fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

ChatGPT ile Sıfırdan İngilizce Öğrenmek Mümkün mü?

ChatGPT ile sıfırdan İngilizce konusu, olayın yarattığı şaşkınlıkla unutuluyor bazen. Bu yazıda ChatGPT İngilizce öğreneceklere neler sağlar konusunu kısaca ele aldıktan sonra, asıl önemli meseleye geçeceğim. O da, ChatGPT ile sıfırdan İngilizce öğrenmek. Her ne kadar çoğumuz kabul etmese de, pek çok İngilizce öğrencisi aslında sandığından daha düşük bir seviyededir. Bunda öğrenileni unutma ve pratik eksikliği de rol oynar. Peki İngilizce temeliniz zayıfsa yapay zeka ile İngilizce öğrenmeniz ne kadar mümkün? Hemen bakalım:

ChatGPT ile İngilizce Öğrenme Deneyimi Hakkında

ChatGPT ya da son sürümü olan ChatGPT 4o, çok dilliliği ve hızlı yanıtları ile bize çok fazla fayda sağlıyor. Özellikle de çeviri konusundaki üstün yetenekleri ve hata oranının düşüklüğü ile birlikte güvenilir bir kaynak oluyor. Dil öğrenme noktasında da doğru promtlarla güzel yanıtlar aldığınız takdirde, öğreticiliği de yüksek bir araç haline geliyor ChatGPT. Bu aracın sağladığı başlıca dil öğrenme faydaları;

  • Hızlı çeviri,
  • Girdileri hızlıca kontrol edip hataları düzeltmek,
  • İnsanları taklit etmesi ve iletişim kurması,
  • Sesli yanıtlarla konuşma partneri görevi görmesi,
  • Konu anlatması,
  • Örnekler sunması

şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu saydıklarım, en temel ve genel şekilde çalışan yapay zeka araçlarında yer alıyor. Ancak, yapay zeka teknolojisi belli amaçlar için daha da özelleştirilebilir. Bu sayede de, her amaca daha tatmin edici yanıtlar ve sonuçlar veren araçlar da karşımıza çıkar. Özellikle de dil öğrenimine yönelik şekillendirilmiş yapay zeka araçları da popülerleşiyor. ChatGPT ile sıfırdan İngilizce konusuna bakmadan, meraklıları dil öğreten yapay zeka araçlarını buradan inceleyebilir.

ChatGPT İngilizceyi Ne Yolla Öğretir?

Elimizin altındaki ChatGPT, temel olarak soru-cevap şeklinde çalışır. İngilizce öğrenimi için ChatGPT’nin sağladığı en önemli avantaj, etkileşim ve dile maruziyet gibi ögeleri barındırarak sizlere dil pratiği sağlamasıdır. Mesela, İngilizceyi konuşarak öğrenmek, en etkili yollardan biridir. Yani ChatGPT ile etkileşimde kaldığınız müddetçe, dili konuşmak durumunda kalıyor ve gerekli pratikleri yapabiliyorsunuz. Ama diyelim ki, Türkçe konuşmakta ısrarcısınız. Bu noktada ChatGPT sizi durdurmaz; bilakis uyum sağlar. Bu noktada bahsettiğimiz faydaları göremez, İngilizcenizi geliştiremezsiniz. Yani siz İngilizce konuştuğunuz müddetçe ChatGPT işlevsel kalacaktır.

ChatGPT ile İngilizce Öğrenmek Kimler İçin, Ne Şekilde Avantajlıdır?

ChatGPT ile İngilizce öğrenmek dediğimizde aslında, yapay zeka ile hasbihal etmek ve yanlışlarımızı kontrol etmektir. Bu pratikler de dil öğrenimini pek tabii destekler. Ancak, bu konuda göz ardı edilen ve bilinmeyen noktalar da mevcut. Gelin bunları gözler önüne serelim:

ChatGPT ile Kimler İngilizce Öğrenebilir?

ChatGPT ile İngilizce, bçr öğrenim süreci gibi ilerlemiyor. Yani bir derstesiniz ve hoca size eşlik edip size bir şeyler öğretir senaryosu burada mevcut değil. Daha çok kendi kendine öğrenme tarzında bir sistemden söz edebilir Chatgpt ile İngilizce öğrene konusunda.

Ya İngilizce Temelim Zayıfsa?

Bu noktada eğer İngilizce konuşacak temeliniz yoksa, ChatGPT ile herhangi bir ilerleme kaydetmeniz olası değil. Çünkü dediğimiz gibi, ChatGPT daha çok İngilizce pratikleri sağlamakta usta. Temeliniz olmadığı için de pratik yapacağınız bir birikim de olmayacaktır. İlerleyen aşamalarda buna daha da yakından bakacağız.

ChatGPT ile İngilizce Öğrenmek Ne Açıdan Avantajlıdır?

ChatGPT ile İngilizce öğrenmenin en büyük avantajı, bildiklerinizi ve öğrendiklerinizi pratik etme imkanı sağlamasından ileri gelir. Özellikle konuşma ve yazma konusunda sağladığı destek, İngilizce eğitiminizi en verimli hale getirecektir. Ancak, ChatGPT çıktıları da kadar da detaylı değildir. Mesela verdiğiniz paragrafta bulduğu yanlışları hızlıca düzeltir; evet. Ancak gününde değilse, yanlış olan neydi, neredeydi, neden yanlıştı, doğrusu neydi gibi konularda bir açıklama yapmaz. Bu konuda ChatGPT yerine özelleştirilmiş yapay zeka araçlarına bakmanız gerekebilir. Ancak bol konuşma ve yazma pratiği yapmak için yine de ChatGPT’ye belli ölçekte güvenebilirsiniz.

ChatGPT ile İngilizce Seviyemi İlerletebilir miyim?

ChatGPT ile İngilizce öğrenmenin daha çok alıştırma yapma konusunda avantaja sahip olduğunu belirttim. Peki alıştırmaların ötesinde ChatGPT İngilizce eğitimine ne destek sunar? Misal, seviyemi Chatgpt ile ileri taşıyabilir miyim?

Bu soruya cevabımız evet ya da hayır değil; tam ortada. Çünkü pratik yapmak İngilizcemizi zinde tutar, bu sayede de yeteneklerimizi geliştirir, İngilizcemizi ilerletiriz.

Bir yandan da Chatgpt ile İngilizce seviyenizi geliştirmenizin o kadar da mümkün olmadığı konular var. Çünkü bilgi birikimi kazandırma konusunda ChatGPT uzman olmadığı kadar yanıltıcı da olabilir. Seviye ölçme ve ona göre çıktı verme konusunda bu araç epey yetersiz. Buna ek olarak, konu konu ilerlemenin garantisi Chatgpt ile yok. Sizin çok ileriniz bir seviyede yanıt verebilir ya da konudan bahsedebilir. Bu da, ilerlemnin hızını epey düşürür. Çünkü İngilizce öğrenirken seviyeye uygun şekilde ilerlemek kritiktir. 0’dan 100′ bir anda çıkmanız imkansızdır; sıra sıra hızlanırsınız. İngilizceyi de böyle düşünebiliriz. ChatGPT de bir öğretmen olmadığı için bu konulara hassasiyet göstermez.

Neden ChatGPT ile Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İmkansıza Yakın?

Az önce, İngilizce temeliniz zayıfsa ChatGPT’ye güvenmemeniz gerektiğinden bahsettim. İngilizceye sıfırdan başlayanlar ya da İngilizcesi sıfır olanlar neden ChatGPT’den aradığını bulamaz? Çünkü ChatGPT, bir ders ve öğrenme ortamı sağlamıyor. Öğrenmekten kastımız, bir konuya dair bilgi birikimini adım adım, planlı ve sistemli şekilde edinmektir. Ama en önemlisi de bu öğrendiklerinizi kendiniz de bir sonuç olarak üretmeye çalışmanızdır. Örneğin İngilizce öğrenirken, fiil çekimi konusu sonrası, belki de 50 kez fiil çekimi konusunda cümle kurmanız gerekiyor. Yanlışlar sarmalında boğulduğunuz anda imdada öğretmeniniz yetişiyor. Fill çekimi olmaksızın da kompleks zamanlara geçmeniz de yanlış olur. İşte bunların hepsini ChatGPT bir arada yapamıyor. Belki dersten sonra ChatGPT ile konuşarak öğrendiğiniz fiil çekimlerinin üzerinden geçebilirsiniz. Ama sıfırdan bir dil öğrenmek için ChatGPT gerekli öğretmenlik yetkisine sahip değildir. Bu konuya dair detaylı analiz için tıklamanız yeterli olur.

ChatGPT ile Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Son Notlar

ChatGPT ile sıfırdan İngilizce öğrenme, bugünün konusuydu. İngilizce eğitiminde bir devrim olarak etiketlenen bu araç, İngilizce temeli zayıf olanlar için de ideal mi sorusuna yanıtımız maalesef negatif. Eğer İngilizce konuşma ve yazma konusunda üretken olacak kapasitenize henüz ulaşmadıysanız, ChatGPT size yardımcı olamaz. Çünkü kendisi bir pratik ve yanlışları düzeltme aracı. Buna ek olarak ChatGPT bir öğretmen gibi davranmaz ve konuları sıra sıra işlemez. Yalnızca internetteki bilgiyi daha okunaklı vermesi ya da sesli söylemesi ChatGPT’yi bir öğretmen yapmaz. Bu noktada özellikle de sıfırdan İngilizce öğrenenler Chatgpt’den fayda alamaz.

ChatGPT ile Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyemiz Flalingo

Bu noktada sıfırdan İngilizce öğreneceklere tavsiyemiz, öncelikle kendileri için bir müfredat, kaynak ve profesyonel öğretmen sağlayan kurslar bulmanız. Elbette bu kurslar da modası geçmiş olmamalı; teknolojiyi takip etmeli. Günümüzde online İngilizce platformları hem birebir ders hem de sağladıkları yapay zeka desteğiyle öne çıkıyor. Yani bir taşla iki kuş. Bunu da en nitelikli ve doğru şekilde sağlayan platform da Flalingo oluyor. FLAI desteği ile yapay zekanın analiz ve hızını yanı başınızda bulurken, profesyonel öğretmenleri ile her konuda öğretici bir süreç yaşarsınız. Bence Flalingo‘ya bir göz atmaktan zarar gelmez; ingilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu