fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

THY İngilizce Sınavı: Kabin Memurlarına En Doğru Hazırlık İpuçları

THY İngilizce sınavı, kabin memuru olmak isteyen bireylerin karşısında beliren aşamalardan biri. Global öneme sahip, dünyanın bir ucundan ötekine uçan kabin memurları için İngilizcenin önemi tartışılmaz. Bu mesleğe başladan önce de İngilizce yetkinliği kazanmak gerekiyor. Kabin memuru olmak isteyenleri hayallerine bir adım daha yaklaştıracak olan bu sınavın önemini anlıyoruz. İstikbal göklerdedir diyen atamızın gösterdiği hedefe yürüyen genç havacı adaylarına şimdiden başarılar dilerim. Bu yazıda, konuya dair merak ettiklerinizin yanı sıra sınav hazırlık ipuçlarını da bulabilirsiniz.

İçindekiler

THY Kabin Memurluğu İngilizce Sınavı Nedir?

THY kabin memurluğu İngilizce sınavı, bu mesleğe başlamadan önce dil yeterliliğiniz göstermeniz gereken bir testtir. Özellikle tüm dünya çapında konuşulan İngilizce, bu global iş kolu için kritik öneme sahiptir. Bu yüzden Türk Hava Yolları tarafından bu teste tabii tutulursunuz. Sonraki aşaması mülakat olan bu sınav, çoktan seçmeli yazılı bir testtir. Şimdi kısaca iki bölüme ayıracağımız THY İngilizce sınavlarını inceleyelim:

Yazılı İngilizce Sınavı

İngilizce yazılı sınav çoktan seçmeli bir test formatında gelir. Adayların 60 soruyu 50 dakika içinde cevaplamaları gerekmektedir. Soruların içeriğine bakacak olursak, havacılık terimlerini barındıran cümleleri Türkçeden İngilizceye, ya da İngilizceden Türkçeye çeviri şeklinde tanımlayabiliriz. Gramer ve kelime bilgisinin ölçüldüğü bu kısmın bir zorluğu da vakit yönetimi sayılabilir. Gerekli öneri ve bilgisi yeterliliği konularını ilerleyen bölümlerde konuşacağız.

Konuşma Sınavı

Konuşma sınavıyla da İngilizce sözlü iletişim yeterlilikleriniz ölçülür. Özellikle kabin memurlarının güçlü iletişim becerileri ve insan ilişkilerinin olması gerektiği düşünülürse, bu sınavın önemi daha net anlaşılabilir. Özellikle ülkemizde konuşmaya dayalı İngilize eğitimi önemsenmediği için, hazırlıksız yakalanan adaylar bazı zorluklar yaşayabilir. Bu bölümde sınav katılımcılarının kişisel bilgileri, hobileri, bu meslek dalını neden seçtiği gibi sorular sorulabilir. Ayrıca, adaylara iyi hazırlanmalarını önermem lazım. Çünkü ters köşe sorularla da karşılaşabilirsiniz.

THY İngilizce Sınavı Gereklilikleri

THY İngilizce sınavının gereliliklerine bakacak olursak, orta-ileri seviye bir dil hakimiyeti karşımıza çıkar. Kabin memuru adaylarının B1-B2 arasında bir İngilizce bilgisi ve konuşma becerisine sahip olması lazım. Günümüzün gözde mesleklerinden olan kabin memurluğuna illgi arttıkça, rekabet de artıyor. Bu durumda da İngilizce bilgisi de daha önemli hale geliyor.

Dil Bilgisi Gereklilikleri

B1-B2 seviyesinde bir dil yeterliliğine sahip olan adaylar, günlük hayattan konuların yanında daha kompleks gramer yapılarını hem yazılı hem sözlü iletişim faydalı olur. Teknik ve akademik konularda da hakimiyet sağlar. Özellikle kabin memuru olacak kişilerin havacılık terimleri ve jargonunu da benimsemesi, ve İngilizce olarak ifade edebilmede sıkıntı yaşamaması lazım. Bunun yanı sıra, çeşitli ülkelerden çeşitli insanlarla yakın temaslar halinde olacak kabin memurları iyi bir dinleme yeteneğine de sahip olmalıdır. Çünkü her ülke insanının aksan farklılıkları zorlayıcı olabiliyor.

Sınav İçerikleri

Sınavın içeriğine önceki bölümlerde kısaca değinmiştik. Bu sınavda hem test, hem de sözlü olmak üzere 2 farklı İngilizce testinden geçeceksiniz. Minimum orta düzeyde olmanız gereken bu sınavda daha yüksek bir hedef belirlemeniz faydanıza olacaktır. Eğer sınavdaki miminum düzeyi yakalayan aday sayısı çoksa, yeni bir eleme sürecine girebilirsiniz. Buna ek olarak, daha ileri bir ingilizce düzeyi mülakatlarda da ön plana çıkmanıza destek olurken, mesleki sürecinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Dyned Sınavı Hakkında

Yinr kabin memuru olmak isteyen adayların karşılaştığı bir diğer konu ise Dyned sınavı. Aslında sınavdan ziyade bir hazırlık uygulaması olan Dyned, adayların test öncesi eğitimini sağlar. Sınavda karşılacağınız sorulara benzer örnekleri çözerek Dyned üzerinden alıştırma yapabilirsiniz. Dyned deneme sınavı iki parttan oluşuyor. İkincisi, birinci bölüme göre daha zorlayıcı kelime ve gramer yapısıyla geliyor. Yani Dyned size deneme sınavı imkanı sağlıyor. Fakat bu herhangi bir hazırlık eğitiminin yerini tutmuyor. Bu konuda adayları şimdiden uyarayım.

Hazırlık İpuçları

Kabin memuru hayalleri kuran adayları başarıya bir adım daha yaklaştıracak olan şey, iyi bir hazırlanma sürecidir. Orta ve ileri seviyede İngilizce bilgisi gerektiren bu sınava temel İngilizce bilgisi edinerek girebilirsiniz. Fakat konuşma konusunda her zamankinden daha deneyimli olmalısınız. Bunun için merkezine konuşma pratiği derslerini almış, anadili İngilizce olan profesyonel hocaların ders verdiği Flalingo’yu önerebilirim. Kaliteli içerik ve esnek eğitimle kabin memurluğu sınavında ileri seviye dil yeteneklerinizi Flalingo ile gösterebilirsiniz. Derslerde native hocalarla bolca alıştırma yaparak rahat bir mülakat geçirmenizi garanti altına alabilirsiniz. Flalingo’nun 7/24 erişilebilir canlı dersleri sayesinde dilediğiniz hızda bir programa kayıt yaptırmak için tıklayınız.

Özet: Kabin Memurluğu Sınavında İngilizce Bariyer Olmasın

Özet: Kabin memurluğu sınavında İngilizce bariyer olmasın diyerek bu yazıyı noktalamak istedim. Bugün farklı bir konu ele aldık; THY İngilizce sınavı. İstikbal göklerdedir diyen atamızı gururlandıracak genç havacı adayların merak ettiği soruları yanıtlamaya çalıştık. Sınavın içerikleri, seviye bilgisi gibi konuları ele alıp, başarının anahtarı olan Flalingo’dan bahsettik. Bu yazıyı da burada noktalayalım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, rotanız İngilizce olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu