fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
CamblyGenel

Cambly İşe Yarıyor Mu? Soru İşaretlerine Noktayı Koyuyoruz

Cambly işe yarıyor mu? Soru işaretlerine noktayı koyuyoruz ve teoride cazip olan Cambly’nin pratikteki performansını değerlendiriyoruz. Bugünkü içeriğim yine popüler uygulamalardan Cambly. Her ne kadar kısa sayılabilecek bir zaman içinde ısrarcı reklam politikasıyla online İngilizce kursu denildiğinde akla gelen bir platform olsa da, müşteriler şüpheli yaklaşabiliyor. Bugün bu yazıda Cambly’nin ne kadar verimli ve işe yarar olduğu konusunda bir yazı hazırladım. Bu yazı hem Cambly kullanıcılarının değerlendirmelerini, hem de uygulama üzerine yaptığım araştırmaları içeriyor. Gelin şimdi öğrenelim!

İçindekiler

Neden Cambly’nin Faydalı Olup Olmadığı Soruluyor?

Neden Cambly‘nin faydalı olup olmadığı soruluyor? Bugünkü içeriğimiz Cambly’nin bize katabilecekleri üzerine. Peki bu konuda neden çok şüpheliyiz? İngilizce öğrenme gerekliliği arttıkça ve teknoloji de geliştikçe, dil eğitimi uygulamaları da artıyor. Belki de hayatımıza reklamlarıyla ilk giren uygulamalardan biri olan Cambly tüm ülkece biliniyor. Özellikle internetle hayatlarımıza giren kişiler de Cambly furyasına katılıyor. Çok tanınan ve sevilen Emrah Safa Gürkan başta olmak üzere az ünlü çok ünlü demeden herkes Cambly’i tanıtmaya ve önermeye başladı. Fakat 12 aylık ücreti tek seferde isteyen bir uygulamayı satın almak için iyi reklam yeterli değil. Potansiyel müşteri, uygulamanın sağlayacağı ilerlemeden emin olmak istiyor.

Örgün eğitimde yıllarca İngilizce öğrenenler, vakti geldiğinde konuşamıyor. Yıllarca kurstan kursa gezenler de hocayla muhabbeti Türkçe dilinde koyulaştırıyor. Sonuç olarak da “biliyorum ama konuşamıyorum” evresine demirliyoruz. Bunu çözmeye söz veren Cambly de, potansiyel müşteriyi en doğru yerden yakalamış. O sebeple de, “Cambly işe yarar mı” sorusu da DonanımHaber, Ekşi Sözlük ve diğer mecralarda soruluyor. Fakat bu sorular cevapsız kalıyor desek yanlış olmaz. Ya inorganik reklam içerikli yorumlar, ya da gelenekselci bir şekilde verilen işe yaramaz cevapları beliriyor. Bu soruyla başa çıkamayan sizler için bu yazıyı kaleme aldım. Umarım yazının sonunda aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cambly Kullanıcıları Değerlendiriyor

Cambly kullanıcıları değerlendiriyor ve biz de tecrübelerden yola çıkarak Cambly bize ne kadar faydalı olacağını öğrenmek istiyoruz. Belirttiğim gibi bu soruyu çeşitli platformlarda soranlar da, Cambly uygulamasını kullanmış kişilerin yorumlarını görmek istiyor. Bu konuda sizlere 10 öğrencimle birlikte bir aylık Cambly deneyimi ve kullanıcı yorumları içeriği de burada hazırlamıştım. Bunun için internette, farklı yerlerde okuduğum değerlendirmeleri bu yazıda sizlere göstermek istiyorum. Haydi başlayalım!

Cambly Ekşi Sözlük Yorumları

Ekşi Sözlük, belki de ülkemizin en tanınan ve okunan sözlüğü. Farklı yaştan, eğitim seviyesinden meslekten bir sürü insan çeşitli konularda sözlükte fikirlerinden bahsediyor. Tabi ki de ünlü uygulamamız Cambly de Ekşi Sözlük yazarlarından kaçamamış. Hatta bizim de cevap aradığımız “Cambly faydalı mı” sorusuna da bizzat başlık açmışlar. Ben de bir kaç yorumla sizlerle buluşturmak isterim.

Bu yorum “hayvan pandikoglu” adlı kullanıcıdan gelsin:

Ekşi Sözlük Cambly yorumu

Bu yorum da daha ılıman bir yaklaşıma sahip yazardan gelsin

…sonuç olarak konuşma korkusunu yenmek ve pratik yapmak için uygun bir çözüm olduğunu düşünüyorum. ancak, fazlası yani konuşma becerisini ilerletmek için en önemli kriter ciddi anlamda kişinin kendi çabasıdır. yoksa derste basit cümleler ve kalıplardan ileri gidilemiyor.

limonium

Eğer Cambly hakkında fikir edinmek istiyorsanız, Ekşi Sözlük’te yaklaşık 110 sayfa yorum var. Her ne kadar bazısı reklamlı, bazısı da reklama sitemli yorumlar olsa da, bu konuda faydalı değerlendirmeler bulabilirsiniz. Şimdi diğer sözlüğümüze bakalım.

Cambly Uludağ Sözlük Yorumları

Cambly Uludağ Sözlük yorumları da, kullanıcıların deneyimi konusunda bizlere belli ipuçları verebilir. Örneğin şu yorumu okumaya değer buldum;

…ekleme: pahallydi fakat satin aldim ve bir süre sonra geri iade ettim. kisaca açiklamak istiyorum. yeterli düzeyde kelime bilginiz yoksa satin almamak daha iyi olabilir. böyle bir durumda devamli olarak karsi tarafi dinleme mantiginda geçiyor görüsmeler. native konusmacilar anlamak zaten çok kolay degildir. birde platformda ilk süreçte temiz aksanli birini arayip bulmalisiniz. eger yeterli ingilizce kelime bilginiz de varsa platform oldukça faydali olacaktir speaking açisindan. birde unutmayin ki her egitmen bir olmuyor. bazisi ilgisiz olabiliyor. buna dikkat ediniz. zira sol üstteki kalan dakikalariniz akip giderken kars tarafin ilgisiz olmasi karsisinda içiniz aciyor diyebilirim. fakat sistem yapisi itibariyle hem görüsmeleri kaydetme hem sohbet edebilme ve sonrasinda bu sohbeti mail ile gönderebilme gibi imkanlar sagladig için oldukça faydali. ileride vocabulary gelistirdikten sonra kullanabilirim tekrar. yorumum bu sekilde.

sosyalamele

Bu yorumda da görüldüğü gibi, Cambly’nin işe yarar olabilmesi için pek çok farklı etken var. Bu sebeple kendi seviyenizi ve kriterlerini belirleyip, sonrasında faydalı olup olmayacağı yönde sorular sormalısınız.

Şikayetvar Yorumları ve Cambly İşe Yarıyor Mu Sorusuna Cevap

Şikayetvar, kullandığı üründen ya da aldığı hizmetten memnun olmayan müşterilerin hem diğer müşterilerle, hem de dolaylı yoldan markayla iletişime geçip hakkını aradığı bir internet sitesidir. Cambly için de binlerce şikayet içerikli yorum bulmak mümkün. Bireyler genel olarak abonelik iptali sırasında ortaya çıkmış sorunlardan bahsediyor. Bu kadar çok abonelik iptal talebi ve işlemi olması şaşırtıcı. Bu iptal talebini bazı kullanıcılar açıklamış

Örneğin bu yorumunda bir kullanıcı aradığı eğitmen kadrosunu bulamadığından üyeliğini sonlandırmak istemiş.

Şikayetvar'da Cambly hakkında negatif bir yorum

Şikayetvar platformunda dikkatimi çeken yorumlardan bir diğer ise, yine öğretmenler konusunda. Bakalım bu yorumda iptal sebebi olarak ne belirtilmiş?

Öğretmenler konusunda Cambly'den şikayetçi olan biri.

Bu bölümde Cambly’i kullanmış kişilerin ne derecede fayda gördüğünü araştırdım. İnternetteki çeşitli platformlarda yorumlar yapan kullanıcılar öneri konusunda et bir şey söylemeseler de, özellikle şikayetvar yorumları uygulamadan faydalanamadığını ifade etmiş. Yani teoride Cambly’de İngilizce öğrenmek çekici gelse de, bunu pratiğe de yansıtabilecek bir sistemin eksikliği göze çarpıyor.

Cambly Uygulama İçeriği Ne Kadar İşe Yarar?

Şimdi de Cambly’nin faydalı olup olmadığı konusunda fikir edinebilmek için uygulamaya yakından bakalım.

Cambly Nasıl Çalışır?

Bu online İngilizce öğrenebileceğiniz platform, genel hatlarıyla bir kurstan ziyade, hoca sağlayan bir uygulama. Yani kayıt olduğunuzda bir plan üzerinden aynı hocayla ders işlemek yerine, uygulamada gezinerek seçtiğiniz hocayla konuşma üzerine işliyor. Bu uygulama ayrıca 12 aylık bir ödeme planını tek seferde istiyor. Bu sebeple iptal konusunda sıkıntılar ve aksaklıklar yaşandığını düşünüyorum.

Cambly Eğitmenleri İle Yarıyor Mu?

Cambly kullanıcı yorumlarını incelerken de gördüğünüz gibi, öğretmenler konusunda belli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Eğer bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz tıklamanız yeterli. Neyse, sıkıntılardan ilki, uygulamanın tanıtımıyla sunduğu gerçeklik arasındaki fark. Cambly size anadili İngilizce olan öğretmenler bir araya getirdiğinin sözünü sıklıkla vurguluyor. Bu niyetle ders almak isteyen kullanıcılar hayal kırıklığına uğruyor. Yani Cambly’de karşılaşacağınız öğretmenlerin bir çoğu ingilizceyi sonradan öğrenmiş, native olmayan, hatta öğretmen dahi olmayan kişiler olabilirler.

Bu hususta yaşanan bir diğer sorun ise, öğretmenlerin dersi iptal etmesi sonrası yaşanıyor. Burada saatlik bir ödeme yapıyorsunuz fakat ders öncesi veya sırasında hocanın gelmemesiyle kotanız yanıyor. Bu olaya dair kullanıcılar sıklıkla şikayette bulunmuş. Bunun da sebebi Cambly’nin bir kurs olmasından ziyade öğretmen bulabileceğiniz bir site şeklinde çalışması olabilir.

Sonuç: Cambly İşe Yarıyor mu?

Sonuç: Cambly işe yarıyor mu sorusuna çeşitli şekillerde yanıt bulmaya çalıştığımız yazının son bölümündeyiz. Bu yazıda Cambly kullanmak konusunda tereddütte olan kişilere organik kullanıcı yorumlarını sunmaya çalıştım. Bunun için Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük ve Şikayetvar yorumlarını gözden geçirdik. Ayrıca bu uygulamanın kriterlerinize uygunluğu konusunda da bilgi sağlamak için, uygulamanın çalışma prensibini de ele aldık. Görünen o ki, tanıtımları ilgi çekici olan bu platformun vitrin performansı gerçekleri yansıtmıyor. Bu sebeple bazı uygulama içi sorunlar sebebiyle hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Fakat doğru hocayı bulduğunuz an konuşma pratiği için güzel bir alan sağlayabilir. Siz yine de arayışlarınıza devam etmek istiyorsanız, burada Cambly gibi diğer uygulamaları da inceledim. Umarım sizin için en kullanışlı İngilizce çözümü bulabilirsiniz. Bugünlük de benden bu kadar; İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu