fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
EF English LiveGenelOnline İngilizcePlatformlar

Kendi Deneyimlerimle EF English Live: Memnun Kaldım Mı?

Kendi deneyimlerimle EF English Live diyen öğrencimiz, bu uygulamayla başından geçenleri meraklısı için anlatmış. Bu sürece dair olan biten, pek çok kişinin merak konusu. Çünkü EF English Live da bir şekilde sır küpü gibi bir uygulama. Ben lafı fazla uzatmadan, sözü arkadaşımıza bırakıyorum. Bir online İngilizce öğrencisinin EF English Live ile başından geçenler!


İçindekiler

  1. Kendi Deneyimlerimde EF English Live: Ben Kimim?
  2. EF English Live ile İlk Tanışma Sürecim
  3. Derslere Giriş Yapıyoruz
  4. Kendi Deneyimlerimle EF English Live Eksileri ve Artıları
  5. Sonuç: Flalingo Gibi Daha İyi Alternatifler de Olabilir

Kendi Deneyimlerimde EF English Live: Ben Kimim?

Bildiğiniz gibi İngilizceyi artık neredeyse herkes online İngilizce eğitim kursları sayesinde öğreniyor. Ben de yurtdışında yüksek lisans hayalleri kuran bir yeni mezundum. Bunu takiben de, İngilizcemi geliştirebileceğim bir platform arayışındaydım. İşte tam da bu arayışım devam ederken daha önce de duyduğum şirketlerden biri olan EF’in English Live eğitim platformuna bir şans tanımak istedim. Bu yazıda, kendi deneyimlerimle EF English Live sitesinden bahsedeceğim. Sonrasında da, elbette EF English’in beğendiğim ve beğenmediğim taraflarına değineceğim. Umarım kendi deneyimlerim bir tercih yapmanızda yeterince yardımcı olabilir.

EF English Live ile İlk Tanışma Sürecim

Öncelikle biraz kendimi tanıtıp neden online İngilizce kursu arayışına girdiğimden biraz daha bahsetmek istiyorum. 22 yaşında ve psikoloji bölümünü yeni bitirmiş bir öğrenciyim. Hedefim doğrultusunda, yüksek lisans eğitimime yurt dışında devam etmek istiyorum. Her ne kadar önümüzdeki yıl için böyle bir plan yapmış olsam da İngilizcemin henüz yeterli seviyede olduğunu hissetmiyordum. Bu yüzden, yüksek lisans başvurularımda lazım olacak TOEFL ve IELTS sınavlarına da girmeyi geciktirip duruyordum. Ancak, artık bu sorunu çözmek için bir adım atmam gerektiğinin de farkındaydım. Tam online İngilizce kursu ararken EF English Live, ilk denk geldiğim dil platformu oldu. EF, daha önce sundukları diğer İngilizce hizmetleriyle de karşıma çıkmış bir şirket. Bu yüzden daha fazla zaman kaybetmek istemediğim için EF English Live’a yönelmiş oldum.

EF English Live’a Kayıt Olma Sürecim

Açıkçası EF English Live’a kayıt olma sürecim beklemediğim kadar sıkıntılı geçti. Öncelikle EF English Live platformunu ziyaret ettiğinizde ders paketlerini ve fiyatlarını görebilmeniz mümkün değil. Fiyatları görebilmeniz için platforma kayıt olmak ve kendileri size ulaşana kadar beklemek zorundasınız. Maalesef kayıt yaptırmak istediğim gün teknik arıza sebebiyle telefon üzerinden düzgün bir iletişim kuramadım. Ancak mail adreslerine yazdığımda yardımcı oldular ve merak ettiğim soruların cevaplarını sonunda alabildim. Ardından da bana önerilen 6 aylık paketle EF English Live serüvenime resmen başlamış oldum.

Derslere Giriş Yapıyoruz

Öncelikle benim seçtiğim 6 aylık paket ayda 30 grup dersini ve 4 bireysel dersi kapsıyordu. Bireysel dersler her ne kadar az sayıda görünse de canlı grup derslerini oldukça merak etmiştim. Çünkü 7/24 ve her yarım saatte bir canlı grup derslerinin olduğu söylenmişti. Bu yüzden seviyem belirlendikten sonra hemen aynı gün ilk canlı grup dersime randevu oluşturdum. Açıkçası ilk dersime girerken oldukça gergin ama bir o kadar da meraklıydım. İlk dersim için Londra’dan derslere katılan bir öğretmen seçmiştim ve diğer öğrencilere göz attığımda onlarından da dünyanın farklı yerlerinden katılan kullanıcılar olduğunu fark ettim. Bu, her ne kadar beni heyecanlandırdıysa da öğretmenin bazen dersteki herkese eşit süre ayırmakta zorlandığını hissettim. Bu yüzden sonraki tercihimi bireysel ders formatından yana kullanmak istedim. Bunun için, 8 saat öncesinden ilk bireysel ders randevumu aldım. Platforma kayıt olurken grup derslerinin aksine, bireysel derslere en az 8 saat öncesinden yer ayırtmam gerektiği söylenmişti. 

EF English Live ile Sonraki Dersim ve İlk Haftalarım

Açıkçası ilk bireysel dersim, canlı grup dersine kıyasla bence daha faydalı oldu çünkü bireysel derslerde tüm süre size ayrılıyor ve işlemek istediğiniz konuları seçmekte özgürsünüz. Bu yüzden, bu dersi sınav formatına yönelik konuşma pratiklere ve sınavdan çıkmış konulara odaklanmak için kullanmak istedim. Ayrıca, bireysel dersime giren öğretmenim ders sonunda sınav formatına yönelik yazma pratikleri yapmamı sağlayacak ödevler de verdi. Özetle bireysel dersler, benim gibi özellikle de TOEFL ve IELTS formatlarına yönelik hazırlık yapmak isteyen kullanıcılar için daha iyi bir seçim olabilir. 

Sonraki haftalarım daha çok canlı grup dersleri ağırlıklı devam etti çünkü yukarıda da belirttiğim gibi ayda 4 kez bireysel derslerden faydalanma hakkınız var. Bu yüzden, platformun ders dışı da erişebildiğim özellikleri de sınav sürecine hazırlanmama bir o kadar yardımcı oldu. Örneğin; kurs danışmanımın hedeflerime uygun seçtiği interaktif videolar, dil bilgisi kılavuzu, sınav hazırlığı içeren alıştırmalar aklıma ilk gelenler. Ayrıca, yapay zekadan yardım alan özelliği de bireysel derslerle birlikte konuşma pratikleri yapabilmemi sağlayan bir diğer özellik oldu.

Kendi Deneyimlerimle EF English Live Eksileri ve Artıları

Şimdi platformun beğendiğim ve beğenmediğim özelliklerine biraz daha odaklanmak istiyorum. Bakalım EF English Live’ın bana göre artıları ve eksileri nelermiş:

EF English Live Artıları

Öncelikle platformun memnun kaldığım özellikleriyle başlayalım:

Farklı Kültürler Tanıma Fırsatı

EF English Live, dünyanın her yerinden kullanıcıya sahip bir online İngilizce kursu. Bu yüzden farklı kültürler ve İngilizce aksanlarını tanıma fırsatı sanırım platforma dair en beğendiğim özellik oldu.

Ana dili İngilizce Öğretmenler

Öğretmenlerin hepsi ana dili İngilizce kişilerden oluşuyordu. İngilizcenin birinci dil olarak konuşulduğu bütün ülkelerden öğretmenler bulabilmeniz mümkün. 

Kişiselleştirilmiş Çalışma Planı

Kurs danışmanları, ihtiyaçlarınızı ve yoğunlaşmak istediğiniz alanları dikkate alarak size kişiselleştirilmiş bir çalışma planı sunuyor. TOEFL ve IELTS formatlarına göre çalışacağımı söylediğimde bana uygun planı hazırlayabilmeleri memnun kaldığım bir detay.

EF English Live Eksileri

Şimdi de pek de memnun kalmadığım taraflarına biraz değinmek istiyorum:

Platformda Sık Karşılaşılan Teknik Sorunlar

Maalesef platformda çalışırken ve müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışırken zaman zaman bazı teknik sorunlarla karşılaştım. Bu yüzden yukarıda da bahsettiğim gibi kayıt aşaması bile beklediğimden daha uzun sürdü. Bu açıdan platformun pek de iyi bir kullanıcı deneyimi sunabildiğini düşünmüyorum.

Bireysel Özel Derslerin Azlığı

Platformun kullanıcılarına yeterli sayıda özel ders sunabildiğini düşünmüyorum. Her ne kadar yapay zekadan yararlanılan özellikleriyle bireysel konuşma pratikleri vaat etseler de, bireysel derslere bence daha fazla ağırlık verilmeliydi. Maalesef herkesin öğrenme hızı ve tekniği farklı. Bu nedenle özellikle de İngilizceye yeni başlayanlar bireysel dersleri tercih etmeli. 

Beğendiğiniz Öğretmenden Ders Alabilmenin Zorluğu

Memnun kaldığınız öğretmenlerden düzenli dersler alabilmek maalesef çok da mümkün olmuyor. Platformda öne çıkan, popüler öğretmenler var ve sınıflarından boş yer bulabilmek uğraştırıcı bir hale gelebiliyor.

Ders Paketi Fiyatları ve Süreleri

Açıkçası EF English Live fiyatları, platformun en memnun kalmadığım tarafı. Çünkü grup dersleri az, taksit seçeneği mümkün değil ve en kısa süreli paketlerinin 6 aylık. Paket fiyatlarında ve sürelerinde daha esnek davranılmasını tercih ederdim. Ayrıca paket fiyatlarını öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

EF English Live’ı Öneriyor Muyum?

Her ne kadar EF English Live’ın beğendiğim özellikleri olsa da beğenmediklerim de oldu. Genel olarak bireysel derslerin benim için daha faydalı olacağını fark ettim. Bunun eksikliğini ders dışı alıştırmalarla kapatmaya çalıştım. Ayrıca, EF English Live alternatifi platformları araştırdığımda, benzer özellikleri daha uygun fiyatlara sunabilenlerini de gördüm. Buna ek, daha çok bireysel dersler alabileceğiniz platformların da olması maalesef EF English’i geride bırakıyor. Özetle EF English Live, bireysel dersleri tercih eden, daha kısa dönemli ve daha uygun fiyatlı ders paketleri arayan kişilerin beklentilerini karşılamakta maalesef yetersiz kalacaktır.

Sonuç: Flalingo Gibi Daha İyi Alternatifler de Var

Sonuç olarak, daha ucuz fiyatlara daha fazla bireysel dersler alabileceğiniz online İngilizce eğitim kursları bulabilmek gayet mümkün. Örneğin, sonradan araştırmalarım sırasında denk geldiğim Flalingo, bireysel derslere daha fazla yoğunlaşarak kullanıcılarına daha iyi bir fiyat performans oranı sunuyor. Ayrıca Flalingo, sunduğu 3 aylık ders paketi seçeneği ile de kısa dönemli ders paketleri arayanlar için bir adım daha önce çıkıyor. Ancak, herkesin İngilizce hedefleri ve beklentileri farklı olacağı için son kararı yine size bırakıyor ve İngilizce eğitiminizde şimdiden başarılar diliyorum! 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu