fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
Çocuklar için İngilizceGenel

Buddy AI Uygulaması İyi Mi? Yapay Zeka İle Çocuklara İngilizce

Buddy AI uygulaması, hayatımıza yeni fakat hızlı bir giriş yapan yapay zeka teknolojinin meyvesi bir platform. Ana amacı çocuklara İngilizce yetenekleri kazandırmak olan bu platform ailelerin radarına girmiş durumda. Biz de geleceğimiz olan çocuklara İngilizce öğretmeyi hedefleyen bu platformu yazımıza konuk olarak alıyoruz. Elbette konu çocuklar olunca, ebeveynlerin soruları, şüpheleri bitmiyor. İnce eleyip sık dokuyan ailelerin Buddy uygulamasını kullanmadan önce okuması gereken yazımıza başlayalım!

İçindekiler

Yapay Zeka İle İngilizce Öğrenmeyi Detaylandıralım

Yapay zeka ile İngilizce öğrenme arasındaki ilişkiyi incelemeden asıl konumuza geçmek olmaz. Çünkü dana önceki satırlarda da belirttiğim gibi, henüz genç bir teknolojiyle karşı karşıyayız. Özellikle okullarda telefon ve tabletin hala hoş görülmediği bir dönemde, eğitimin içine yapay zekanın girmesi de radikal bir gelişme gibi kabul ediliyor. Fakat şu bir gerçek ki, yıllarca İngilizce eğitimimizde belirlenmiş metotları uygulamaktan da sonuç alamamaktan da bıkmamış bir sistem var. Bu kısır döngüyü kırmak isteyenler çareyi farklı yollarda arıyor. Ya devasa ücretlere yurtdışı eğitimi alarak, ya da daha cüzi miktarlarda bütçeleri kadar online İngilizce dersleri alarak konuşma pratiği imkanı elde edebilirsiniz. Bu noktada iki yolu seçebilmenize olanak tanıyan bir teknoloji olması gerekiyor. Görüyoruz ki platformlar bunun da ilerisine giderek yapay zekayla da İngilizce eğitimini destekliyor. Peki yapay zeka, bu süreçte nasıl avantajlar yaratabilir? Örnekleyerek bakalım:

Kişiye Özel Ders İçeriği

Öncelikle, yapay zeka temelli programlar öğrenciyle iletişime geçtiği noktada karşıdakini tanımak için sürekli analizler yapar. Hızlıca bir profil çıkararak da geri kalan süreçte buna riayet ederek içerik hazırlar. Örneğin konuşulan kelimelere göre seviye analizi yapılarak, sonrasında da buna uygun sorular ve diyaloglar yaşanabilir. Kısacası, yapay zeka teknolojisinin dil eğitiminde size sağlayacağı avantajlardan biri özelleştirilmiş içeriktir diyebiliriz.

Konuşma Partneri

Bir anket yapıp, öğrencilere İngilizce eğitiminde neden zorlandıklarını sorsak, eminim ki çoğu kişi konuşacak bir arkadaşlarının olmamasından yakınır. Her ne kadar sosyal mecralarla birlikte bu sıkıntı ortadan kalkmış gibi görünse de, konuşma partneri konusu hala bir bariyer. Bunun için de yapay zeka teknolojileri alternatif çözümlerle karşımıza çıkıyor. Gerek chat, gerek sesli konuşmalar ile diyaloglar kurarak kendinize sanal bir arkadaş yaratabilirsiniz. Böylece pratik yapma imkanınızı arttırabilirsiniz.

7/24 Erişim

Yapay zekanın bir avantajı da, sürekli erişim olabilir. Zaten bu tarz bir sorun online İngilizce kurslarının hayatımıza girmesiyle egale edilmişti. Fakat yapay zekanın da böyle bir avantajı olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Buddy AI Nedir?

Şimdi sırada Buddy AI uygulaması incelemesi var. Artık yapay zekanın hangi formlarda bir fayda sağlayabileceğine dair fikirler edindik. Peki, Buddy AI tam olarak nedir? Google Play ya da App Store’dan indirebileceğiniz bir uygulama olan Buddy, maalesef şu an için erişimin kolay olmadığı bir uygulama. Örneğin bu uygulamayı indirebileceğiniz bir kaç model bilgisayar mevcut. İki yaşından fazla olan bazı bilgisayarlar için uyumlu bir uygulama değil. Neyse, Buddy kısacası bir ücretli uygulama ve sadece ama sadece çocuklar için hazırlanmış. Uygun yaş aralığını ise 4-10 şeklinde tanımlayabilirim. Gördüğünüz zaman siz de hak verirsiniz ki, bu yaştan daha büyük çocukların ilgisini çekmesi pek mümkün değil. Ayrıca, bu uygulamada pratikler ağırlıklı olarak konuşarak yapılıyor. Yani bu uygulamayı geliştirenler daha çok ses tanıma üzerine eğilerek çocukların konuşmasına olanak sağlamış.

Buddy Uygulaması Nasıl Çalışır?

Buddy uygulaması nasıl çalışır konusu da konuşmamız gereken en önemli meselelerden. Çünkü Buddy AI alışkın olmadığımız bir teknoloji ve ismi duyulmamış bir uygulama. Bir de, çocuklara İngilizce konuşturma gibi bir iddia ile karşımıza çıkıyor. Bu uygulamanın nasıl çalıştığını size kısa yoldan anlatmak için “oyun” kelimesini kullanabilirim. Bazı dil öğreten, pratik yapabileceğiniz uygulamaları düşünün. Kelime kartları ya da boşluk doldurma şeklinde basit pratikler yapılan uygulamalar gibi çalışıyor. Fakat o uygulamalarda okuma ve yazma şeklinde ilerlemeniz gerekirken, bu uygulamada ise dinleme ve konuşma ağırlıklı bir sistem var. Çocuğunuz görsellerle ve yazılarla bir kelimeyi görür ve seslerle tanır. Konuşarak dönüt vererek de kalıcı bir şekilde öğrenir.

Ses Temelli Etkileşim

Her gün yapay zeka teknolojine hayran kalıyoruz, çünkü taklit yeteneği çok gelişmiş. Örneğin Adele ve Bülent Ersoy düeti hepimizi çok etkiledi ve hayran bıraktı. Eminim bu sanatçılar da yapay zekanın maharetlerine biz kadar şaşırmıştır. Fakat Buddy AI için bu kadar gelişmiş bir teknoloji kullanılmamış olsa gerek. Çünkü sizin de internette görüp duyabileceğiniz gibi, sesler çok robotik. Bu hem rahatsız edici, hem de çocuklar için korkutucu olabilir. Özellikle ücretli bir uygulama için bu kadar amatör bir ses dizaynını kimse beklemezdi. Bu yüzden bu ses temelli etkileşim gerçekten kötü bir izlenim yaratıyor.

Tek Öğretmen Yapay Zeka

Bu blog dahilinde ele aldığım tüm uygulamalar bir öğretmenle birlikte gelen, kurs içeriği sağlayan platformlardı. Fakat bugün ele aldığım Buddy bir istisna. Çünkü sadece uygulama şeklinde gelip kurs içeriği sağlamıyor. Genel olarak kelime bilgisi ve telaffuz konusunda destekleyici bir içerik sunuyor. Yani sıfırdan İngilizce için uygun olmayıp, ancak ve ancak ek kaynak olarak fayda sağlayabiliyor.

Fiyatlar

Uygulamanın içeriği kısmı sizin de artık öğrendiğiniz nedenlerden ötürü biraz kısa oldu.Fakat, bunun ne kadara mâlolacağını da öğrenmek isteyebilirsiniz. Özellikle ücretsiz deneme hakkıyla da aileleri ilk başta mutlu etse de, gerçekler farklı olabilir. Her ders 20 dolar yerine aylık 4 dolar gibi bir pazarlama tekniği olan bu uygulama, muadillerinden biraz pahalı görünüyor. Tekrarlamak isterim, Buddy bir kurs ya da okul işlevi görmeyip, sadece basit pratikler yapma mekanizmasıyla çalışıyor.

Yorumlar

Yukarıda bahsettiğim fiyat konusu sorunları ile ilgili bir başlık açarak Buddy uygulaması tanıtım yazımı toparlamak istedim. Şimdi Şikayetvar ve Google Play yorumlarını size doğrudan vereceğim. Böylelikle diğer ebeveynlerin tecrübeleriyle empati kurabilirsiniz. Yorum yapanların ismine tıklayarak, yorumları doğrudan kendiniz de görebilirsiniz.

Buddy AI Şikayetvar Yorumları

Buddy indirdim. Fakat çok saçma bir uygulama olduğu için aboneliği iptal ettirmek istiyorum. Ancak abonelik iptal menüsü yok. İptal edilemiyor. Zaten çok saçma ve gereksiz uygulama. Söylenenleri anlamıyor çocuk paraladı kendini.

Tülay

Sistem çok haksız. 7 gün ücretsiz deneme. 7 gün sonra bana sormadan 800 TL ücret alındı. Deneme haftası esnasında oyunun seviyesini değiştirecektim kızıma çok kolay geldi. Değiştiremedim. İletişim yok, ulaşamazsınız. support@mybuddy.com cevap vermiyor. Başarısız bir uygulama bence, iade istiyorum!

Alyonka

Buddy AI Google Play Yorumları

Google Play yorumları kullanıcılarının isim ve soyisim bilgilerini doğrudan verdiği, ve kopyalama imkanı vermediği için ekran görüntüsü alıp paylaştım. Bu yorumlar ve daha fazlasına Google Play’de Buddy.ai şeklinde aramak yaparak ulaşabilirsiniz.

Budy AI yorum
Buddy AI yorum 2
Buddy ai yorum 3

Sonuç: Buddy AI İşe Yarar Bir Platform Mu?

Sonuç: Buddy AI işe yarar bir platform mu sorusuna yanıt aradık. Fakat maalesef, evet cevabı veremeyeceğim. içeriğinin hem çok basit ve tek çeşit olması, hem de ses temelli bir uygulama olmasına karşın çok amatör olması bu negatif cevabı ekledi. Bunun üzerine verdiğinden fazlasını talep ederken velilerin de kötü birer kullanıcı deneyimine sahip olmasıyla pek iyi sinyaller vermiyor. Fakat bu yazıyı okuyan ebeveynler doğru yerde. Çocuklarınız için en iyisini düşünüyorsanız, size Flalingo Kids‘i önermek isterim. Burada velilerin kullanıcı deneyimlerini de okuyarak neden sevdiklerini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu tavsiyeden sonra yazıyı kapatmanın vakti geldi. Okuduğunuz için teşekkürler, rotanız İngilizce olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu