fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Speechify İnceleme – Bir Garip İsimli Online İngilizce Uygulaması

Speechify inceleme yazımızda, bu garip isimli online İngilizce uygulamasına yakından bakıyoruz. Aramıza yeni katılan bu online İngilizce eğitimi sağlayan platformu da analiz etmek elbette İngilizceciniz’e düşerdi. Sizleri online İngilizce uygulamaları deryasında rotasız bırakmamaya söz verdiğim için, Speechify inceleme yazısını ertelemeden yayınlamak istedim. Bakalım Speechify neyin nesi?
İçindekiler

 1. Nereden Çıktı Bu Speechify?
 2. Speechify İnceleme
  1. Speechify Eğitim Sistemi
  2. Speechify Öğretmenleri
   1. Aksan ve İletişim Sorunu
   2. Eksik Eğitmenlik Sertifikası
  3. Ders Süreleri
  4. Materyaller
 3. Speechify Fiyatları: Neden Bu Kadar Ucuz?
  1. Speechify Fiyatları İnceleme Tablosu
 4. Speechify Güvenilir Mi?
 5. Sonuç: Ucuz Etin Yahnisi, Ucuz İngilizce’nin Speechify Uygulaması

Nereden Çıktı Bu Speechify?

Speechify, Hindistan’dan Türkiye’ye uzanan bir online İngilizce eğitimi platformu. İsmini ilk gördüğümde, basit bir İngilizce pratik uygulaması olacağını düşündüm. Fakat Speechify, aslında tanıdık olduğumuz kapsamlı bir İngilizce programı sunuyormuş meğer. Hindistan’dan Türkiye pazarına kadar gelen bu uygulama, birebir canlı ders sağlamak üzerine bir içerikle karşımızda.

Speechify İnceleme

Bizim işimiz pratik. Tanıma ve teoriye bakmak bize yetmiyor. Karşımızdaki online İngilizce platformunu iyice araştırmalıyız. Bu yüzden ismi pek garip olan Speechify uygulamasını bu yazıda bir inceleme altına alıyorum.

Speechify Eğitim Sistemi

Speechify, yine benzer uygulamalar gibi bir öğretmen ve öğrencili canlı dersler sağlayan bir uygulama. Burada eğitim sistemini özel ve birebir dersler oluşturuyor. Zaten bu sistemin çok tutmasının nedeni de, öğrencilerin derslerde aktif rol oynayıp konuşmak istemesine dayanıyor. Speechify da bunu mümkün kılıyor. Aynı zamanda da öğrencilere materyaller de sunuyor. Bunun incelemesini de ayrı bir başlık altında yapacağız.

Speechify Öğretmenleri

Online İngilizce platformlarının çoğu, birebir dersler sağlamak üzerine kurulu. Aslında bu platformların çoğu, özel eğitmen bulmanız açısından aracı konumda ve gelirini buradan elde ediyorlar. Yani çoğu iş öğretmen ve öğrenciye bağlı. Speechify da böyle bir platform. Buradaki eğitmenlerin kalitesi de, bu noktada fazlaca önem kazanıyor. Şayet ortalama kalite yüksek değilse, ne kadar denerseniz deneyin, aldığınız dersten memnun kalmama ihtimaliniz artacaktır. Speechify eğitmenleri ise, maalesef kalite noktasında sınıfta kalıyor. Bu platformda eğitmenler çok yoğun bir şekilde kötü koşullar altında çalışıyor.

Aksan ve İletişim Sorunu

Siz de göreceksiniz ki, eğitmenler ağırlıklı olarak Hindistan’dan. Ve her ne kadar Hindistan vatandaşları İngilizceyi anadil olarak kullansalar da, aksan konusuna dikkat çekmek isterim. Elbette herkes İngilizceyi belli bir telaffuz şablonunda konuşacak diye bir şart yok. Fakat başlangıç ve orta seviye öğrenciler, hem dersi anlamada zorluk çekebilir, hem de bu aksan öğrencilerin diline yerleşebilir.

Eksik Eğitmenlik Sertifikası

İkinci bir husus ise, profesyonellik. Siz de Speechify sitesini ziyaret ederseniz göreceksiniz ki, bu eğitmenlerin bir çoğu, mecburi sertifikaya sahip olmadan ders veriyorlar. Bu nokta çok kritik. Bu kişiler konuşma konusunda sizi destekleyip alan sağlayabilir ancak eğitim konusunda gerekli tekniklere sahip değiller. Belki dersler sırasında hatalarınızı göremeyecek, ya da bazı yanlışlar zihninizde doğru olarak kodlanacak. Bunu istemezsiniz; değil mi?

Ders Süreleri

Bu platformda iki farklı ders süresi var. 30 dakika ya da 60 dakika ders işleme seçenekleri verilmiş. Yukarıdaki konuya ek yapmam gerekirse, bu süreler arasında eğitmenlerin duraksama ve dinlenme imkanı da olmayacağı için, yorgun bir eğitmenle karşılaşabilirsiniz.

Buradaki bir diğer husus ise, ders sürelerinin kullanımı ile ilgili. Ders süresi üzerinden özelleştirilmiş bir sistem yok. Ancak bir ders süresi 30 dakika olarak tamamlanmış. Şayet 60 dakikalık ders yapmak isterseniz, iki dersi birleştiriyorsunuz. Bu da paket içinden iki ders sayısının düşmesi demek oluyor.

Speechify Materyalleri İnceleme

Bu uygulama, satın aldığınız pakete “yüksek kaliteli ücretsiz materyaller” de eklediğini söylüyor. Bu materyallere kayıt olmaksızın da siteden erişebiliyorsunuz. Ben de bunu kullanıp kolaylıkla materyalleri indirdim ve göz attım. Bu materyaller bildiğiniz slaytlardan oluşuyor. Basit ve amatörce hazırlanmış sorular ya da egzersizler var içerisinde. Yani, aslında kendi içinde bir değeri olmayan ve satsanız alıcısı çıkmayacak slaytlar bütünü. Belki siz seversiniz ve kullanırsınız; bilemeyeceğim. Fakat materyal kalitesi maalesef ki sıfıra yakın.

Peki iyi materyal nasıl olur derseniz, bunu aslında hepiniz biliyorsunuz. İngilizce eğitiminde her zaman danışmamız gereken kurum ve yayınevleri vardır. Oxford ya da Cambridge gibi üniversiteler hem sertifika sağlar hem de kaliteli yayın ve materyal sağlar. Örneğin, Flalingo çok pahalı olan Oxford University Press English File kitaplarını ücretsizce sağlıyor. Bu kitapların piyasa değeri de binlerce lira tutuyor. Detaylar için tıklayabilirsiniz.

Speechify Fiyatları: Neden Bu Kadar Ucuz?

Muhtemelen bu yazıyı okuyanlar, Speechify fiyatları yüzünden uygulamaya ısındı ve kaydolmak için bir onay bekliyorlar. Markaya olan ilginin sebebi ise – kimseyi kandırmayalım- fiyatlar. Speechify inceleme yazımızın bence en dikkat çeken yeri bu bölümü olacak. Çünkü çok ucuz fiyatlardan bahsediyoruz.

Speechify Fiyatları İnceleme Tablosu

Öncelikle, bu uygulamaya talipseniz, bunun fiyatlardan kaynaklandığını biliyorum. İkincisi, İngilizce öğrenmek istediğinizi de biliyorum.

Bu noktada ya İngilizce öğrenmeyi seçeceksiniz, ya da ucuz etin yahnisini yemeye çalışacaksınız. Şimdi diğer alternatif uygulamaları düşünün. Bu fiyatlar hangisinde var?

Hiçbirinde. Çünkü bu fiyatlar sürdürülebilir değil. Özel bir öğretmenle çalışıyorsunuz; bu fiyata değil özel öğretmen, sistem gereksinimleri dahi sağlamak mümkün değil. Sanırım öğretmenlere de 30 Cent gibi bir rakam kalıyor geriye. İşinden nefret eden, karşılığında ücret almayan, ders arasında tuvalete gitmek için vakti bile olmayan birinden ne öğrenebilirsiniz?

Açıkçası, fiyatların bu kadar ucuz olmasını açıklama getirmekte zorlanıyorum. Çünkü bu fiyata kimse zarar etmeden bu iş modelini yürütemez. Muhtemelen de, gerçekten yürümeyen bir sistemleri var. Para verdikten sonra karşılığını alamamanız çok muhtemel. İngilizce öğrenme aşamasına dahi varamayabilirsiniz.

Speechify Güvenilir Mi?

Bu uygulamanın herhangi bir yerde yorumu dahi yok. Arama yaptığınızda görecek olduğunuz yorumlar bambaşka bir markaya ait. Bu kadar ucuz fiyatla bir iş modeline, özellikle de İngilizce eğitiminde, güvenebileceğinizi düşünmüyorum. Fakat para sizin, eğer bu miktarın başına bir iş geldiğinde üzülmeyecekseniz sizi durduracak değilim. Fakat hem kalitesiz eğitmenler, hem kalitesiz içerik ve Türkiye pazarına hazırlıksız girmiş bu marka ile işlerin yürüyeceğini sanmıyorum. Özellikle de bu fiyatlar, burnuma kötü kokular getiriyor.

Sonuç: Ucuz Etin Yahnisi, Ucuz İngilizce’nin Speechify Uygulaması

Speechify inceleme yazımızın neticesinde, ucuz etin yahnisi yenmez atasözüyle baş başa kalıyoruz. Bu demek değil ki, uygun fiyat yerine en pahalısı tercih sebebi olmalı. Bugün ele aldığımız Speechify, açıklaması güç ve güvenilmez fiyatlarla ön plana çıkıyor. Bu blog içinde ucuz, pahalı ele aldığım hiçbir uygulama bu denli asılsız ve temelsiz bir fiyata sahip değildi. Bu yüzden burnuna kötü kokular geliyor ve sizi de uyarıyorum. Her ne kadar kalitesiz bir platform da olsa, bu ücretlerle vergiler bile karşılanmayabilir. Aman dikkatli olun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu