fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenel

Cambly Ekşi Sözlük Ziyareti: Ekşi Sözlük’te Cambly Yorumları


İçindekiler

  1. Cambly Ekşi Sözlük’te: Ekşi Sözlük Yazarlarının Cambly Yorumları
  2. Sonuç: Cambly Ekşi Sözlük Kullanıcıları Tarafından Nasıl Biliniyor?

1. Cambly Ekşi Sözlük’te: Ekşi Sözlük Yazarlarının Cambly Yorumları

Cambly Ekşi Sözlük’te: Ekşi Sözlük yazarlarının Cambly yorumlarını bu yazımın konusu olacak. Yeni diller öğrenmeyi ve konuşmayı sevdiğim kadar, bu konuda insanlara yardımcı olmayı da seviyorum. Dil öğrenme süreçleri hakkında tavsiye vermek kadar, farklı görüşleri öğrenmek de benim için önemli. Ekşi Sözlük, Türkiye’de fikir alışverişinin en hızlı şekilde, zengin bir içerikte gerçekleştirildiği online bir ortamdır. Bu blog dahilinde genelde siz ingilizce öğrenmek isteyen okurlara yardımcı olmak amacıyla bazı tavsiyelerde bulunuyorum. Herkesin bildiği, benim de radarımda olan Cambly uygulamasının bir de Ekşi Sözlük performansını değerlendirelim. Bu yazı için yüzden fazla sayfada yer alan çeşitli “entry”leri, yani kullanıcı yorumlarını okudum. Bu süreçte Cambly’den ders almış kişilerin deneyimleri ve tavsiyelerini de öğrendim. Elbette bu yorumları gerekli şekilde analiz edip düzenleyerek aklınızdaki sorulara cevap olarak verebileceğim şekilde bir araya getirdim. Ayrıca bu entrylere doğrudan bağlantı vererek de, sizi tüm Ekşi Sözlüğü tarama derdinden de kurtardım. Haydi şimdi Cambly Ekşi Sözlük yorumlarına bakmaya başlayalım.

Cambly Fiyat Politikasına Dair Yazarların Görüşleri

Cambly uygulamasının Ekşi Sözlük’te sıklıkla konu edilmesi, bilinen bir platform için elbette sürpriz değildir. Tam da ihtiyaç duyduğumuz İngilizce eğitimi konusunda sunduğu hizmet ve reklam stratejileriyle ülkece Cambly’i bilir olduk. Ekşi Sözlük’te yüzden fazla sayfada kullanıcıların fikir beyan ederek Cambly uygulamasını detaylıca incelemişler. İlk olarak Cambly fiyat politikası hakkında incelediğim girdileri sizlerle paylaşarak, Ekşi Sözlük yorumlarına bakalım.

Öncelikle Cambly’nin fiyat politikalarına dair yorumlardan örnekler sunacağım. Burada genel olarak fiyatlar, ödeme yöntemleri ve imkanları hakkında girilen yorumları paylaşıyorum. Fakat malumunuz, ülkemizde kur kaynaklı fiyat güncellemesi çok sık gerçekleşiyor. Bu yüzden fiyat için verilen rakamları göz ardı edip, yazarın vermek istediği fikre odaklanacağım.

Cambly fiyat politikası hakkında gelen yorumlarda genel olarak pahalılık konusunda hayıflanmalar göze çarpıyor. Elbette Cambly size online İngilizce eğitimi sunan bir platform olarak, düşük fiyat garantisi sağlamak zorunda değil. Fakat en çok eleştiri, ödeme yöntemi ile yüksek ücretin birlikte olmasından kaynaklanıyor. Yaklaşık bir yıllık sürenin ödemesini tek seferde almak isteyince, bu noktada Cambly kullanmaktan vazgeçen pek çok potansiyel müşteri mevcut. Örneğin;

ramadore adlı bir Ekşi Sözlük yazarı Cambly uygulamasını yorumluyor

Ya da, “kripto cavlaki” adlı bir Ekşi Sözlük kullanıcısı şunları dile getirerek Cambly fiyatlarından yakınmış:

gereksiz pahalı. 
uzun süreli sözleşme. 

memlekette bir sürü, ingilizce öğretmenliği eğitimi almış öğrenci veya yeni mezun arkadaşlarımız var. disiplinli bir öğretmen ile (çok daha ucuza) cambly performansı alabilirsiniz. bana göre cambly’den önce denenmeli, memnun olmazsanız cambly kaçmıyor orada duruyor zaten.

“kripto cavlaki”

Yüksek fiyata sunulan bu hizmet her ne kadar size kıymetli bir edinim sağlasa da, sözleşme konusuyla da kullanıcıların şüpheleri pekişmiş gibi görünüyor. Ekşi Sözlük’te buna benzer bir sürü girdi daha mevcut; merak ederseniz siz de okuyabilirsiniz. Bir kaç kısa cümleyle Cambly uygulamasını değerlendiren yazarların sözlerini buraya taşıdıktan sonra, fiyat politikası başlığı altında değerlendirmem gereken bir başka konuya geçiyorum.

Cambly Kampanyaları

Cambly fiyatlarının Ekşi Sözlük kullanıcılarındaki karşılığından örnekler vererek bahsettim. Fakat belirttiğim gibi, kampanya konusuna da ayrıca değinmem gerektiği düşündüm. Evet, Cambly faydalı bir hizmeti size en erişilebilir bir şekilde sağlıyor. Bunun mali bir karşılığı da bulunmak durumunda. Bunun için indirim kodları, ücretsiz deneme dersleri ve farklı kampanyaları siz de rahatça bulabilirsiniz. Elbette bu fırsatları da Ekşisözlük yazarları incelemiş, ve hakkında görüşlerini yazmışlar.

Yine çok benzer bir şekilde fiyatlara dair olumsuz dönütler, kampanya konusu tartışılırken de öne çıkmış. Örneğin;

Bir Ekşi Sözlük kullanıcısının Cambly için yaptığı yorum

İkinci bir benzer yorum da;

nickimyoknapicamsimdi adlı bir kullanıcı Cambly hakkında Ekşi Sözlükte yaptığı yorum

şeklinde dikkatimi çeken girdiler oldu, ve sizlele paylaşmak istedim. Dediğim gibi, buna benzer pek çok entry mevcut, ve sizin de Ekşi Sözlük’e bir göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Cambly Öğretmenleri ve Dersleriyle İlgili Ekşi Sözlük Değerlendirmesi

Söz konusu uygulama, sıklıkla anadili ingilizce olan hocalarla birlikte ders sağladığından bahsediyor. Cambly duyduğumuz an, biliyoruz ki arkasından öğretmenlere dair bu özellik gelecek. Bugün öğretmenlerin anadilini, ya da profesyonelliğini tartışmatacağım. Fakat hocalara dair Ekşi tayfası nasıl değerlendirmeler yapmış bundan bahsedelim.

Öncelikle, gelen yorumları topluca değerlendirirsek, öğretmenlerle ilgili en önemli problem, aynı kişiden düzenli ders alma imkanınızın olmaması. Evet, ders almak istediğinizde öğretmen müsaitse alabilirsiniz. Fakat Ekşi kullanıcıları için bunu gerçekleştirmek bir külfet haline gelmiş. Konuşma pratiği yapmak isteyecekler için, farklı kişilerle tanışıp konuşmak elbette daha eğlenceli ve öğretici olabilir. Fakat sorun şu ki, uygulamada işinin ehli hoca bulmanız da zor gibi. Buyrun bakalım bir tanesine;

Hubeybi nickli kullanıcı'nın uygulamadaki öğretmenler hakkındaki görüşleri.

Başka bir Ekşi kullanıcısı da yine şu şekilde bir görüş bırakmış;

süper eğitmenlerinin (yaklaşık 10 tane) hep dolu olduğu, kendilerinden ders nasıl alındığını! merak ettiğim uygulama. ben şahsen 2 hafta oldu daha boş planlarını yakalayamadım, hocalarla iletişime geçmeme rağmen. zaten bir çoğu haftalık plan bile açmıyor.

“nickimigeriverin”

Şimdiye kadar şunu gördük ki, Cambly deneyimi olan Ekşi Sözlük kullanıcıları, öğretmenler hakkında hem erişim, hem de ders kalitesi gibi konularda hayıflanmış. İngilizce öğrenmek için rehber aradığınız bu platformda hayal kırıklığına uğramayı tabi ki kimse istemezdi. Buna ek olarak, hocalarda ilgili bazı sorunları da kullanıcı deneyimi başlığı altında da değerlendirmek lazım. Fakat oraya kadar konuşacağımız çok şey var.

Her ne kadar hocaların kalitesi konusunda bir inceleme yazısı ele almamış olsam da, Ekşi’deki memnuniyetsizliği de anlamak isteriz. Öğretmenlik, toplumumuzda büyük önem atfedilmiş bir meslektir. Bu mesleği yapanlara da saygısızlık etmeden, Ekşisözlük’te bulunan değerlendirmeleri incelemem lazım yine de. Fakat yorumlar gösteriyor ki, Cambly bahsettiği gibi anadili ingilizce olan profesyonellerle çalışmıyor pek. Buyrun bir kullanıcının yorumunu okuyalım;

Cambly deneyimi olan supermert adlı bir kullanıcı bizlere deneyimlerini aktarmış.

Sonuç olarak, Ekşi kullanıcıları hocalar hakkında eleştiri yapmaktan geri durmamış. Sözlük geneline de baktığınız zaman, burada alıntıladığım yorumlara benzer bir sürü görüşü de okuyabilirsiniz. Bu bölümde herkesin anlatacağı, eteğinde taşları dökeceği bir konu ele aldım. Daha çok konuşurduk, fakat daha incelememiz gerekenler var.

Cambly’nin Kullandığı Kaynaklar

Kaynak seçimi ve kullanımının dil eğitiminde kritik bir rol oynadığını düşünüyorum. Bunun en önemli birinci sebebi, kurs boyunca planlı bir şekilde doğru konuları işleyebilmektir. İkincisi ise, bu kaynaklar alanında uzmanlar tarafından hazırlanıyor, ve sizin ihtiyaç duyduğunuz metodu barındırıyor. Yani kaynaklar hem doğru noktalara odaklanmanızı sağlar, ve bunları hazırlamak her yidiğin harcı değil diyebilirim.

Cambly yorumları okurken kaynaklar konusunda çok fazla entry yok elbette. Fakat bulduğum zaman, kendimce paylaşmak istedim. Çünkü belirttiğim gibi, kaynak seçimi dil öğreniminin temel elementlerindendir.

Misal, huge ackman nickli bir sözlük yazarı, uzun bir değerlendirme yaparak kaynak konusundan şöyle kısaca bahsetmiş;

…rakip bir sitenin materyallerini sıkça kullanıyorlar, oraya çok yönlendiriyorlar (engoo)….

huge ackman

Bu girdiyi konuk etmemin sebebi, yorumlar aracılığıyla kaynak kullanımı konusunda Cambly’nin size ne sağlayacağını göstermek istememdi. Kısaca, Cambly’nin takip edip, kursiyerlere sağladığı kilit bir kaynak bulunmamakta.

Şimdi bir diğer girdiyi konuk alalım;

…bugün 3.dersimi aldım. 
eğitim modülü olarak ielts 1 seçtim. harika bir öğretmenim var. ilk ders serbest tanışma ve acemiliği atmam için konuşma pratiği yapmıştık. şimdi ielts ders notları üzerinden devam ediyoruz. 1.slaytı bitirmedik henüz dersten önce slayta ön hazırlık ve sonrasında videonuzu izleyip hataları değerlendirmek faydayı maksimuma çıkarabilir denmiş entrylerde ben de böyle düşünüyorum….

…ders gelişimine gelince ielts seçmiştim ama hoca sınava yakınlarda girmeyeceksen günlük konularda konuşalım pratiğin daha hızlı gelişir dedi. yemek pişirmek, meslek, spor bu şekilde slaytlar üzerinden ilerliyoruz…

“yeminleisimsizim”

Bu kullanıcımız Cambly deneyiminden memnun kalmış gibi. Fakat bu girdide slayt konusu yer almış. Gördüğümüz gibi dersler slayt üzerinden işlendiği bir ders ortamı var. Slaytlar her ne kadar dersi destekleyici materyaller olsa dahi, ana yol gösterici olabilmek için yeterli değildir.

Kısacası, bu iki girdiyi konuk ederek, Cambly eğitmen kadrosu sonrası ders içi materyalleri de gözden geçirdim. Yani Cambly platformunda alacağınız derslerin içeriklerine dair sözlük kullanıcı gerekli bilgileri vermiş, bana da sizle paylaşmak düşer. Cambly öğretmenleri ve kaynakları konusunu da bitirip, bir diğer önemli konuya bakalım.

Cambly Kullanıcı Deneyimi ile ilgili Ekşi Sözlük Girdileri

Bir uygulama oluşturmanın en önemli kriteri, kullanıcı dostu olmasıdır. İngilizce eğitimimizin artık tebeşir tozları arasında, itinayla dizilmiş sıralarda devam etmediği de malum. Bize dil kursu sağlayan bilgisayar, tablet ve telefonumuz, yegane sınıfımız haline geldi. Bu yüzden kullanıcı deneyimi de, kurs memnuniyeti için belki de ilk şartlardan biri.

Cambly de bu anlayışla hizmet veren bir uygulama. Ekşi Sözlükte sayfalar dolusu değerlendirilen bu uygulama, elbette kullanıcı deneyimine dair fikirlerini paylaşanlarla dolup taşmış durumda. Bu bölümde sözlük yazarlarının Cambly değerlendirmesini incelerken müşteri hizmetleri, uygulama arayüzü ve ödeme seçenekleri başta olmak üzere bir Cambly yolculuğuna çıkacağız.

Öncelikle uygulama içi teknik problemlerden örnekler vereyim. Mesela “hononu” nickli bir sözlük yazarı ne demiş bakalım;

hononu nickli bir Ekşi Sözlük yazarı, kullanıcı deneyimi hakkında bahsetmiş.

Bir de uss rumuzlu bir sözlük yazarından adrese teslim bir değerlendirme alalım;

uss nickli bir Ekşi Sözlük yazarının kullanıcı deneyimi kaynaklı şikayet içerikli girdisi

Evet, uygulamalar bazen istediğimiz gibi çalışmayabilir, hata verebilir. Bunları düzeltmek ve iyileştirmek mümkün. Zaten örneklediğim yorumlar yaklaşık iki sene öncesine ait. Umarız Cambly kullanıcılarının sorunları halledilir. Şimdi farklı bi konudaki kullanıcı deneyimini inceleyelim.

Üst satırlarda değindiğim üzere, Cambly ödemeleri genellikle tek seferde, yıllık olarak gerçekleşiyor. Bu her ne kadar maddi kaygılar yaşatsa da, bazı kullanıcılar bundan fazlasını yaşamış. Misal;

Cambly'de ödeme sıkıntısı yaşayan bir yazarın ekşisözlük yorumu

Bir diğer kullanıcı da şöyle eklemiş;

bir tabak mantı adlı bir Ekşi Sözlük üyesinin Cambly hakkında yaptığı yorum.

Ödeme seçenekleri ve ayarları konusunda da Cambly, Ekşi Sözlük yazarlarına bazı problemler yaratmış gibi. Özellikle Ekşi Sözlük yorumlarına zaman ayırırsanız, bu tarz girdilerin yoğunluğunu siz de görebilirsiniz.

Şimdi de kullanıcı deneyimini çok fazla etkileyen müşteri hizmetleri konusuna bakalım. Genel olarak üyelik yenileme mailleri ile de sıkıntı yaratmasına ek olarak, kullanıcılar bir sıkıntı yaşadığında sorunlar bir çığ olarak büyüyor sanırım. Sorunlar vardır; çözülür. Bunun için müşteri hizmetleri size destek için oradadır. Fakat çözüm sağlamak bir yana, daha da fazlasına da sebep olabilir. Şimdi bir sözlük yazarının müşteri hizmetlerine dair görüşlerini inceleyelim;

…kendilerine ilettim, ufacık bir dakika probleminde bile destek alamadık. abone olacak arkadaşlara bu uygulamada satın alma sonrası desteğin müşteri yanlısı olmadığını belirtmek isterim…

“modest mouse”

Sanırım sözlük yazarları, mesajı gerekli yerlere ulaştırmıştır diye düşünüyorum.

2. Sonuç: Cambly Ekşi Sözlük Kullanıcıları Tarafından Nasıl Biliniyor?

Sonuç: Cambly Ekşi Sözlük kullanıcıları tarafından nasıl biliniyor konusuna genel bir bakış atalım. Nihayetinde, ingilizce öğrenmek hayatımızın önemli bir parçası. Bu gereklilikle birlikte, yaşamlarımıza farklı uygulamaları alıyoruz. Bize bu kıymetli hizmeti sağladıkları gibi, hayal kırıklıkları da yaşatabilirler. Bugün de Cambly’nin Ekşi Sözlük performansını inceledik. Hem fiyat ve kampanyalar, hem de eğitmen kadrosu ve kaynakları inceledim. Kullanıcı deneyimi konusunda da yazarlardan bilgi aldıktan sonra genel bir fikre sahip olabiliriz. Görünen o ki, Cambly konusunda şikayetler bir hayli fazla. Özellikle öğretmenler konusunda vaatler yerine getirilmiş gibi durmuyor. Hem uygulama içi, hem ödeme konusu, hem de müşteri destek birimleri ile de yazarları üzmüş. Bunlar elbette çözülemeyecek sorunlar değil. Biz yine de ingilizce öğrenmeye odaklanarak, sorunlardan uzaklaşalım. Ekşi Sözlük’te Cambly yolculuğumuzu da sona erdirelim. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle; ingilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu