fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Berlitz İngilizce Kursu Hakkında Tüm Gerçekler Bu Yazıda

Berlitz online İngilizce kursu konusunu araştırıyoruz ve yüz yüze deneyimi olan bu kurumun online platformlardaki performansını analiz ediyoruz. İngilizce öğrenmek konusu geçmişten beri bizim için bir sorun haline geldi. İnternetin olmadığı, ya da olup da online bir şekilde okey oynamak için kullanıldığı dönemlerde, bireyler yüz yüze kurslarda çare arıyordu. Fakat o dönemleri geride bırakalı çok oldu. Özellikle pandemi döneminde tüm hayatımız değişti ve işimiz, okulumuz, kütüphanemiz, pazarımız ve kasabımız dahi sanal dünyaya taşındı. Tabi ki de bu süreçlerde eğitim imkanlarının artmasıyla hayatımıza giren online İngilizce kursları da ilgi gördükçe, geleneksel okullar da kapılarını yeniliklere araladı. İşte gelenekselden çağdaşa geçiş yapan kurslardan biri de Berlitz dil okulu. Birden fazla dil için eğitim sunan bu kursun yüz yüze kursları da hizmet vermekte. Fakat bizim işimiz online olduğu için, bugün sizlere Berlitz kursunun sanaldaki varlığını tanıtacağım. Haydi başlayalım!

İçindekiler

Berlitz Dil Okulunu Tanıyalım

Berlitz dil okulunu tanıyalım ve hakkında bilgi sahibi olduktan sonra gerekli incelemeleri yapalım. Yabancı dil kursları, İngilizcenin yanı sıra Fransızca, İspanyolca ve Almanca da öğrenmenizi de sağlar. Ülkemizde İstanbul ve Ankara illerinde şubeleri bulunmakta, ve yüz yüze kurslarına buralarda devam etmektedir. Söylediklerine göre bu kursun 140 yılı aşkın, 70 ülkeyi gezmiş görmüş bir deneyimi var. Elbette bu 140 yılın belki 2, belki 3 yılı online eğitim ile tanışma süreci şeklinde geçmiş olabilir. Çünkü internette işler geleneksel şekilde ilerlemiyor. Hem bizim, hem de diğer online İngilizce kursları için hala alışma ve gelişme süreci devam ediyor. Şayet online düzlemde İngilizce öğrenmek isterseniz, Berlitz’in 140 yıllık deneyimine saygı duyarak, online tecrübesine odaklanmalısınız.

Berlitz Metodu

Bir de Berlitz metodu diye literatürde yer alan ve kurumun reklam politikası olan tekniğe bakalım. Berlitz metodu her ne kadar kulağa yeni bir şey gibi gelse de, benim okurum bunu çok yakından tanıyor. Kısaca, yabancı bir dili konuşarak öğrenme şeklinde tanımlayabiliriz. Aslında bu blog dahilinde size hazırladığım değerlendirme ve ipucu yazılarında buna sıklıkla değindim. Konuşmadan ya da konuşmayı denemeden yabancı bir dili öğrenmek mümkün değil. Zaten hayatımıza yeni yeni giren çoğu uygulama temeline konuşma pratiğin koyarak kurslarını inşa ediyor. Bu sebeple de bizim geleneksele tutunmuş yüz yüze kursların sıraları tozlanırken, online kursların hızına yetişemiyoruz. Yani meraklanmayınız, Berlitz metoduna gayet hakimsiniz. Çünkü size tanıttığım tüm kurslar ve içerikler zaten İngilizce konuşma esasına dayanıyor.

Berlitz Online İngilizce Kursları

Şimdi, Berlitz online İngilizce kursları konusuna da bakabiliriz. Artık biliyoruz ki bu kurs ile konuşma pratikleri yapma imkanınız gayet fazla. Fakat diğer konuları da gözden geçirmemiz gerekiyor.

Ders Planı

Berlitz İngilizce kursu dahilinde haftanın 3, 5 ya da 7 günü ders alabilirsiniz. Elbette gün sayısı ve aldığınız süreç gibi elementler fiyat ve hız konusunu doğrudan etkiliyor. Berlitz ile her gün sadece bir ders alabiliyorsunuz. Örneğin haftada 3 günlük bir pakede kaydolduğunuzda, her bir gün için tek bir ders yapma hakkınız var. Yani üç günlük planda bir gün iki saat, diğerinde de bir saat alma esnekliği maalesef mevcut değil. Bunun yanı sıra her ne kadar saat desek de, bir ders süresi 30 dakikadır. Bu ders süresi de seçenekler dahilinde değil, sabit bir şekilde geliyor.

Sınav İçerikleri

Berlitz İngilizce derslerinin yanı sıra, gerekli sınavlar için de özel bir içerik sağlıyor. Kurs planına bakacak olursak, IELTS için 3 aylık sabit bit plan bulunuyor. Ayrıca bu kurs, 3 ayda bir buçuk puanlık bir ilerlemeye söz veriyor. Fakat şunu da belirtmem lazım; IELTS her seviyeden kişinin girebileceği bir sınav. Yani seviyesi A2 olan da C2 olan da bu sınava girip, gerekli puanı alabilir. Eğer hali hazırda iyi bir İngilizce seviyeniz varsa ve sadece sınav yapısına alışkanlık kazanmak isterseniz 3 ay uzun gelebilir. Benzer şekilde de, seviye ilerletmek isteyen kişiler için de bir buçuk puanlık bir eğitim yeterli gelmeyebilir. Buna uygun olarak planlamanızı dikkatli yapmanızı öneririm. Bu anlattıklarım TOEFL için de geçerli; 3 ayda 25 puanlık bir ilerleme aynı sistemle geliyor. Yine yaptığım uyarılar benzer şekilde TOEFL için de geçerli.

Pratik İçerikleri

Berlitz’in konuşma temelli bir eğitim sağladığını belirtmiştik. Görünen o ki, bu sadece canlı dersler için geçerli olup diğer platformlardan da farklı bir içerik sağlamıyor. Ve yine diğer platformlar ya da kurslarda da göreviniz olan ders dışı pratikleri de var. Bu sefer bunlar da konuşma içerikli değil, standart boşluk doldurma, cümle yazma gibi şekillerde geliyor. Berlitz online dil kursunun sağladığı belli bir kaynak kitap yok. Fakat kendi uygulamaları içinde hem ilerlemenizi takip eden bir sistem, hem de buna bağlı küçük alıştırmalar var. Kısaca, internette bulabileceğiniz benzer alıştırma içerikleri gibi konu bittikçe kilit açılan ve seviyenizi de bu şekilde ilerleten bir uygulama var diyebiliriz. İncelemelerimde yapay zeka destekli olduğunu göremedim. Yani, detaylı ve geçerli bir analiz için yeterli ölçme-değerlendirme sistemi uygulamada yok.

Berlitz’e En İyi Alternatif Hangi Uygulama Olabilir?

Berlitz online İngilizce kursunu değerlendirdik. Her ne kadar geleneksek dil eğitiminde deneyimi olsa da, online için bu avantajını devam ettirebilmesi kolay değil. Eğer siz de konuşarak İngilizce öğrenme ve kurs deneyiminden ödün vermemek isterseniz bir sürü platform mevcut. Fakat dile getirmekten çekinmediğim ve önerdiğim bir uygulamadan bahsetmek isterim. Flalingo, yine kursun düzenlilik avantajını online eğitimin esnekliğinde bulabileceğiniz bir içerik sağlıyor. Derslerini konuşma ağırlıklı bir temele oturtuyor. Ayrıca, anadili İngilizce eğitmenlerle yüksek bir verim hedefliyor. Buna ek olarak başka bir yerde bulamayacağınız yapay zeka destekli pratik içerikleri Flalingo’da mevcut. Yani Flalingo, bu avantajlarla öne çıkıyor. Hali hazırda öğrenciler burada çok yüksek puanlar vererek memnuniyetlerini de belli etmişler. Tavsiye benden. Kendiniz için en iyisine karar vermeniz dileğiyle!

Kapanış: Berlitz Online Dil Kursu İyi Bir Alternatif Mi?

Kapanış: Berlitz online dil Kursu iyi Bir alternatif mi diye soracak olursanız, belli şüphelerimin olduğunu belirtmeliyim. Atalarımızın da dediği gibi; bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Hem yüz yüze kurs hizmeti hem online derslerin aynı anda sağlanması, kaliteden ödün anlamına gelebilir. Yani her ikisi de farklı kurs sistemi ve farklı gereklilikleri var. Bir kurs her iki yönde de etkili bir planlama ve sistem sağlayamaz diye düşünüyorum. Belki de Berlitz beni yanıltabilir, fakat online imkanların hizmete yeni sunulduğu noktada temkinli olmak lazım. Neyse, karar vermek sizin işiniz. Ben de gerekli önerileri yaparak Berlitz online dil kursu incelememin sonuna geldim. Rotanız İngilizce olsun; bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu