fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

British Council İnceleme: English Online Doğru Platform Mu?

British Council İnceleme: English Online Doğru Platform Mu? Bu British Council isimli kurum, İngilizce merkezli olup tüm dünyada tanınan önemli bir kurumdur. British Council, özellikle IELTS sınavını sağlamasıyla da epey ünlüdür. Bugün, British Council incelemesi yapacağımız bu yazıda, IELTS ve yurtdışı danışmanlık dışında online İngilizce kursuna odaklanacağız. Acaba kaliteli diye yöneldiğiniz British Council İngilizce kursları gerçekten tahmin ettiğiniz gibi mi? İnceleyelim!

İçindekiler

 1. British Council Nedir?
 2. British Council English Online İnceleme Bölümü
  1. Ders İçerikleri
  2. British Council Abonelik Türleri
  3. Ders Sistemi
  4. Deneme Süresi
  5. British Council Fiyat İnceleme
   1. British Council Fiyatları: Kredi Ne Demek? Birebir Dersler ve Grup Dersleri Neye Göre Belirleniyor?
   2. Aylık Live25 Oturumu Nedir?
 3. British Council Faydalı Olur Mu?
 4. Sonuç: British Council Online İngilizce Konusunda Ortaya Fark Koyamıyor

British Council Nedir?

British Council, İngiltere merkezli bir kurumdur. Yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri sağlarken, IELTS sınavı konusunda da hizmet veren iki kurumdan biridir. Özellikle de IELTS yönüyle ileriye çıkan bu kurum, İngilizce dersleri de sağlıyor. Online İngilizce eğitimi konseptini de bünyesine alan British Council, özellikle “English Online” platformuyla trendleri yakaladığını gösteriyor.

British Council English Online İnceleme Bölümü

Bu blog dahilinde İngilizceciniz olarak size İngilizce eğitimde bazı öneriler sunuyorum, araştırmalar yapıyorum. Konsepte uygun olarak, British Council’ın da İngilizce öğrencilerine sağladığı bu spesifik hizmetten söz edelim istedim. Fakat bu konuda English Online’a bir göz atıp, genel bir inceleme yazısı ele alacağım.

Ders İçerikleri

British Council da, burada ele aldığımız İngilizce eğitimi uygulamalarından farksız pek çok yönüyle. Burada Genel İngilizce, iş İngilizcesi ve Sosyal İngilizce olarak üç ana konu bulunuyor. Bu başlıklar altındaki içerikler de, isimlerle benzer şekilde oluşuyor.

British Council Abonelik Türleri

British Council’de 3 farklı abonelik türü var ve bunlar da ders sayısına göre belirleniyor. Silver, Gold ve Platinum şeklinde değişik bir adlandırmaya gitmişler.

Ders Sistemi

British Council, hem grup hem de birebir dersleri sunuyor. Ancak English Online ekosisteminde grup ders odaklı bir sistem var. Bunu, fiyatlardan da anlıyoruz (buna sonraki bölümlerde değineceğim). Fakat grup dersleri için “küçük” sıfatını kullansalar da, sınıf mevcudu 10 kişiye kadar çıkıyor. Online platformlarda bu kalabalık olarak sıfatlatlandıracağımız durum. Ayrıca, sitelerinde de detaylara çok fazla yer verilmemiş durumda. Derslerin nasıl işlendiği, ne tür materyaller kullanıldığı, eğitmenlerin neye göre belirlendiği bilgilerine erişim yok. Bunun belki de temel sebebi, uzun yıldır hizmet veren bir organizasyon olmasına rağmen sitelerinde pek çok hata bulunması olabilir. Basit bir site üzerinde bunca vital hata olması, online dersleri nasıl yürüttükleri konusunda da beni düşündürüyor.

Deneme Süresi

Bu platform, 7 günlük bir deneme süresi sunuyor. Aslında oldukça iyi bir anlaşma. Şayet hizmeti beğenirseniz, 7 gün sonrasında ödeme yaparak bu platformun bir öğrencisi olabilirsiniz. Fakat bu deneme süresinde birebir dersler değil, grup dersleri yapacaksınız. Bunu da akılda tutmakta fayda var.

British Council Fiyat İnceleme

British Council fiyat sayfasına elbette siz de gidebilirsiniz. Fakat burada işler karışıyor. Bireysel derslerin fiyatları gizliyken, araya bir de Arapça rakamlar girmiş. Acaba Arapça siteye mi tıkladım diye kendimi sorgularken, hali hazırda karşılaştığım sorunlar aklıma geldi. Evet, belki de ilk ziyaret ettiğimiz sayfada bile kör göze parmak misali bir hata var. Yine de gelin, fiyatları incelemeye devam edelim.

British Council Fiyatları: Kredi Ne Demek? Birebir Dersler ve Grup Dersleri Neye Göre Belirleniyor?

Bu soruyu sormanız çok doğal. Sitede gördüğümüz fiyat tablosu çok karışık ve anlatma zahmetine de girmemişler. Yukarıda bahsettiğim aylık ders saatini kredi olarak da görebilirsiniz. 1 kredi 55 dakika; yani bir grup dersi. Birebir dersler de 2 kredi, yani 25 dakika. Örnek olarak, silver üyelik aldığınızı düşünün. O zaman, ayda 2 tane bireysel, bir tane de grup dersine katılabilirsiniz. Bir grup dersi 5 kredilik ders hakkınızdan 1 tane harcarken, bireysel ders 2 kredi harcıyor. Bu şekilde paketi özelleştirme hakkı tanımışlar. Yani dilediğiniz sayıda grup ve bireysel ders kombinasyonu yapabiliyorsunuz. Fakat sadece bireysel ders almak isterseniz, tek çare de gold üyelik gibi. Çünkü her ay, 1 dersiniz artıyor.

Şayet konuşma dersleri ağırlıklı, birebir ders sunan online İngilizce uygulamaları ve ders başı fiyatlarını da merak ederseniz, buraya tıklayıp gerekli karşılaştırmayı yapabilirsiniz. Böylelikle de, British Council’in birebir ders kulvarında fiyat avantajı olmadığını göreceksiniz.

Aylık Live25 Oturumu Nedir?

Eğer British Council fiyatlarını incelediyseniz, size her pakette sabit olarak verilen 4 adet Live25 oturumu dikkatinizi çekmiştir. Bu oturumlar, bildiğiniz videolar. İnternette bu videolardan, ya da seminerlerden binlercesini bulabilirsiniz. Bunlar interaktif olmayıp, pratik yapmanız için sunulan ek bir özellik. Bu platformun içeriği bir miktar boş olduğu için, bu etkinlikle ağırlık kazandırmaya çalışmış.

British Council Faydalı Olur Mu?

British Council ders sistemi, her ne kadar online ve esnek şekilde gelişse de, çok fazla kullanıcıya erişememiş. Bu, grup derslerinin açılmasında zorluk yaratacaktır. Ayrıca, eğitim sistemleri de klasik metotlardan çok fazla kopamamış. Daha çok gramer odaklı bir içeriği getiren British Council, aslında sınav odaklı dersler yapıyor gibi. Çünkü bu kurumun bünyesindeki eğitmenler sınavlar konusunda uzman durumda. Eğer diğer platformlar gibi konuşmanın ön planda olduğu, bireyselleşmeye olanak tanıyan, materyal sunan, iletişim becerisi odaklı bir platform arıyorsanız, size tavsiyem Flalingo. Hem de bu platform, size aynı eğitmenle düzenli çalışma imkanı sağlıyor. Ya da dilerseniz her ders farklı öğretmenle de buluşabilirsiniz. Diğer alternatiflere de göz atmak isterseniz bu yazıya uğramanızı tavsiye ederim.

Sözün özü, British Council için kapsayıcı bir faydası var diyemem. Özellikle sistemsel sıkıntılar çekeceğinize bahse varım. Zaten bilgi vermek için hazır bekleyen bir müşteri hizmetleri ağı da olmaması problem teşkil ediyor.

Sonuç: British Council Online İngilizce Konusunda Ortaya Fark Koyamıyor

Sonuç olarak, British Council English Online platformu ile, popüler uygulamaları yakalamakta güçlük çekecek. Müşteri memnuniyeti konusundaki kötü itibarı, online İngilizce konusunda da devam edecek şeklinde bir kehanette daha bulunmak istiyorum. Çünkü çevrimiçi destek ağı bulunmadığı gibi, fiyat bölümünde iki dilin aynı anda olması, bilgi eksikliği ve diğer hatalar göze batıyor. Bu da, tamamen online bir İngilizce eğtimi sisteminde de zorluk yaşayacaklarının ispatı niteliğinde. Aylık bireysel eğitim almak istediğinde çok az sayıda dersin olması, grup eğitimi temelli bir içerik olması ve kaynak eksikliği ihtiyaçları karşılamıyor. Bunun yanı sıra, fiyatlar da rekabetçi değil. Size tavsiyem, asıl işi birebir online İngilizce dersi veren bir platformu seçmeniz. Bu öneri sonrası yazımı tamamlıyorum; İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu