fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
FlalingoGenel

Flalingo’nun Kullandığı İngilizce Ders Kitabı: Oxford Press Yayınları İncelemesi

1. İngilizce Öğrenirken Ders Kitabı Seçiminin Önemi

İngilizce öğrenirken ders kitabı seçiminin önemi konulu bu yazıda, Flalingo’nun sağladığı İngilizce ders kitabı olan English File’ı inceledim. Flalingo yardımıyla İngilizce öğrenmeyi düşünen herkese yardımcı olacağını umarak bu içeriği ele aldım. Bu zamana kadar genel olarak doğru kursu bulmanız konusunda içerik ürettim. Fakat eğitim aldığınız platform kadar, hangi üzerinden ders işlediğiniz de bir o kadar kritik. Global çevrede ün kazanmış, uzun yıllar içerik sağlamış yayınevlerinin kitapları yıllarca profesyonel eğitim bilimcileri ve öğretmenler tarafından hazırlanıyor. Bu süreçte öğrencilerin ihtiyaçları, konuların ne sırayla ve ne şekilde verileceği konusunda hassas bir yaklaşım söz konusu. Bu şekilde en kolay şekilde en doğrusunu öğrenmek için bu kitaplar hazırlanıyor. Anlayacağınız, sizi bir düzende tutacak ve konu konu gelişmenize yardım edecek kaynak kitabı ihmale gelmez. Flalingo kaynak kitap konusunda Oxford University Press’e güveniyor. Ben de bu kaynakların siz öğrenciler için yeterli olup olmadığı sorusuna yanıtlar buldum.

Bugün sizlere kaynak kitabın öneminden bahsederken, Oxford University Press tarafından hazırlanan English File serisini önerip inleyeceğim. Ayrıca bu kitap hakkında uzman görüşü de almak için bir öğretmenimize de danıştık. Bakalım Flalingo kaynak kitap konusunda ne kadar iddialıymış. Şimdi detaylara inelim.

2. Uzmandan Dinleyelim: 3 Kriterde Flalingo’nun Oxford Press İngilizce Ders Kitabı

İngilizce kaynak kitap önerisi-English File

Uzmandan Dinleyelim: 3 Kriterde Flalingo’nun Oxford Press İngilizce Ders Kitabı başlığında, faydalı bir İngilizce destekçisinde bulunması gereken özelliklerden bahsedeceğim. Hem bilgi, hem egzersiz, hem de bunları eğlenceli şekilde sunması önemli. Tabi ki de de bunlar iyi bir dizayn ile gelmeli. Her ne kadar şu an için kitap şeklinde bahsetsek de, yardımcı kaynaklar hem basılı, hem de dijital şekilde kullanılabilir. Özellikle son yıllarda elektronik ortamdaki kaynaklar çok basit ve kullanıcı dostu bir şekilde hazırlanıyor. Şimdi 3 başlık altında bu kriterlerden ve English File serisinin içeriğinden bahsedelim. Böylelikle Flalingo ders kitabı konusunu da daha iyi analiz etmiş oluruz. Bu noktada, uzun yıllar yabancı öğrencilere ingilizce eğitimi vermiş Saniye Günay Yılmazoğlu hocamız, ideal İngilizce kaynak kitabı bulma rehberini 3 adımda anlatmış. Hocamız 30 senedir bu sektörde, ve onun deneyimine ihtiyacımız var.

Kapsamlı

Dil öğreniminde faydalandığınız ingilizce ders kitabı, hitap ettiği seviyeye yönelik tamamlanması gereken gramer, kelime bilgisi ve diğer hususları topluca barındırmalıdır. Kapsamlı bir kaynakta okuma, dinleme, yazma ve konuşma egzersizleri de yer almalıdır. Biz derse gramerle başlarsak, öğrenci ilgisini yitirir ve sınıfın gözü korkar. Gramer doğrudan değil, okumalar ve dinlemeler içinde verilip, sonrasında detaylıca incelenmelidir. Böylelikle öğrenciler, gramer amaçlarını ve yapılarını daha kolay kavrayabilir. Yani kapsamlı İngilizce ders kitabı sayesinde okuyarak, dinleyerek, konuşarak ve yazarak konuları öğreniriz. Sonrasında çalışma kitabı ile pratikler yapılarak gramer ve kelime öğrenmek desteklemelidir. Ayrıca tüm seviyeleri kapsayan tek bir set olması, baştan sona doğru tüm İngilizce eğitimin kesintisiz ilerlemesine de katkı sağlar. Yani ben bir setle tüm yıl seviye seviye ingilizce öğretiyorum.

Etkileyici

İngilizce öğrenmek sabır ve emek isteyen bir süreçtir. Çocuklara bunu hep söylerim. Bu süreçte onlar da öğrendiklerini hissetmek isterler. Bunun da devamı için öğrencilerin motive edilmesi lazım. İşte kriterlerimden ikincisi olan etkileyicilik, bu saydıklarımı sağlaması açısından önemlidir. Örneklemem gerekirse, kaynaktaki üniteler etkileyici ve eğlenceli konularla bölünmüş olmalıdır. Muhakkak seyehat, moda, yemek, farklı kültürler veya hayvanlar gibi bir tema üzerinden ders konusu sunulmalıdır. Hem günlük hayatta öğrencilerin kullanabileceği içerikle de gelmelidir. Böylelikle hatırlanması kolay, pratiği elverişli bir ders saati geçiririz. Buna ek olarak, ders kitabı üniteleri dahilinde öğrencilerin soru-cevaplar ile bazı konuları tartışması için bölümlere sahip olmalıdır. Örneğin hayvanlar temalı bir ünitede “hayvan hakları” teması öğrencilerin konuşmasını tetikleyecek, harekete geçirici bir sorudur. Öyle de oluyor, en sessizi bile, bıraksam bir saat konuşur. Üzerine düşündürüp, öğrencileri üzerine konuşmaya iter. E haliyle konuşa dinleye noluyor; ingilizce gelişiyor. Kısaca, etkileyicilik faktörü hem derse devamı, hem öğrenme motivasyonunu sağlar ve öğrenciyi hareketere geçirerek ders içeriğini kalıcılaştırır.

Eğlenceli

Önceki bölümde eğlence faktörünün kaynak kitaplardaki yerine hafifçe değindim. Hem derse odaklanmayı, hem de devam etmek için motivasyon sağlar. Benim için eğlence faktörünün ortaya çıktığı an, sayfa tasarımıdır. Yazıya boğulmamış, ilgi çeken görselleri olan ve resmi yazı fontları yerine daha hareketli tercihlerle kitap eğlenceli hale gelebilir. Özellikle soru tiplerindeki çeşitlilik de konuları eğlenceli kılar. Bunları da sağlamak için ciddi bir hazırlık süreci gereklidir. Fakat bunları bize sunabilecek tecrübeli yayınevleri de var elbette. Mesela Oxford University Press, 1478 yılından beri kitap basıyormuş. Bu tecrübe düzeyi de tercihimizi etkiliyor. Ben 30 yıldır ingilizce öğretiyorum, ama öğrencilere beraber ben de soru çözmek istiyorum sayfayı görünce. Oxford kitapları hep iyiydi, English File da aynı kaliteyi sürdürüyor.

3. İngilizce Eğitimde Ve Flalingo’da Başucu Kitabı: English File

İngilizce eğitimde ve Flalingo’da başucu kitabı: English File benim de size önerim olacak. Hocamızın saydığı 3 kriteri, sadece sayfalarını karıştırarak dahi hemen farkedebilirsiniz. Zaten linki de verdim, kitabın online kesitlerini bulup incelemenizi tavsiye ederim. Flalingo kaynak kitap konusunu araştırmak isteyenler, bu tabloda gerekli detayları da bulabilir. Linkte de farkettiğiniz gibi, bu kitap bir set halinde. Kendi seviyenize uygun olan seriyi seçebilirsiniz. Ya da ingilizceye adım attığınız ilk günde itibaren ileri düzeye kadar yanınızda da bulundurabilirsiniz. Şimdi English File ile ilgili küçük bir tabloda genel bilgileri vereyim:

ÖzellikAçıklama
YayıncıOxford University Press
Dilİngilizce
SeviyeBaşlangıçtan ileriye kadar 6 seviye
KitaplarıÖğrenci Kitabı, Çalışma Kitabı, Öğretmen Kitabı, Ses Dosyaları, Çevrimiçi Alıştırmalar
Hedef Kitleİngilizce öğrenen öğrenciler
AmaçlarÖğrencilerin farklı dil becerilerini geliştirmeleri ve İngilizceyi gerçek dünyada kullanmaları
English File Genel Özellikleri

Avantajları-Dezavantajları

Flalingo’nun canlı derslerde kullandığı English File, hem saydığım 3 kriter, hem de Oxford University Press çıkışlı olmasıyla pek çok avantajı sağlıyor. Ayrıca çevrimiçi erişim de online ingilizcenin yaygınlaştığı bugünlerde önem kazanıyor. Flalingo kaynak kitap yeterliliğini sorguluyorsanız, English File içeriğine güvenebilirsiniz. Oxford çıkışlı, giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar kitapları da mevcut. Yani kitabın avantajları malum, o yüzden kısa tutacağım. Elbette bu kitap da bir dezavantajla geliyor, ve bundan bahsetmesem olmaz.

Malum, ekonomik durumlar belli, ve biz de yerli olmayan bir kitap hakkında konuşuyoruz. Dünyanın en bilinen ve güvenilir bir yayınevinden çıkan bu kitap, bütçenizi zorlayabilir. Demem o ki, bu sunduğum kitabın dezavantajlı yönü, fiyatı. Fakat şöyle de bir şey hatırlatayım, Flalingo ders satın alan kullanıcılarına bu içeriği ekstra ücret istemeden sağlıyor. Yani Flalingo çatısı altında bu kaliteli, fakat fiyatı tuzlu içeriğe çok kolay bir şekilde sahip oluyorsunuz. Bu yolla ekonomik dezavantajından da etkilenmemiş oluyorsunuz.

Özetlemek gerekirse, English File kitabının avantajları belli, bir de dezavantajına bakalım dedik. Kur farkı, gümrük vergisi derken bu İngilizce ders kitabı pek bütçe dostu değil. Fakat Flalingo ile çalıştığınız sürece ekstra ücret talep etmeden size kaynak kitap desteği veriliyor. Flalingo, eğitimcilerin onayını almış Oxford University Press ve English File kitabını ücretsiz sağlıyor. Flalingo’da online dersler bu kitap üzerinden takip ediliyor.

4. Sonuç: Flalingo ile İngilizce Öğrenirken English File Kaynağını Yanınızdan Ayırmayın

Sonuç: İngilizce öğrenirken English File kaynağını yanınızdan ayırmayın. Hem güvenilir, hem tecrübeli, hem de prestijli olan Oxford University Press kitapları, ingilizce eğitiminde bize eşlik etmelidir. Flalingo dersleri dikkatini çekmiş, fakat kaynakları konusunda şüphe duyan varsa, umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bu yazıda, Flalingo’nun ingilizce ders kitabını merak edenler için Oxford Press’in English File serisini öneriyorum. Bu konuda benle aynı fikirde olan Saniye hocamız da, tavsiye etme nedenler ve kaynak kitap seçme rehberiyle açıkladı. Kapsamlı, etkileyici ve eğlenceli olmasıyla English File öne çıkıyor.

İngilizce ders kitabı olarak, Flalingo öğrencilerine Oxford University Press kaynakları sağlıyor.

Hem ideal kaynak kitap, hem de doğru kurs ile ingilizce öğrenebilirsiniz. Flalingo kullanıcı genel olarak memnun geri dönüşler yaptığını görebilirsiniz. Kaynaklar konusunda da pozitif görüşlerimi belirttim. Gözünüz arkadan kalmadan Flalingo’yu tercih edebilirsiniz. Bu öneriyi de yapıp, tercihi size bırakıyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, ingilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu