fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizceOpen English

Open English İşe Yarar Mı? Gerçekten İngilizce Öğretir Mi?

Open English işe yarar mı? Ne kadar verimli? İngilizce eğitiminde işe yarar bir uygulama mı? Siz de bu soruları soruyorsanız bana da bu yazıyı yazmak düşer. İngilizce konuşma yolculuğunun başında olan öğrencilere belli başlı ipuçları sağlamaya çalışıyorum. Ama bu kararsızlığınızın nedenlerini de anlayabiliyorum. Çünkü her gün yeni bir uygulama ismini duyuruyor ve büyük reklam bütçeleriyle sürekli karşınızda beliriyor. Gerçekle reklamın ayırdını etmek güçlendikçe, sorular ve şüpheler baş gösteriyor. Bugünkü yazımda bilmeyenin, duymayanın kalmadığı Open English uygulamasını ele alacağım. Open English işe yarar mı, verimli, sizler için kendi fikrimi belirteceğim. Haydi başlayalım.

İçindekiler

Open English İşe Yarar Mı Soruları Nereden Kaynaklanıyor?

Open English işe yarar mı soruları nereden kaynaklanıyor? Nihayetinde herkesin bildiği, tanıdığı bir uygulama olan Open English kendini ve misyonunu anlatmada sıkıntı yaşamıyor. Fakat bu uygulama hakkında insanlar sürekli ölçüyor, tartıyor. Bunun sebebi açık; yıllardır ülkece İngilizce öğrenemedik gitti. İnsanlar bu konuda yeni hayal kırıklıkları yaşayıp, bir de yüklü bir maliyetin altına girmek istemiyor. Teoride çok iyi, pratikte muamma olan Open English, herkesi kolayca ikna edemiyor. Bakalım insanları şüpheye düşürün hususlar tam olarak neler?

Fiyatlar

Open English fiyatları kullanıcıdan sır gibi saklanıyor. İnternet sitesinde fiyatlar bilgisi maalesef mevcut değil. Hal böyle olunca öğrenciler şüphelenip temkinli yaklaşabiliyor. Bir yandan da herkese farklı bir fiyat verildiği rivayetleri de sosyal medyada dönüyor. Neyse, bu konuyu fazla uzatmayacağım. Eğer isterseniz Open English fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Öğretmenler

Open English konusunda insanların karara varamamasının bir diğer nedeni de öğretmenler olabilir. Çünkü söz verilen konuşma dersleri tamamen öğretmenin yönlendirmesiyle gerçekleşiyor. Doğru hocayı bulamamak, düzen oturtamamak ve profesyonel mesleği öğretmenlik olmayanlarla karşılaşmak konusunda öğrenciler çekincelere sahip. Hele Open English’in standart olarak sağladığı grup derslerinin kalabalık olması, işleri çığrından çıkarabilir. Bazı öğrenciler daha atik davranıp konuşurken, bazı öğrenciler ders mevcudundan dolayı mecburen geri planda kalacaktır. Bunun doğru yönetimi için deneyimli bir eğitmen şart. Bu sebeple de, Open English’in faydaları tartışmaya açılıyor tabi ki.

Ders İçerikleri

Ders içerikleri de öğrencilerin kafasında soru işaretleri oluşturan bir husus. Baktığınız zaman sadece belli ezber kartları ve bazı konular üzerine hazırlanmış pratik soruları var. Yani geniş bir kütüphaneye erişim gibi seçenekler maalesef Open English uygulamasında yok. Limitli içerik olması sebebiyle de öğrenciler verdikleri paranın boşa gideceği hissediyor. Sonuçta pratikleri çeşitlendirip mümkün olduğunca zaman ayırmak İngilizceyi öğrenmenin şartlarından biri. Ve maalesef Open English’in kısıtlı kaynakları, bugün bahsettiğimiz şüpheleri doğuruyor.

Open English Nasıl Bir Uygulama? Hangi İmkanlara Sahip?

Open English faydalı mı logo

Open English nasıl bir uygulama ve kullanıcılarına neler sağlıyor? Hangi İmkanlara Sahip? Basitçe ele alırsak, Open English bu blog dahilinde ele aldığım uygulamalarla çok benzer özelliklere sahip. 7 gün 24 saat boyu öğretmenlere erişip konuşma pratiği yapabilirsiniz. Buraya kadar her şey güzel, fakat detayları da görmemiz lazım. İşe yarayıp yaramadığı konusunda ancak bu şekilde fikir yürütebiliriz.

Open English Canlı Dersler İşe Yarar Nitelikte Mi?

İnternette çeşitli kaynaklara erişmenin çok kolay olduğu bugünlerde, aslında bizim online İngilizce kurslarından aradığımız şey, canlı dersler. Tıpkı sınıfta hocayla birlikteymişçesine ders işleyip, derse katılıp, soru sorabileceğiniz bir platform lazım. Open English ise maalesef canlı ders konusunda göründüğü gibi değil. Canlı ders içeriklerine hem öğretmen sayısının azlığından, hem de rezervasyon sisteminden dolayı 7/24 erişilemiyor. Yani canlı ders dışında yapacağınız tek şey her yere bulabileceğiniz egzersizleri yapmak.

Open English Seviye Tespit Sınavları İşe Yarar Mı?

Seviye tespit sınavları da İngilizce eğitiminin bir parçası. Bu eğitim sürecini verimli kılabilmek adına öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda içerik sağlayabilmek önemli. Bu nedenle öğrencilerin seviyesini ölçüp buna uygun bir kurdan başlatmak kursun ilk adımı olmalı. Her ne kadar Open English bunu nicelik olarak sağlasa da, nitelik konusunda bazı şikayetler alıyorum. Seviye tespit sınavları belli standartları sağlayabilmeli ve eğitim bilimi ilkeleri doğrultusunda hazırlanmalıdır. Örneğin, IELTS de bir çeşit seviye belirleme sınavdır fakat yaklaşık 3 buçuk saatten uzun bir sürede, profesyonellerler tarafından uygulanır. Bu sınavın maliyetinden bahsetmiyorum bile.

İşte bu noktada Open English nitelikli bir seviye tespit sınavı uygulamıyor. Doğru bir ölçüm de yapamadığından dolayı öğrenciler yanlış kurdan başlayabilir. Böyle olunca eksik konular, yeni dil kurallarını uygulayamama ya da vakit kaybı gibi sorunlar yaşanabilir. Doğal olarak bu da verimi düşürdüğü gibi, faydalı olmasının da önüne geçebilir.

Kişiselleştirilmiş Plan

Open English’in, kişiselleştirilmiş plan adı altında iki farklı seçeneği var. Hızlı ve standart modlar kapsamında ister haftada 9 saat, ister 4.5 saat ders alabilirsiniz. Bu süreler uygulamada geçirdiğiniz vakte göre hesaplanıyor. Yani canlı ders aldığınız süreye ek oyunlar ya da ezber kartları ile de süre doldurarak seviye atlanabiliyor. Yine aynı şekilde, bu da uygulamayı verimsiz kullanmaya yol açıyor. Planlar ya da seviye konusu, İngilizcede işlenmesi gereken konular üzerine yoğunlaştırılmalı. Bir öğrenci bir metni yarım saatte okurken diğer 20 dakikada okuyabilir. Ya da bir konunun tam kavranması için 1 saatlik pratik gerekirken başka bir konu için 30 dakika yeterli olabilir. Ya da bazı dinleme kayıtları zordur ve üçüncü tekrarı ister. Sonuç olarak tekdüze bir plan ve saat üzerinden işleyiş yeterince kişiselleştirilmiş değil. Bu da Open English faydalı mı sorusuna negatif bir yanıt vermemize yol açabilir.

Open English Benzeri Uygulamalar Var Mı?

Open English benzeri uygulamalar var mı diye de sormanız gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz ki, artık internette alternatifsiz hiçbir ürün veya hizmet yok. Özellikle İngilizce eğitimi konusunda piyasaya her gün yeni bir çevrimiçi kurs geliyor. Kaliteden ödün verenler kadar, işini sevenler de var. Dilerseniz bu yazıda ele aldığım Open English alternatiflerini inceleyebilirsiniz. Örneğin Flalingo hem öğretmen kadrosu hem de çeşitli yerlerdeki pozitif değerlendirmeleriyle güzel bir uygulama, ve ben de öneriyorum. Ayrıca bireysel derslerin yanı sıra sunduğu grup dersleri ile de hem interaktif, planlı müfredatlı, hem de profesyonel eğitmenli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Open English’in zaman zaman 10 kişiye erişen kalabalık ve plansız grup derslerine gerçekçi bir çözüm olarak Flalingo’yu göz önünde bulundurabilirsiniz. Nihayetinde, öğrenciler Flalingo’yu neden çok sevdiklerini burada belirttiler. Fakat aynı testte Open English sınıfta kaldı; buradan inceleyebilirsiniz.

Sonuç: Open English İşe Yarar Mı Sorusunun Cevabı Negatif

Sonuç: Open English işe yarar mı sorusunun cevabı negatif çünkü hem online İngilizce kurslarının temel taşlarıyla, hem de sağladıkları özelliklerle bizleri memnun etmiyor. Bugünkü yazımda çok karşılaştığım Open English faydalı mı sorusunun yanıtını aradım. Her İngilizce kursunda aranan öğretmen kalitesi, ders içeriği ve fiyatlarıyla şüpheler arttı. Open English’in sağladığı yetersiz seviye tespit sınavları, planlardaki aksaklıklar ve canlı ders takibinin azlığı sebebiyle de şüphelerimiz yerini iç rahatlığına bırakamadı. Sonuç olarak aradığınız İngilizce eğitimi Open English’te gibi görünmüyor. Fakat internette alternatifleri mevcut. Yeterli araştırmalarla gözünüz arkada kalmadan İngilizce yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bugünlük de benden bu kadar; rotanız İngilizce olsun!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu