fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Baştan Sona İngilizce Öğrenmek İsteyenlere İpuçları

Baştan sona İngilizce öğrenip, geriye yapılacaklar listesinden bir madde bırakmak isteyenler buraya! İngilizce’ye başlamak kolay, devam ettirmek zor ama tamamlamak daha da zor. Aslında yazıya başlamadan belirtelim; kimse kendi anadilini dahi son zerresine kadar öğrenmez. Çünkü dil canlıdır ve sürekli yenilenir. Biz ona, yeni güncellemeler alıyor da diyebiliriz. Ama baştan sona İngilizce dersken asıl kastettiğimiz şey, ileri dereceye kadar gelip akıcı bir şekilde konuşmak. Kısacası, bu yazıda İngilizce sürecini tek seferde başlatıp pes etmek istemeyen kişileri ilgilendiren ipuçları bulunuyor. Gelin, konuyu beraberce tartışıp baştan sona İngilizce eğitiminin yol haritasını çıkaralım.


İçindekiler


Baştan Sona İngilizceye Nereden Başlamalı?

Baştan sona İngilizce diyoruz; ama başlangıç tam olarak ne şekilde tanımlanıyor? Bu konunun sistematiğine gireceğiz. Fakat öncesinde, sıfırdan İngilizce, ya da baştan İngilizce’nin özetini geçelim.

Eğer İngilizce ile ilgili hiçbir şey öğrenmediyseniz, bu sıfırdan İngilizcedir. Bunun yanı sıra örgün eğitimde İngilizce’ye maruz kaldıysanız fakat bu dilde bir cümle anlamıyor ya da kuramıyorsanız, yine sıfırdan İngilizce’ye varıyorsunuz. Yani, iletişim konusunda sıfır olmanız lazım. Tek tük kelime bilmek ve tahmin etmek, sizi İngilizce skalasında ilerletmiyor maalesef. Eğer bu tanımlara uygunsanız, sizin için İngilizce’nin sıfır noktası ya da başlangıç noktası, isim-soyisim söylemeyi ve sormayı öğrenmektir. Basit görünse de, her dil eğitimin temeli bu soru-cevapta yatar.

İngilizce Eğitimindeki Seviyeler ve Gereklilikleri

İngilizce eğitiminde seviyeleri, CEFR standartlarına göre tanımlıyoruz. CEFR, Avrupa Dilleri Orta Referans Çerçevesi olarak kısaltılsa da, aslında dil eğitiminde ve akreditasyonunda başvurulan sistemi anlatıyor. Bu sisteme göre de İngilizce dahil olmak üzere diller A1-C2 arasında bölümlere ve seviyelere ayrılıyor. A1 başlangıç seviyesiyken, C2 erişilebilecek en ileri seviye oluyor. Hatta C2 seviye, anadil anlamına da gelebiliyor. Fakat ileri seviye İngilizce genellikle C1 olarak karşımıza çıkacaktır.

Online Uygulamalar Baştan Sona İngilizce Öğretir Mi?

Geleneksel haftasonu kurslarının işe yaramadığı konusunda hemfikiriz. Sizi yurtdışına götürmek ve İngilizceyi yerinde öğretmek isteyen kursların da artık modasının geçtiğini biliyoruz. Çünkü bir nevi para tuzağı olduğunu da öğrendik. En kolay ve efektif yol olarak elimizde online İngilizce kursları var. Peki, online platformlar baştan sona İngilizce öğretir mi?

Buna yanıtım evet olacak, bir bir kaç şartı da peşi sıra ekleyeceğim. Online İngilizce’nin efektif bir araç olmasındaki en önemli sebep, size bu dili konuşma şansı tanıması. Ancak, iş bunla bitmiyor. Yalnızca konuşma değil; okuma, yazma ve dinleme yeteneklerini de geliştirecek çalışmalar yapmalısınız. Her ne kadar ders dışında bireysel aktivitelerle dili canlı tutsanız da, bu konuda size eşlik edecek eğitmeni de kullandığınız platformdan istemelisiniz. Çünkü platformlara bunun için para ödüyorsunuz.

Kısacası, online İngilizce’nin sonuç vermesi için iyi bir rehber eşliğinde çok yönlü bir eğitim şart. Ayrıca öğrenciler ders içi kadar ders dışına da odaklanmalı. Fakat bunlar bir rutin haline gelip, programı mümkün mertebe takip etmeli. Böylelikle, baştan sona İngilizce dilini öğrenebilirsiniz.

Motivasyon Kaybının Önüne Geçmeye Dair İpuçları ve Online İngilizce

Baştan sona İngilizce öğrenmek isteyenlerin unutmaması gereken bir konu var. İngilizce’yi öğrenmek isteyip bu serüvene atılanların başarısız olmasındaki neden, bir süre sonra bu ilerlemeyi durdurmalarından kaynaklanıyor. Yani bireyler İngilizce öğrenmeye başlıyor. Fakat sonrasını getiremediği için, ileri bir seviyeye geçemiyorlar. Eğer siz başladığınız yolun sonuna gelmek istiyorsanız, bu hataya düşmeyin.

baştan sona İngilizce ve motivasyon

Peki neden diğerleri İngilizce öğrenmeyi yarı yolda bırakıyor? Bunun en genel sebebi olarak motivasyon kaybını göstereceğim. Süreç boyu İngilizce öğrenimi külfet oluyorsa, kişi ilerlediğini hissetmiyorsa ya da bu sürecin bir noktaya varamayacağını düşünüyorsa, yarı yolda kalıyor.

Kısacası, sizler sıfırdan başlayıp ibre 100’ü göstersin isterseniz, motivasyonunuzu diri tutmaya bakın. Bu motivasyon konusunda da online İngilizce’nin size yardımı dokunacaktır. Çünkü;

  • Esnek eğitimle dilediğiniz yer ve zamanda ders alabilmek,
  • Dilediğin eğitmenle kısıtlama olmaksızın ders yapmak,
  • Derslerde aktif rol oynamak ve konuşmak,

sizi motive edecektir. Her platformun farklı bir sistemi olsa da, bu özellikleri çoğu online İngilizce platformunda bulabilirsiniz. Bu bahsettiğim özellikleri platformları ve sıralamasını bu linkte de bulabilirsiniz.

İleri Seviyelere ve Son Safhalara Yönelik Konuşacak Şeylerimiz Var

İngilizce’ye yeni bir başlangıç yapmak önemli. Lakin asıl hedefimiz olan ileri seviyelere de odaklanmayı unutmayalım. İleri seviyede İngilizce konuşmak hayal olarak, lafta kalmasın. Bu serüvene başlarken asıl hedefiniz C1 seviyesine ilerlemekti. Bu yüzden, gerekli planlarınızı yapın. Bu noktaya kaç ayda varmak istiyorsunuz, bunu belirleyin. Ayrıca, ders alacağınız platformu da bu hedef doğrultusunda seçin. Çünkü ileri seviye İngilizce dersleri, alışık olmadığınız bir düzende gelecektir. Günlük konularda değil, daha akademik düzeyde okumalar ve yazmalar yapacaksınız. Siz ilerledikçe gramer kuralı öğrenmek yerine kompleks cümleler kurup daha güçlü bir anlatım benimseyeceksiniz.

Bu yüzden, ders aldığınız online uygulama, bu konularda eğitim yeterliliği olan eğitmenleri de bünyesinde bulundurmalı. Çünkü siz ileri seviyeye geçtikçe, eğitmen de buna ayak uydurabilmeli. Ancak yeniden söylemem gerekirse, bu safhaya da random konu seçimleri ve dağınık programla varmak da kolay olmayacak. Bu yüzden başlangıç seviyesinde ipin ucunu sıkı tutun ve düzenden şaşmayın.

Baştan Sona İngilizce’nin Kilidini Düzenli Müfredat Açar

Yukarıda bahsettiğim ileri seviye konusunda düzenin önemini doğru bir şekilde vurguladığımı düşünüyorum. Ancak, çoğu online İngilizce platformu anlık eğitmen bulup, sohbet odaklı bir derse bağlanmayı mümkün kılıyor. Bu da bize düzensizliği çağrıştırıyor.

Ancak her platform bir değil. Düzenin önemini bilen platformlar da var. Örneğin Flalingo, size Oxford University Press’in kaynaklarını ücretsizce sağlıyor. Burada, baştan sona tüm seviyeler için içerikleri, uygulamada vakit geçirip ilerledikçe görebileceksiniz. Bir materyalle ders işlemek, gerekli konuya ne zaman odaklanacağınızı da planlar. Ayrıca konu sonrası yine aynı materyallerden pratik de yapabilirsiniz. Yani bu şekilde sıfırdan ileri seviyeye varmak için müfredatınız ve yol planınız hazırlanmış ve takip edilebilir hale gelir.

Fakat düzenli müfredat da tek başına yeterli olmayabilir. Öğrenme sürecinde düzenli geri bildirim de, hem verimi hem de seviye atlamayı mümkün kılacaktır. Buradan hareketle varmaya çalıştığım konu, dersleri de düzenli bir şekilde, belirli bir eğitmenden almanızdır. Farklı eğitmenler, farklı kültürler ve aksanlar elbette size katkı sunacaktır. Ama bir eğitmenin sizi tanıması, öğrenme hızınıza uygun şekilde ders işlemesi ve sizin konuları en kolay nasıl öğrendiğinize göre dersi yönetmesi de çok önemlidir. Benim size tavsiyem, dilediğiniz takdirde size belirli bir eğitmenle düzenli dersler sağlayan platformu tercih etmeniz yönünde olacak. Flalingo, bu konuda öğrencilerini üzmeyen ve diledikleri şekilde, diledikleri kişiden ders almalarına yardımcı olan bir platform.

Flalingo ile sıfırdan İngilizce

Sonuç: Baştan Sona İngilizce İçin En İyi Platform Neden Flalingo?

Bu yazıda, İngilizce’yi sıfırdan ileri seviyeye kadar öğrenmek isteyenlere önemli ipuçları vermeye çalıştım. Baştan sona desek de, dil öğrenimi dur, durak bilmez. Fakat ileri seviye, her zaman için hedefimizde olmalı. Ancak bu hedef kadar, oraya giden yola da koyulmak önemli. Gördüğünüz gibi, İngilizce’yi baştan sona öğrenmek için en ideal araç online İngilizce gibi görünüyor. Hem aktivite hem de motivasyon sağlayan bu araçlardan en etkisi ise Flalingo. Çünkü Flalingo ile konulardan taviz vermeden, düzenli bir müfredat ile çalışırsınız. Böylelikler her adımınız ileriye olur. Dilerseniz bir eğitmenden de düzenli dersler alarak da derslerden verim alabilirsiniz. Dilerseniz de istediğiniz zaman farklı bir eğitmenden ders alırsınız. Özetle, başından sonuna İngilizce öğrenmek isteyenlere benim önerim Flalingo olacak. Sizin de bu konudaki yorumlarınızı merak ediyorum. Bir sonraki konuya kadar İngilizceyle kalın diyerek de yazımı noktalıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu