fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
EF English LiveGenelOnline İngilizce

EFSET Testi ve Sertifikası Ne Kadar Geçerli?

EFSET testi ve sertifikası ne kadar geçerli sorusu bugünkü konumuz oluyor. Elbette çevrimiçi İngilizce kursunda akredite, yani tasdikli ve onaylı bir sertifikaya sahip olmak önemlidir. O halde bugün şu soruyu cevaplıyoruz: “EF English Live sertifikası akredite midir?”

İngilizce öğrenmek kozmopolit olma yolunda büyük bir adımdır. Bu etiketin yanı sıra dünya çapında iletişim kurmak da önemlidir ve hayallerinizi gerçekleştirebilir. Örneğin farklı yerlere seyahat edebilir, yeni insanlarla tanışabilir, yeni fırsatlarla iletişime geçebilirsiniz. Ancak ne kadar İngilizce konuşsanız da bunu gösterecek bir belgenin veya kanıtın olması gerekir. Hem kendi memleketinizde hem de diğer ülke ve kurumlarda yaygın olarak tanınan sertifikalardan bahsediyorum kısaca. O sebeple Bugünün konusu akredite sertifikalar, fakat özellikle online İngilizce kursu EF English Live EFSET sertifikaları. Haydi başlayalım!

EF English Live Kurs Yapısı ve Seçenekleri: Neler Sertifikalanıyor?

EF English Live kurs yapısı ve seçenekleri, sertifikasyon sürecini anlamanın anahtarıdır. Sertifika, başarılı olduğunuz müfredatı, yöntemleri ve seviyeleri gösterdiğinden, EF English Live’ın size neler sunduğunu öğrenerek değerlendirme sürecine başlayabilirsiniz. Merak etmeyin, bunu sizlere kolaylaştırmak için buradayım. EF English Live’ın akredite sertifikasyonundan bahsetmeden önce, parlak ambalajının altında ne olduğunu görmenin zamanı geldi. Buyrun başlayalım!

Özel Dersler

Bu birebir özel hocalı İngilizce dersi fırsatı, yükseltilmiş ve daha pahalı bir paket içinde geliyor. Ayrıca EF Live English, bu paketle birlikte İngilizce’yi üç kat daha hızlı öğreneceğinizi vaat ediyor. Ancak şunu da fark ettiğiniz üzere, bazı çevrimiçi İngilizce platformları hali hazırda sadece bire bir dersler oluşturmuş durumda. Yani özel dersleri artık İngilizce öğrenmenin bir normu olarak kabul edelim. Fakat bu şartlarda, EF English Live bize yepyeni veya çığır açıcı bir şey sağlamamış olacak.

Grup Dersleri

Özel dersleri tanıttıktan sonra grup derslerine geçebiliriz. Ancak oturumlarda kaç öğrenci olduğundan emin değiliz. Bu bizler için olduğu kadar EF English Live için de büyük bir kayıp. Özellikle insanların özgürce İngilizce konuşabilmelerine olanak sağlayan uygulamaları tercih etmeleri ama bu konuda bilgi edinmemesi hayal kırıklığı. Eklemek gerekirse grup derslerine bel bağlamamanızı öneririm. Bazen faydalı olsa da standartlar o kadar fazla şarta bağlı ki. Elbette size İngilizce kursu dahilinde birebir eğitmen sistemini tercih etmenizi öneririm. Bu size en eşsiz ve kişiselleştirilmiş İngilizce öğrenme yolculuğuna çıkmak için tüm gerekenleri sunacaktır.

Egzersizler ve Kaynaklar

İngilizce öğrenmek zorlu ve emek isteyen bir süreçtir. Derse olduğu kadar, ders dışında da İngilizceye zaman ayrılmalıdır. Bu nedenle çevrimiçi İngilizce kursları, erişilebilir arayüzleri ile size ekstra alıştırma ve pratik yapma açısından bazı avantajlar sağlıyor. EF English Live’da bu uygulamalardan biri. Ancak bu içerikler sadece egzersiz değil, derslerde de takip edeceğiniz birincil kaynak olarak genellenebilir. İşte bu noktada bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Öncelikle bu uygulamalar ve kaynaklar olması gerektiğinden çok daha basit. Seviyeye özel gerekliliklerden bahsetmek bir yana, asıl altını çizmek istediğim konu, bu kaynaklar profesyonellikten yoksunlar.

Genel İngilizce

Ayrıca EF English Live’da “Genel İngilizce” adında bir seçenek bulunmaktadır. Bu ne anlama geliyor? İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı İngilizce konuşmaya ihtiyaç duyarlar. Genel İngilizcede müfredatında da çoğunlukla günlük konular yer almaktadır. Örneğin, e-posta göndermek için yazma becerilerinizi geliştirirsiniz. Ancak her ne kadar “Genel İngilizce” diye bir şeyden bahsedebilsek de tüm ders zamanını ve içeriğini buna ayırmanın doğru olmadığını düşünüyorum. İnsanlar mümkün olduğunca dil becerilerini geliştirmeyi hedeflemelidir. Akademik İngilizce, ya da iş İngilizcesine de odaklanarak günlük gereksinimlerinizi halledebilirsiniz.

Seyahat İngilizcesi

Ayrıca “Seyahat İngilizcesi” gibi bazı kurs içeriği adlarını da bulabilirsiniz. Bunun genel İngilizce eğitiminden çok daha basit olduğuna inanıyorum. Evet, özellikle tatillerde İngilizce konuşmayı bilmenizin büyük faydası olacaktır. Ancak sadece bir haftalık tatil için koca bir kurs açıp saatlerce vakit ayırmanın anlamı yok. Örneğin B2 düzeyinde Akademik İngilizce öğrenirken eğitmenlere tatiliniz hakkında da soru sorabilirsiniz. Birkaç saat içinde ve basit diyaloglarla seyahatle ilgili sorunlarınızı zaten çözersiniz. Dolayısıyla bu ders seçeneklerinin ve içeriklerinin yabancılara yönelik standart İngilizce kurslarıyla uyumlu veya alakalı olmadığını söylemeliyim.

EFSET Testi ve EFSET Sertifikası

EF English Live Hangi Sertifikaları Veriyor

Şimdi, onaylı EFSET sertifikasını incelemenin zamanı geldi. EF English Live’da bulabileceğiniz bazı kurs seçeneklerini özetledim. Yani buraya kadar neyle sertifikalandırılacağımızı öğrendik. Bu kurs içerisinde üç sertifikasyon seçeneği vardır: TOEFL, TOEIC ve aşina olmayabileceğiniz bir şey olan EFSET. Öncelikle TOEFL ve TOEIC yurtdışında akredite olan meşhur sınavlar ve sertifikalardır. Ancak eğitiminizi EF English Live’da tamamlasanız bile bu sertifikalara otomatik olarak sahip olamazsınız. Kısacası, EF English sınavlara hazırlanmanız için size bazı kurslar açabiliyor. Ve bunlardan herhangi birini alarak, ona bu platformdan bağımsız olarak sahip olacaksınız. Yani bu isimler sizi yanıltmasın.

EFSET Süreci

EF English, EFSET dediğimiz bu sertifikayı sizin adınıza hazırlıyor. EFSET sınavına online olarak girme hakkınızı kullanarak ve seviyeniz doğrultusunda bu sertifikaya sahip olabilirsiniz. EF English Live’ın dediği gibi bu testler ve sertifikalar CEFR standartlarına göre akreditedir. Ancak gördüğüm kadarıyla test 50 dakika sürüyor. Farklı görevlerdeki İngilizce becerilerinizi kapsamlı bir şekilde ölçen testler için doğru sonuçlar veremeyecek kadar kısadır. Mesela IELTS’te sadece yazılı sınav 60 dakika sürüyor. Okumak ve dinlemek için de durum aynıdır. Bu açıdan bakıldığında, her ne kadar EF English Live tarafından akredite edilmiş olsalar da, sınavların kalitesi ve sertifikaların geçerliliği konusunda şüphe duymakta haklısınız. CEFR hakkında bilgi edinmek isterseniz lütfen tıklayın.

Onaylı Sertifika Veren Alternatif Kurslar

İnternette her zaman bir çözüm veya alternatif vardır. EF English Live ve onaylı sertifika konularını merak ettiyseniz, doğru yolda olduğunuzu biliyoruz. İngilizcenizi geliştirmek, akıcı konuşmak ve becerilerinizi gururla sergilemek istiyorsanız size bir teklifim var. Öğrencilerim Flalingo‘yu seviyor ve kullanıcı deneyimi testlerinde yüksek puanlar alıyor. Bu nedenle, en düzenli kurs içeriği ve en iyi standartlarda İngilizce öğrenmek için size Flalingo uygulamasını öneririm. Seyahat İngilizcesi, genel İngilizce ve basit alıştırmalarla dikkatinizi dağıtmadan yalnızca akıcı konuşmaya odaklanabilirsiniz. Ayrıca, CEFR uyumludur ve farklı amaçlar için geçerlidir. Bu yüzden karar vermeden önce Flalingo’ya bir göz atmalısınız.

Sonuç: EF English Live Kursları ve EFSET Sertifikaları Akıcı İngilizceyi Garantilemiyor

Çevrimiçi İngilizce kursu ve sertifikaları hakkında çok sayıda mesaj alıyorum. Bu sebepten dolayı, bugün de EF English Live’ın akredite sertifikalarını değerlendirdim. Ancak bu değerlendirmede ders içerikleri ve organizasyon detaylarına da bakmalısınız. Bunlar sertifikaların önündeki çok kıymetli ve önemli unsurlardır. Sertifikalanan şeylerin İngilizce becerileri olduğunu düşünürsek , kurs içeriklerinin önemini yadsınamaz hale geliyor. Mesela, ders içeriği yeterli olmasa bile sertifika alınabiliyor, ama bunun sonucunda kanıtlanacak bir yetenek edinememiş de olabilirsiniz. Ayrıca ders yapısının akredite sertifikaların geçerliliği üzerinde de etkisi olabiliyor. Dolayısıyla ders içeriklerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyebilirim. Üstelik sertifika getiren sınavlar da yeterince kapsamlı değil. Ama yine de, Flalingo gibi başka kurs ve sertifika seçenekleriniz de var. Teklifimi tekrarladıktan sonra veda etme zamanı geldi. Başka bir soru işaretinde görüşmek üzere. İngilizce öğrenmede yolunuz açık olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu