fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
EF English LiveGenelOnline İngilizceOpen English

Open English vs EF English Live: Hangisini Seçmelisiniz?

Open English vs EF English Live: Hangisini seçmelisiniz? Bugün yazıma yakından tanıdığınız iki tane konuk aldım. Bu iki konuğu karşılaştırmamın sebebi biraz farklı. Genelde sorularınıza yönelik cevaplar hazırlıyorum. Her ne kadar bu iki uygulama da ayrı şekillerde bazı soruların öznesi olsa da, araştırmaların bana her iki uygulamanın benzer yanlarını gösterdi. Bu benzerlik dikkatimi çektiği için, sizin için de ilgi çekici olabileceğini düşündüm. Şimdi gelin Open English vs EF English Live karşılaştırmamıza başlayalım!

İçindekiler:

Open English

Open English, online İngilizce eğitimi mücadelesinde boy gösteren ilk platformumuz. Bildiğiniz gibi Open English, belki de internetti en popüler, ya da ikinci popüler uygulama. Genel olarak reklam politikası minimal ücretlere İngilizce temasında olsa da, biraz da gerçeklere bakmak lazım. Fakat detaylara inmeden evvel, Open English’in de diğer platformlar gibi bir tarifesi ve ders programı var. Elbette bazı noktalarda içerik farklılaşsa da, gerçekler Open English’in yansıttığından daha farklı diye söze başlayabiliriz.

Open English Ders Sistemi

İlk önce ders sisteminden başlayalım. Bildiğiniz gibi Open English size canlı ders sözü veriyor. Fakat bu canlı dersler bire bir olduğu gibi, sayısını bilemediğimiz katılımcılarla gerçekleşen grup dersleri de olabiliyor. Open English, canlı ders vurgusunu daha ucuz olan grup dersler üzerinden yapıyor. Bunun üzerine de bire bir dersleri olması gerekenin çok daha fazlasıymış gibi bir anlatım benimsiyor. Yani Open English’e göre normal olan grup dersiyken, bireysel dersler bir lüks. Zaten standart ve premium paketleri, isimleriyle de bu yaklaşımı örnekliyor.

Derslere Nasıl Bağlanılır?

Open English, dersleri bir plan çerçevesinde sağlamıyor. Yani haftalık programınızı kendiniz belirleyerek düzenli bir program oluşturma durumu yok. Elbette her şeyin kaydını kendiniz tutarak bir plan çerçevesine oturtmayı deneyebilirsiniz. Fakat kendinize planladığınız süre boyu öğretmen müsaitliği sorunu yüzünden yine ders alamayabilirsiniz. Aslında Open English, her yarım saatte bir ders açıyor. Fakat öğrenciler bu derslere yer alamadıkları konusunda da şikayetçi.

Open English Fiyat Politikası

Open English vs EF English Live kıyaslaması yapma konusunda beni etkileyen en önemli faktör, fiyat politikası oldu. EF English Live’a geçmeden önce fiyat konusunda hatırlatma yapalım. Çoğu kişinin bildiği gibi, Open English kullanmayı düşünüp siteyi ziyaret edenler maalesef bilgi alamıyor. Şeffaf bir politika yerine, sizden bazı bilgiler isteyerek telefon yoluyla bilgi aktarabileceklerini belirtiyorlar kısaca. İnternet sitesinde her sayfanın bilgi paylaşımı ve kayıt formuna çıktığı da dikkatlerden kaçmıyor. Kısacası, Open English nedense fiyatlarını şeffafça paylaşmayıp, öncesinde sizden bilgiler istiyor.

EF English Live

EF English Live’da internette dikkat çeken platformlar arasında. Ülkemizdeki popülerliğinin yanı sıra, dünyanın farklı köşelerinden de kullanıcılara İngilizce öğretiyor. Pek çok farklı konularda İngilizce eğitimine odaklanan EF English Live platformunun detaylarına inelim.

EF English Live Ders Sistemi

Yine Open English gibi grup dersi ve birebir dersler olmak üzere öğrencilerle buluşmalar iki koldan ilerliyor. Ve yine aynı şekilde, benzer bir fiyatlandırma da var. Aslında bu şekil paket ve ders türü ayrımları da bazı bilinen platformlarda uygulanan bir metot. Bunun dışında, dersler de konulara bölünmüş bir şekilde işlenebiliyor. İş İngilizcesi, Genel İngilizce, Seyahat İngilizcesi isimleriyle bu içerikleri bulabilirsiniz.

EF English Live Derslerine Nasıl Bağlanılır?

Bu başlığın aynısını Open English için uyarladığım noktada, elimde bir veri vardı. Open English kendi sitesini ziyaret edenlere grup derslere bağlanmak için bir yönerge veriyordu. Bunun yanı sıra, bu konuda deneyimi olanlar da çeşitli sitelerde kendi deneyimlerini paylaşıyordu. Fakat benzer bir araştırmayı EF English Live için mümkün değil. Ne ders programı, ne süre, ne de diğer konularda elle tutulur bir bilgi yok. Ve yine çok benzer bir şekilde, her sayfa sizi kayıt formuna yönlendiriyor. İlginç, değil mi?

EF English Live Fiyatlandırma Politikası

EF English Live fiyat bilgisi edinmek için ben de herkes gibi siteye giden bir kullanıcıyım. Fakat yine arayışlarım sizle benzer şekilde kayıt formuna çıktı. Peki bu senaryo neye benziyor? Siz de Open English’e benzettiniz mi? EF English Live uygulasındaki İngilizce derslerin fiyatları, ancak ve ancak biz bilgi formu doldurursanız öğrenilebilir. Yani Open English vs EF English karşılaştırmasında fiyatlandırma sorusu, her ikisi için de aynı şekilde cevaplanıyor. Çünkü her iki uygulama da fiyat bilgilerini telefonda söyleyip, websitesinde belirtmeme gibi bir stratejiye benimsemiş durumda.

Open English vs EF English Live

Open English vs EF English Live mücadelesinde final rounduna girmiş bulunuyoruz. Şu ana kadar bu iki uygulama benzer taktiklerde zafer aradılar. Fakat bize daha gösterecekleri meziyetler var. Gelin bunlara bakalım:

Ekşi Sözlük Yorumları

Geçtiğimiz günlerde EF English Live hakkında Ekşi Sözlükte bir arayışa çıktım. Bu markaya dair açılan başlıkta tek bir yorum vardı. O da, yapılan tüm yorumların sildirildiğinden şikayetçiydi. Ne demek istediğimi merak eden linke tıklar.

Öte yandan, bu konuda Open English nasıl bir performans sergiliyor diyenler de çıkabilir. Merak etmeyin, burada onu da inceledim. Fakat dikkatimi çeken bir şey var. Her noktada reklam gücüyle öne çıkan bu platformun Ekşi Sözlük’te 13 sayfalık bir yorum hacmi var. Bir diğer rakibine bakalım: Cambly. Her ne kadar bu platformda bir kriz yaşansa da, şu noktada 110 sayfalık yorumu bulunuyor. Varmak istediğim nokta şu: bu kadar tanınan ve kendini tanıtan Open English’in Ekşi Sözlük yorumları çok düşük kalmış. Kimsenin günahını almak istemem ama, insanın aklına bazı sorular geliyor. Acaba Open English de, EF English gibi bir müdahalede bulunmuş olabilir mi? Sadece bu soruyu sorup, konuyu kapatmak isterim.

Site Dizaynı

Bir diğer kısaca değinmek istediğim nokta da, çokça gördüğümüz başvuru formu. Aynı tasarım ekibinden mi destek alıyorlardır bilinmez, bu formun dizaynı da sayfanın dizaynı da iki platform arasında çok benzer. Buyrun görelim, bu EF English’e ait sitenin anasayfasında bizleri karşılayan görüntü:

EF English Live anasayfa ve başvuru formu

Bunun yanı sıra karşılaştırma yapmanız için elbette Open English’in ana sayfasından bir görüntüyü de sizlerle paylaşıyorum:

Open English anasayfa ve başvuru formu

Sonuç: Open English ve EF English Live Arasındaki Farkları Göremiyorum

Sonuç: Open English ve EF English Live arasındaki farkları göremiyorum. Haliyle de birini diğerine tercih edebilmem mümkün değil. Bugünkü yazımız, Open English vs EF English Live şeklinde bir karşılaştırma içeriği şeklindeydi. Her iki platformu da sizler için elimden geldiğince karşılaştırdım. Fakat dillendirmeden geçemeyeceğim konu, bu iki platformun birbirine çok benzemesi. Bu cümlenin altında bir şey aramaya gerek yok, sadece bir benzerlik gördüm. Peki siz ne diyorsunuz? İki uygulama da gerçekten birbirine benziyor mu? Bu uygulamalardan herhangi birini beğenip memnun kaldınız mı? Yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim. Bugünlük de benden bu kadar diyorum. Görüşünceye değin İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu