fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Lengedu Nedir? Lengedu’ya Bir Şans Tanımalı Mısınız?

Lengedu Nedir? Lengedu’ya Bir Şans Tanımalı Mısınız?

Lengedu, muhtemelen adını yeni duymuş olduğunuz, internetin derinliklerinde bulduğunuz bir platform. Online İngilizce eğitimine olan rağbeti fırsat bilen bu uygulama, henüz küçük adımlar atıyor. İsmini sıklıkla duyduğunuz bir kaç uygulamanın sayfalarca şikayet yorumuna sahip olduğu ortamda belki de butik uygulamalar arıyorsunuz. Peki, birden karşınıza çıkan, kimsenin bilip duymadığı; underground diyebileceğimiz bu uygulamaya fırsat tanımalı mısınız? Sizin için bu uygulamayı inceliyorum!Lengedu Nedir?

Lengedu nedir sorusunun yanıtı basittir; Türkiye’de kurulmuş ve size canlı dersler sunacak olan yeni bir online İngilizce platformudur. Henüz tanınmasa da, popüler bir konsepti vardır.

Lengedu, online İngilizce öğrenme platformlarından yeni bir tanesidir. Bu platformu bilmiyor olmanız gayet normal. Ben de, odaklandığımız online İngilizce eğitimi formatında iş yapan markaları araştırırken denk geldim. Birebir ders vermesiyle dikkatimi çekti. Biliyorum ki, online İngilizce dersleri alma konusunda dahi yoğun bir araştırma sürecine giriyorlar. Çünkü yüz yüze kursların aksine, online İngilizce konusunda kişiler diledikleri seçimi yapabilir. Fakat seçenek çokluğu da sizleri kararsızlıklara sürükleyebilir.

Lengedu İnceleme

Bu yüzden, bu uygulamaya denk gelmiş kullanıcılar için ele aldığım bu yazıda, Lengedu platformuna dair mümkün olduğunca detaylı bir yazı hazırlamaya çalıştım. Şimdi gelin, Lengedu nedir, ne değildir bakalım.

Lengedu Ders Sistemi Nedir?

Lengedu, birebir İngilizce dersleri sağlayarak öğrencilere konuşma pratiği imkanı tanıyan yeni bir platformdur. Bu platformdaki ders sistemi de birebir derslere dayandığı için kişiye özel bir eğitmen, ders planı ve eğitim sanışmanı sağladığını belirtiyor.

Lengedu ve Esnek Eğitim

Bildiğiniz gibi online İngilizce uygulamalarını öne çıkaran belki de en büyük avantaj, esnek eğitim dediğimiz model olabilir. Esnek eğitimde öğrenciler diledikleri saat, diledikleri yerden derslere bağlanabiliyor. Böylelikle eğitim süreçleri günlük hayata uyum sağlayabilir bir şekle bürünüyor. Lengedu da, bu esnek eğitim modelini öğrencilere sağladığını belirtiyor. Fakat bu konuyu hemen kestirip atmamamız lazım.


Varan 1: Lengedu’nun sitesine baktığımızda görüyoruz ki, bir sayaç var. Bu sayaç, indirim kontenjanında kaç kişilik yer olduğunu geriye doğru sayıyor. Esnek olduğunu söyleyen bir uygulama, indirimi bile yalnızca küçük bir gruba sunuyor. Bu pek anlaşılır değil. Muhtemelen eğitmen sayısı yeterli olmadığı için katılımcı sayısını da böylece belli bir oranda tutmaya çalışıyorlar.


Varan 2: Lengedu esnek dese de, gerekli açıklamayı yapmış. Burada aldığınız dersler yalnızca 9-12 arasında. Yani derslere katılmanız için 15 saatlik bir aralık var. Bu, çoğumuz için yeterlidir. Fakat herkesin hayat akışı aynı olamaz. Bu yüzden derse sabah çok erken, ya da gece girme imkanı olan kişiler maalesef bu uygulamadan yararlanamayacaklar.


Varan 3: Lengedu sitesinde paketleri kendinize göre özelleştirmeniz mümkün. Haftalık ders sayısı kriteri ile paketler alabilirsiniz. Örneğin, haftalık 2 gün pakedini aldığınız zaman, Salı ve Perşembe günleri derse katılacağınız belirtilmiş. Henüz siteye kayıt olmadığınız aşamada bile hangi gün derse katılmanız gerektiği belli. Bu, esnek eğitim ilkesine tamamen zıt bir uygulama.


Varan 4: Lengedu size gerekli ders erteleme imkanını sunuyor. Fakat bu, sadece belli sayıda! Örneğin, 2 aylık pakette yalnızca 4 ders erteleme imkanı var. Acaba bu sayı neye göre belirlenmiş? Bu kadar katı bir kural esnek eğitime ne denli uyumlu?

Varan 5: Bu uygulamada haftasonu eğitim dahi yok! Şayet öğrenciyseniz veya çalışıyorsanız, size kalan haftasonunda bu platformdan yararlanmak yerine yoğun tempo arasında ders sıkıştırmak zorunda kalacaksınız.

Lengedu Öğretmenleri

Lengedu öğretmenleri neredeyse tamamen Türk eğitmenlerden oluşuyor çünkü bu markanın politikası, atanamayan eğitmenleri kadrosuna almak ve bu konudaki iş imkanlarını geliştirmek üzerine kurulu.

Online İngilizce platformları uluslararası düzeyde bir eğitim imkanı sağlıyor; çünkü zaman ve mekan bağları yok. Bu sayede, farklı ülkelerden eğitmenleri kadrolarına katıyorlar. Bu da öğrencilere anadili İngilizce olan eğitmenlerle iletişime geçme imkanı sağlıyor. Ek olarak öğrenciler farklı kültürler hakkında da birinci elden yeni bilgiler öğreniyor.

Fakat Lengedu eğitmenlerinde bu çok ulusluluk görünmüyor. Lengedu’yu araştırdığım sırada öğretmen ilanlarını Kariyer.net ve diğer Türkiye bazlı işe alım platformlarından açtıklarını gördüm. Anadili İngilizce olan eğitmenler elbette buralara başvuru yapmaz! Zaten sitede de aksini belirtmemişler. Fakat rakipleriyle kıyasladığımız zaman bu büyük bir eksi.

Ayrıca, öğretmen alımlarını, mezun olunan bölümü şart koşarak yapıyorlar. Bu bölümler Amerikan Kültürü, İngiliz Edebiyatı vesaire gibi alanlar üzerine. Fakat bu bölümlerin hepsi öğretmen mezun etmiyor.

Lengedu Fiyat ve Maliyeti Nedir?

Lengedu fiyatları nedir? Lengedu’nun fiyat bilgisine, kendi sitesinden detaylarıyla erişmeniz mümkün. Lengedu’da ders başı fiyatı 230 TL ve en düşük aylık paket 2.232,00₺.

Lengedu’nun ders başı ücreti yaklaşık 230 TL gibi bir maliyetle geliyor. Ayrıca bu fiyatlar, geçici süre kişi sayısı ile sınırlandırılmış yüzde 50 indirimli fiyatlardı. Diğer platformların maliyetleri ile karşılaştırma yapmak için sizi bu içeriğe davet ediyorum. Böylelikle piyasa ortalamasını görüp, Lengedu fiyat ve performans analizi yapabilirsiniz.

Lengedu Şikayetvar Yorumları

Lengedu uygulamasına dair yorum bulmak isterseniz, zorluk yaşamanız muhtemel. Bu uygulamayı kullanmış, denemiş ve hakkında yorum yapan kişi sayısı neredeyse 0. Yalnızca, Şikayetvar üzerinde Lengedu hakkında birkaç yoruma denk geldim.

Bu yorumlardan bir tanesi, Lengedu tarafından sürekli mail ve mesaj alan birinin şikayetini bildiriyor. Neyse ki bu arkadaş sesini duyurmuş ve bu soruna bir çözüm bulmuş. Diğer arkadaşımız, ancak o kadar şanslı değil. Lengedu ile online İngilizce öğrenmek isteyen bu kişi, uygulamaya kaydolmuş. Ancak derslerden memnun kalmayıp para iadesi istediği noktada biçare kalmış. İşte o arkadaşın sözleri:

Lengedu online İngilizce kursu için 30.000 TL ödeme yaptım. Skype üzerinden verilen eğitimden ilerleme kaydetmedim. Satış yetkilisi para iadesi var dedi. Şimdi iade alamıyorum. İade talebime ”sözleşmenizde iade yoktur maddesi vardır. İade yapılamaz” diyor.

Kerem

Aslında, herhangi bir ürün veya hizmeti aldığınız zaman kesinlikle belirli süre içinde iptal etme hakkınız olmalı. Bu, kanunen de her marka için zorunlu olmalı. Ayrıca araştırırsanız hem müşteriyi koruyan hem de hizmetine güvenen markalar gerekli süreyi tanıyor. Yani, para kazanmak için tuzak kurmuyor. Bu tarz uygulamaları araştırmanızın önemli olduğu kadar, sözleşmeyi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Lengedu Sizin İçin Doğru Online İngilizce Platformu Mu?

Eğer grup dersleri, sürekli meşgul ve üründen bir haber müşteri desteği gibi sorunlu platformlardan kaçmak istiyorsanız, butik uygulama arayışına girmeniz normal. Lengedu da yeni ve yerli bir girişim olmasıyla dikkat çekse de, websitesi hariç bir hakkında bir değerlendirme dahi yok. Elbette bir platformun doğru olup olmadığına yalnızca öğrenci karar verebilir. Ben ancak dikkat etmeniz gereken noktaları işaret etmekle yükümlüyüm.


  • Şayet Anadili İngilizce olan eğitmenlerle ders almak istiyorsanız,
  • Kendini kanıtlamış bir platforma güvenmek istiyorsanız,
  • Kaliteli eğitim materyallerine sahip olmak istiyorsanız,
  • Sertifika edinme amacınız varsa,
  • Haftasonu ders alma şansım olsun diyorsanız,
  • Esnek bir programla çalışmak istiyorsanız,

Lengedu sizin için doğru adres olmayabilir. Sitesinde yazım hataları da bir hayli fazla olan bu yeni oyuncu, henüz maça hazırlanmamış gibi. Bunun yerine temel esnek eğitim avantajı, güvenilir müşteri desteği, alanda kendini kanıtlamış olması, anadilde eğitmen imkanı ve kaliteli içerikle bekleyen farklı bir platforma bakalım isterim.

Lengedu Gibi Platformlar

Piyasaya butik bir online İngilizce uygulaması olarak adım atmış fakat kısa zamanda kendini sevdirmiş bir uygulamaya bakalım: Flalingo. Bu uygulama, esnek eğitim ilkelerini doğru bir şekilde sürdürken, Anadili İngilizce olan öğretmen de sağlıyor. “Yok, illa da Türkçe konuşan hoca isterim” derseniz, o da var. Flalingo, Oxford University Press materyalleri de sağlarken; düzenli bir şekilde belirli bir eğitmenden ders alma olanağı tanıyor. Bu da, hedefiniz için özel olarak tasarlanan müfredatı takip etmeniz anlamına geliyor. Ayrıca, Flalingo teknolojiye de mümkün oldukça eğiliyor. FLAI isimli yapay zeka aracı her birebir dersinizi analiz edip performansınızı en detaylı şekilde bir rapor halinde veriyor. Flalingo işe yarar mı diye soruyorsanız, bu yazıyı okuyarak gerekli kararı verebilirsiniz.

Sonuç: Lengedu Henüz Güven Notu Kazanamadı

Bu yazımızda günden güne ilgi odağı olan online İngilizce piyasasının çaylaklarından birine baktık. Kısacası, Lengedu nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştığım bu yazıda, meraklısı için inceleme yaptım. Esnek eğitim ilkeleri noktasında sınıfta kalan bu uygulama gerekli güven notunu kazanamıyor. Ayrıca hakkında olumlu ya da olumsuz bir yorum da yok. Bu yüzden, bu uygulamaya güvenmek yerine kendini ispatlamış platformlardan ders almak daha mantıklı. Peki siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Lengedu bir şansı hak ediyor mu?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu