fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Chatgpt 4o İle İngilizce Öğrenebilir miyim?

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenme konusu gündemi domine eden birkaç şeyden biri. Her ne kadar İngilizcenin yanı sıra pek çok dilde de Chatgpt 4o destek sağlasa da, elbette ne popüleri olan bu dil, daha da öne çıkıyor. Ayrıca İngilizce’nin yaygın kullanımı ve yapay zeka için data sağlayan en önemli dil olmasını da unutmayalım. Hal böyleyken, Chatgpt 4o’yu İngilizce öğrenimi için kullanmak da kaçınılmaz oluyor. Peki gerçekten Chatgpt 4o İngilizce öğretmek için yeterli mi? Bence asıl soru, ne sınırlar çerçevesinde size dil yeteneği kazandırır? Bu soruları sizlerle tartışmak ve fikirlerinizi de almak isterim. O halde başlayalım.

Online İngilizceden Sonra Chatgpt 4o

Bu blog dahilinde online İngilizce trendlerini elden geçirdim. Klasik kursların, sıraların, tahtaların İngilizce öğreniminde tarihe karıştığını birlikte gözlemledik. Ama şu an, yine tarihi değişimlerle yüzleşiyoruz. Online İngilizce uygulamaları ve platformları da gözden düşüyor belki de. Çünkü Chatgpt öyle bir geldi ki, size İngilizceyi ben öğreteceğim dedi. Yani bu kadar haşmetli bir teknolojik ürünün dil öğretmeye odaklı şekilde piyasaya yeniden sürülmesi de bir başka gariplik.

Ancak bu noktada yine de online İngilizce nedir, ne değildir buna bakalım. Online İngilizce dediğimizde bir çoğumuzun aklına Duolingo, Rosetta Stone gibi küçük, gamification appleri geliyor. Ancak bunlar yalnızca bir app ve kelime pratiği odaklı.

Benim bu sitede ele aldığım online İngilizce konsepti ise, bu küçük applerden çok daha farklı. Online İngilizce kursları, bir eğitmenle dersler aldığınız ve dil okulu işlevinde olan platformlar aslında. Bu online İngilizce platformların amacı, her markaya göre değişiyor. Ancak her biri okuldaki ders ortamını elektronik cihazlarınıza sığdırmayı amaçlıyor. Yani İngilizce dersi görmek için okula gitmektense, okul size geliyor. Okuldan ziyade eğitmenler diyebiliriz. Bu eğitmenler de hem yerli, hem yabancı olabiliyor ve çoğunlukla da özel dersler veriyor.

Chatgpt 4o Nasıl Bir İngilizce Eğitimi Deneyimi Sunuyor?

Chatgpt’nin İngilizce öğreniminde sunduğu en temel şey, karşılıklı iletişim. Bu tarz yapay zeka modelleri, soru alma ve cevap verme üzerine çalışıyor ve karşınızda insan varmışçasına iletişime geçiyor. Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenimi deneyimi daha da gelişmiş durumda. Çünkü sesli yanıtı biraz daha cilalayan OpenAI, insanla konuşma deneyimini daha iyi yanıtmayı amaçlamış.

Aslında konu İngilizce de olsa yazılım öğrenme de olsa, Chatgpt çok basit bir işleve sahip. Soruya yanıt vermek. Bu yanıt da gelişmiş bir dil taklit etme kapasitesiyle geliyor. Chatgpt yalnızca bir hesap makinesi değil, adımları da anlatan bir hale bürünüyor.

Bunun yanı sıra kelime egzersizi, konuşma girişimi ve yanlış bulma-düzeltme gibi de özelliklerle iyi bir İngilizce işbirlikçisi oluyor Chatgpt 4o.

İngilizce Öğretmenleri ve Chatgpt 4o Kıyası

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenme serüvenine atlamadan önce, gerekçelerinizi belirleyin. Siz de artık İngilizce uygulamalarının ve sitelerinin tarihe karışacağını söyleyen yorumlara denk gelmiş olmalısınız. Peki Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenmek, öğretmenlerin işini ellerinden mi alır?

Buna yanıtımız hem evet hem hayır. İşini elinden almak yerine, öğretmenin bize sağladığı bazı faydaları Chatgpt de sunabiliyor. Peki hepsini sunuyor mu?

İngilizce eğitiminde öğretmenin rolü, İngilizce bilmek değil “öğretmek”. Bunun için belirli bir eğitim, deneyim ve teknik bilgiye sahip kişiler size yeni beceriler katıyor. Bu noktada eğitim sürecinin başarılı olması için, her öğrencinin kişisel bir rehberlik alması gerekiyor. Bir öğrenci dinlemede başarılıylen, bir diğeri ise kelimeleri öğrenmede iyidir. Bu noktada eğitmenler güçlü ve zayıf yönlere göre özel yönergeler sunmakla yükümlü.

Yani eğitim, çok özel bir süreçtir ve öğrenenin kendine özgü düşünme şekli, kavrama süresi ve ilgisi gibi konularla şekillenir.

Peki Chatgpt 4o İle İngilizce Öğrenirken Ne Kadar Kişiselleştirilmiş Bir İçerik Edineceksiniz?

Chatgpt, eğitim konusunda sadece soruya yanıt şeklşnde gelişiyor. Ancak sıfırdan İngilizce öğrenenler bu noktada sorun yaşayacaktır. Soru sormak da kendi içinde bir bilgi isteyen eylemdir. Kişi bilmiyorsa ve İngilizcesi sıfırsa, Chatgpt’ye maalesef soru soramaz.

Diğer bir konu da, eğitim bilimleri ve buna paralel hazırlanmış öğrenim haritası. Görüyoruz ki Chatgpt bu haritaya sadık değil. Yani bugün isim-soyisim öğretip, 60 saatlik ders sonrası kürelleşmenin yarattığı negatif etkileri konusunda okuma yapmanz ya da tartışmanız için ayrı bir içerik sunmayacak. Sırasız ve seviye hassasiyeti olmayan soru-yanıtlarla ilerleme katetmeniz sizce ne denli mümkün olur?

Chatgpt 4o Öğretmenlerin Yerini Alabilir mi?

Chatgpt 4o ile İngilizce öğrenme hususunda kişiye özel içerik ve doğru yönlendirme konusunda şüphelerim var. Ancak, bazı kişiler bu teknoloji öğretmenlerin yerini alabilir şeklinde fikirlere sahip. Peki bu ne kadar mümkün?

Öğretmenlerin çalışma şekillerine yakından baktığımızda empatinin ne denli önemli olduğunu görüyoruz. Örneğin, ben pek başarılı bir matematik öğrencisi değildim. Anlamadığım zaman öğretmenim “nereyi anlamadın” diye soruyordu. Ancak, buna yanıt dahi veremiyordum. Yine de, öğretmenim konuyu bir o şekilde bir bu şekilde netleştirmeye çalışırken beni anlıyor ve nereyi kavramadığımı tespit ediyordu. Chatgpt bu şekilde çalışacak bir altyapıya sahip mi?

Chatgpt ve Self-Learning Size İngilizce Konuşturur mu?

Chatgpt’de bulduğunuz İngilizce konuşma ortamı bence büyük bir nimet. Çünkü İngilizce konuşmak için İngilizce bilen v, sizle bu şekilde iletişimde kalmaya kararlı insan sayısı az olabilir. Bu da öğrendiğiniz İngilizceyi pratik etme imkanını elinizden alıyor. Ancal Chatgpt sanırım bu konuda kimseyi yalnız bırakmayacak.

Peki, self learning dediğimiz, kendi kendine öğrenme noktasında Chatgpt’ye güvendiğiniz kadar kendinize de güveniyor musunuz?

Öğrenme eylemi her zaman tek yönlü gerçekleşmiyor. İlkokulda, lisede ve üniversitede, sorumluluk almak da bizi çalışma ve öğrenmeye iten gerekçeler. Burada eğitmenler de rol alıyor. Örneğin, ödevimizi yapmadığımız zaman öğretmene nasıl hesap vereceğimiz konusunda kara kara düşünüyoruz. Bu öğrenci-öğretmen bağı ve öğrenmenin tek yönlü olmaması bize disiplin kazandıran en büyük sebeplerden biri. Chatgpt’ye düzenli uğramaz, İngilizce çalışmazsanız sorumluluk hissedeceğiniz biri de olmaz. Bir itici güç ve disiplin de bulmanız Chatgpt ile mümkün değil. Ancak çelikten bir iradeniz varsa, ancak o şekilde düzen ve ödev konusunda ipin ucunu koyvermemiş olursunuz.

Chatgpt 4o İle İngilizce Öğrenme Konusunda Son Sözler

Bugünkü yazıda Chatgpt4o ile İngilizce öğrenme deneyimine biraz daha yakından baktık. Ancak bunu yaparken teknolojinin hızının başımızı döndürmesine izin vermeden, daha rasyonel sorular sorduk. Her ne kadar elimizin altındaki bu araç bize pek çok konuda çeşitli kolaylıklar sağlasa da, bunları en doğru şekilde kullanmayı öğrenmemiz de gerekiyor. Hatta İngilizce öğrenimi odaklı geliştirilmiş siteler ve özellikleri de burada incelerken bu konuya değinmiştim. Ancak şu açık ki, online İngilizce uygulamaları konusunda Chatgpt bir üstünlük kuramıyor. Çünkü eğitmenlere hala bağlı kalmamız gereken bir noktadayız. Yapay zekanın gelişimi bizi hayrete düşürse de eğitmen yaklaşımı, empatisi, eğitim teknikleri gibi konularda Chatgpt öğretmenlerin yerini dolduramıyor. Bu da İngilizce eğitiminde Chatgpt 4o’yu geriye düşürüyor. Belki de yakın gelecekte Chatgpt bizi yine şaşırtabilir. Ancak o zamana kadar İngilizcesiz kalmayın, öğreniminizi popülerlik uğruna aksatmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu