fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
FlalingoGenelOnline İngilizce

Yapay Zeka ile İngilizce: Flalingo ve FLAI İş Birliği

İngilizce eğitiminde Bir Devrim: Flalingo ve FLAI iş birliği bugünkü yazımıza konuk oluyor. Belki aranızdan hatırlayan çıkar; bu sitede yapay zeka destekli uygulamaları ele alarak değerlendirmeler yapmıştım. Fakat bugünkü konumuz daha farklı. Yine huzurlarınıza taşıdığım Flalingo uygulaması, yapay zeka yeniliğinden de geri kalmıyor ve eğitim sistemine dahil ediyor. Bildiğiniz yapay zeka tabalı uygulamalardan farklılaşan FLAI nedir? Eğitimi nasıl destekliyor? Hepsi yazımızda!

İçindekiler

FLAI Nedir?

FLAI nedir?

Bu yeni teknolojinin tanımını yapmak için FLAI nedir sorusunu yanıtlayarak işe koyulalım. FLAI, Flalingo’nun geliştirdiği ve çok kısa bir zaman içinde Flalingo öğrencileriyle buluşacak olan bir yapay zeka teknolojisidir. Fakat bildiğiniz diğer yapay zeka uygulamalarından farklı olduğunu hatırlatmak isterim. Bu zamana kadar ele aldığım uygulamalar, sesli yanıt ya da chat temelli geliştirilmişlerdi. Fakat bugün üzerine konuşuyor olduğumuz teknoloji, öğrencilerin performanslarını ölçüp anlık geri bildirimlerle verimi arttırmayı hedefleyen bir işleve sahip olacak. Yani internette ücretsiz bir şekilde de bulacağınız yapay zeka platformlarından çok daha farklı ve eğitime entegre bir formda. Gelin, Flalingo’nun yapay zekası ne şekilde çalışıyor sorusuna yanıt ararken bu farkları ortaya koyalım.

FLAI Nasıl Çalışır?

FLAI, çok yönlü bir geri bildirim sağlamak için geliştirilmiş yapay zeka teknolojisidir. Bildiğiniz gibi, İngilizce öğrenmek sadece tek kanaldan mümkün değil. Gramer ve kelime bilgisinin yanı sıra okuma, yazma, dinleme ve konuşma yetenekleri kazanmak, bu sürecin temel taşlarından. Zaten İngilizce bilgileri de, bu saydığım dört alandaki yetkinlik üzerinden ölçülüyor. İşte burada FLAI sizin derslerinize eşlik ederek yapabildiklerinizi ve potansiyelinizi ölçer. Bu sayede size eksik olduğunuz konuları göstererek doğru bir planlama oluşturur. Gün be gün kaydettiğiniz ilerlemeyi ise FLAI raporunda izleyebilirsiniz. Benim FLAI’da en sevdiğim özellik ise, detaylı bilgi vermesiydi. Kullanılan kelimelerin seviyelere göre dağılımı dahi hesaplanıyor.

FLAI Fayda Sağlar Mı?

FLAI nedir sorusundan sonra, bu teknolojinin çalışma prensiplerini ele aldık. Her şey kağıt üzerinde çok iyi gidiyor? Peki Flalingo ve FLAI birlikteliğinin pratikteki performansı ne olacak? Kısaca, FLAI fayda sağlar mı? Bu soruya yanıt vermek için her bir konuda nasıl bir katkı sağlayacağını tek tek inceleyelim.

Gramer

Biliyoruz ki İngilizce öğrenmenin yolu konuşma pratiklerinden geçer. Gramer ağırlıklı dersler de vakit ve verim kaybına yol açıyordu. Artık hem konuşma hem gramer bir arada FLAI ile işlenebiliyor. Öğrencinin konuşurken yaptığı gramer hataları, FLAI ile geri bildirim aracılığıyla detaylı halde gösteriliyor.

flai gramer feedback

Kelime Dağarcığı

Vocabulary dediğimiz, cümlenin yapı taşı olan kelimelerin öğrenimi de İngilizcede kritik öneme sahip. Özellikle iş İngilizcesi ya da akademik amaçlı eğitimde kullanılan kelimelerin seviyesinin daha ileri düzeyde olması bekleniyor. FLAI, konuştuğunuz kelimelerin kaydını ise çok detaylı bir şekilde tutuyor. Kaç kelime kullanıldığı ve her kelimenin kaç defa tekrarlandığı sadece istatistik tarafı. Öte yandan bu kelimelerin seviyelere göre dağılımı ve sınıflandırması da rapor ediliyor.

FLAI vocabulary

Okuma

Yukarıdaki görseli dikkatli incelediğinizde, sadece kelime ve gramer bilgisi verip geçilmiyor. Okuma ve dinleme etkinlikleri de bu raporda yer alırken, ipuçları ve öneriler de öğrencilerle paylaşılıyor.

Dinleme

Yine aynı şekilde dinleme konusunda da öğrencinin dikkat etmesi gereken yerler bu raporda notlar halinde veriliyor.

Yazma

Kelime ve gramerin önem kazandığı yazma yeteneğinde, FLAI raporları öğrencilerin işine yarayacak bir rehber konumunda. Örneğin, burada verilen notlarda spellingi yani kelimenin harflerinin doğru yazımında başarılı bir iş çıkaran öğrencinin, dinleme sırasında daha dikkatli olarak konuşma yeterliliğini geliştireceği yöndeki raporu görebilirsiniz.

Konuşma

Bol pratikle kazanılacak olan konuşma yeteneği de elbette Flalingo ve FLAI birlikteliğiyle artık çok daha kolay olacak gibi görünüyor. Gördüğünüz gibi dakikadaki kelime hızının dahi istatistikleri tutulmuş. Ayrıca paylaştığım diğer detaylardaki kelime nitelikleri, söyleniş konusundaki uyarılar ve gramer konusundaki önerilerle öğrenci nerede hata yaptığını bu rapordan görebilecek. Sonrasında da bu hatalara odaklandığı süreçte kısa bir süre içinde ilerleme kaydetmesi işten bile değil. Fakat bu bölümü, bildiğiniz üzere “FLAI işe yarar mı sorusu üzerine ele almıştım. Görünen o ki, FLAI derslerdeki ikinci öğretmen olacak. Fakat bu FLAI teknolojini bir üst seviyeye taşıyacak olan konuya da bakmak isterim.

Flalingo Öğretmenleri ve FLAI Birlikteliği

Aslında incelediğimiz zaman görüyoruz ki, FLAI tam bir İngilizce eğitimi koçu. Fakat Flalingo işi bu noktada tamamen rapor ve öğrenciye devretmiyor. Rapor sonucu hataların ya da eksiklerin daha detaylı görünmesi, nelerin gelişmesi gerektiğine işaret ediyor. Burada iş öğrenciye düştüğü kadar, öğretmenlere de kolay bir sorumluluk getiriyor. Örneğin bir öğrenci, gramer konusunu anlayıp cümle kurmada başarısız olabilir. Aynı anda FLAI ile raporlanan bu durum, öğretmenin gözünden de kaçması imkansız hale geliyor. Öğretmenler de bunun üzerine gidecek etkinliklere eğilip, o kuralın kullanılması gereken konularda sohbet açabiliyor. Buna ek olarak, FLAI gerekli ödevlendirmede de bulunuyor. Burada yine iş öğretmene düşüyor. Yani FLAI, Flalingo öğretmenleri ve öğrencisi arasında bir takım çalışması gerçekleşiyor. Eğitim süreci de bu şekilde sağlıklı bir şekilde yürüyor.

Bu noktada öğretmenlerin de sürece katkısı paha biçilmez oluyor. Raporun detayları yönünde bir ders yürütmek de her yiğidin harcı değil. Bu konuda öğretmenler ne kadar başarılı olur diye soracak olursanız, Flalingo öğretmenlerini ele aldığım bu yazıyı okuyabilirsiniz.

FLAI homework

Sonuç: Flalingo ve FLAI Birlikteliği Sayesinde İngilizce Konuşmak Çok Daha Kolay Olacak

Sonuç: Flalingo ve FLAI birlikteliği sayesinde İngilizce konuşmak çok daha kolay olacak! Bugünkü yazımızda, sıkça bahsettiğimiz Flalingo platformunun kısa bir zaman sonra öğrencilere sunacağı FLAI’dan bahsettik. FLAI, yapay zeka destekli bir eğitim koçu. Dersleri takip eden FLAI, anında geri bildirimle öğrencinin İngilizce yeterliliğinin nabzını tutarak, yüzde yüz verimi hedefliyor. Bu yazıda FLAI ve raporunun detaylarını sizle paylaşarak, faydalı olduğu sonucuna vardık. Çünkü FLAI raporlarının efektif kullanılması için de yeterli donanıma sahip eğitmenler de Flalingo’da sizleri bekliyor. Peki FLAI teknolojisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de faydalı olur mu? Düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Bugünlük de benden bu kadar diyerek, yazıyı noktalıyorum. İngilizce seninle olsun!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu