fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenelOnline İngilizce

Cambly Sertifika Geçerliliği ve Dünya Standartlarına Uyumu

Cambly sertifika geçerliliği ve dünya standartlarına uyumu konusu bu yazımıza konuk oluyor. Cambly, tanınmış online İngilizce kurslarından biridir. Bu platformun bugünkü popüleritisi, izlediği yayılmacı reklam politikasından geliyor. İnsanların İngilizce öğrenme konusu ilgileri olmasa bile Cambly uygulaması ve amacına aşinadır. Ancak bazı kişiler Cambly’i başarılı bir çevrimiçi İngilizce uygulaması olarak düşünebilir de. Bazı kişiler İngilizce öğrenme yolculuklarında bu uygulamaya güveniyor. Yine de gerektiği durumda kurum ve kişilerin, İngilizce becerilerinizi nerede kazandığınızı ve yeterlilik seviyenizi bilmesi çok önemlidir. Örneğin işe girerken, ya da eğitim almadan önce bu tarz bir sertifika istenebilir. Kısacası, yeteneklerinizi doğrulamak için bir onaylı tasdikli bir sertifikaya ihtiyacınız var. Bugün Cambly ders içeriğini de inceleyerek sertifikaların geçerliliği sorularını yanıtlıyoruz.

İçindekiler

Cambly Uygulama İçeriği ve Eğitim Metodu

Aslında Cambly size tam bir kurs içeriği sunmuyor. Bunun yerine, İngilizce konuşmanız için size dünyanın her yerinden birçok öğretmen getiriyor. Bildiğiniz gibi İngilizce konuşmak bu dili öğrenmede çok önemli bir rol oynuyor. Yani Cambly kendi sistemi için bu normu kullanıyor ve geri kalan hususlarla pek ilgilenmiyor. Başlamadan önce şunu söylemeliyim ki Cambly size sertifika verebilir ancak akredite, yani dünyaca geçerli olup olmadığını anlamak için iyice irdelemek gerekiyor. Öyleyse vakit kaybetmeden başlayalım!

Cambly Hocaları

Cambly öğretmenlerine bakmak bize Cambly onaylı sertifikalar hakkında kritik mesajlar verecektir. Bu sertifikaların geçerliliğini anlamak için CEFR uyumlu olduklarını inceleyebiliriz.

Cambly öğretmenleri konusu biraz karmaşık. Bu blogda Cambly uygulamasını birkaç kez inceledim. Ancak öğrencilerin bu platformdaki öğretmenlerinden memnun olmadıklarını fark ettim, hatta bizzat öğrendim. Buna binaen de öğretmen kadrosunu araştırmaya karar verdim. Sonuç olarak şunu belirtmek isterim ki, Cambly hocaları çoğunlukla amatör öğretmenler olduğundan dünya standartlarında bir İngilizce dersi sağlama konusunda yeterli donanıma sahip değiller. Evet, çok yardımsever ve profesyonel olan bazı hocalar bulabilirsiniz. Ancak bu tabloyu Cambly için genelleştiremeyiz. Bu nedenle, Cambly öğretmenleri görünüşe göre profesyonel değil. İkinci sorun da bu noktaya bağlı ama şimdilik kenarda bekleyiversin. Kısaca, Cambly size bir sertifika verse bile bu İngilizce seviyenizi tam anlamıyla doğrulamaz ve bazı kurumlar bunu geçerli saymama hakkına sahip. Dikkatli olmanızı tavsiye edilyorum!

Cambly’nin Sağladığı Kaynaklar

Kaynak kitaplar pratik sağlamanın yanı sıra, konularda ve seviyelerde ilerlemenizi takip etmek için de önemli unsurlardır. Bu kaynaklar CEFR standartlarına uygun hazırlanmış kitaplar olmalıdır. Bu şekilde öğrenciler adım adım öğrenebilir ve konuları atmadan, kaçırmadan her seviyeye ulaşabilirler. Ayrıca bu kitaplar bilim insanları tarafından pedagojik ilkeler ışığında dizayn ediliyorlar. Her ne kadar Cambly bazı kaynaklar sağlasa da gördüğünüz gibi profesyonel değiller. Örneğin seyahatle ilgili bir konu ve bununla ilgili kısa cümleler ve alıştırmalar bulabilirsiniz. Ancak tüm bu içeriklerin birbirinden ayrılmış halde kenarda köşede bekliyor olduğunu görebilirsiniz. Anlayacağınız, bu içerikler kapsamlılıktan ve eğitim yöntemlerinden yoksundur. Bu nedenle, aynı zamanda CEFR uyumlu seviye seviye ilerleme gerekliliklerini de yerine getiremez gibi görünüyor.

Cambly’de Göreceğiniz Seviyeler

CEFR uyumluluğu ve sertifika geçerliliğinin en önemli göstergesinin, kursta işlenen olduğuna seviyelere bağlı olduğuna inanıyorum. Çoğunuzun bildiği gibi İngilizce seviyelerini A1, A2 veya daha spesifik olarak A1.1, A1.2 şeklinde olarak derecelendiriyoruz. Bu seviyeler dünya çapında kabul görmüştür ve CEFR kapsamında hali hazırda hepimizin bildiği haline kavuşmuştur. Örneğin yeni başlıyorsanız A1.1 ile başlayacaksınız. Hangi konudan başlayacağınızı, hangi kuralları işleyeceğinizi eğitmenleriniz zaten biliyor. Bu şekilde İngilizceyi doğru bir şekilde öğrenmek ancak standartlara uymakla mümkündür. Eğer bu konu hakkında yeterli bilgiyi edindiysek, bir de Cambly’de işler nasıl yürüyormuş, onu öğrenelim.

Cambly’de kendine bir öğretim sistemi vardır diyebiliriz. Abone olduktan sonra listeden bir öğretmen seçerek başlıyorsunuz. Aslında satın alımlarınız bu hocalarla geçirilecek süre üzerinden oluyor. Dolayısıyla bu belirli zaman diliminde ne yapacağınız size ve eğitmenlerinize bağlıdır. Eğer sohbet etmek istersen, bunu yapman yeterli. Veya öğretmeninize bir dil bilgisi kuralı sorabilirsiniz. Ancak Cambly’de kesin bir konu işleyişi ve programı bulunmuyor. Tabiki de yine de bir öğretmen bulup sürekli toplantılar düzenleyebilecek kadar ısrarcı ve şanslı olursanız, belki mümkün. Ancak Cambly, A1’den C1’e sırayla ilerleme sözü vermiyor. Dolayısıyla bu, Cambly sertifika ve belgesinin pek geçerli olmadığı anlamına geliyor. Şayet CEFR ve sertifika konusunda size yardımcı olabilecek diğer kurslar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen tıklayın.

Cambly Sertifika Geçerliliği

Artık Cambly’nin onaylı(?) sertifikasını incelemenin zamanı geldi. Platformun web sitesine göre Cambly, öğrencilern Cambly öğretmenleriyle yaptığı İngilizce pratik saati sayısını üzerinden bir tamamlama sertifikaıs veriyor. Detayı burada. Ancak siz benden bunların geçerliliğini araştırmamı istiyorsunuz. Şu ana kadar Cambly kurs içeriğini, sistemini ve eğitmenlerini inceledim. Artık Cambly’nin bir dil okulu değil, ekstra bir pratik yapma aracı olduğu aşikar. Bu nedenle Cambly bitirme sertifikasının geçerliliği biraz şüpheli.

Mesela Cambly’nin örnek tamamlama sertifikasını görebilirsiniz. Üzerinde belirtildiği gibi, Cambly, 200 saatlik İngilizce konuşma seansının ardından öğrenciye sertifikayı veriyor. Ancak ders içeriğinin gerekli yazma, okuma, dinleme bölümlerini veya önemli dil bilgisi konularını içermemesi sorun teşkil ediyor. Daha önce de söylediğim gibi bir öğrenci ve öğretmen bir saat boyunca filmler hakkında konuşabilir. Dolayısıyla bu sertifika CEFR uyumlu bir hale gelemiyor ve ne yazık ki diğer kurumlar tarafından akredite edilmeyebilir.

Cambly’de Sertifika Nasıl Alınır?

Cambly de sertifika nasıl alınır sorusunun yanıtı çok kolay. Cambly hesabınızda, tamamladığınız her 600 dakika yani 10 ders sonrası ayarlarınıza giderek dokümanı indirebilirsiniz.

Cambly’nin sertifikasının ne kadar basit olduğunu da görebilirsiniz. Bir onay ya da süreç görmeden, otomatik olarak bu sertifikayı alabiliyorsunuz.

Cambly Sertifikası İşe Yarar Mı?

Cambly sertifikası işe yarar mı sorusu kritik olduğu kadar, yanıtlaması da kolaydır. Cambly’nin sertifikası işe yaramaz çünkü sınav sonucu verilmediği gibi onay işlemleri de eksik. Bu yüzden bu sertifika bir şey kanıtlamıyor.

Onaylı sertifikalar, genellikle başarı sertifikası olarak, başarılı geçen bir onaylı sınav sonrası verilir. Cambly ise hiç çaba sarfetmeden ve öğrenciye dair sorumluluk hissetmeden, bu sertifikaları yoldan toplamış gibi dağıtıyor. Bu tarz sertifikalar da bu nedenle size açılmasını umduğunuz kapıları yüzünüze kapatıyor.

Sonuç: Cambly Sertifikası Dünya Standartlarına Göre Akredite Değildir

Bugünkü blog yazımda Cambly uygulamasını ve sertifikaları ele aldım. Gördüğünüz gibi kurs içeriği size gerekli dil yeteneklerini sağlamıyor. Bunun yerine İngilizce konuşmak için Cambly’i ek der mantığında kullanabilirsiniz. Öğretmen profilinin kalitesi, eksik kurs yapısı ve CEFR uyumlu olmayan sistemi ile verdiği sertifika ancak CV’nizde ancak süs işlevi görür. İngilizcenizi geliştirmek için çaba göstermek ve zaman ayırmak gerçekten çok güzel. Ancak sonucunda elde edeceğiniz Cambly sertifikası maalesef akredite değildir. Bugünkü yazımızda merak edilen Cambly sertifikalarını ele aldım. Kurs içeriğiyle de incelediğimde, maalesef Cambly bazı standartları yerine getiremiyor ve geçerli bir sertifika veremiyor. Böylelikle de bu yazıyı sonlandırayım. Bir sonraki konuda görüşmek üzere, İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu