fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenelOnline İngilizce

Cambly Deneyimim: Cambly ile İngilizce Öğrenebildim Mi?

Cambly deneyimim: Cambly ile İngilizce öğrenebildim mi? Bir Cambly kullanıcısı, bu soruları yanıtlayarak size bir before-after incelemesi ele almış. Hakkında kötü yorumun çok fazla olmasına rağmen, bir o kadar da kullanıcıya sahip Cambly, sunduğu deneyimle merak ediliyor. Bakalım Cambly öğrencisi, bu süreçte günlüğüne hangi önemli konuları not düşmüş? Bu platform ile İngilizce öğrenmiş mi? Kendisinden öğrenelim!

İçindekiler

 1. Cambly ile İlk Karşılaşma ve Kayıt
 2. Cambly ile İlk Deneme Dersi
 3. Cambly’de İlk Gerçek Dersime Girdim
 4. Cambly ile İlk Hafta
 5. Cambly ile İlk Ay İçinde Ne Kadar Geliştim?
 6. Önce Neredeydim, Şimdi Neredeyim: Cambly ile 3 Aylık Deneyimim
 7. Cambly Bana Neler Sağladı? Benden Ne Götürdü?
 8. Sonuç: Cambly Deneyimi Bize Ne Anlatıyor?

Cambly ile İlk Karşılaşma ve Kayıt

Merhaba, ben Buğra. 20 yaşındayım ve İngilizcemi geliştirmek için Cambly ile bir süre dersler aldım. Bu platformu uzaktan bir şekilde İngilizce öğrenmek için seçtim çünkü okulu boşlamak istemiyordum. Reklamlarda da fazlaca dönüyordu. Bu da Cambly uygulamasını benim için doğru yer konumuna getirdi. İlk önce Cambly’nin websitesine girdim, biraz inceledim ve fiyatlara baktım. Biraz da internette araştırma yaptım. Sonra Youtube’da çok daha fazla reklam gördüm. Burada da indirim kodları vardı. Bunları da fırsat bilerek ilk kaydımı yaptım.

Cambly ile İlk Deneme Dersi

Cambly’nin sunduğu bir deneme fırsatı da vardım. Bu da beni uygulamaya daha da sıcak bakar hale getirdi. Çünkü fiyatı da uygundu. Hemen bir deneme dersi randevusu oluşturdum. Eğitmen konusunda seçici değildim; listeyi şöyle bir göz ucuyla tarayıp bir kişiyi seçtim. İsmini dahi hatırlamıyorum. Öğretmen, öğretmendir sonuçta. Değil mi?

Neyse, ders vakti gelince derse güzelce bağlandım ve eğitmeni bekledim. Ama anadili İngilizce olan biriyle İngilizce öğrenme konusunda acaba hata mı yapıyorum sorusu, tam da o anda aklıma geldi. Ben zaten İngilizce bilmediğim için buradaydım! Ya konuşamazsam, ya iletişim kuramazsam… O zaman Cambly’e de üye olamayacaktım. Tam da bu fikre alışmışken…

Neyse ki hoca geldi ve klasik bir selamla karşıladı beni. Ben de bildiğim kadarıyla aynısını tekrarlayarak kendisini selamladım. Sonra klasik cümleler… Nasılsın, nerelisin, yaşın kaç gibi soruları okuldan aklımda kalanlarla yanıtladım. 25 dakika boyu, gerginliğin yerini yavaş yavaş rahatlama aldı. Konuştukça kendime inanamıyordum. Kısacası, deneme dersi güzeldi. İletişim konusunda önemli bir problem çıkmadı. Bu dersin de gazıyla hemen üyelik almak istedim.

Cambly’de İlk Gerçek Dersime Girdim

Deneme dersi sonrası Cambly için ailemden isteyip kenara ayırdığım parayla hemen 3 aylık bir üyelik aldım. 12 aylık almamamın nedeni ise, bu kadar uzun süreli bir sözleşmenin altına girmek istemediğim içindi. Zaten memnun kalırsam, yine kaldığım yerden devam edecektim.

İlk gerçek dersim için, bu sefer daha fazla seçici davrandım eğitmen konusunda. Gözüme en deneyimli görünen bir eğitmen ile ders randevusu oluşturdum iki gün sonrası için. Yine aynı şekilde derse girdim, hocayla buluştum. Yine bir tanışma faslı. Ama sonrasında neye, nereden başlayacağımız konusunda afalladım. Aslında deneyimsiz ve öğrenmeye aç taraf olan kişi benim, bu konuda hoca endişe etmeli. Sonrasında bir sessizlik oluştu. Aslında seviyem de belli. Neden ders işlemiyoruz derken hoca bir okuma metni açtı, bana 20 dakika süre verdi. Okumaya ve yapmaya çalıştım. Ama doğru düzgün analiz yapıp cevap alamadan da ders süresi doldu. Fakat Cambly ile ilk ders deneyimim de bu şekilde noktalandı.

Cambly ile İlk Hafta

Cambly ile aldığım ilk ders sonrası iki ders daha alarak haftayı kapadım. Ama bu süreçte uygulama da tam çökecek zamanı buldu. O gün için olan dersime maalesef bu sorun yüzünden giremedim bile. Olan derse oldu, hakkımdan faydalanamadım. Bu yüzden heyecanım epey söndü. Ayrıca deneme şansı yakaladığım diğer eğitmen de derse epey hevessizce katılmıştı ve merak ettiğim gramer konusunda da kısa özet geçti. Kısacası, Cambly ile ilk haftam iyi bir deneyim yaşatmadı.

Cambly ile İlk Ay İçinde Ne Kadar Geliştim?

Cambly deneyimim dahilinde ilk ay içinde, soru alıp yanıtlayan kişiden, soru soran kişiye dönüştüm. Ders dışında da aktivite yaptığı için yeni kelimeler öğreniyor ve derste de bunlarla cümle kurmaya çalışıyordum. Açıkçası eğitmenler de bunu destekliyordu. Gramer konusunda hatalarım ama çok fazlaydı. Yine de Cambly ile bir ay içinde konuşmaktan korkmaz hale geldim. Bu da yeterli olmasa da, sevindirici bir ilerlemeydi.

Önce Neredeydim, Şimdi Neredeyim: Cambly ile 3 Aylık Deneyimim

Cambly ile 3 aylık süremin sonuna geldiğimde, geriye dönüp bakmak istedim. Nereden başlamıştım nereye gelmiştim. Cambly ile bizimkisi bir before-after hikayesiydi. Bazı konularda kendimle gurur duymama sebep olsa da, çok da pişman oldum. Tecrübe ettiğim Cambly uygulamasında neleri sevdim ve neleri sevmedim konusunu listeleyerek, sizlere gelişimimi de göstermek isterim.

Cambly Uygulamasında Beğendiğim/Geliştiğim Şeyler

 • Konuşma alışkınlığı geliştirmesi,
 • Maratona sokması, düzenli olarak ders almamı sağlaması,
 • Özgüven kazandırması,
 • Farklı kişilerle tanışmak, farklı kültürleri tanımak.

Cambly’de Beğenmediğim/Geliştiremediğim Şeyler

 • Gramer kurallarını düzen için öğrenememek,
 • Her seferinde başka eğitmenle görüşmek,
 • Derslerin çoğunun tanışma sohbetine ayrılması,
 • Okuma ve yazma gibi temel becerileri desteklememesi,
 • Seviye atlama konusunda hedef koymaması ve takip yapmaması.

Cambly Bana Neler Sağladı? Benden Ne Götürdü?

Üç ay önce sadece kendini tanıtacak kadar İngilizcesi olan bir Buğra’ydım. 3 ay sonra derdini anlatacak ve bunu da utanmadan, sıkılmadan yapacak bir Buğra oldum. Asıl amacım, akademik olarak İngilizce’min değer görmesini sağlamaktı. Cambly ile ortaklığım bu amaç doğrultusunda gelişmişti. Ama bu hayalimi, Cambly deneyimim benden üç ay öteye götürdü. Çünkü gerekli eğitim teknikleri ile İngilizce öğretmiyor, sadece maruz kalma ve alışkanlık yöntemiyle size dinleme ve konuşma becerisi kazandırıyor. Ama bu yeterli değildi benim için. Çünkü şu anki seviyem, maalesef İngilizce’mi herhangi bir alanda geçerli kılmıyor.

Daha da fenası, sonradan diğer alternatif platformların da olduğunu keşfetmem ile başladı. Cambly’nin yoğun reklamı, onu nedense tek online platform olarak görmeme neden olmuş. Oysaki daha planlı, programlı ve güvenilir uygulamalar varmış. Bu uygulamalarla Taylan Hoca’mın bizler için oluşturduğu bu blog üzerinde tanıdım. Sanırım, Cambly ile elime aldığım İngilizce öğrenme meşalesini bir süre de Flalingo’da taşıyacağım. Çünkü kullananlar memnun kalmış. Cambly’nin iyi yönlerini taşıyan Flalingo, eksik yönlerini de güzelce kapatmış. Hatta ben de buradaki yazıdan esinlenerek, sizi bilgilendirmek için bu yazıyı yazdım. Sağolsun, Taylan Hoca da paylaştı. Kısacası, Cambly deneyimim bana konuşma konusunda özgüven sağlarken, yeterli bir İngilizce bilgisi sağlamadığı gibi, zaman, emek ve nakiti de beraberinde götürdü.

Sonuç: Cambly Deneyimi Bize Ne Anlatıyor?

Bu yazıda sözü eski bir Cambly öğrencisi olan Buğra’ya verdim. İngilizce öğrenme konusunda harekete geçmesi olumlu olsa da, olumsuz bir Cambly deneyimi yaşamış. Ama bu süreçten, konuşma konusunda özgüven de kazanmış. Kendisi, Flalingo ile deneme dersi yaptığını ve sonrasında aldığı yapay zeka desteği ile oluşturulmuş rapordan memnun kaldığını söyledi. Sanırım, 12 ay için kendisi kayıt yaptıracak. Buğra’ya başarılar dileyelim biz de. Bugünlük de Buğra ve benden bu kadardı. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu