fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyFlalingoGenelPlatformlar

Cambly mi Flalingo Mu? İngilizce Öğrenmek için Hangisi Daha İyi?

Sizler için detaylı bir araştırma yaparak ‘Cambly mi Flalingo mu?’ sorusunun cevabını aradım. Yazımı okuyarak cevabı öğrenebilirsiniz.1. Giriş

Cambly oldukça popüler ve günümüzde yaptığı reklamlarla her yerde karşımıza çıkan bir platform. Flalingo ise Cambly’e oranla daha yeni ve daha az biliniyor. Fakat daha çok bilinmesi Cambly’nin iyi bir platform anlamına mı geliyor? Daha önce yaptığım araştırmada Flalingo’nun onu diğer platformlardan ayıran bir çok özelliği olduğunu saptamıştım. Dolayısıyla, yine kapsamlı bir araştırma sonucu Cambly ve Flalingo arasındaki farkları saptamak ve hangisinin daha iyi olduğunu sizlerle paylaşmak için bir yazı hazırlamak istedim. Kısaca, Cambly mi Flalingo mu sorularına cevap bulabileceğim bir yazı hazırladım.

cambly mi flalingo mu

Bu araştırmamı yaparken iki platformun öğretmen kalitesini, kullandıkları materyalleri, başlangıç seviyesi öğrenciler için uygunluklarını, müşteri hizmetlerini ve paket ve fiyatlarını araştırdım. Bu araştırmam sonucunda Flalingo’nun İngilizce öğrenmek için Cambly’den daha iyi bir seçenek olduğunu saptadım. Nedenini öğrenmek ve iki platform hakkında kapsamlı bilgi almak için okumaya devam edin! 

2. Öğretmen Kalitesi

Bir eğitimci olarak, online İngilizce eğitimi veren bir platformun derslerinin kalitesini belirleyen en önemli etkenin öğretmenleri olduğuna inanıyorum. Bu yüzden, Flalingo ve Cambly öğretmen seçim süreçleri hakkında araştırma yaptım.

Görünen o ki, Flalingo ve Cambly öğretmen seçme kriterleri arasında oldukça büyük bir fark var. Cambly’de öğretmen olmak için ana dilinizin İngilizce olması yeterli. Herhangi bir üniversiteden mezun olmanıza, hatta herhangi bir dalda eğitim almanıza veya herhangi bir İngilizce öğretme eğitimine katılmış ve sertifika almış olmanıza gerek yok. Kısacası, ana dili İngilizce olan herkes Cambly’de rahatça öğretmenlik yapabiliyor. 

Flalingoda ise öğretmen olmanız için karşılamanız gereken birçok kriter var. Bunlar;

 • en az 18 yaşında olmanız, 
 • anadilininizin İngilizce olması veya İngilizceyi anadiliniz gibi konuşabiliyor olmanız,
 • lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız,
 • TEFL, TESOL veya CELTA sertifikalarından birine sahip olmanız,
 • en az bir yıllık öğretmenlik deneyiminizin olması,
 • öğretmeye hevesli, yaratıcı ve öğrencilerin başarısına bağlı olmanız olarak listelenebilir. 

Yani, Flalingo’da öğretmen olabilmek için hem üniversite eğitiminizi tamamlamanız hem İngilizce öğretme yetkiniz olduğuna dair bir sertifikanızın olması hem de daha önce en az bir yıl öğretmenlik yapmış olmanız gerekiyor. 

Gördüğünüz üzere, Flalingo ve Cambly öğretmen seçme kriterleri arasında göz ardı edilemeyecek bir fark var. Dolayısıyla, bence bu eğitim kalitesi arasında da büyük bir fark olduğunu gösteriyor. Sonuçta, daha üniversite eğitimini tamamlamamış, yabancılara İngilizce öğretmek hakkında herhangi bir bilgisi veya deneyimi olmayan 19 yaşındaki birisinin verdiği eğitim ile lisans eğitimini tamamlamış, ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretmek üzerine eğitim almış ve daha önce bu işi yapmış 30 yaşındaki birisinin verdiği eğitim aynı olamaz. 

3. Kullanılan Kaynaklar

Online İngilizce öğreten bir platformun kalitesini eğitmenleri kadar derslerde kullandıkları ve öğrencilerine sundukları materyallerin de belirlediğine inanıyorum. Bu yüzden, Cambly ve Flalingo’nun derslerinde hangi kaynakları kullandıklarını ve öğrencilerine hangi kaynaklar doğrultusunda eğitim verdiklerini araştırmak istedim. 

flalingo hakkında her şey ve Oxford University press materyalleri

Kullanılan materyalleri araştırırken de iki platform arasında büyük bir fark olduğunu gözlemledim. Cambly derslerinde öğrencilere yardımcı olacak kaynaklar sunuyor. Fakat bu materyallerin hangi yayınevi tarafından hazırlandığı belirtilmiyor. Ayrıca, Cambly öğrencilerin ders dışında kullanabileceği dijital kitaplar da sunmuyor.

Diğer yandan, Flalingo ise derslerinde Oxford Üniversitesi Yayınları’nı kullanıyor. Hatta öğrencilerine Oxford Üniveristesi Yayınları kütüphanesine ücretsiz erişim imkanı sağlıyor. Bu sayede, öğrenciler hem derslerde hem de ders dışında istedikleri zaman kaynaklara erişim sağlayabiliyor ve alıştırma yaparak bilgilerini tazeleyebiliyor. 

4. Başlangıç Seviyesi İçin Cambly Mi Flalingo Mu?

Flalingo ve Cambly arasındaki bir diğer fark ise başlangıç seviyesi öğrencilerine uygunlukları. Cambly’de sadece ana dili İngilizce olan öğretmenler çalıştığı ve bu öğretmenlerin bir çoğu İngilizce öğretme konusunda bilgili veya deneyimli olmadıkları için dersler sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenler için pek uygun olmuyor. Öğrenciler İngilizce öğrenmeye başladıklarında karşılarında İngilizce dışında bir dilde rahatlıkla iletişim kurabilecekleri birisinin olmasını istiyorlar. Bu sayede öğrenciler eğitimlerine daha rahat başlayabiliyor ve kolayca ilerleyebiliyorlar. Fakat Cambly’de öğrenciler bu imkanı bulamıyor ve İngilizce öğrenme girişimleri hüsranla sonuçlanabiliyor.

Flalingo’da ise öğretmenler hem İngilizce öğretme konusunda bilgili ve deneyimli oluyorlar hem de birçoğu İngilizce dışında dillere de hakim olduğu için öğrenciler kendi dillerini de konuşan insanlarla ders yapabiliyorlar. Böylece öğretmenler İngilizce öğrenmeye yeni başlamış öğrencilere nasıl yaklaşacaklarını biliyor ve öğrencilerin zorlandığı durumlarda ortak dillerini konuşarak onları rahatlatabiliyor. Bu sayede öğrenciler güvenleri kırılmadan derslerine devam edebiliyor ve İngilizce öğrenebiliyorlar. 

5. Müşteri ve Destek Hizmetleri Karşılaştırması

Online platformlarda, kurslarda olduğu gibi bir yere giderek derdinizi anlatamıyorsunuz. Bu yüzden, müşteri ve destek hizmetleri tek çareniz oluyor. Dolayısıyla, bir platformun müşteri ve destek hizmetlerinin kalitesi de platformun kalitesini belirliyor. Bu yüzden, Cambly ve Flalingo’nun müşteri ve destek birimlerindeki farklılıklar benim için oldukça önemli. 

Cambly öğrencilerine sesli arama yapabilecekleri ve gerçek kişilerle görüşme yapabilecekleri bir ortam sunmuyor. Bir sorun olduğunda Cambly’e bu sorunu anlatabilmek için öncesinde canlı destek birimine ulaşmanız ve otomatik mesajlarla karşılaşmanız gerekiyor. Ya da destek talebi oluşturup cevap beklemeniz gerekiyor. Fakat bu süreç öğrenci için yorucu ve yıpratıcı olabiliyor. Sesli aramalarda öğrenciler başka bir insanla konuşabildikleri için daha hızlı cevap alabiliyor ve kendilerini daha güvende hissediyorlar.

Flalingo ise öğrencilerine 7/24 canlı destek hizmeti sunuyor. Bu sayede, öğrenciler dilerlerse mesaj atabilir dilerlerse web sitelerinde bulunan numaradan kendileriyle iletişime geçebilirler. Böylece her öğrenci kendi konfor alanına göre bir yöntem seçerek platform ile iletişime geçebilir ve sorularına cevap alabilir. 

6. Fiyat ve Paket Karşılaştırması

Evet, Cambly ve Flalingo’yu öğretmenleri, kullandıkları materyaller, başlangıç seviye dersleri ve müşteri destek hizmetleri açılarından karşılaştırdık. Bu karşılaştırma sonucunda Flalingo galip geldi. Fakat sundukları abonelik paketleri ve bu paketlerin fiyatları açısından karşılaştırdığımızda nasıl bir sonuç çıkacak? Gelin birlikte bakalım. 

Cambly Fiyatları

Cambly kullanıcılarına grup dersleri ve bireysel dersler sunuyor. Grup dersleri 30 dakika veya 60 dakikalık derslerden oluşuyor. Öğrenciler bu süreleri seçemiyor çünkü ders süresi öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak değişiyor. Abonelik paketleri ise 1, 3 ve 12 aylık paketlerden oluşuyor. Bu paketler kendi içlerinde haftada kaç saat ders almak istediğinize göre değişiyor. Bir haftada 1 veya 2 saat ders alabiliyorsunuz. Fiyatları ise bireysel derslere göre daha uygun fiyatlı. Fakat kalitesi bana kalırsa bireysel derslerin yerini tutamaz. 

cambly-fiyat

Cambly bireysel dersleri de yine 1,3 ve 12 aylık abonetik paketleri içeriyor. Bence Cambly aboneliklerindeki en büyük sorun, 1,3 veya 12 aylık olması. Öğrenciler uygun fiyatlı olması için 12 aylık paketlere kayıt olabilir. Fakat bu kadar uzun süreli bir yatırımı yapmak kolay değildir. Dolayısıyla, arada 6 veya 9 aylık paketlerin olması kullanıcıları daha mutlu edebilirdi. Paketlerin içeriklerine gelecek olursak, her paket haftada 1, 1,5 veya 2,5 saat ders alma imkanı içeriyor. Her ders 30 dakikadan oluşuyor ve bir gün içinde ikiden fazla ders alamıyorsunuz. Bu paketlerin en ucuzu aylık 1.720 TL iken en pahalısı aylık 7.722 TL ediyor. Paketleri ve ödeyeceğiniz tam fiyatları görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz:

Cambly Paket Fiyatları

PaketlerHaftada 1 SaatHaftada 1.5 SaatHaftada 2.5 Saat
Cambly Aylık Ücret2.646 TL3.992 TL7.722 TL
Cambly 3 Aylık Ücret7.143 TL10.779 TL20.850 TL
Cambly
12 Aylık Ücret
20.640 TL31.140 TL60.228 TL

Flalingo Fiyatları

Flalingo ise kullanıcılarına yalnızca bireysel dersler sunuyor. Abonelik paketleri ise 1,3,6 ve 12 aylık paketlerden oluşuyor. Bu paketler haftada kaç gün ders almak istediğinize ve ders süresinin ne kadar olmasını istediğinize göre değişiyor. Flalingo’da haftada 1,3,5 veya 7 gün ders alabiliyorsunuz. Ayrıca bu derslerin süresini 25 veya 50 dakika olarak ayarlayabiliyorsunuz. Kullanıcılarına esnek bir abonelik sistemi sunan Flalingo, öğrencileirn ders süresini seçmelerine izin vererek kendilerine uygun bir süre seçmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca, 6 aylık abonelik seçeneğiyle kullanıcılarını çok kısa veya çok uzun süreli yatırımlar yapmaya zorlamıyor.

Bu paketler arasından ise en ucuzu aylık 542 TL, en pahalısı aylık 8.537 TL. Flalingo’nun haftada 1 ve 3 gün ders alabileceğiniz paketlerini ve ödeyeceğiniz toplam fiyatları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. 

Flalingo Paketleri ve Fiyatları (25 dakikalık dersler)

PaketlerHaftada 1 GünHaftada 3 GünHaftada 5 GünHaftada 7 Gün
1 Aylık1300 TL3900 TL6500 TL9000 TL
3 Aylık1000 TL3000 TL5000 TL7100 TL
6 Aylık871 TL2600 TL4300 TL6000 TL
12 Aylık580 TL1700 TL2900 TL4000 TL

Tablolardan anlaşıldığı üzere, Flalingo ile daha uygun fiyatlı dersler alabiliyorsunuz. Ayrıca, Flalingo Cambly’e göre daha esnek abonelik seçenekleri sunuyor. Yani, öğrencilerini bu konuda daha özgür bırakıyor. Böylece öğrenciler kendi hızlarında, rahat bir şekilde gelişebiliyorlar.

7. Trustpilot Yorumları

Bu bölümü ele almamın nedeni, artık internette kullanıcıların birbirini bulup destek olması diyebiliriz. Örneğin, Trustpilot adlı platformda kullanıcılar belli bir ürün, marka veya hizmet hakkında olumlu ya da olumsuz görüşler bildiriyorlar. Böylelikle o ürün veya hizmeti satın almak isteyenler başlarına iyi ya da kötü ne geleceğini tahmin edebiliyorlar. Şimdi gelin iki uygulamayı da karşılaştıralım. Acaba hangisi kullanıcılarını daha çok memnun etmiş. Alıntılardaki isimlere tıklayarak doğrudan platforma ve yoruma gidebilirsiniz.

Flalingo Trustpilot Yorumları

Flalingo, Trustpilot’ta 5 üzerinden tam 4.7 puanla değerlendirilmiş. Kullanıcılar öğretmenlerden kaynaklara kaliteli hizmete vurgu yapmış. Bunun yanı sıra Flalingo müşteri destek ekibine de sıklıkla teşekkür etmişler. İşte onlardan bir kaçı:

Harika materyaller, destekleyici eğitmenler


Oxford Üniversitesi Yayınları materyalleri inanılmaz derecede etkileyici ve ben üst-orta seviye olanları kullanıyorum. Eğitmenler nazik, sabırlı ve son derece profesyonel. Zorlandığımda her zaman kendimi iyi hissettiriyorlar. Bunun için çok teşekkür ederim!!!

Suada

En iyi İngilizce öğrenme platformu…


Mükemmel materyaller ve öğretmen profilleriyle en iyi İngilizce öğrenme platformu. En uygun öğretmenle eşleştirme sistemi, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel.

Saba Iqbak Khan
flalingo trustpilot

Cambly Trustpilot Yorumları

Flalingo’nun yanında zayıf bir performans sergileyen Cambly, totalde 5 üzerinden 3.8 almış. İyi yorumlar kadar fecaat yorumlar da Trustpilot’ta mevcut. Tek tek örnek vermektense ben size linki bırakayım; siz gözden geçirin.

cambly-trustpilot

8. Sonuç: İngilizce Öğrenmek için Cambly mi Flalingo mu?

Yaptığım detaylı inceleme sonucu sizlere Flalingo’nun İngilizce öğrenmek için daha iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim. Bunun nedeni platformların öğretmenlerden beklentileri, kullandıkları materyaller, başlangıç seviye dersleri, müşteri ve destek hizmetleri ve fiyat ve paketler karşılaştırıldığında, Flalingo’nun ön plana çıkması. Flalingo öğretmenlerinden sertifika talep ederek ve deneyimli olmalarını bekleyerek eğitim kalitesine önem verdiğini gösteriyor.

Ayrıca, derslerinde Oxford Üniversitesi Yayınlarının kitaplarından yararlanarak öğrencilerinin eğitimine ne kadar değer verdiğini gösteriyor. Başlangıç seviyesine uygun dersler vermesi ve öğretmenlerin bir çoğunun hem İngilizce hem başka diller bilmesi İngilizceyi sıfırdan öğrenecek öğrencilerine de alan açtığını gösteriyor. Bu ayrıca, Flalingo’nun başlangıç seviyesi öğrencileri de desteklediklerini gösteriyor. Ayrıca, müşteri ve destek departmanlarının 7/24 hem yazılı hem sesli iletişim imkanı sunması da Flalingo’yu ön plana çıkarıyor. Son olarak, esnek abonelikler sunması ve paket fiyatlarının Cambly’e oranla daha uygun fiyatlı olması da Flalingo’yu bir adım öne taşıyor. Kısaca, eğer ‘Cambly’i mi Flalingo’yu mu seçmeliyim?’ diye düşünüyorsanız, kesinlikle Flalingo’yu seçmelisiniz.

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu