fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenel

Cambly Öğretmen Kadrosu Hakkında: Anadilleri İngilizce Mi?

İçindekiler

 1. İngilizceyi “Native” Kişilerden Öğrenmek
 2. Cambly ve Anadili İngilizce Öğretmen Politikası
 3. Cambly Öğretmen Kadrosuna Yakından Bakalım: Bir Kullanıcının Deneyimleri
 4. Sonuç: Cambly ve “Native” Öğretmen Konusunda Dikkatli Olalım

1. İngilizceyi “Native” Kişilerden Öğrenmek

İngilizceyi “native” kişilerden öğrenmek, bir nevi ayrıcalıktır diyebiliriz. Native kelimesini, anadili İngilizce olan kişilerden bahsetmek için kullanacağım. Evet, anadili İngilizce olan kişilerle birlikte bu dili öğrenmek pek çok avantaj getirir. Örneğin, telaffuz konusunda hem duyma, hem konuşma becerilerini doğrudan kazanma şansını yakalarsınız. Buna ek olarak, günlük konularda sahip olduğu kelime bilgisi, sonradan İngilizce öğrenen bir bireye göre daha farklıdır. Ayrıca deyimler konusunda bilgisi, herhangi bir sonradan İngilizce konuşma yeteneği kazanan biriyle kıyaslanamaz dahi. Bu sebeplerle, seçim yapmak gerektiğinde herkes “native” hoca peşine düşüyor. Cambly de bu ihtiyacı karşılamak için, bünyesine anadili İngilizce olan öğretmen katma konusunda ısrarcı. Bu çabalarını da reklam ve sloganlarıyla hepimize ezberletmiş durumda diyebiliriz.

Reklamlar bittiyse şimdi İngilizce konuşma zamanı. Cambly bilindiği kadar da merak uyandıran bir platform. Özellikleri Cambly öğretmen kadrosu ve İngilizce yeterlilikleri de sık sorulanlar arasında. Bugün de bu konuyu ele alalım isterim. Ve bizi bilgilendirmesi için de bir konuğumuz olacak.

2. Cambly ve Anadili İngilizce Öğretmen Politikası

Bahsettiğim ve sizin de bildiğiniz gibi, Cambly öğretmen konusunu sıklıkla dile getiriyor. Saydığım ve sayamadığım pek çok avantajı doğrultusunda, bünyesine “native” hoca katmaya çabalıyor. Böylelikle kullanıcıların İngilizce konuşma becerilerini hızla ilerletme konusunda bir nevi söz veriyor. Yani Cambly’nin hizmet anlayışına baktığımızda, anadili İngilizce olan öğretmen kadrosunu görüyoruz. İngilizce öğrenmek isteyenlere “buyrun efendim yukarıda native hocalarımız vardır” diyerek Cambly’e davet ediliyor. Şu an için her şey çok iyi gidiyor. İngilizce öğrenmek istiyoruz, ve bunu anadili İngilizce olan öğretmenlerle gerçekleştireceğiz. Peki gerçekler, söylemleri ne kadar destekliyor? Birazdan bir Cambly kullanıcısının deneyimleriyle öğreneceğiz.

3. Cambly Öğretmen Kadrosuna Yakından Bakalım: Bir Kullanıcının Deneyimleri

Cambly öğretmen kadrosuna yakından bakalım; bir kullanıcının deneyimleri de pusulamız olsun. Bu platform bize ışıltılı bir ambalaj içinde ihtiyacımız olan İngilizce kursunu sunuyor. Hem bir gereklilik, hem de bir keyif olan dil öğrenmek erişilebilir bir formata büründü. Tam da bu dönemde, Cambly herkesin hayatına girdi; İngilizce bilen, bilmeyen ya da öğrenen, öğrenmeyen.

Az önce Cambly eğitim ve hizmet politikasından da bahsettim. Cambly, öğretmen kadrosunun “native” kişilerden oluşturduğunu sıklıkla vurguluyor. Fakat şimdi ambalajın altında ne olduğunu öğrenelim. Bir nevi kutu açılımı yapıyor, Cambly’de olan biteni öğreniyoruz. Bunun için bize de destek olacak birileri var. Mesela Faruk adlı bir okuyucum, İngilizce öğrenmek için ne lise, ne üniversite müfredatından sonuç alabilmiş. E haliyle alternatif arayışına yönelen Faruk, Cambly başta olmak üzere hem online hem yüz yüze kurslara katılmış. Bu konuda da tavsiye almak için beni de takip ediyormuş sağolsun. Kendisi de bana e-mail yoluyla ulaşarak Cambly hakkında bazı tecrübelerini aktardı. Ben de iznini ve onayını alarak Cambly öğretmenleri konusundaki görüşlerini yazacağım.

Cambly Eğitmenleri Gerçekten “Native” mi?

Faruk’un ilk denediği İngilizce eğitimi kurslarından biri Cambly olmuş. O da anadili İngilizce olan hocalarla çalışma fikrini pek sevmiş. Dediğine göre sırf bu özelliği için Cambly’i tercih etmiş. Daha önce de anlattığım gibi, Cambly uygulaması size istediğiniz hocayı seçme hakkı tanıyor. Bundan faydalanan Faruk, en iyisini bulana kadar deneme-yanılma yöntemi uyguluyor. Böylelikle pek çok öğretmenle tanışma fırsatı yakalıyor. Peaky Blinders dizisinin hayranı olan Faruk da, ingiliz bir hoca bulsam da aksanımı geliştirsem derdinde bir yandan. Bu konudaki yaşadığı hayal kırıklığını e-mail dosyasından kopyala yapıştır yapmayacağım. Ama şunu belirtelim; kendisi yaşadığı kötü deneyimini eğlenceli bir şekilde anlatan bir arkadaşımız. İngiliz aksanı edinme amaçlı çıktığı yolda, Brezilyalı hocalardan Taylandlı hocalara kadar farklı farklı kişilerle tanışmış. Hatta o sırada Yozgat’ta yaşadığını söyleyen bir hocaya dahi denk gelmiş.

Taylandlı, Meksikalı ya da Yozgatlı İngilizce bir anadile sahip olamaz mı diye soruyorsanız, olasılıklarımız çok düşük. Ayrıca Cambly’de İngilizce konuşulan ülkeden ders veren kişi sayısı da, diğer milletli öğretmenlerin yanında küçük bir dilimi paylaşıyor. Yani anlayacağımız şu; Cambly hocalarını bizzat denemiş kullanıcılar, başta Faruk olmak üzere, aradıkları “native” öğretmeni bulamamış. Bu kötü deneyimi geride bırakabilmek lazım elbette. İnternette Cambly tarzı politika izleyen pek çok platform da mevcut. Bu deneyimi geride bırakarak, İngilizce konuşacağınız günlere odaklanmanızı tavsiye ederim. dediğim gibi, İngilizce öğrenmek zaman ve emek ister. Yeter ki pes etmeyin.

Cambly Öğretmen Kadrosunda Hangi Gereklilikleri Arıyor?

Cambly öğretmen kadrosununda hangi gereklilikleri arıyor diye merak ederek doğrudan bir Google araması yaptım. “How to become a tutar in Cambly?”, yani Cambly de nasıl öğretmen olunur sorusunu sordum. Anında Cambly’nin öğretmenlik için açtığı başvuru sayfası çıktı. Linkini de paylaştım. Bu sayfada, sertifika, mezuniyet belgesi ve ya da öğretmenlik deneyimi gibi şeyler istenmediği belirtilmiş. Yani sertifikanız, diplomanız ya da deneyiminiz yoksa Cambly’de öğretmen olabilirsiniz. Bu bilgiyi sizlerle paylaşarak, yorumu size bırakacağım.

Cambly'de öğretmen olabilmek için başvuru yapabileceğiniz sayfa ve önemli bilgilerin ekran görüntüsü

4. Sonuç: Cambly ve “Native” Öğretmen Konusunda Dikkatli Olalım

Sonuç: Cambly ve “native” öğretmen konusu hakkında dikkati olalım tavsiyemle bu yazıyı bitirmek isterim. Bugün sizlere, sıklıkla duyduğumuz Cambly ve anadili ingilizce olan hocalar konusunda bir içerik hazırladım. Acaba Cambly’nin reklamlarda bahsettiği eğitim kadrosu gerçekten vadedilen donanımlara sahip mi diye hepimiz merak ediyorduk. İngilizce öğrenen ve Cambly ile geçmişi olan bir okuyum bana e-mail yoluyla ulaştı ve bugün ondan öğrendik. Fakat sonuç pek beklediğimiz gibi gelmedi. Cambly eğitmen kadrosuna alım yaparken çok seçici davranmıyor. Sonuç olarak, Cambly bünyesindeki her öğretmen ingilizceyi anadil olarak konuşmuyor. Ayrıca direkt Cambly’nin sitesinden de Faruk’un anlattıklarını teyit edebiliriz. Şunu da eklemeliyim ki, Faruk şu an ingilizceyi Flalingo ile öğreniyor. Bu uygulamadan da memnun burada olduğunu belirten Faruk’a başarılar dileyelim. Böylelikle de bu yazıyı sonlandırırken, Cambly konusunda daha dikkatli olmanız gerektiğini söyleyeyim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere; İngilizceyle kalın.

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu