fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenelOnline İngilizce

Cambly Hangi Seviyeler İçin Uygun? A1-C1 Arası Kapsamlı Mı?

Cambly seviye gerekliliği, bu platforma başlamak isteyenlerin aklına takılan bir diğer soru işareti. Ben de bu yazıda, Cambly‘nin hangi seviyeler için uygun olduğunu soruşturacağım. Bu yazıda özellikle başlangıç seviyesi ve sıfırdan İngilizce için Cambly uygunluğu konusunu da sizlerle tartışacağım. Umarım bu yazıda, aradığınız sorulara yanıt bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

İçindekiler

 1. İngilizce Seviyeniz ve Alacağınız Eğitimin Uygunluğu Üzerine
 2. Cambly Hangi Seviyelere Göre Eğitim Sağlıyor?
  1. Cambly A1
  2. Cambly A2
  3. Cambly B1
  4. Cambly B2
  5. Cambly C1
 3. Hiç İngilizce Bilmeyen Cambly ile Sıfırdan Öğrenebilir Mi?
 4. Cambly Hangi Seviye ya da Seviyeler İçin Uygun
 5. Sıfırdan İngilizce Sağlayan Online Platformlar
 6. Sonuç: Cambly Yalnızca Orta Seviye İçin Uygun

İngilizce Seviyeniz ve Alacağınız Eğitimin Uygunluğu Üzerine

Öğrenme işini en geniş kapsamda kümülatif bir eylem olarak değerlendiriyoruz. Yani bir bina inşa etmek gibi… Bir tuğlanın üzerine başka bir parçayı koymak, sonra bir tane daha, ve bir tane daha… Öğrenmek de böyledir. Özellikle de dil eğitimi konusunda, işler kesinlikle sıfırdan başlar ve az çok demeden bu sürece ne dahil ederseniz, o kadar büyür. Eğer İngilizce yeteneği inşa etmediyseniz kendinizi sıfırda sayabilirsiniz. Ya da farklı zamanlarda, farklı yerlerde belli bir İngilizce bilgi birimi ve yeteneği kazandıysanız, yeniden başlamaya gerek kalmaksızın, ileriye doğru yürüyebilirsiniz. İşte alacağınız eğitim de, bu şekilde segmentlere ayrılmış ve size uygun hale getirilmiş olmalıdır.

Cambly Hangi Seviyelere Göre Eğitim Sağlıyor?

Cambly, her seviye için uygun bir müfredat sağlayan online bir İngilizce platformu. Bu platformda sahip olduğunuz paketleri kendi seviyenize göre özelleştirebilir ve alanda uzman eğitmenlerle konuşabilirsiniz.

Peki, gerçekler böyle mi. Çoğu platform yola çıkarken, tüm İngilizce geçmişi ve ihtiyaçları kapsar biz misyon ediniyor. IELTS ya da TOEFL gibi, ya da eğitmenlik sertifikası kursları hariç hiçbir yer, seviyeler arasında ayrım yapmıyor.

Ama uygunluk ve verim farklı konular. Cambly herkesi kucaklayan bir eğitim sunduğunu söylese de, gerçekler öyle mi? Şimdi seviye seviye İngilizce birikimi, eğitim süreci ve buna uygun içeriği belirleyip, Cambly ile kıyaslayalım.

Cambly A1

A1 seviyesi, İngilizce’ye sıfırdan başlayanlar, ya da çok az bilgi birikimi olanların yer alacağı sınıftır. Burada, öğrenciler temel iletişim gereksinimleri sağlayacak cümleler ve kalıpları öğrenerek İngilizce serüvenine başlar. En önemlisi ise, bu süreçte öğrenciler İngilizce olarak duydukları cümleleri anlamazlar ya da bir, iki kelimeyi ancak duyabilirler.

Bu da, öğrencilerin süreçte bir miktar zorlanacaklarını gösterir. Bu durumu başarıyla atlatmak için, sıfırdan İngilizce konusunda yetkin eğitmenler olmazsa olmaz. Hatta bazı noktalarda, anadili Türkçe olan eğitmenlerle de başlangıç yapmak bazıları tarafından tavsiye ediliyor.

Cambly A2

A2 seviyesini, orta öncesi olarak tanımlıyoruz. Bu aşamada öğrenciler belli cümle ve kalıpları öğrenmiş ve ifade ediyor olmalıdır. Aynı zamanda dinleme becerisi yanı sıra, 300-500 kelimelik makaleler de yazma yeteneği edinmiş olurlar. Tam da bu dönemde, öğrenciler basit gramer kurallarını çoktan öğrenmiş ve daha kompleks kurallar üzerinde hakimiyet kurma çabasına girmiş bulunurlar.

Cambly B1

B1, İngilizce eğitiminde orta seviyeye ilerlemiş öğrencilerin bulunduğu konumdur. Bu seviyede, insanlar günlük konular hakkında rahatça konuşabilmelidir. Bu seviyede öğrenciler kendilerini daha iyi ifade ederken, daha kompleks okuma parçaları üzerine yoğunlaşırlar. Yazılı iletişimde ise daha uzun cümleler ve kompleks gramer yapılarını yansıtırlar.

Cambly B2

Orta üstü seviye, sizi iyi bir İngilizce konuşmacısı yapmaya yetecektir. Bu seviye her zaman olmasa da, size hem akademik hem de iş alanında size kabul sağlayacaktır. İleri düzeyden bir kaç adım geride olan bu seviyede daha uzun ve argüman amacı taşıyan yazılar yazabilirsiniz. Günlük konuşmalar, akademik ve profesyonel alanlarda da gelişecektir. Uzun okuma parçaları, günlük hayatta sıkça kullanmadığınız kelimelerle cümleler kurmak ve farklı aksanlardan cümleleri kolaylıkla anlamak, bu seviyede başlar ve gelişir.

Cambly C1

C1 seviyesi, ileri düzey İngilizce olarak adlandırılırken, bu eğitim sürecinde akıcılık kazanmak gibi bir hedefiniz kalmayacaktır. Argüman oluşturma ve savunma konularında ve daha akademik düzeyde İngilizcenizi geliştireceksiniz. Farklı argümanları inceleme, savunma ya da çürütme gibi doğru referans verme kültürü ve kuralını öğreneceksiniz.

Hiç İngilizce Bilmeyen Cambly ile Sıfırdan Öğrenebilir Mi?

Aslında bu yazıda özellikle yardımcı olmak istediklerim, İngilizce’ye sıfırdan başlayacak olanlar. Cambly seviye konusundaki araştırmaları yapanlar, daha çok hiç İngilizce bilmeyenlerden oluşuyor. Hem Cambly üzerinde, hem de genel geçer düzlemdeki seviyeleri özetledik. Fakat uzun bir Cambly açıklaması yerine, ilgili içerikten fayda göreceğinizi düşünerek linki buraya bırakıyorum.

Cambly’de eğitmenler dinleme metinleri ile çalışma, okuma pratikleri ve gramer yapısı gibi kritik konuları işeleme işe yükümlü değiller. Bu platform, temel olarak sohbet ederek İngilizce geliştirme maksatıyla yola çıkmış. Bu da, İngilizceyi hiç bilmeyenler ve sıfırdan başlayanlar için zorlu olacaktır. Bu tarz durumlarda, eğitmenlerin de dersten sıkılarak çekip gitmeleri de şikayet konusu olmuş.

Bunun yanı sıra, eğitmenlerin gerekli sertifika ve yetkinliğe sahip olmaması, sizle düzenli buluşmaması ve belli bir kaynak takip etmemesi, yeni başlayanlar için süreci zorlu hale getirecektir.

Cambly Hangi Seviye ya da Seviyeler İçin Uygun?

Cambly, B1 ve B2 olarak tanımlanan, orta ve orta üstü seviyeler için daha uygun. Öğrencilerin teorik olarak öğrendiklerini pratik etmesiyle akıcılık kazanması için Cambly uygun içerik sunuyor.

Cambly’de ders alacak öğrencilerin, belli bir İngilizce birikimin olması gerekiyor ki, konsepte uyum sağlayabilsin. Çünkü eğitmenlerin temel görevi öğretmek değil, akıcılık kazandırmak. Gramer, kelime ya da dinleme gibi yetenekleri henüz edinmemiş öğrencilerin temel safhalarda iletişim kurması zorlu olacaktır. Bu yüzden, Cambly’i hiç İngilizce bilmeyenler için tavsiye etmiyoruz.

Öte yandan gözü yüksekte olup C1 seviyesine varmak veya TOEFL ve IELTS gibi sınava girmek isteyenler için de Cambly doğru yer değil. Bu seviye ve amaçlardaki eğitim daha çok akademik altyapıya sahip ve deneyimli eğitmenlerin rehberliğinde gerçekleşmeli. Konu öğrenme niyeti ve gerekiliği kalmamış öğrenciler, sadece belli konularda öneri ve tavsiyelere ihtiyaç duyarlar. Bu seviyede size eğitim verenlere düşen en büyük görev ise Feedback, yani geri bildirim vermektir. Cambly eğitmenleri de gerekli sertifikalara sahip olmadıkları için bu noktada size yardımları dokunmayacaktır.

Sıfırdan İngilizce Sağlayan Online Platformlar

Sıfırdan İngilizce sağlayan online platformlar konusunda Flalingo, diğer platformlardan daha fazla öne çıkıyor. Bunun nedeni, eğitmenlerin profesyonellerden seçilmesi ve sıfırdan İngilizce konusunda uzman olmaları.

Flalingo, Cambly’e alternatif bir platform olması nedeniyle dikkat çekiyor. Ancak hem Cambly, hem de diğer platformları genel olarak geride bırakıyor. Bunda önemli rol oynayan faktörler ise,

 • Flalingo, kaynaklarını Oxford University Press’ten alıyor ve her seviye için uygun online versiyonunu ücretsizce sağlıyor.
 • Cambly eğitmenlerinde bir kişinin anadili İngilizce olup, eğitim sertifikası da bulunuyor. Anadil seviyesinde konuşanlar ise, yine gerekli sertifikalara sahip.
 • Flalingo’da derslere ilk aşamada Türkçe konuşan bir eğitmenle başlayabiliyorsunuz.
 • Flalingo düzenli olarak seviye tespit sınavları sunuyor.
 • Flalingo’da ders seçimi ve düzeninizi oluşturmanız konusunda yardım alacağınız eğitim danışmanları bulunuyor.
 • Bir sorun anında başvuracağınız yardım ekibi çözüm odaklı çalışıyor.

Bu sebepler, Flalingo’yu başlangıç için ideal yapıyor. Flalingo’yu kullanmış olanların değerlendirmelerine de bakman faydalı olacaktır. Tıklayarak gerekli içeriğe gidebilirsin.

Sonuç: Cambly Yalnızca Orta Seviye İçin Uygun

Sonuç olarak, Cambly’nin A1-A2 ve C1 seviyesine yönelik verdiği hizmetin veriminin düşük olacağını gördük. Bunun yanı sıra vurgu yapmamız gereken konu ise İngilizce’yi hiç bilmeyenleri ilgilendiriyordu. Gördük ki, Cambly sıfırdan İngilizce için doğru yer değil. Eğer öneri isterseniz, gerekli açıklamalar ile Flalingo’yu da gösterdim. Ancak, Cambly’den verim almanın mümkün olduğu yalnızca B1 ve B2 seviyesi kalıyor elimizde. O da, yalnızca iletişim konusunda hız kazanma noktasında fayda sağlar. Yine de seçin sizin. Bu yazıdan da bu kadardı; bir sonraki İngilizce çözümünde görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu