fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelPreply

Preply Öğrenci Deneyimi Testi: Öğrenciler 10 Üzerinden 5 Verdi

Preply öğrenci deneyimi testi: Öğrenciler 10 üzerinden 5 verdi ve bu yazıda sizler için tecrübelerini sundu. Bildiğiniz gibi dil öğrenmek emek ve zaman isterken, günden güne daha konforlu hale de geliyor. Dil öğrenebilmek için tüm yılınızı bu işe ayırmak zorunda değilsiniz. Okula giderken, çalışırken, tatilde ya da evinizde de İngilizce öğrenebilirsiniz. Elbette bu hizmeti size internette online İngilizce kursu sağlayan platformlar sağlıyor. Bugün bir diğer çevrimiçi dil kursu olan Preply’den bahsedeceğim ve aşağıdaki konulara değineceğim:

İçindekiler

Preply Uygulamasını Neden Test Ettik?

Preply uygulamasını neden test ettik sorununa karşı verebileceğim yanıtı sizlerin de bildiğini düşünüyorum. İngilizce öğrenmek için belli başlı yöntemler var; dil okulu, yurtdışı deneyimi ve günümüzdeyse online İngilizce kursları. İşte bu noktada Preply ve alternatifi uygulamalar da hayatlarımızda yer edinmeye çalışıyor. İngilizceye de kendi hayatında yer vermek isteyen bireyler ise, seçim vakti gelince ne yöne gitmeleri konusunda karar vermekte zorlanıyor. Siz de Preply uygulamasını duymuş, ve sizin için ideal olup olmadığı konusunda kafanızda soru işaretleri kalmış olabilir. Bu durumda çevrenizden, ya da forumlardaki Preply yorumlarından bilgi almaya çalıştığınızı biliyorum. Fakat benim daha farklı bir çözümüm var. İşte bu yazıda, en detaylı ve gerçek kullanıcı deneyimi hakkında fikir edineceksiniz. Okumaya devam edin!

Preply Öğrenci Deneyimi

Preply öğrenci deneyimi hakkında size bilgi verebilmek için ben de,gerçek öğrencilerle birlikte bir çalışma yürüttüm. Benden dil öğrenme konusunda bilgi almak isteyen, iletişimde olduğum 10 öğrenciyi seçtim. Bunu takip eden süreçte bir ay boyu Preply’den dersler aldılar. Bu sırada da dikkatlerini çeken, beğendikleri ya da beğenmedikleri konuları not ettiler. Sonrasında da kısa ve öz bir şekilde derleyip okumanız için kendi deneyimlerini benim aracılığımla paylaştılar. Bu sayede sizler de, eğer Preply uygulamasını seçerseniz, nelerle karşılaşabileceğinize dair önceden fikir edinebilirsiniz. Ayrıca, sizinle aynı durumda bulunan öğrencilerle de empati yapmanıza olanak sağladığımızı düşünüyorum. Şimdi bu öğrencilerle tanışın ve sonra iyisiyle, kötüsüyle bir Preply deneyimine çıkın.

Öğrencilerimiz Kimler?

Öğrencilerimiz kimler, yaşları kaç ve neden İngilizce öğrenmek istiyor sorularını yanıtlayarak başlayalım. Bunu fırsat bilerek Selçuk, Gökçen, Deniz, Faruk, Ayşegül, Ömer, Esra, Sanem, Can ve Gülcan’a bu çalışmada yer aldıkları için teşekkür etmek isterim. Preply uygulamasını sizin için deneyen 3 kişi henüz 18 yaşından daha küçük ve başta üniversiteye hazırlık olması için İngilizce öğrenmek istiyor. Aralarından 5 kişi ise üniversitede, ve Selçuk doktoraya hazırlanırken, Ayşegül de yüksek lisans öncesi İngilizce öğrenmek istiyor. Ömer ve Gülcan ise 30’lu yaşlardalar. Ömer yurtdışında yaşamaya hazırlanırken, Gülcan ise kariyer odaklı bir İngilizce öğrenme amacına sahip. Bu öğrencilerin hepsinin online bir derste aradığı ise, İngilizce konuşma şansı bulmak diyebilirim.

Preply Hangi Noktalarda Öğrencileri Memnun Etti?

Preply hangi noktalarda öğrencileri memnun etti konusunu, öğrencilerin hazırladıkları notlardan derledim. Öncelikle her öğrencinin olmasa da, bazı katılımcıların beğendiği konulara dair notları paylaşacağım. Her bir öğrencinin notu, yazının geri kalanında kendine yer buldu. Şimdi Preply hakkında pozitif konuşalım:

Ders Dışı Etkinlikler

Preply uygulamasına dair beğendiğim en iyi özelliklerden biri ders dışı aktiviteleri. Örnek sorular, kelime kartları gibi aktiviteler olması eğlenceli bir içerik sağlıyor. Yolda, öğle arasında ya da canınız sıkıldığı bir anda öylesine bakarken, pratik de yapıyor olmanız yaygınlaşması gereken bir özellik.

Deniz

Fiyat Politikası

Preply’nin bir avantajı olarak, her bütçeye uygun fiyat politikası konusunu gündeme getirmek istiyorum. Bu uygulamada standart bir ücretlendirme yok. Örneğin deneyimli bir hoca saati 25 dolardan ders açabilirken, başka bir kişiden 5 dolara ders alabilirsiniz. Elbette deneyim ve profesyonellik konusu dil eğitiminde kritik yere sahip olsa da, herkes için ingilizce sağlaması ve konuşma şansı vermesi konusunda pozitifim, ve puanıma yansıttım.

Gülcan

İndirim Kodu

Preply hakkında pozitif bir özellik olarak not düştüğüm konu, zaman zaman gelen indirim fırsatları. İndirim yakalayıp dersi daha ucuza getirince memnun kalmamak elde değil. Preply’nin sunduğu bu imkan, hanesine artı puan olarak yazılıyor.

Selçuk

Destek Ekibi

…Preply destek ekibi de beni memnun eden ikinci konuydu. Dersimin iptal edilmesi, ve ücretin de önceden ödenmesi sonrası ekiple iletişime geçtim. Gerektiği şekilde ilgilendiler ve ders süresini geri aktarıp, başka bir hocadan ders için yer ayırdılar. Benim sorunum çözüldü, artı puanı da buradan verdim.

Faruk

Öğretmen Bilgileri

Preply’nin çalışma prensibi öğretmen seçerek konuşma olduğu için, bu özellik çok önem kazanıyor. Kimi seçsem diye düşünürken öğretmenlerin detaylı biyografisine bakarak seçim yapabilirsiniz. Öğrneğin hobileri, dinlediği müzikler, ilgilendiği konular gibi bilgiler üzerinden kafanızın uyuşup, hoş sohbeti verimli kılacak biri bulabilirsiniz. Gayet eğlenceli ve kullanışlı bir özellik.

Sanem

Preply Hangi Noktalarda Öğrenciler Tarafından Eleştirildi?

Preply’nin total skoruna baktığımızda, iyi bir performans göstermemiş gibi duruyor. Yani Preply kullanıcılarının memnun kalma şansı yüzde 50 ihtimale bağlı. Fakat hangi noktalarda bu memnuniyetsizlik oluşmuş; gelin öğrencilerimizden dinleyelim:

Öğretmenlerin Anadilinin İngilizce Olmaması

Bu uygulamalaya başlarken, en iyisi Preply’de tanıtımları sonrası yaşadığım deneyim maalesef kötüydü. Yanlış bilgi vererek hocalar üzerinden öğrenci çekmeye çalışıyorlar. Her ne kadar kalabalık bir öğretmen topluluğu olmasa da, doğru öğretmeni bulmak tam bir çileye dönüşebiliyor. Preply’den ders alacaklara başarılar dileyeceğim ilk konu öğretmenler. Hele dil öğrenmede kritik rolü olan kişilere dair sorun yaşamam Preply’deki büyük sorunlara işaret ediyor.

Can

Öğretmenlerin Profesyonel Olmaması

Hocalar her ne kadar anadil olarak ingilizce konuşmasa bile, bu konuda herhangi bir deneyime sahip olmalı. Adı üzerinde; öğretmen. Fakat Preply’de çoğu kişi bu işi sadece ek gelir için yapıyor. Haliyle dersler verimsizleşiyor. İngilizce öğrenmek için güvendiğiniz bi platformda, dil seviyeniz daha da gerileyebilir. İşini bilen öğretmenler elbet vardır fakat para ödediğim bir hizmeti şans sayesinde almamalıyım. Preply’nin bu işe el atması lazım kesinlikle. Kocaman bir eksi puan!

Ömer

Ders İptali

Preply kullanırken devamlı yaşadığım, ve uygulamayı verimsiz hale getiren bir sorun olarak, hoca kaynaklı ders iptalinden bahsetmek istiyorum. Örneğin haftasonu için ders alacaksınız, ödemeyi yaptınız ve o dakikaya kadar beklediniz. Fakat o son dakikada hoca dersini iptal edebilir. Hem de bir gerekçe sunmadan. Hem boş yere beklemiş, hem de ders alamamış oluyorsunuz. Ve daha kötüsü, bu tekrar eden bir durum. Görünen o ki, Preply bu konuyu takip etmiyor ve öğrencilerini mağdur etmekte beis görmüyor. Kesinlikle memnun kalmadım!

Esra

İleri Seviye İçin Yetersiz Ders İçeriği

Preply’den ders alma amacım, akademik çalışmalarımı desteklemekti. Fakat bunun için gerekli ingilizce derslerini de öğretmenlerini de Preply’de bulamadım. Eğer ingilizceniz giriş seviyesindeyse, ya da tek amacınız ingilizce bilen birileriyle konuşmaksa, belki Preply size fayda sağlayabilir. Fakat orta ve özellikle ileri seviye için ne ders planı, ne de içeriği mevcut. Bu sebeple kötü bir deneyim yaşadığımı kayıtlara düşüp, Preply uygulamasını önermediğimi belirtmek istiyorum.

Ayşegül

Yetersiz Kaynak ve Materyal

…Diğer bir memnun kalmadığım nokta da, dersler için kullanılacak materyalin olmaması. Ne hocada, ne öğrencide. Dinleme, okuma ya da yazma için gerekli ders kitabı ya da çalışma kitabı yok. Şanslıysanız hocanız belki bir slayt üzerinden ilerleyebilir. Bence ingilizce öğrenirken doğru kaynakla birlikte ilerlemek gerekli. Yoksa hangi konular işlendi, nereye gelindi, neresi eksik kaldı diye sorup durursunuz. Kesinlikle derslerin boş geçtiğini düşünüyorum. Materyal şart; o zamana kadar Preply hanesinde eksi kalacak.

Gökçen

Sonuç: Preply Öğrencilerden Geçer Not Alamıyor

Sonuç: Preply öğrencilerden geçer not alamıyor. Özellikle Preply öğretmenleri şüpheye düşürüp hayal kırıklığı yaşatırken, burada yine 10 öğrencinin değerlendirdiği bir uygulamanın 8 puanlık skoruna yaklaşamıyor. Bazı konularda kolaylık sağlayıp memnun ettirse de, yüzünüzün gülme olasılığı yüzde ellide kalıyor. Genel olarak Preply’nin sağladığı deneyimden memnun kalmayan öğrenciler, başka platformlara yönelmeyi düşünüyor. Nihayetinde, bu yazıda da Preply’e dair merak edilenleri gerçek bir test sonucuyla yanıtlamaya çalıştık. Umarım sizin için aydınlatıcı bir yazı olmuştur. Bugünlük benden bu kadar, İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu