fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelPreply

Preply Öğretmen Kadrosu: Profesyoneller Mi? Anadilleri Ne?

1. Dil Öğreniminde Öğretmen Rolü

Dil öğreniminde öğretmen rolü, tartışmalara açık bir konu. Genellikle dile maruz kalmak yoluyla yeni bir dil öğrenmek mümkün denilir. Örneğin, yurt dışına giderken hiç dil bilmeyenler, bir süre sonra o ülkenin dilini konuşabilir. Burada doğal süreçler hakimken, bizim amacımıza uygun bir dil eğitimi öğretmen gerektirir. Yurtdışında yaşamak için bile, ülkeler dil yeterliliğinizi önceden öğrenmek ister. İngilizceyi eğitim ya da iş için istiyorsanız, dil kuralları konusunda sıkıntı yaşamamanız lazım. Bu sebeplerle dil eğitiminde öğretmen rolü fazlasıyla büyüktür aslında.

2. İngilizce Öğretmenleri Hangi Yeterliliklere Sahip Olmalıdır?

İngilizce öğretmenleri hangi yeterliliklere sahip olmalıdır sorusuyla, dil eğitimimize yön veren kişileri araştırıyoruz. Evet, biliyoruz ki dil öğrenirken bir yol gösterici şart. Fakat bu kişinin farklı donanımları da olmalı elbette. İngilizce öğrenme sürecinde bize destek olup, planlı şekilde ders sağlayacak olan kurslar, öğretmen kalitesinin altını çizmekten geri durmuyor. Bugün Preply eğitmenlerini inceleyerek, öğretmen yeterlilikleri konusunda bilgi sahibi olacağız. Biliyorsunuz ki, online İngilizce kursuna katılmak isteyen herkesin radarına Preply yakalanmıştır. Bu sebeple bünyesindeki öğretmenlerin özelliklerine bakarak bu konudaki merakınızı gidermek istiyorum.

Profesyonellik

Profesyonellik dediğimiz zaman, gerekli eğitim sonucu bir meslek kazanımından bahsederiz. Örneğin profesyonel bir kuaför yıllarca çıraklık yaparak ve çalışarak bu mesleğe sahip olmuş bir profesyoneldir. Öğretmenler de, gerekli bölümlerde okuyup, staj görüp sınavları geçerek birer profesyonel olurlar. Ya da kişiler iyi oldukları konular üzerine formasyon alarak sertifika sahibi olup, mesleğe adım atabilirler. Bizim de dersler almamız gereken öğretmenler de bu veya benzeri aşamalardan geçmiş olmalı. Siz de İngilizce kursu alırken, öğretmenlerin profesyonelliği konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü eğitim metotları konusunda gerekli yeterliliği olmayan kişiler, eğitim sürecinde sorun yaratabilir. Doğru bildiğiniz yanlış çıkabilir. Öğretmenlik büyük bir bilgi birikimi isteyen, herkesin harcı olmayan bir meslektir.

Anadili İngilizce Olan Eğitimciler

Anadili İngilizce olan eğitimciler bölümünde, konumuza daha iyi odaklanabiliriz. Bizim şu an ihtiyacımız olan şey İngilizce öğrenmek, ve bize bu hizmeti sağlayan platformlar da bu iddiada bulunuyor. Çünkü ingilizceyi anadil olarak konuşan kişilerden öğrenmek pek çok avantaj sağlıyor. Örneğin kelime haznesi genişliği ve telaffuz konusunda, sonradan öğrenen kişilere göre native hocalar epey avantajlı konumdalar. Bu yüzden anadili İngilizce olan öğretmenlere yoğun bir talep olduğu doğrudur. Elbette dili native hocadan öğrenmek gibi bir zorunluluk yok. Kişilerin imkan ve tercihlerine kalmış durumda. Fakat online ingilizce kursları arasında rekabet, anadili İngilizce eğitmen kadrosu konusunda kızışmış durumda.

3. Preply Öğretmenleri

Preply uygulamasına ait logo

Preply öğretmenleri, İngilizce öğrenmek isteyenlere konuşma pratiği başta olmak üzere bir eğitim sağlar. Çok bilinen bu platform, öğretmen kalitesinin altını çizerek sağladığı hizmetten bahsediyor. En doğru metotla size İngilizce konuşma yeteneği kazandırmayı amaçlayan Preply için, öğretmenler kritik bir öneme sahip. Zaten sitenin ana sayfasını ziyaret ettiğiniz an, ilk gördüğünüz iki cümleden biri, öğretmen standartlarından bahseder. Hatta, en iyi dil öğretmenleri diyerek sağladığı eğitim imkanından bahseder. Öğretmenlerin bu kadar öne çıktığı Preply platformunu şimdi de yakından bir daha inceleyelim.

Preply Öğretmen Kadrosunu Nasıl Oluşturuyor?

Preply öğretmen kadrosunu nasıl oluşturuyor sorusunun cevabını şahsen merak ediyorum. İngilizce için şu an 17.200’den fazla öğretmen bulunmakta. Buna ek olarak, İspanyolca, Almanca, Japonca ve Portekizce başta olmak üzere çeşitli dil kursları da bulunuyor. Bunun sonucunda Preply çok geniş bir öğretmen kadrosuna sahip. Bizim işimiz İngilizce; diğer dilleri bir süreliğine kenara bırakalım. Acaba Preply öğretmen alımı yaparken nelere dikkat ediyor, bunu öğrenelim.

Preply öğretmen kadrosuna dair bilgi almak için hemen Preply’e girebilirsiniz. Sayfayı ziyaret ettiğinizde, öğrenci başvurusu yanı sıra, öğretmen başvurusu için gerekli yönlendirme de mevcut. Her ne kadar aynı sayfa öğretmenlerin profesyonelliği ve anadili konusunda atıflarla donatılmış olsa da, reklam amaçlı olabileceğini düşünelim.

Preply, çok fazla dili, çok fazla öğrenciye eriştirmek için, eğitmenlere yönelik kolay bir arayüzle sunuyor. Böylelikle öğretmen alım süreci hızlanırken, kişileri de başvuru yapmaya motive ediyor. Preply, sanırım bu kolay başvuru sistemi sayesinde bu kadar çok öğretmen bulabiliyor. Fakat bu sadece ilk adım; işe girebilmek için öğretmenler nasıl bir süreçten geçiyor bunu bilmiyoruz. Neyse, biz araştırmamıza devam edelim.

4. Preply Eğitimcilerine Yakından Bakalım

Preply eğitmenlerine yakından bakalım, ve soruları yanıtlandıralım. Şimdi, “öğretmen ol” sayfasına girerek, aşağıya doğru kaydıralım. Her şey gayet güzel ilerledikten sonra sık sorulan sorular kısmına gelelim. Birinci, ve üçüncü soru dikkatimizi çekiyor. “Preply ne tür öğretmenler arıyor” şeklindeki ilk soruda spesifik bir diploma ya da sertifika istenmemiş. Üçüncü soruda ise, başvuru sürecindeki gerekliliklere dair bir soru var. Cevaben vesikalık fotoğraf, kısa tanıtım videos gibi detaylar var. Fakat hala herhangi bir sertifika ya da belge istenmemiş durumda. Buradan hareketle, sıradaki soruları sizin için yanıtlamaya geçebilirim.

Gerçekten Profesyoneller Mi?

Gerçekleri konuşmaya başlayalım ve öğretmenliklerin profesyonelliklerini inceleyelim. Önceki satırlarda bahsettiğim gibi, dil eğitiminde rehber olacak kişiler aynı zamanda profesyonel de olmalıdır. Hepimiz bir şeyler öğretmeyi severiz, fakat bu bize öğretmenlik vasfı tanımlamaz. Preply öğretmen alım sayfasında belirtilen motivasyon sahibi, öğretmekten mutluluk duyan kişiler, sadece bu elementlerle profesyonellik kazanamıyor. Mezuniyet belgesi ya da formasyon sertifikası gibi yöntemlerle profesyonellik kazanılabilir. Elbette Preply bünyesinde bunları sağlayabilen, genç ya da deneyimli eğitmenler de mevcuttur. Fakat öğretmen kadrosuna bir bütün halinde bakarsak, bir o kadar da amatör öğretmen olabileceğini görebiliriz.

Gerçekten İngilizce Anadilleri Mi?

Preply gibi online platformların tanıtım politikası, anadili İngilizce olan öğretmenlerle oluşturduğu kadro oluyor. Online İngilizce eğitim uygulamaları yaygınlaştıkça, bu kurslar için native hoca bulmak da kolaylaşıyor. Her ne kadar anadili İngilizce olan bir öğretmen, kurslar için zorunluluk olmasa bile, ekstra avantajlarını inkar edemeyiz. Böyle olunca Preply de bu furyaya katılıyor. Fakat reklam dili ve gerçekler her durumda örtüşmeyebilir. Yine aynı şekilde Preply işe alma politikası ve gerekliliklerinden yola çıkarak, bu konuda da fikir edinebiliriz.

Preply'de öğretmen alımı hakkında sık sorulan birinci soru

Başvurunun bu denli kolay olduğu, belge ya da sertifika şartı dahi aranmayan bu süreçte anadil kriterinde bir eleme yapılmıyor. Yeterli konuşma becerileri olan, bunu Preply platformunda aktararak öğretmenlik yapabilir. Tabi ki anadili İngilizce olan öğretmenler de Preply’de mevcut; hatta anasayfada kendilerini görebiliriz. Fakat 17 binden fazla İngilizce öğretmeni olan bu platformda, anadil şartını sağlayan sayısı pek fazla değildir. Native hoca bulma niyetiyle yola çıkıyorsanız, düşünmenizi tavsiye ederim.

Preply'de öğretmen alımı hakkında sık sorulan ikinci soru

5. Sonuç: Preply’de Hayaller ve Hayatlar

Sonuç: Preply’de hayaller ve hayatlar diyerek eğitmen kadrosunu konusunu gayet güzel özetlemiş oluruz. İngilizce eğitim gereksinimleri kişiden kişiye değişir; öncelikle bunu vurgulamak istiyorum.

Bugün Preply öğretmen kadrosunu inceleyerek, reklamların gerçeklerle ne derecede uyuştuğunu ölçtüm. Bunun için internet sitesine bakmam yeterli oldu. İngilizceyi en doğru şekilde öğrenmek için herkes profesyonel bir öğretmene ihtiyaç duyar. Eğer mümkünse, anadili İngilizce olan hocalardan ders almak istenir. Fakat Preply uygulaması, çok geniş bir eğitimci kadrosuna sahipken, profesyonellik ya da anadil kriteri aramaz. Belki de sadece konuşma pratiği yapmak istiyorsunuz; bunun için iki şarta da gerek yok. Fakat bu kriterleri arıyorsanız, reklam politikasından daha fazlasını görmenizi tavsiye ederim. Sonuç olarak Preply, öğretmen kadrosuyla bu iki kriteri de eksiksiz karşılayamıyor. Elbette muadili bazı platformlar, size bu konuda yardımcı olabilir. Kullananların memnun kaldığı Flalingo uygulamasını siz de benim yöntemimle inceleyebilirsiniz. sonrası sizin ihtiyaç ve tercihinize bağlı. Bugünlük benden bu kadar. İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu