fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyFlalingoGenelitalkiOnline İngilizceOpen EnglishPlatformlarPreply

Ekşi Sözlük Yazarlarına Göre En İyi Online İngilizce Kursu Hangisi?

Ekşi Sözlük online İngilizce uygulamaları arasından en iyi olanı seçiyor! Bu sitede, online İngilizce önerileri ve çözümlerini ele alırken, sık sık Ekşi Sözlük’ü ziyaret ediyoruz. Kapı kapı, online platformların başlıklarına gidip yorumları inceliyoruz. Çünkü Ekşi Sözlük, Türkiye gerçekliğini ve çeşitliliğini çok güzel yansıtıyor. Buradaki görüşler de, ağımızdaki İngilizce platformlarını değerlendireceğimiz yeni pencereler açıyor. Madem bu kadar fazla girdi, bu kadar fazla görüş okuduk; bence bir Ekşi Sözlük en iyi online İngilizce siteleri sıralaması yapmalıyız. Okumaya devam lütfen!


İçindekiler

 1. Ekşi Sözlük’te Online İngilizce Platformları Karşımıza Nasıl Çıkıyor?
  1. Reklam ve Ürün Tanıtım Girdileri
  2. Kullanıcı Değerlendirmeleri
  3. Karşılaştırmalar
 2. Ekşi Sözlük’te En Ünlü Platformlar ve Yorumları
 3. Online İngilizce Sitelerinin Genel Performansı
 4. Ekşi Sözlük Yorumlarına Göre En İyi Online İngilizce Uygulaması Sıralaması
  1. Flalingo
  2. Open English
  3. English Central
  4. Konuşarak Öğren
  5. Cambly
  6. Preply
  7. Italki
 5. Kapanış: Bu Sıralama Bize Ne Gösteriyor?

Ekşi Sözlük’te Online İngilizce Platformları Karşımıza Nasıl Çıkıyor?

Ekşi Sözlük üzerinde hangi konunun gündem olacağı, tartışılacağı ya da yorumlanacağı hiç belli olmaz. Ama konuyu online İngilizce’ye indirgersek, platformlar karşımıza farklı şekillerde çıkıyor. Bunlara göz atalım ilk önce.

Reklam ve Ürün Tanıtım Girdileri

Ekşi Sözlük ünlendikçe, kendi ürünlerini tanıtmak isteyen markalarla işbirliğine gidiyor. Her ne kadar online platformların çoğu açık seçik bir reklamla belirmese de, bazı yazarlara sponsor olarak öne çıkmayı norm halinde getirmiş olanlar var. Bu platformlardan ilki ise Cambly. Tam 111 sayfa yorumu olan Cambly, aynı elden çıkma metinleri, yorum diye sözlüğe salıyor. Bu da dikkat çekiyor elbette. Bunun yanı sıra, Cambly aynı zamanda yazar olarak da ürünlerini öne çıkarmaya çalışıyor. Elbette bu da kullanıcılar tarafından yerden yere vurulan bir strateji. Eğer geniş kapsamlı Cambly Ekşi Sözlük performansı incelemesine ihtiyacınız varsa, burada aradığınızı bulabilirsiniz.

Kullanıcı Değerlendirmeleri

Ekşi Sözlük üzerinde en iyi online İngilizce uygulaması hangisi diye bir araştırmaya çıkarsak, bu gruptaki yorumlar bize avantaj sağlayacaktır. Uygulamayı deneyen yazarların yorumları, başımıza gelecek deneyimlerin habercisi niteliğinde. Hatta bazı yorumlar da gayet detaylıca ele alındığı için bu yorumlar bizlere çok yardımcı oluyor. Bu yazıda da, organik kullanıcı deneyimi yorumları peşinde olacağız biz de.

Karşılaştırmalar

Online İngilizce konusunda tartışmaların yoğunlaştığı diğer bir tema ise karşılaştırmalar oluyor. Bazı kullanıcılar, bu uygulama karşılaştırmalarını deneyime dayalı olarak yapıyor. Ama öte yandan, bazı yorumlar da bir platformu gömerken diğerini yükseltiyor. Burada da bir reklam çalışması olabileceğini düşüyoruz. Bu tarz girdileri okurken şüpheci davranmalıyız.

Ekşi Sözlük’te En Ünlü Platformlar ve Yorumları

Ekşi Sözlük üzerinde en iyi online İngilizce uygulaması konulu arayışta, elbette en ünlülerine odaklanıyoruz. Cambly, en çok yorum alan uygulama oluyor. Diğer bir ünlü platform Open English de sıklıkla yorum alsa da, popülerliğine kıyasla zayıf kalıyor. Bunun yanı sıra Konuşarak Öğren, Preply, Flalingo, Italki ve English Central da bir kitle oluşturmuş.

Online İngilizce Sitelerinin Genel Performansı

Cambly konusunda bir sürü paralı yorum olduğu malum. Sıradaki uygulama Open English’e bakalım. 16 sayfa yorumdan işe yarar yalnızca 5-6 sayfalık yorum çıkar. Çünkü kullanım hakkı devretme konusundaki yorumlar gün be gün artarken, deneyim hakkında tek laf eden yok. Bunun yanı sıra bu platform, reklamlı yorum konusunda da eli güçlü konumda.

Konuşarak Öğren, Open English kadar tanınmasa bile, 10 sayfalık yorumu var. Burada da olumlu yorumlar birbirine çok benziyor. Bu da reklam stratejisini açık ediyor. Fakat, faydalı bulan kadar beğenmeyenler de var. Ama son girdilerde memnuniyetsizlik oranı yükselmiş. Daha da önemlisi, yorumların negatiflik dozajı da epey artmış.

Preply ve Italki benzer bir sistem benimsemiş iki uygulama. Bu ikisi, farklı marka başlıkları altında da bir çatışma içinde. Bu konu benim dikkatimi çektiği için, gündeme taşımak istedim.

Flalingo ise 4 sayfalık entry sahibi bir başlığa sahip. Yorumlar epey organik görünüyor. Yorumların bazıları olumlu, bazıları aşırı detaylı ve pozitif. Negatif yorum bir-iki tane olsa da, bunlar da anlık sıkıntılar ya da gelişmeye açık yönler şeklinde beliriyor.

English Central ise popülerliği kaybolan bir uygulama. Fakat yorumlar gösteriyor ki, online İngilizce konseptinin ilklerinden sayılsa da, kendini güncele adapte edememiş.

Ekşi Sözlük Yorumlarına Göre En İyi Online İngilizce Uygulaması Sıralaması

En iyiden en kötüye doğru uygulamaları sıralamamız için gerekli altyapıyı kurduk. Bu sonuçlardan bazıları sizi şaşırtabilir. Çünkü popülerliğin kalite anlamına gelmediğini göreceğiz. Bu sıralamada yorum sayısı değil, yorumların kalitesi ve uygulamaya dair içerdiği pozitiflikler konu alındı. Bunun yanı sıra, herkesin İngilizce’den beklentisinin farklı olacağı ön koşuluyla yorumları sizler için yorumladım. İşte o sıralama:

1. Flalingo

Görece az girdi olmasına rağmen, yorumların hem temkinli olması hem de memnuniyet belirtmesi yüzünden, oransal olarak en öndeki platform Flalingo oluyor. Bu da, Flalingo’ya haklı bir sıralama başarısı sağlıyor. Özellikle Cambly ve Open English ile karşılaşan bu platform, kullanıcıları tatmin etmişe benziyor. Eğer İngilizce öğrenme konusunda hedefleri yüksek biriyseniz, Flalingo bu amaca yönelik hizmet ediyor. Örneğin;

temmuz ayında 1 aylık bir deneme pakettinden sonra 6 aylık bir paket almıştım ve bu deneyimimi de cambly başlığı altında yazmıştım. daha önce farklı platformlar kullandığım için aralarında bir değerlendirme yapmış ve detaylıca açıklamıştım. istayen bu linkten bakabilir özellikle çaylaklardan flalingo ile ilgili çok soru alınca herkese tek tek cevap vermek yerine buradan direk yorumlarımı yazayım istedim.

(+) kullandığım süre boyunca 5 farklı öğretmenle ders yaptım ve hepsinden çok memnunum. fason öğretmen almamışlar. hepsi kaliteli.

(+) müşteri destekleri ne zaman istersem katkı sağlıyor ve bu açıdan çok memnunum.

(+) son zamanda flai diye bir yapay zeka değerlendirme raporu getirdiler ve geçmiş derslere yönelik feedback verip seviyenizi falan ölçüyor. bence dil öğretiminde olumlu.

(-) fiyatları diğer uygulamalara göre daha pahalı. özellikle abonelik yenilerken daha fazla indirim vermelerini beklerdim.

informatica

2. Open English

Open English başlığı altında devreden öğrenci sayısı fazla olsa da, inorganik yorumlar okusak da, diğer rakiplerine kıyasla daha iyi bir performans çiziyor. Bunun sebebi Open English’in verimlilik canavarı bir site olmasından kaynaklanmıyor. Kendini güncelleyen, sunduğu sistemden fazlasını vaat etmeyen ve daha erişilir bir müşteri destek servisi olması nedeniyle, diğer rakiplerinin önüne geçiyor. En azından, kullanıcı deneyimi yorumluluğundaki tutarlılık, diğer platformlarda çok bulunmuyor.

2 al bir öde kampanyası ile iş arkadaşımla aldığım, ikimizi de çok mutlu eden uygulama. az para vermedik ondan mıdır nedir hırs yaptım. genel olarak hayatta çok yetenekli bir adam değilim ama konu yabancı dil ise biraz yatkın gibiyim, o yüzden azimle günde yaklaşık iki saatimi geçiriyorum. grup dersleri zaten 90 dk. yapıyor 20 dk. özel ders, bide uygulamadaki eğitimler ile 2 saati aşıyorum. bir sene böyle devam edersem avam kamarasına vekil bile olurum. tek sorun seviyemin aşağı çıkması oldu bu herkesin ortak sorunu zaten, seviyeyi arttırıyorlar.

bakınız bir sorun da güney amerikalı iğrenç aksanlı kullanıcılar. öğrenmeye de çok hevesliler, o yüzden o iğrenç aksanları ile uzun uzun saçma sapan konuşup sizin kıymetli vaktinizi çalıyorlar. öğretmenler de bunlara yüz verirse aha gitti grup dersi. verimi düşüyor.

kontrolor41

3. English Central

Üçüncü sırada sürpriz bir uygulama var; English Central. Yıllar içinde popülerliği azalan, sitesi bile çok eski kalan bu uygulama, genel olarak beğenilmiş. Yorumlarda beliren kullanım süresi de eğer reklam kaynaklıysa büyük bir hatadır. Öğrencilerden bazıları bu uygulamayı 2 yıldır, 4 yıldır kullandığını söylüyor. 4 yıldır bir uygulama kullanıp hala buna ihtiyaç duymak, aslında ele aldığımız platformların stratejisi değildir. Bu da, verimsizliği yansıtıyor. Genelde de indirim linkleriyle dolu olan son sayfalar da, entry sayısının fazlalığını açıklıyor. Ama diğerlerinin önüne geçmesindeki neden, zehir zemberek yorumlara neden olmayacak belirli bir hizmet anlayışlarının yansımasını görmem oldu. Beklentiniz düşükse, bu platform işinize yarayabilir.

filipinli hocalardan muadillerine gore daha ucuz fiyata ingilizce dersi alınan web sitesi.

bazı öğretmenler gerçekten çok iyi, bazıları da kötü çıkıyor. kötü derken, th diyemiyorsun, yok olmuyor vs söylemlerle moral bozanlar var. favorilere alıp öğretmen listesi oluşturmakta fayda var. favoriledikleriniz seçtiğiniz saat aralığında varsa üstte çıkıyor rahatça seçebiliyorsunuz. daha kullanmaya yeni başladım diyebilirim. ilk izlenimlerime göre en azından konuşma özgüveni kazanmanızı sağlıyor. 

aşağıdaki linkten kayıt yaparsanız, ekstra indirim alıyorsunuz. fiyatı zaten daha önce söylediğim gibi gayet makul , bir de ekstra indirim ile daha da uyguna denk geliyor. bol ingilizceli günler diliyorum 🙂

kvothetower

4. Konuşarak Öğren

10 dakikalık kısa dersleri ve oturumlarda kamera açmayan öğretmenleriyle Konuşarak Öğren‘i daha önce burada eleştirmiştim. Fakat, belli bir ders disiplini sağlaması yönüyle online İngilizce konseptini faydalı bir şekle evriltiyor. Kullanıcıları ile arası açıldığı için kötü yorumlardan kaçamasa da, Ekşi Sözlük üzerinde incelediğimizde bir potansiyel gördüğüm için dördüncü sırada.

fiyatları aynı hizmeti veren diğer platformlara göre biraz yüksek olsa da hızlı geri dönüşleriyle ve öğrenci durum takibi ile kendisini diğer programlardan ayıran uygulamalı ingilizce öğrenme platformu. bir derse katılamadığımda hemen arayıp “noldu neden katılmadınız bir sorun mu var” diye arayıp dersimin telafi edilmesini sağlıyorlar, farklı farklı hocalarla ders deneyimi de cabası.

genctakipci

5. Cambly

Cambly, öğrencilerini pişman eden bir uygulama. Ekşi Sözlük manipülasyonu bir yana, öğrencilerin iletişim kurmaları için bir sistem getirmemesi nedeniyle herkesi üzmüş. Ama, İngilizce öğrenmeniz için her daim eğitmen bulundurması sebebiyle, diğer iki platformu geride bırakıyor. Her ne kadar sohbet yönü ağır olsa da, bu platformda konu da öğrenmeniz mümkün.

haftada 1 saat olacak şekilde ders almaya başladım. eğitmen seçerken, tanıtım videolarına göz atmakta yarar var çünkü eğer begınner iseniz mümkün olduğunca konuşması anlaşılır kişileri seçmeye çalışmak gerekiyor.
fiyatları hakkında bir bilgim yok, şirketimin sunduğu bir imkandan faydalanıyorum. şimdilik yalnızca 2 deneme yaptım. bir tanesi konuşmamı düzeltme eğilimindeydi diğeri tarzanca anlatımlarımı anladığı sürece pek düzeltmeye çalışmadı. cümlelerimi düzeltmeyen kişinin benim için doğru bir eğitmen olmadığı kesin. haftalık randevuları mı da şimdiden almaya başladım bile.
bence a2 hatta b1 seviyelerindeyseniz kimyanızın tuttuğu ve size katkı sağlayacak birkaç kişi bulduğunuzda fazla değişiklik yapmadan ilerlemek daha iyi olur.
ben verimli olacağına inanıyorum.

bobur baloncuğu

6. Preply

Preply size profesyonel eğitmen vaat etmese de, İngilizce konuşmanız için bir alan tanıyor. Bu da, sıfırdan İngilizce öğrenenler ya da belirli hedefleri olanlar için uygulamayı uygunsuz hale getiriyor. Farklı platformlara ait başlıkların altında belirmesine rağmen, kendi başlığı altında yalnızca olumsuz girdiler ve indirim linkleri var.

cok kalitesiz hocalar. aslinda hoca bile demek yanlis. ingilizce konusmayi bilen sade vatandas.

bir plan yok, sistem yok. her ders gelip sizle sohbet ediyor.

aylarca ders aldim ancak ingilizcem hic ilerlemedi cunku bombos sohbet ettik.

iceride 10 dersim kalmisti kullanmadigim, iade istedim iademi de yapmadilar.

para oderken bunu goz onunde bulundurun iade etmemek icin 40 takla atiyorlar.

asla onermiyorum.

baslikta referans linki paylasan 3-5 kurus kazanc pesindeki fakirlere bakmayin siz.

koalisyon kuvvetleri

7. İtalki

Preply ile çok benzer bir sistemi olan Italki isimli platformun eksiği ise, ülkemize adapte olamaması. Bu da hem ödeme, hem de sorun yaşadığınız noktada işleri zorlaştırıyor. Yine profesyonellik yönünden eksik olan bu uygulamanın da en sonda yer alması şaşırtıcı olmasa gerek.

artan dolar kuruyla öğrenci halimle bana çok uzak kalan uygulama ,inceleme imkanı bulduğum bazı profillerde fark ettim ki; cidden native speaker olanlar dışında “öyleymiş gibi” yapanlar da mevcut. bunu önlemek için öğreticilerin profillerini iyi incelemek en iyi seçenek.

withben

Kapanış: Bu Sıralama Bize Ne Gösteriyor?

Ekşi Sözlük yazarlarınca en iyi online İngilizce platformu arayışımızın sonuna geldik. Burada en iyi platform Flalingo olsa da, bir ders daha çıkarmamız lazım. O da, yorumlara hemen inanmayıp, daha şüpheci yaklaşmamız gerektiği dersi. Örneğin, indirim linki yoğun bir şekilde beliriyorsa, övgülerin altı boş olabilir. Ya da yorumlar birbirine çok benzerse, yine bir organiklik sorunu olabilir. Aslında bu sıralama en nihayetinde memnuniyet sıralamasına döndü. Örneğin, English Central öne çıkmasa da, belli bir hizmet standartı olmasa da, kullanıcıları memnun bırakmış. Burada da beklentiler devreye giriyor. Beklentiniz düşükse, her platform bir fayda sağlar. Ama İngilizce yolunda kendinden emin, nereye gittiğini iyi bilen adımlar atmak isterseniz, Flalingo’nun yardımı dokunur gibi. Çünkü Flalingo, sağladığı memnuniyet kadar kalitesiyle de beliriyor. Buradan da görebilirsiniz. Ama bu yazıyı da kapatmam lazım artık. Uzun bir yolculuktu… Bir sonraki içeriğe kadar İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu