fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOpen English

Open English Öğretmenleri Kaliteli Mi? Anadilleri İngilizce Mi?

İçindekiler

 1. Open English Öğretmenleri ve Eğitimine Yakından Bakıyoruz
 2. Open English Bize Ne Vadediyor?
  • Anadili İngilizce Olan Öğretmenler
  • Profesyonel Eğitmen Kadrosu
 3. İlk Bakışta Open English Öğretmenleri
  • TEFL Sertifikası
  • TESOL Deneyimi
 4. Sonuç: Open English Öğretmenleri Gerekli Yetkinliğe Sahip Mi?

1. Open English Öğretmenlerine Yakından Bakıyoruz

Open English öğretmenleri ve eğitimine yakından bakıyoruz, çünkü online İngilizce öğrenmek en faydalı trendlerden biri haline geldi. Alternatifler çoğaldıkça ve her gün yeni platformlarla karşılaştıkça, araştırmalarımız da derinleşiyor. İnce eleyip sık dokuduğumuz İngilizce eğitimi konusunda da Open English, bilinen bir marka haline geldi. Reklamlarını artık ezberlemek üzere olduğumuz Open English, ana dili İngilizce olan eğitmenlerini de vurgulamaktan kaçınmıyor. Madem öyle, ben de bugün sizler için bu konuda bir yazı ele aldım. Open English hocaları gerçekten “native” dediğimiz, anadili İngilizce olan kişiler mi? Ya da asıl meslekleri öğretmenlik mi? Haydi gelin, bunları hep beraber öğrenelim.

2. Open English Bize Ne Vadediyor?

Open English bize ne vadediyor sorusunu, İngilizce öğrenmek isteyip Open English’i duymuş bireylere mümkün olduğunca yanıtlayacağım. Öncelikle dikkat çekmek istediğim kelime, vaat kelimesi. Yani burada inceleyeceklerim, Open English’in potansiyel ve gerçek müşterilerine sağlayacağı hizmetlere garanti verdiği konular. Buna ek olarak, verdiği garantinin altını ne kadar doldurabildiği de araştırma konularımda biri. Open English’in reklam kampanyaları İngilizce konuşabilmek, ve bunun için anadili İngilizce eğitmenlerin gereklikliliği temasında oluşturuyor. Bu yazıda da, eğitmen kadrosuna yoğunlaşarak Open English öğretmen kalitesi ve yetkinliğini tartışacağım. Bunu da az sonra, anadillerini ve profesyonellik seviyelerini detaylıca incelediğim iki farklı başlık altında yapacağım.

Anadili İngilizce Olan Öğretmenler

İngilizce öğrenmek, İngilizce konuşmaktan geçer. Her ne kadar örgün eğitim programımız ingilizceye yönelik uzun süreler ayırsa da, verim alamadığımız ortada. Bunun ana sebebi, dil öğrenmenin sadece gramer ve kelime ezberi değil, aynı zamanda konuşma pratiği de içermesi. Kalabalık sınıflar ve sınav baskısı derken İngilizce konuşmayı erteledik durduk. Tam bu sırada anadili İngilizce olan Open English öğretmenleri hakkında çok şey duyduk.

İlk olarak, Open English öğrencileri “native” hocalarla bir araya getirdiğini söylüyor. Böylelikle öğrenciler İngilizce konuşabilecekleri bir kişi bulabiliyor. Zorlanılan noktalarda hocalar da Türkçe konuşarak devam etmediği için, öğrenciler yabancı dile maruz kalıyor. Bu sürecin sonunda bireyler İngilizce konuşabilmenin temellerini atıyor. Her pratikte özgüvenini arttıran öğrenciler, İngilizce konusunda yaşadığı sıkıntıları geride bırakıyor. Yani Open English’in eğitmenleri konusunda anadil vurgusu yapmasının asıl amacı bu şekilde özetlenebilir. Konuşma faktörünü ön sıralara koyan kişiler de, doğal olarak “native” hoca sağlayan platformlara yöneliyor. Open English ve şuradaki benzeri online İngilizce kursları “native” eğitmenler sağlama konusunda ciddi bir rekabet halinde. Bu sebeple eğitim kadrosu konusunda vurguladıklar iki şeyden ilki, anadili İngilizce olan öğretmenleri bulundurmaları. Bu konuda ne kadar başarılı olduklarını da ilerleyem satırlarda öğreneceğiz.

Profesyonel Eğitmen Kadrosu

Open English, ingilizceyi anadil olarak konuşan öğretmenleri bünyesine katmanın yanı sıra, profesyonellik konusunu da açıklığa kavuşturmak istiyor. Örneğin, türkçe konuşmak, türkçe öğretebilme yeteneğini beraberinde getirmiyor. Nihayetinde, İngilizce öğretmeni olan kişiler de mesleki olarak bu yeterliliğe sahip olmalı. Bu yeterliliği gerekli formasyon sertifikaları, eğitim fakültesi mezunu olmak, ve belli sınav başarıları belgeleyebilir. Bu detayları aklımda tutarak, Open English öğretmenleri değerlendirmesi de yapacağım.

Konumuz İngilizce, ve biz bunu sınıfın dışına çıkarmak niyetindeyiz. Open English gibi uygulamalar esnek eğitimle bunu sağlıyor. Her ne kadar yeni teknikler benimsese de, bu platformlar yine öğretmen-öğrenci ilişkisini ders boyunca sürdürüyor. Seçtiğiniz paket doğrultusunda, sınıf formatında diğer öğrencilerle de bir araya gelmek mümkün. Yine seviye seviye ilerleyip, konu işleyip, sınıf içi egzersiz yapmak da sürecin bir parçası. Yani kanıtlanmış eğitim metotları terk edilmiş değil. İşte bu noktada, öğretmenlik mesleğini yerine getirecek kişiler de bu metotları uygulama konusunda gerekli yeterliliğe sahip olmalıdır. Öğrencilerin yanlışlarından ders çıkarmasına yardımcı olacak ve konuyu doğru tekniklerle anlatacak hocalara ihtiyacımız var. Bakalım Open English bunu sağlama konusunda sınıfı geçebilecek mi?

3. İlk Bakışta Open English Öğretmenleri

Open English’in eğitim programından ve hocalarından nasıl bahsettiğini, ve ne vaatlerde bulunduğunu konuştuk. Laf kısmını geride bırakalım, ve şimdi icraat kısmını inceleyelim. Bize bilgi sağlayabilsin diye ilk olarak Open English’in websitesini ziyaret edelim. Eğitimci kadrosuna dair bilgi verdiği kısma yakından bakalım. Open English, öğretmenlerine dair bahsetmek istediklerini dört özellikle öne çıkarmış. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Online eğitimde uzman
 • İngilizce öğretme konusunda tutkulu
 • TEFL sertifikalı, TESOL deneyimli
 • Ana dili İngilizce olan eğitmenler

TEFL Sertifikası

Bu dört özellik içinden odaklanmak istediğim ilki, sertifika konusu. Bu sertifikalar neymiş ne değilmiş diye incelediğimde şu bilgiye ulaştım. TEFL sertifikasının açılımı türkçeleştirdiğimizde “yabancı dil olarak İngilizce öğretme” gibi bir anlam çıkıyor. Bu sertifika, ingilizceyi ikini dil olarak konuşmak isteyenlere eğitim sağlayabilmek amacıyla alınır. Yani TEFL sertifikalı hocalar, anadili İngilizce olan kişilere değil, yalnızca yabancılara ders veriyor. TEFL’nin bir diğer özelliği ise, bu sertifikayı alabilmek isteyenlerin ingilizceyi bilmesi ve akıcı olarak konuşması gerekliliği. Bu noktada, “native” olmak, yani ingilizceyi anadil olarak konuşmak şartı yok. Bu sertifikanın, İngilizce konusunda kendini geliştiren herkese kapısı açık gibi duruyor. Mesela eğitimini İngilizce olarak tamamlamış bir kimya mühendisi de bu sertifikayı alıp Open English bünyesinde verebilir. Evet, sertifika kişilere eğitim verebilme yeteneğini ispatlayarak, gerekli yetkiyi sağlıyor. Ama bu, anadil gerekliliğini gerektirmiyor. İnternet aracılığıyla gerekli bilgileri siz de öğrenebilirsiniz. Pek çok site detayları biz meraklılarına sağlamış durumda. Dikkatli olalım!

TESOL Deneyimi

Yukarıda Open English’in bizlere verdiği önemli bir diğer bilgi, hocalarının TESOL deneyimine sahip olmasıydı. TESOL nedir diye merak ediyorsanız, size bir özet geçmek isterim. Bu yabancı kelimenin Türkçeleştirmiş açılımını, “diğer dilleri konuşanlara İngilizce eğitimi” şeklinde belirtilebiliriz. TESOL, bir sınav sonucu verilen, TEFL sertifikasıyla aynı işlevi gören bir belgedir. Yine internetten detaylarına ulaşabildiğiniz bu belge, ingilizceyi anadili gibi konuşanlara layık görülen bir sertifikadır. Buna ek olarak, belli bir eğitim süresi gerekliliği de şart koşulmuş durumda. En az iki yıllık bir önlisans programından mezunsanız, ve ingilizceniz yeterliyse bu belgeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu program, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve tercümanlık gibi dil üzerine yoğunlaşılan bir eğitim vermek zorunda değil. Herhangi bir bölümden mezun olarak, ve iyi bir şekilde İngilizce konuşabilmek şartıyla TESOL sertifikası alabilirsiniz.

Buradan yola çıkarak, Open English’in hem reklamlarında, hem de websitesinde bahsettiği iki şartı ne kadar sağlayabildiğini öğrenebiliriz. Elbette bu saydığım iki sertifika da gerekli dil öğretme yeterliliklerini sağlıyor. Fakat konumuz eğer Open English’in verdiği sözler, ve ne kadarını tutabildiği ise, kafamızda belli soru işaretleri oluşmuş durumda. Çünkü bu iki sertifika İngilizce anadile sahip olmayı gerektirmiyor. Ama bu sertifikalar, İngilizce öğretebilmek konusunda gerekli yetkiyi belgeliyor.

4. Sonuç: Open English Öğretmenleri Gerekli Yetkinliğe Sahip Mi?

Sonuç: Open English öğretmenleri gerekli yetkinliğe sahip mi diye soruyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımda bugün Open English öğretmenleri konulu bir içerik hazırladım. Open English, anadili İngilizce olan profesyonel öğretmenler sözünü sıkça tekrarlıyor. İngilizce öğrenirken de eğitimcilerin büyük bir öneme sahip olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple kısa bir araştırma yaparak detayları sizler için derledim. Open English, eğitimcilerinin TEFL ve TESOL sertifikalı olduğunu belirtiyor. Bu sertifikalar ingilizceyi ikinci dil olarak konuşmak isten kişilere eğitim sağlama konusunda yeterlilik sağlıyor. Fakat bu hocalar, ingilizceyi anadil olarak konuşmak veya öğretmenlik programı mezunu olmak zorunda değil. Bu konuda Open English, bize verdiği sözü tutabildiğini tam anlamıyla kanıtlayamıyor. Öğretmenlerimize tüm saygılarımı sunarak, Open English’in tanıtım politikasındaki hatalarını belirtmek durumundayım. Yine de siz ingilizceyi ihmal etmeyin. Bugün de benden bu kadar. İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu