuyor. Ayrıca, materyallerin kim tarafından hazırlandığı da belirtilmiyor. Dolayısıyla, zaten oldukça kısıtlı olan materyallerin kalitesi insanı şüpheye düşürüyor.

Flalingo ise hem derslerinde Oxford Üniversitesi Yayınları’nın kitaplarını kullanıyor hem de öğrencilerine Oxford Üniversitesi Yayınları Kütüphanesine ücretsiz erişim sağlıyor. Bu sayede hem ders sırasında hem de istediğiniz her an dijital kitaplardan yararlanarak eğitiminizi destekleyebiliyorsunuz. Ayrıca, bu kitapların Oxford Üniversitesi tarafından hazırlanması da sundukları eğitimin kaliteli olduğunu ortaya koyuyor. 

4. Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumları platformları deneyimlemiş kişilerin tecrübelerini yansıtır. Bu nedenle de karşılaştırdığım platformların kullanıcı yorumlarını detaylıca inceliyor ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşıyorum. Flalingo ve EF English Live hakkında ŞikayetVar ve Trustpilot üzerinde yapılmış yorumları inceledim ve iki platform arasında büyük bir fark olduğunu gördüm. İki platformda da kullanıcıların çok büyük bir kısmı Flalingo’dan memnun olduklarını belirtirken EF English Live’dan memnun olmadığını belirten kullanıcı sayısı oldukça yüksek. 

EF English Live Kullanıcı Yorumları

EF English Live hakkında yapılan olumlu yorumlar öğrencilerin istedikleri yerden çalışabilmeleri ve kullanılan eğitim metotunun yararlı olması hakkında. Olumsuz yorumlar ise aynı öğretmen ile düzenli ders yapılamaması, verdikleri vaatleri yerine getirmemeleri, eğitim kalitesinin düşük olması, grup sınıflarının kalabalık olması ve iade almanın zor olması hakkında. Ayrıca, ŞikayetVar üzerinden yapılan şikayetlerin neredeyse tamamı EF English Live’ın öğrencilerin hesabından bilgileri olmadan para çekildiği hakkında. Bu yorumları daha iyi anlayabilmeniz için sizlerle birkaç yorum paylaşacağım:

English live ef isimli siteden deneme amaçlı giriş yapıp bir aylık ödeme yapmıştım. 3-4 gün kullanıp bırakmama rağmen bugün fark ettiğim hesap özetimde 9-10 aydır benim görebildiğim hesabımdan para çekilmiş. Hiç bilgi maili ya da mesaj atılmadan. Para çekildiğinin bilgisini vermeden kendisini unutturup hesabımdan para çekilmiştir. Benim görebildiğim 15000 TL yaklaşık. Paramı geri istemekteyim. Kursa katılmadığım ve hatta siteye giriş yapmadığımda görülecektir. Almadığım hizmetin parası alınmıştır. Siteye girişte böyle bir uygulama yapılacağı tarafıma söylenmemiştir.

-Sevgi, ŞikayetVar

Web sitesindeki butonlar çalışmıyor. Pazarlama için site gayet iyi yürüyor ancak bir hesaba giriş yapmak istediğinizde giriş bile yapamıyorsunuz. Her şey pazarlama yapana kadar anlayacağınız :d Operatörü aradıktan sonra mobil uygulama üzerinden ödeme yapabileceğim söylendi, şirket uzantılı mailimle ödeme yapabildim lakin muhtemelen Google ile kullanılan web servislerinizde sıkıntı var Google hesabım ile diğer kullanıcı için ödeme yapacağım zaman login olamıyorum, response bile vermiyor uygulama, şaka gibi. Paramızla rezil oluyoruz resmen. 3-5 bin dolar para alıyorsunuz daha bir site ve mobil uygulama geliştiremiyorsunuz. Bu kadar da olmaz. Operatörü arıyorum destek almak için cevap bile vermiyorlar. Eğer takibini yapamayacaksanız hizmet satmayın kardeşim. Ya da gidin external destek alın. Yazık.

-Umut, ŞikayetVar

Ef dil okulları almış olduğum online İngilizce kursu kullanım yapmamama rağmen aylık taksit çekmeye devam ediyor. İş yoğunluğu ve maddi zorluk nedeniyle kursa devam edemiyorum. İlk üyelikte istediğiniz zaman iptal etme işlemi yapılabilir denmesine rağmen sonrasın da iptal talebi aldığımda paketimi 6 aya düşürdüklerini söylediler. Ve şu anda kullanım yapmamama rağmen aylık kredi karımdan 109 USD para çekiyorlar. Uygulama üstümden izin verildiğini beyan ederek hukuki süreç başlatmakla beni uyarıyorlar. Durumu anlatmama rağmen yardımcı olunmadığı için mağduriyet yaşıyorum ve totalde 400 USD daha ödeme yapmam gerekiyor. Üyeliğim iptal edilmezse tüketici hakem heyetinde tüm haklarımı pazartesini günü aramaya başlayacağım.

-Furkan, Şikayetvar

Flalingo Kullanıcı Yorumları

Flalingo hakkında ise neredeyse bütün yorumlar olumlu. Bu yorumlar Flalingo’nun rakiplerinin eksik olduğu konularda (müşteri hizmetleri, akıllı öğretmen algoritması, esnek abonelik seçenekleri gibi) gelişmiş olması, eğitiminin kalitesi ve öğrencilere ne kadar yardımcı olduğu hakkında. Bu yorumlardan birkaçını aşağıda görebilirsiniz:

“Flalingo sayesinde İngilizceyi rahatça ve akıcı bir şekilde konuşabiliyorum. Öğretmenleri ve sizi her adımda destekleyen ekibi harika” -Yağmur, Trustpilot

“Ben bir yapay zeka mühendisiyim ve yurtdışında iş başvurusunda bulunmayı planlıyorum. Bu nedenle, 3 ay önce Flalingo ile tanıştım. 3 ay boyunca aldığım derslerin sonucunda, İngilizce seviyemin büyük ölçüde arttığını gözlemledim. Artık kendimi İngilizce olarak daha güvenli bir şekilde ifade edebiliyorum. Öğretmenler çok ilgili ve takıldığım yerlerde bana yardımcı oluyorlar. İngilizce öğrenme yolculuğum boyunca bana yardımcı olan Flalingo ailesine çok teşekkür ederim.” -Alperen, Trustpilot

“3 yıldır İngilizce öğrenmeye çalışıyordum, ancak Flalingo ile tanışana kadar gelişimim hiçbir şekilde tatmin edici değildi. Eğitmenler gerçekten birinin İngilizcesini geliştirmek için ne yapması gerektiğini biliyorlar. Eğer gerçekten İngilizce öğrenmek istiyorsanız, çevrimiçi İngilizce kursu Flalingo’yu denemelisiniz.” -Ebubekir, Trustpilot

Kullanıcıların dürüst ve gerçek deneyimlerini yansıtan kullanıcı yorumları bir markayı değerlendirirken oldukça önemli. Bu nedenle terich yapmadan önce bu yorumları aklınızda bulundurmalısınız. İncelediğim kullanıcı yorumlarından da anlayabileceğiniz üzere, Flalingo hem derslerinin kalitesi hem kullanıcı bilgilerinin saklanması hem de müşteri hizmetleri açısından EF English Live’dan daha iyi. Bu nedenle Flalingo İngilizcenizi geliştirmek veya sıfırdan İngilizce öğrenmek için doğru seçenek. 

5. Müşteri Destek Hizmetleri

İyi bir online İngilizce öğrenme uygulamasının iyi bir müşteri destek hizmeti sunması oldukça önemli. Öğrenciler iyi bir müşteri destek hizmeti ile karşılaştıklarında kendilerini kolayca ifade edebiliyor ve sorunlarına çözüm bularak kendilerini güvende hissediyorlar. Dolayısıyla, bu konuda EF English Live ve Flalingo arasındaki fark çok önemli.

EF English Live hakkında yapılan yorumlarda müşteri hizmetlerine satış tamamlandıktan sonra ulaşmanın oldukça zor olduğu belirtilmişti. Hal böyle olunca ben de sesli arama ile görüşme imkanı veriyorlar ve telefonları açmıyorlar sanmıştım. Fakat durum öyle değilmiş. EF English Live öğrencileri müşteri destek birimlerine yalnızca mail ile iletişime geçebiliyor. Bu da öğrencinin işini oldukça zorlaştırıyor çünkü öğrenciler maillerde kendilerini yeterince iyi ifade edemeyebiliyor ve bir insanla konuşmanın rahatlığını tadamıyor. Bunun üstüne bir de platformun bu maillere cevap vermemesi beni oldukça şaşırttı. Cevap vermemelerinin yoğunluktan değil, sorun çözmemek ve insanlarla muhatap olmamak için olduğuna ise neredeyse eminim. Bence EF English Live’ın bu yönü platformun kullanılabilirliğini tamamiyle etkiliyor. Ben bir öğrenci olsam sadece mail ile iletişime geçebildiğim ve maillerime bile cevap almadığım bir platformda ders almak istemezdim. 

Bu yüzden, Flalingo bu konuda da EF English Live’ın önüne geçiyor. Flalingo kullanıcılarına hem sesli arama hem de mesaj yoluyla kendileriyle iletişime geçme imkanı sunuyor. Böylece öğrenciler rahat hissettikleri yöntemi seçerek müşteri destek birimi ile iletişime geçebiliyor. Ayrıca, Flalingo’nun canlı destek birimi 7/24 hizmet veriyor. Bu sayede öğrenciler sorunlarını saat fark etmeksizin dile getirebiliyorlar. Dolayısıyla, müşteri hizmetleri alanında Flalingo EF English Live’dan daha iyi bir konumda yer alıyor.

6. EF English Live Grup Dersleri vs Flalingo Grup Dersleri

Bu iki platformun öğretmen kalitesi, kaynak zenginliği ve sunduğu kullanıcı deneyimini keşfettik. Ancak, bu kıyaslamadan bir uygulamanın kuşkusuz bir zaferle ayrılması için, bakmamız gereken son karşılaştırma kriterinin grup dersleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü EF English Live bireysel dersler artı grup derslerini beraber sağlıyor. Yanlış anlamayın; bir seçenek olarak değil, toplu halde standart paketler halinde sağlıyor. Flalingo ise, bu iki ders türünü opsiyon olarak sunuyor. EF English Live ayrıca tüm sistemi grup dersleri üzerine kurmuş durumda. 

EF English Live Grup Dersleri:

 • Serbest zamanlı, deneyim kriteri olmayan eğitmenle dersler,
 • Plan, program olmaksızın anlık başlatılan dersler,
 • Eğitmen seçim hakkının olmaması,
 • Benzer konuların işlenmesi, ders planı olmaması,
 • Derse 7-8 kişinin katılımı

Flalingo Grup Dersleri:

 • Tam zamanlı, deneyimli ve profesyonel eğitmenle dersler,
 • Her dersin önceden yapılandırılmış olması, randevu usulü çalışması ve kişiselleştirilmiş içerik sağlaması,
 • Eğitmen seçim hakkının olması, dileyenlerin aynı eğitmenden ders alabilmesi,
 • Konu ve soruların plan dahilinde belirlenmesi, müfredatı takip etmesi,
 • Derse en fazla 4 öğrencinin katılması

Sonuç olarak, grup derslerinde de Flalingo işi ciddiye almış ve interaktif dersleri planlı eğitimle birleştirmiş. Bu noktada Flalingo hem az sayıda öğrenci, hem profesyonel eğitmen hem de kişisel ihtiyaçları karşılaması bakımından EF English Live’a kıyasla çok daha önde görünüyor.

7. Sonuç: EF English Live Mı Flalingo Mu?

İncelemem sonucu iki platformu karşılaştırdığımda Flalingo’nun açık ara farkla önde olduğunu gözlemledim. EF English Live ve Flalingo arasında öğretmen seçim kriterlerinde büyük farklar göremedim. Fakat platformların sunduğu materyaller, müşteri destek birimleri ve kullanıcı yorumları arasında oldukça büyük farklar var. Flalingo Oxford Üniveristesi Yayınları’nın kitaplarını kullanırken EF English Live’ın öğrencilerine kitap veya benzeri bir materyal sunmaması Flalingo’yu bir adım öne taşıyor. Flalingo’yu kullananlar platformdan oldukça memnun kaldıklarını ve platformun diğer uygulamalardan daha iyi olduğunu burada belirtiyor. EF English Live kullanıcıları ise yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor ve platformu diğer insanlara önermiyor.

Son olarak, Flalingo’nun 7/24 mesaj ve sesli arama yoluyla canlı destek sunması büyük bir artı. EF English Live’ın yalnızca mail yoluyla iletişim kurması ve maillere cevap vermemesi de oldukça büyük bir eksi. Bu nedenle, EF English Live ve Flalingo arasında kalanlara gönül rahatlığıyla Flalingo’yu öneriyorum. Flalingo ile daha kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Ayrıca, platform ile daha kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu