fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenelOnline İngilizce

Cambly Gerçekten Pahalı Mı? Bu Fiyatlara Değer Mi?

Cambly pahalı mı? Bu fiyatların ederinde bir uygulama mı? Cambly isimli online İngilizce platformuyla yakından ilgilenen, ama belki de içeriğin kalitesini, belki de piyasa standartlarını bilmeyen bu soruyu sorabilir. Cambly, verdiği online İngilizce dersleri ücretini, bir nevi haftalık seans başına ücretlendiren bir uygulama. Tabi ki de yalnızca dersleri hesap etmek olmaz. Öğretmenleri, kaynakları, uygulama deneyimi gibi pek çok element, Cambly’nin maliyetini oluşturuyor. Peki bu paralar, Cambly için değer mi? Buyurun analize!

İçindekiler

 1. Cambly’nin Ücretine Dair Şüphelerin Kökeni Üzerine
 2. Cambly Fiyatları İle Başlayalım: Cambly’nin Maliyeti Nedir?
  1. Cambly Saatlik Ücret
  2. Cambly Abonelik Sonrası Ödeme Planı
 3. Cambly’e Ödediğiniz Para İle Neler Alıyorsunuz?
  1. Uygulamanın Sunduğu Kullanıcı Deneyimi Nasıl?
  2. Yardım Ekibi Gerçekten Yardımcı Mı?
  3. Uygulamadaki Eğitmen Kalitesi Nasıl?
  4. Uygulamanın Sunduğu Kaynaklar Etkili ve Yeterli Mi?
 4. Sonuç: Cambly Fiyat-Performans Analizine Göre Gerçekten Bu Ücretler Değer Mi?

Cambly’nin Ücretine Dair Şüphelerin Kökeni Üzerine

İnternette “Cambly gerçekten pahalı mı” diye arama yapan kişi sayısı az değildir. Çünkü bu uygulamaya vurgu yapan, ya fiyatı ya da kalitesi (?) yönünden yapıyor. Kullanıcılar genel olarak Cambly’nin pahalı olduğunu düşünüyor. Benim fikrimce, hedef kitlenin bu yorumda bulunmasının sebepleri şunlar olabilir.

 • Uygulamanın benimsediği tanıtımın çok kapsayıcı, herkes için olması,
 • Uygulamanın temelinde kurs değil, konuşma partneri sağlaması,
 • Kullanıcı sayısının ve reklamların çok olması,
 • Uygulama kalitesinin, bu fiyatlar altında kalması.

Cambly Fiyatları İle Başlayalım: Cambly’nin Maliyeti Nedir?

Öncelikle, Cambly için fiyat tablosu vermeyeceğim; dilerseniz bu içerikte detayları görebilirsiniz. Çünkü bu yazıda fiyattan daha önemli olan konu, Cambly’nin asıl ederi oluyor. Ben de sizlerle beraber bunu inceliyorum. Bazıları diyecektir ki, eğer Cambly çok pahalı geliyorsa senin için değildir. Ama, Cambly bir lüks tüketim aracı değildir. Eğer kullanıcı bu uygulamayı görüyorsa, bunun nedeni de hedef kitle içinde olmasıdır. Yani herkesin fiyat ve performansı sorgulama hakkı vardır. Yani Cambly maliyeti de piyasa standartlarında olmalı. Ama daha da önemlisi, karşılığında aldığınız şeye değmeli.

Cambly Saatlik Ücret

Cambly, ziyaretçilerine ilk olarak başlangıç fiyatlarını tanıtıyor. Bazı kullanıcılar da, süreçle birlikte ilk görünen fiyatların arttığını söylüyor. Cambly’de ders başı ücret 270 TL iken saatlik ücret 540 TL’dir. Diğer platformların saatlik ücretini öğrenmek için tıklamanız yeterli olacaktır.

Cambly Abonelik Sonrası Ödeme Planı

Cambly, abonelik sürecinde ödemeniz gereken ücreti aylık olarak hesaplar ve ara toplamı tek çekim ile banka veya kredi kartı aracılığıyla tahsil eder. Ödeme planı tek çekime dayanır.

Cambly’e Ödediğiniz Para İle Neler Alıyorsunuz?

Cambly fiyat-performans analizi ve pahalılık testi için, temel elementleri incelemeye tabi tutalım. Bu temel elementler kullanıcının doğrudan deneyimledikleri ve uygulamadan beklediklerini listeleyecek. Ben de hem kullanıcıların dediklerine, hem de kendi gözlemlerime dayanarak analiz edeceğim.

Uygulamanın Sunduğu Kullanıcı Deneyimi Nasıl?

Madem laf kullanıcı deneyiminden açıldı, ilk element de bu olsun. Cambly’nin uygulamasının sunduğu deneyimden bahsediyorum elbette. Cambly tüm uygulamayı ve İngilizce eğitimi sürecini, bir uygulamaya sıkıştırmış durumda. Dersler de, kaynaklar da buradan yürüyor. Bu yüzden, uygulamanın teknik alt yapısı çok iyi bir şekilde yürümeli. Ama burada incelediğimiz kullanıcı deneyimi değerlendirmelere göre, uygulama sürekli bir teknik hata verir durumda. Bunlara dersten düşme ve uygulamanın çökmesi (sıklıkla) dahil. Peki bu, kullanıcı deneyimin yanı sıra hangi sorunları yaratıyor?

Örneğin, ders sırasında uygulama çöktü. Hem de henüz başındayken. Bu noktada, ders hakkınız yanıyor. Bu hakkınızı da elbette Cambly telafi etmeli. Ancak, Cambly ile sorununuza çözüm bulacak destek ekibi, bu tarz konularda yardımcı olmuyor. Kullanıcı yorumları, bize bunu işaret ediyor. Ekşi Sözlük dahil, bu yorumları farklı kanallarda ya da burada görebilirsiniz.

Yardım Ekibi Gerçekten Yardımcı Mı?

Kullanıcı deneyimini kötüden, pişmanlık derecesine getiren durumda, Cambly’nin müşteri desteği politikasında da payının olduğunu söyledik. Cambly, bünyesinde ne eğitim danışmanlığı hizmeti, ne de anlık müşteri destek ekibi barındırıyor. İşiniz acil dahi olsa, Cambly ile iletişime geçmek için e-mail yolunu kullanmalısınız. Bu da, süreci çok uzatan bir işlem. Attığınız mail karşıya iletilmeyebilir ve belki de binlercesinin arasında kaybolabilir. Bundan haberdar olup önlem almanız ise imkansızdır. Bu sürede sorunlar da gittikçe büyüyebilir.

Velev ki ulaştınız ve sizinle biri iletişime geçti. Burada da, yine Cambly yardımsever bir politika gütmüyor. Her koşulda kendini temize çıkaracak bir savunma izliyor ve öğrenci haklı dahi olsa haksız konumuna düşüyor. İşlediğimiz Cambly yorumları, bizlere bunu göstermişti.

Uygulamadaki Eğitmen Kalitesi Nasıl?

Cambly’nin eğitmen kalitesi ise, öğrencileri en yakından ilgilendiren konu. Çünkü Cambly size eğitmen sağlayan bir platform. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Ancak, Cambly öğretmenlerini de inceleyelim. Öncelikle, Cambly reklamlarında “anadili İngilizce” eğitmen vurgusunu yapıyor. Online İngilizce konseptinde, esnek eğitim sayesinde diğer platformlar da bu imkanı mümkün olduğunca sunmaya çalışıyor. Ama, Cambly, anadil kategorisi yanı sıra, İngilizceyi anadil kadar iyi konuşan öğretmenlerle de işbirliği yapıyor. Size düşen, karşınıza çıkan eğitmenlerden içinize en sinenini seçmek.

Ama bu platformun İngilizceyi konuşarak öğretmekten ziyade, sadece İngilizce konuşturmak gibi bir politikası daha var. Anadili İngilizce olan eğitmenlerin bir çoğu, gerekli eğitim fakültesi mezuniyeti ya da eğitim sertifikası gibi temel belgelere sahip değiller. Bu da, sizin İngilizce öğrenme sürecinizi aksatacaktır. Yine de, bu eğitmenlerle konuşmaya çalışarak özgüven kazanmaya da çalışabilirsiniz. Fakat özetleyecek olursam, Cambly’de eğitmenler arasında bir standart yok. Ayrıca Cambly de dersleri denetlemediği için eğitmen kaynaklı sıkıntılarınız da kuvvetle muhtemel olarak giderilmeyecektir. Konunun detaylarını merak eden burayı ziyaret etti bile.

Uygulamanın Sunduğu Kaynaklar Etkili ve Yeterli Mi?

İngilizce eğitimi de zaman ve emek isteyen bir süreç. Eğer İngilizce öğrenirken bol tekrar yaparsanız, öğrendikleriniz kalıcı olacaktır. Hem ders ve konu takibi, hem de pratik için uygulamalar size kaynak sağlamalıdır. Örneğin, Flalingo kalitesi kanıtlanmış metotlardan kaçınmayıp çok pahalı olan Oxford University Press English File serisini ücretsizce sağlıyor.

Cambly tarafında ise düzen ve disiplin konusunu sağlamayan, ama öğrencilerin farklı konulara odaklanarak pratik yapmasını mümkün kılan kaynaklar var. Bu materyaller bizzat Cambly tarafından, yalnızca Cambly öğrencileri için sağlanıyor. Ders içinde, eğer öğrenmek istediğiniz bir konu varsa, bunun için yalnızca eğitmenden bir talepte bulunmalısınız. Bu durumda, dilerse size kendi kaynaklarından ya da internet üzerindeki materyallerden fayda sağlayabilir. Kısacası, Cambly kaynakları sayıca fazla olsa da, ders içinde uygun olmaması nedeniyle kriterleri karşılamıyor.

Cambly Fiyat-Performans Analizine Göre Gerçekten Bu Ücretler Değer Mi?

Cambly fiyat-performans analizi yaptığımızda, bu fiyatlara değmediğini görüyoruz. Çünkü teknik sorunlar konusunda başını dertten kurtaramadığı gibi öğrenciyi mağdur eden bir uygulama ile karşılaşıyoruz. Buna ek olarak, eğitmenler konusunda da bir kalite standartı ya da kurallar bütünü olmayan Cambly, akıcı İngilizce kazandırmak için gerekilikleri yerine getiremiyor. Bunun yanı sıra müşteri hizmetlerini aradığınız zaman; kapı, duvar… Bir ürüne değer katıp, ödediğiniz ücretin karşılığında bu temel elementler sağlanmalı. Cambly ise bunları karşılayamadığı için fiyat-performans analizinde sınıfta kalıyor. Bu da, Cambly’i, sağladığı hizmete kıyasla pahalı bir uygulama sınıfına sokuyor. Kısacası, Cambly bu fiyata değmiyor. Peki siz neler düşünüyorsunuz. Cambly sizce de gerçekten pahalı mı? Tavsiye ettiğiniz farklı online İngilizce uygulaması var mı? Yorumlarda buluşalım.

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu