fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Cambly vs English Central: Bir Online İngilizce Karşılaşması

Cambly vs English Central, online İngilizce öğrenmek isteyenlerin düştüğü bir karşılaştırma. English Central, popülaritesini yitirmiş bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Cambly ise tam tersi bir durumda, aşırı popüler. Ama online İngilizce konusunda da iki platform binirinin benzeri bir eğitim anlayışı sunuyor. Bu noktada online İngilizce öğrenmek isteyenler ikisini de yan yana getirerek detaylara bir kez daha bakıyor. Bu yazıda, iki uygulamayı karşılaştırıp arasından ideal olanını seçmeye çalışsak da, kökenlerine bakmak da bizler için faydalı olabilir. Belki de bu şekilde, English Central mı Cambly mi sorusununun neden sık sorulanlar arasında olduğunu da öğrenmiş oluruz.

İçindekiler

English Central ve Cambly Karşı Karşıya Geliyor

English Central vs Cambly karşılaşması bazen yorumlarda beliriyor, bazen değerlendirme yazılarında. Oysaki English Central eski itibarını kaybetmiş olan bir uygulama. Cambly’den daha önce piyasaya çıkması ve ün kazanması sayesinde bugün hala hizmete devam ediyor. English Central video pratiklerle öne çıkan, farklı bir eğitim sistemine sahip. Ancak Cambly ile bazı yönlerden çok benzeşiyorlar. Örneğin, iki platformda da derslerin ana amacının İngilizce sohbet olması, eğitmenlerinde deneyim ve uzmanlık kriterlerinin tam olmaması, bu iki uygulamayı birbirine çok yaklaştırıyor. Ancak kıyaslama için öncelikle bu iki uygulamayı sırasıyla inceleyelim. Çünkü nihai amaç, online İngilizce öğrenmek için doğru platformu bulmak.

İyisiyle Kötüsüyle English Central

English Central, en iyi İngilizce uygulamaları arasında ne yazık ki yer almıyor. Yine de online İngilizce öğreniminde esas önemli olanın, kişiselleştirilmiş eğitim olduğunu biliyoruz. Bu yüzden her uygulama incelemeye değer. Şimdi gelin, English Central websitesinin iyi ve kötü yanlarını tanıyalım. Ancak English Central websitesinde ne olup bitiyor diye soruyorsanız, detaylı inceleme yazımız da burada.

English Central Uygulamasının İyi Yönleri

 • Öğrenim süreçlerinde efor istemeyen pratikler,
 • Aynı eğitmenden 3 derslik rezervasyon imkanı,
 • İngilizceyi konuşarak öğrenme,
 • Rekabetçi fiyatlar.

English Central Uygulamasının Negatif Yönleri

 • Plansız eğitim sistemi,
 • Uygulama içindeki pratiklerin kalite eksikliği ve yetersizliği,
 • Eğitmenlerinin uzman olmaması,
 • Sertifika imkanı tanımaması.

İyisiyle Kötüsüyle Cambly

Cambly uygulamasını bilmeyeniniz yok. Bu uygulama yalnızca sunduğu online İngilizce kursu ile değil, her şeyi ile gündemde. Cambly yorumları, şikayetleri, reklamları, indirimleri… Ancak, İngilizce öğrenimi noktasında yarattığı değerler ve negatif yönleriyle bu uygulamayı inceleme altına almalıyız şimdi de. Not: Cambly hakkında da ne olup bittiğini en detaylı şekilde öğrenmek isteyenler için içeriğimiz burada.

Cambly Online İngilizce Kursu ve İyi Yönleri

 • Anadili İngilizce olan çok sayıda eğitmen,
 • Sohbet temelli ders ortamı ve İngilizceyi konuşarak öğrenme imkanı,
 • Esnek öğrenim planı ve anlık dersler,
 • Onaylı sertifika sağlaması.

Cambly Uygulamasının Negatif Tarafları

 • Uygulamada yer alan özel İngilizce öğretmenlerinin profesyonel olmaması,
 • Eğitim planı olmaksızın sohbet üzerine kurulu dersler,
 • Müşteri hizmetlerine erişimin imkansıza yakın olması,
 • Aynı eğitmenden ders almanın görece zor olması,
 • Online İngilizce kaynaklarının yetersizliği,
 • Teknik hataların sıkça yaşanması ve öğrencilerin mağdur edilmesi.

Hangisi Daha İyi: Cambly mi English Central mı?

İki uygulamayı da sırasıyla inceledik. Şimdi de Cambly vs English Central karşılaştırmasında daha eleştirle bir yaklaşım belirleme zamanı….

Cambly vs English Central isimli iki uygulamanın karşılaştırılmasındaki temel neden, hafızam beni yanıltmıyorsa, piyasaya giriş zamanları. English Central 2011 gibi, online eğitim konusunda henüz bilgimiz, deneyimimiz yokken piyasaya girdi. Cambly de 2017 gibi bir tarihte karşımıza çıktı. O noktada, aslında piyasa bu kadar canlı değildi. Online İngilizce alternatifi çok fazla olmayanlar, ellerindeki iki seçeneği karşılaştırmaya ve tartmaya başladı.

Günümüzdeyse, bu karşılaştırma daha çok nostaljik. Özellikle de Ekşi Sözlük’te yorumlar aracılığıyla ön plana çıkmaya çalışan English Central, sanıyoruz ki gözüne Cambly uygulamasını kestirmiş durumda.

Ancak her iki online İngilizce kursunu yan yana getirerek de, meraklarınızı dindirmek isterim. Bu iki uygulamayı kıyasladığımızda maalesef güvenilirlik sorunları yüzünden Cambly uygulamasını öneremiyorum. Öte yandan da düşüşte olan, kullanıcısı olmayan ve eğitim sistemi Youtube videosuna bağımlı şekilde gelişen English Central da başarı vaat etmiyor. Sonuç olarak, Cambly vs English Central karşılaştırmasında favori bir taraf yok.

Cambly vs English Central Ekşi Sözlük Arena

Cambly ve English Central karşılaştırması tetikleyen tarafın Ekşi Sözlük’te yeşerdiğinden bahsettim. Şimdi gelin, bu karşılaştırmayı ülke gündemi gibi başlık yapan yorumları gözden geçirelim.

ikisi de online ingilizce öğrenme platformu.

cambly sektör lideri, englishcentral fakirlerin dostudur.

örneğin şuan ikisinde de %60 indirim var. 
english central’da haftada 2 adet 30 dk’lık ders yıllık planda ayda 210tl’ye tekabul ediyor. 
cambly’de haftada 2 adet 30dk’lık ders yıllık planda ayda 694tl’ye tekabul ediyor. 

ttku

Bu yorum objektif mi görünüyor? Daha dikkatli bakın. Yorumun kaynağına giderseniz siz de göreceksiniz ki, hem Cambly hem de English Central için sözde indirim linki verilmiş. Ancak Cambly linki sadece siteye açılıyor. Öte yandan, English Central için verilen link referanslı. Yani bu indirim sonrası linki veren kişi de komisyon kazanıyor. Kısacası bu Cambly vs English Central yorumunun amacı, ikinci uygulamayı öne çıkarmak.

En İyisini İsteyenler için Flalingo

En iyi online İngilizce kursu hangisidir diye düşünüp, Cambly vs English Central sorusuna vardıysanız, doğru yerdesiniz. Bu yazıda benzediği kadar birbirinden farklı iki uygulamayı inceledik. Ancak gördük ki, ikisi de eksik yönleriyle ağır basıyor. Biliyoruz ki ingilizceyi online şekilde öğrenmek isteyenler de eğirimde kaliteden taviz vermek istemiyor. Bu durumda da kalitesinden şüphe duyduğum bir uygulamayı öneremem. Ancak, günümüzde online İngilizce uygulamaları için çok fazla alternatifiniz var. Bunların arasında, Flalingo ön plana çıkıyor. Muhtemelen ismini duymadınız, çünkü eğitime odaklı bir hizmet sunarken, diğer platformlar kadar reklam ağırlıklı ilerlemiyor. Ancak müşteri hizmetlerinin kalitesi olması, tüm eğitmenlerin sertifikalı olması ve eğitim planı ile İngilizce öğrenmek isteyenler için birebir. Bu uygulamayı ziyaret eden pişman olmaz diyor, bu yazıyı da noktalıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu