fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenelOnline İngilizceOpen English

Ekşi Sözlük Yorumlarına Göre Cambly Mi Open English Mi?

Ekşi Sözlük yorumlarına göre Cambly mi, yoksa Open English mi öne çıkıyor? Uygulamayı deneyimleyen Ekşi Sözlük yazarları, hangi online İngilizce platformundan yana? İki rakipten hangisi, Ekşi Sözlük sahasında galibiyete ulaşacak? Bu yazıda, karşılaştırma içeriğimizi Ekşi Sözlük’teki girdileri baz alarak yapacağız. Kullanıcı cenneti sayabileceğimiz bu kaynakta, hangi platformun daha çok sevildiği ya da yerildiği önemli bir kriter. Ama biz bunu tek yönlü almayıp, iki trend online İngilizce uygulaması için inceleyeceğiz. Buna göre de tartıp, en iyi platform konusunda karar kılacağız.


İçindekiler

 1. Ekşi Sözlük Yorumları ile Online İngilizce Arasında Ne Bağlantı Var?
 2. Ekşi Sözlük’te Open English Nasıl Tanımlanmış?
 3. Cambly’nin Ekşi Yazarlarınca Tanımı Nasıl Yapılmış?
 4. Ekşi Sözlük’te Open English mi Cambly mi Tartışmaları
 5. Okurlar Bu Yorumlardan Ne Çıkarmalı?
 6. Ekşi Sözlük’ün Yükselen Favorisi Flalingo

Ekşi Sözlük Yorumları ile Online İngilizce Arasında Ne Bağlantı Var?

Ekşi Sözlük gözünden Cambly ve Open English incelediğimiz bu yazıda, bazı okurlar haklı olarak bazı sorular soracaktır. Esasında Ekşi Sözlük çok kapsamlı bir yorum platformu. Burada spor, siyaset, ilişkiler ve Queen’in Afyonkarahisar konserine(?) kadar her şey konuşulur. Ülkedeki İngilizce eğitimi ve konuşamama krizi üzerine de bir anda parlayan online İngilizce konusu ve kursları da konu olacaktır elbet. Bu uygulamaları deneyimleyenlerin sayısına oranla, başlık altındaki kullanıcı deneyimi yorumları da artaracaktır. İşte bu nedenlerle, Ekşi Sözlük hem online İngilizce, hem de Cambly ve Open English deneyimi konusunda bir hazine.

Ekşi Sözlük’te Open English Nasıl Tanımlanmış?

Open English hakkında tanımlayıcı girdilere bakalım. Genelde marka adına olan başlıkların ilk girdileri, daha çok tanım ve tanıtım üzerine.

form doldurmam üzerine 3 kez farklı kişiler tarafından arandığım, her seferinde aynı soruların sorulması ve buna itiraz etmem üzerine nazlı isimli operatör tarafından suratıma telefonun kapatıldığı platform. 

en azından baştan belli ediyorlar ne olduklarını, bu da iyi bir şey…

edit: reklam entry’si olmayan deneyim:

deneme süresine, ödeme için kart bilgilerinizi girerek başlıyorsunuz. süre bitmeden aradığınızda iptal ediyorlar, aramazsanız ödeme tahsil edilerek üyeliğiniz başlıyor. ben ise iş yoğunluğum nedeniyle sistemi tam olarak inceleyemedim, fiyatı da pahalı bulduğum için iptal etmek istedim. bunun üzerine taylan adında bir operatör aradı ve yeni bir indirim ile 1 haftalık deneme süresi tanımladılar. 

bugün sisteme giriş yapmak istediğimde üyeliğimin sonlandığı bilgisi geldi. aradığımda, yeni deneme süresinin ödeme yapmam halinde geçerli olduğunu, iptal etmek istersem ticaret kanunu gereği iade alabileceğim vs söylendi. net olarak konuştuklarını inkar ediyor, yalan konuşuyorlar. 

be amk bunun neresi deneme süresi? 

özetle; suratıma telefon kapatılmasıyla başlayan kelime oyunlarıyla biten olumsuz bir deneyimdi. 

notlar

1. sistemleri karışık geldi ancak bu konuda çok ısrarcı değilim. yoğunluğum nedeniyle inceleyemedim. eğitim de biraz yüzeysel geldi. 

2. üye olacaksanız aynı konular nedeniyle farklı kişiler tarafından tacize varan aramalara hazır olun.

3. ‘size özel indirim’ yalanına kanmayın. 6 aylık paketi 7.300 liralardan 4.200’lere indiler. üstelik ısrarlı hiçbir talebim olmadan. istesem belki daha da ineceklerdi… size özel fiyat içinize sinen fiyattır ve oralara mutlaka iniyorlar…

pirkelam

Deneyime dayalı bu yorum ve tanım, şimdilik köşede dursun. Bir de rakip Cambly’e bakalım.

Cambly’nin Ekşi Yazarlarınca Tanımı Nasıl Yapılmış?

Cambly‘nin Ekşi Sözlük üzerindeki ilk entryleri, kör göze parmak reklamlardan ibaretti. Sizle bir tanım paylaşma niyetiyle sayfalarca okuma yapsam da, ya reklam girdileri, ya da bunlardan şikayet eden girdiler vardı. Her ne kadar tam tanım sayılmasa da, şunu paylaşıp konuma geri dönmek istiyorum.

cambly ile 3 aylık paketi tamamlamış birisi olarak tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. daha önce konuşarak öğren kullanmış birisi olarak şimdiye kadar gördüğümün en iyisi diyebilirim. 

artı ve eksilerini söylemek istiyorum. aklıma geldikçe mesajı düzenlemeye çalışacağım.

1 – görüntülü arama yapması ve aynı anda mesajlaşabilmesi oldukça faydalı.
2 – yapılan kayıtları daha sonra izleyebilirsiniz. 
3 – video esnasında eğitmenin göndermiş olduğu mesajlar not olarak sisteme düşüyor. daha sonra bunları öğrenip öğrenmediğinizi işaretliyorsunuz.
3 – iyi bir tutor a denk gelirseniz, çok şanslı olabilirsiniz. neden bunu söylüyorum açıklayayım. kimi tutorlar süresi bitse de kapatsak mantığıyla hareket ediyor. yani siz hata yapmışsınız yapmamışsınız umurlarında değil. mesela bir rus size şöyle dese “ben var gitmek” siz onun ne demek istediğini anlarsınız. aynı mantık burada da devam ediyor. eğitmen düzeltme felan yapmıyor, zaten ne demek istediğinizi anlıyor. bu hepsi için öyle değil ama geneli böyledir. bazıları varki telafuz hatası yapsanız dahi uyarır. kurduğunuz cümledeki hatayı giderir. siz konuşurken notlar alır. sonra size bunları iletir. böyle birisine denk geldiğiniz de o tutor u favorilerinize ekleyin ve yeni bir rezervasyon ayarlayın. 
4 – mümkün mertebe siyahi olanlarla konuşmayın derim çünkü herşey çorba oluyor.

iyi günler.

jin son woo

Ekşi Sözlük’te Open English mi Cambly mi Tartışmaları

Ekşi sözlük semalarında yer alan Open English ya da Cambly yorumlarından bazıları da kıyaslama temalı yapılıyor. Bu, elbette çok doğal çünkü her ikisi de aynı amaca benzer şekilde hizmet ediyor. Ama en önemlisi, ikisi de bu alandaki en ünlü platformlar.

Öncelikle, Open English başlığı altında işlenmiş iki girdinin linkini paylaşmak istiyorum.

Birinci Entry

İkinci Entry

Öncelikle, Open English başlığı altında müthiş bir hak ihlali durumu anlatılırken, Cambly adına övgüler almış başını gitmiş. Bunu takip eden girdi de, Cambly’i müdafaa etme çabalarıyla paragrafları döşemiş. Cambly’nin kurucularının Türk ve Ekşi yazarı olduğu anlamına çıkmıyor bu elbette. Bu durum, adeta reklam savaşlarına dönmüş durumda. Yani kime inanalım, neye inanalım bilmek güç.

Bunun yanı sıra, bu tartışmalar ve girdiler arasında organik olduğunu düşündüğüm yorumlardan şu dersleri çıkardım:

Cambly’nin Open English’i Geçtiği Noktalar

 • Eğitmen seçme hakkı
 • 10 Dakika ekstra ders süresi
 • Cambly’de dersler ve chat kaydediliyor

Open English’in Cambly’i Geçtiği Noktalar

 • Rekabetçi fiyatlar
 • Daha fazla canlı ders
 • Grup dersi imkanı

Okurlar Bu Yorumlardan Ne Çıkarmalı?

Open English sadece 16 sayfalık bir girdi sayısına sahipken, Cambly’nin 110 küsur sayfası var. Her iki başlık altında da, pozitif yorumların büyük çoğunluğu reklamları çağrıştırıyor. Ve yine her iki başlık altında da, bu reklamcılık anlayışından yaka silkmiş yazarların yorumlar var.

Bunun yanı sıra, Open English sayfasında üyelik devri için de isteklileri arayanlar var. Open English’e kaydolduktan sonra iptal durumunda paranın yanmaması için, üyelik devri konsepti epey ilerlemiş görünüyor.

Ayrıca, deneyimleyen her bir üye, muhakkak Cambly’den şikayetçi. Peki biz buradan ne çıkarmalıyız?

Cambly’e ait ilk yorum 2015 senesine giderken, Open English’in ilki 2016’ya gidiyor. Özellikle pandemi öncesi için bizlerin radikal olarak sınıflandıracağı bu girişim, neredeyse standartları kendileri belirler haldeydi. Pandemi sonrası online eğitimle de iyice haşır neşir olduk. Sonuç olarak, online İngilizce konseptinin alıcısı da arttı. Bu noktada, piyasaya bir sürü alternatif platform da girdi. Demem o ki, artık ne Cambly, ne de Open English rakipsiz değil. Peki, en büyük rakipleri kim? Buna yine Ekşi Sözlük penceresinden yanıt arayalım.

Ekşi Sözlük’ün Yükselen Favorisi Flalingo

Henüz geçen günlerde araştırdığım Flalingo ve Ekşi Sözlük yorumlarına dair bir inceleme yapmıştım. Flalingo.com başlığı altında organik olmayan yorumlar yok. Bunun yanı sıra, tüm yorumlar Flalingo’yu güzellerken, olumsuz durumlar da yapıcı bir şekilde yer almış. İlgisi olanı da olmayanı da bıktıran Open English ve Cambly başlıklarından sonra, online İngilizce yolcuları Flalingo başlığı altında dinlenebilir. Siz de, burayı ziyaret ederek incelememi okuyabilir, oradan da doğruca yorumlara gidebilirsiniz. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu anlamadığımız Open English ve Cambly yorumları sonrası, en garantici yol bu gibi. Peki, sizce hangi platform daha iyi? Ekşi Sözlük yorumlarına göre siz ne dersler çıkardınız? Yorumlarda buluşalım!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu