fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenelOnline İngilizcePlatformlarPreply

Cambly – Preply Arasından Hangisini Seçmelisiniz?

Cambly- Preply ikilemi yaşayanlar için bu platformları karşılaştırıp değerlendiriyorum. Bu yazı ile sizin için en doğrusunu bulun! Cambly mi, Preply mi diye sorduğunuz noktada yapmanız gereken şey, ihtiyaç duyduğunuz özellikleri hangi platform ne yöntemle sağlıyor diye araştırmanız. Fakat bu içinden çıkması zor duruma geldiyse İngilizceciniz olarak bana da gerekli içeriği size iletmek kalıyor. Öyleyse başlayalım! Çünkü İngilizce konuşmak ihmale gelmez!


İçindekiler

 1. Preply – Cambly İkileminin Doğası Üzerine
 2. İki Uygulamayı Teker Teker İnceleyelim
  1. Preply Nedir?
  2. Cambly Nedir?
 3. Genel Özellikleri Karşılaştıralım: Preply vs Cambly
  1. Öğretmen Kalitesi
  2. Materyal Kalitesi
  3. Sıfırdan Başlayanlar İçin Uygunluk
  4. Kullanıcı Deneyimi
  5. Cambly – Preply- Fiyatlar
 4. Öğrencilere Son Tavsiyeler
 5. Özet

Preply – Cambly İkileminin Doğası Üzerine

PreplyCambly ikileminin ortaya çıkmasındaki neden, iki platformun da benzer bir amaç için çalışması olabilir. Öğrenciler, genellikle konuşma ağırlıklı dersler cezbedici oldukları için online platformlara yöneliyorlar. Hem Preply hem Cambly, sizi anadili İngilizce olan öğretmenlerle buluşturmak üzerine de sözler veriyor. Özellikle de bu iki uygulama her ne kadar grup dersi sunsa da, bireysel derslerle de öne çıkıyolarlar. “Casual” dediğimiz, daha rahat, samimi ve plansız bir ortamda öğrenciler kaygısızca İngilizce konuşsun diye dizayn edilmişler. İkisi de bu şekilde gündeme geldiği için olsa gerek, öğrencilerin kafasında Cambly ve Preply bir çekişme içindeler.

İki Uygulamayı Teker Teker İnceleyelim

Bu iki uygulama, sistem olarak benzeseler de, aslında bir hayli farklılar. Bu ikilemi ortaya çıkmasındaki nedeni, platformların reklam politikaları olduğunu düşünüyorum. Yine de, İngilizce konuşma yoluna baş koymuş öğrencilerin, bu uğurda eğitim süreçlerini teslim edecekleri potansiyel uygulamalara bakalım. Mümkün olduğunca genel bir özet sonrası, kritik noktalar ile bu iki platformu karşılaştıracağım. Burada önemli olan, hangi platformun en iyisi olduğunu bulmak değil; sizin için en doğrusunu bulmak. Çünkü bu ikisi ilk başta birbirleri ile benzerlik içinde de olsalar, bir hayli farklılar.

Preply Nedir?

preply logo

Preply, Ukrayna’dan çıkmış, tüm dünyaya yayılmış bir online dil öğrenme platformudur. Bu platformda yalnızca İngilizce değil, Latinceye kadar pek çok dil için seçenek bulunuyor. Elbette bu dilleri öğrenmenizi mümkün kılan element ise eğitmenler. Her bir eğitmen, bir ders için kendisi özel bir ücret biçiyor. Yani bu uygulamada ödemeniz gereken standart bir fiyat yok. Ders aldığınız öğretmen ve süre üzerinden her bir öğrenci için özel bir meblağ ortaya çıkıyor. Eğer bu platformun detaylarına doğru bir yolcuğua çıkmak isterseniz bu yazı sizleri bekliyor.

Cambly Nedir?

Cambly logosu

Genel hatlarıyla incelediğimiz uygulama Cambly, ilk uygulamamızın aksine yalnızca İngilizce dersler veriyor. Bu uygulamada ödemeniz gereken sabit bit ücret var. Fakat bu ücreti aylık olarak tahsil etmek yerine, Cambly tek seferde istiyor. Bu durum karşısında bazı müşteriler de hoşnutsuz oluyor. Cambly, anlık olarak ders sağlayan bir platform ve dilediğiniz eğitmenle sohbet edebiliyorsunuz. Ayrıca Cambly, çocuklar için özelleştirilmiş bir deneyimle İngilizce dersleri veren farklı bir markası da var. Eğer bu platformu daha detaylı incelediğimiz yazımızda yeniden keşfetmek isterseniz tıklamanız yeterli.

Genel Özellikleri Karşılaştıralım: Preply vs Cambly

Bu her uygulama benzer yönlerinin yanı sıra kendine has özelliklerle de donatılmış. Fakat, bu ikisinden birini seçerek yolunuza devam etmeniz lazım. Bu yüzden temel özellikler üzerinden bir karşılaştırma yapmak gerekiyor.

Öğretmen Kalitesi

Şayet İngilizce özelinden bakacak olursak, iki platformun da eğitmen kalitesi birbirine çok yakın. Preply her ne kadar bir eğitim tecrübesi ya da sertifika istemese de, İngilizce öğretmenleri minimum donanımla bu uygulama yer alır durumda. Aynı şekilde Cambly de her ne kadar ince eleyip sık dokumasa da, eğitmenler belli bir tecrübe sahibi. Her ne kadar işini severek yapanlar olsa da, platformlar öğretmenleri yakından takip etmediği için işleri aksatan ve öğrenciyi üzen eğitmenler de az değil. Yorumları okursanız, her iki platformda da eğitmenlerin dersleri iptal etmeleri, öğrenci engellemeleri ve sanki zorla ders veriyormuşçasına davranışları gözden kaçmamış.

Materyal Kalitesi

Her iki platform da materyal açısından son derece zayıf. Derslerin takibi için genel bir kaynak olmamasının temel sebebi, bu platformların bir kurs ve müfredat değil, anlık eğitmen sağlaması. Bu yüzden, bu iki platformda da anı yaşayacaksınız. Kulağa her ne kadar havalı gelse de, bu İngilizce öğrenim amaçları ve hedefleri olanlar için süreci zorlaştıracak bir durum. Kaynaklar noktasına geri dönersek, Preply’de her şey seçtiğiniz öğretmen üzerinden ilerlediği için bir kaynak bulunmuyor. Cambly de, kullanıcılarına bir güzellik olsun diye konu konu ele alınmış bazı e-kitapları sağlıyor. Bunlar derste işlenmiyor ve öğrenciler ödevlendirilmiyor.

Sıfırdan Başlayanlar İçin Uygunluk

Her iki uygulamada da kendi dilinize yabancı eğitmenler bulunuyor. Sıfırdan başlayanlar için bu durum zorlayıcı görünse de, şahsen böylesinin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Düzenli olarak konuların işlenmesi ve anlık geri bildirimlere yer verildiği sürece öğrenci kendini tamamen bu yabancı dil ortamında bulması gerekiyor. Bu açıdan Preply ve Cambly benden içer not alsa da, eğitmen kalitesinden ziyade düzenli bir konu akışı olmadığı için, İngilizceyi sıfırdan öğrenenler için uyumlu değiller.

Kullanıcı Deneyimi

Bu konuda özellikle vurgulamak istediğim nokta müşteri desteği. Bu iki uygulama da çok fazla sayıda öğrenciye ders veriyor. Bu yüzden, her bir ihtiyaca yetişmeleri çok zor. Fakat müşteri memnuniyeti konusunda Preply, Cambly’den daha iyi görünüyor. Cambly ile müşteriler sık sık ödeme konusunda ters düşüyor. Cambly kullanıcılarının belirttiğine göre, onay alınmadan karttan para tahsil edilen durumlar epey yaygın. Diğer tarafta ise Preply kullanıcıları bu kadar çok sorunla boğuşmuyor ve hallerinden memnun görünüyorlar.

Cambly – Preply- Fiyatlar

Cambly ve Preply kıyasımızın en önemli gündem maddesi olan fiyatlara gelelim. Bu noktada sadece iki uygulama değil, diğerlerini de masaya yatırmak istedim. Çünkü hiçbir zaman İngilizce öğrenmek için elinizde yalnızca iki alternatif yok. Popülaritesi az olsa da, online İngilizce eğitiminde çok iyi işler çıkaran uygulamalar da var. Siz fiyatlara bakadurun, ben de size final bölümü öncesi bazı önerilerde bulunayım.

Platformların Birebir İngilizce Ders Fiyatları

Öğrencilere Son Tavsiyeler

Bugün asıl konumuz Cambly – Preply dilemması olsa da, hepimizin hedefi İngilizce konuşmak. Bu iki uygulama benzediği kadar, birbirine zıt özellikler de taşıyor. İngilizce eğitimi için olmazsa olmaz kriterlerde bu iki platformu karşılaştırdım. Fakat size düşünmeniz için alternatifler de sunmak isterim. Örneğin, Flalingo hem öğretmen kalitesi hem de düzenli konuların konuşarak işlenmesiyle öne çıkıyor. Kaliteli materyal, Avrupa standartlarına uyumlu müfredat ve güvenli ödeme ile öğrenciler bu platformu çok seviyor. Yakın zamanda da FLAI isimli bir yapay zeka teknolojisi ile gündeme gelen Flalingo’da birebir eğitmenle olan dersleriniz yapay zeka tarafından analiz ediliyor. Böylelikle derslerden yüzde yüz verim almanız hedefleniyor.

Özet

Cambly – Preply arasında kararsız kalmış öğrenciler için karşılaştırma temalı bu yazının sonlarına geldik. Bu yazıda, aslında bu ikisinin birbirinden ne kadar farklı olduklarını gösterdim. Burada, karar aşamasında etkin olacak şey bireysel tercihler. Fakat bunun yanı sıra, online bir İngilizce uygulamasında olması gerekenleri de sizler için sıralayıp iki uygulamayı da bunlar üzerinde karşılaştırdım. Son olarak öğrencilere Flalingo’yu da ziyaret etmeleri önerisinde bulundum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu