fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOpen English

Open English Deneyimi: 10 Öğrenci 10 Üzerinden 4 Verdi

Open English kullanan 10 öğrencinin deneyimi: 10 üzerinden 4 puan alan online İngilizce kursu olarak inceliyoruz. İngilizce öğrenebileceğiniz kanalların çeşitlenip yaygınlaştığı günümüzde, İngilizce öğrenmek isteyenlere seçenek çok. Fakat seçim aşaması bir miktar stresli geçebilir. Open English değerlendirme skorlarını merak edenlerin sayısı az değil. Buradaki yazımda da yorumları bulabilirsiniz. Bugün ben de öğrencilerimin deneyim ve destekleriyle aradığınız gerçek kullanıcıların gerçek yorumlarını sizlerle buluşturacağım. İngilizce öğrenmek isteyen 10 öğrencim Open English’i aldı ve bir aylık süre boyu deneyimlerini not etti. Nihayetinde 4 puan alan Open English, bugünkü yazımızın konuğu olup, deneyimlerle inceleniyor. Buyrun başlayalım!

İçindekiler

 1. Neden Open English’i Test Ettik?
 2. Söz Öğrencilerimizde: Open English Nasıl Bir Online İngilizce Kursu?
 3. Mert’in Open English Deneyimi (4/10)
 4. Open English’i Feyza’dan Dinleyelim (3/10)
 5. Büşra’nın Open English Hakkında Görüşleri (5/10)
 6. Sonuç: Gerçek Kullanıcılarla Open English Deneyimi Puanı 4/10

1. Neden Open English’i Test Ettik?

Open English logosu

Neden Open English‘i test ettik sorusunu yanıtlayarak yazıma başlamak isterim. Open English, şu anda internette bulunan en popüler online İngilizce kurs hizmeti sunan uygulamalardan biri. Ama öğrenciler ambalajın içini de görmek istiyor. Bu nedenle “hocam, Open English’i tavsiye eder misin” şeklinde sorular alıyorum. Ben kendim bizzat denesem de, alıştırma yapsam da, en doğru değerlendirme öğrencilerden gelecektir. Yani merakta kaldıysanız, bu yazıda 10 öğrencinin Open English deneyimi hakkında bilgiler bulabilirsiniz. 3 öğrencimin yorumlarını seçerek 10 öğrencinin genel çıkarımlarını yansıtmaya çalıştım. Bu 10 öğrencim, bir aylık Open English kursu aldı. Deneyimlerini not ederek, ay sonunda gerekli puanları verdiler. Bu bir aylık kursun nabzını tutarak size Open English hakkında gerçek öğrencilerin gerçek yorumlarını sunmaya çalıştım.

Öğrencilerin kurstaki seyrini mümkün olduğunca takip etmeye çalıştım. Onlar da bu süreçte yaşadıklarının kaydını tutarken, üç noktaya dikkat ettiler.

O halde öğrencilerimizin bir aylık kurs dahilinde edindikleri deneyimlere bakalım:

2. Söz Öğrencilerimizde: Open English Nasıl Bir Online İngilizce Kursu?

Open English kullanan 10 öğrencinin 10 üzerinden deneyimi.

Söz öğrencilerimizde: Open English Nasıl bir online İngilizce kursu diye soralım. Sonrasında, öğrencilerimiz de bizlere neler yaşadıklarından bahsetsin. Bu arada, kısaca öğrencilerimden de bahsedeyim. Yaşları 16 ile 30 arasında değişen 10 kişiden bahsediyoruz. Kimi öğrenci, kimi çalışıyor. Bu yazıda da değerlendirmelerini doğrudan verdiğim öğrenciler sırasıyla Mert, Feyza ve Büşra. Böylelikle, gerekli gördükleri bilgileri, sizin için kısa bir şekilde, kurs hakkındaki yorumlarla birlikte sunuyorlar. Empati yapmanıza olanacak sağlayacak bu değerlendirmelerin yardımcı olmasını umuyorlar.

3. Mert’in Open English Deneyimi (4/10)

Mert’in Open English Deneyimi (4/10) hakkındaki detaylardan şimdi Mert bahsedecek:

Selamlar, ben Mert. 25 yaşımdayım ve yaklaşık bir buçuk senedir de yazılımcı olarak çalışıyorum. Taylan Hoca ile ingilizce eğitimi konusunda nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda iletişim içerisindeyim. Her ne kadar üniversite eğitimimin başında hazırlık dersleri alsam da, yeteri kadar pratiğe dökemedim. Bildiğiniz gibi yazılım sektöründe de dil bilmek müthiş bir avantaj. Özellikle gramer değil, konuşma temelli bir kurs almam gerektiğini düşünüyordum. Fakat diğer konuların da boşlamak olmaz. Hal böyle olunca, Taylan hoca bana yapmak istediği bir çalışmadan bahsetti. Open English kursunu da bu bir ay alıp gelişimim ve gözlemlerimi not alarak puanladım. Ve şimdi siz Taylan hoca okurlarına iyi ve kötü bulduğum yönlerden bahsedeceğim.

Mert

Mert Nelerden Memnun?

İlk olarak ders deneyiminden bahsedeyim. Daha pahalı olan gerektiren premium üyelik yaptığımdan, birebir dersler aldım. Derslerden genel olarak memnun kaldım. Özellikle konuşma pratiği sağlaması açısından gayet verimli olabiliyor. Ders planı konusunda da iyi bir sistemi var diyebilirim. Mesela bir ders planı çıkardıktan sonra onu tamamlamanız gerekiyor. Böylelikle plan dahilinde düzenli çalışabilirsiniz.

Sonrasında, diğer bir memnun kaldığım husus, “user friednly” bir arayüze sahip olması. Ben açıkçası gayet memnun kaldım. Herhangi bir aksaklık yaşamadım bir ay boyunca.

Öğretmenler konusuna gelirsek, bu konuda tamamen memnun olmasam da beni mutlu eden konular da var. Hocalar diyelim, daha doğru olur. Open English anadili ingilizce olan hocalarla çalıştığını söylüyor. Evet, elbette bazı hocalar native, ama hepsi değil. Neyse ki bazı hocaları çok sevdim. Hatta, bana farklı konularda yardımcı olan hocalar oldu. Bunlar eğlenceli geçen ders süresi, konuşmama olanak sağlayıp konu açmaları ve hatalarıma odaklanıp düzeltmeleri şeklinde sayılabilir.

Mert

Mert Nelerden Şikayetçi?

Gelgelelim, madalyonun bir de öte yüzü var. İlk olarak ders içeriği konusunda şikayetim şu; seviye belirleme testleri. Bu konuda internette bile bir sürü içerik varken Open English’in testleri zayıf kalıyor. Ayrıca alıştırmalar da yeteri kadar iyi değil bence. Yine zayıf kalıyor ve biraz sıkıcı. Bu konuda kesinlikle iyi bir deneyim yaşamadım.

Öğretmenler konusuna gelelim bir de: Open English bu konuda bir standart tutturamamış ne yazık ki. Native hocalar kadar anadili ingilizce olmayan hocalar da mevcut. Bu da hem beklentimi karşılamadığı gibi, derslerde sıkıntı yaratabiliyor. Misal, bazı hocaların aksanını anlamakta sıkıntı yaşadım. Zaten ingilizce bilgim eksik diye ders aldım, üstüne de duyduğumu anlamak sıkıntı yaratınca hem gergin, hem verimsiz geçmesine sebep oluyor.

Belki memnuniyetsiz olduğum diğer bir konu ise, abonelik konusunda sürekli aranıyor olmam. Her ne kadar uygulama olarak user friendly olsa da, müşteri hizmetleri bunu kötü etkiliyor. Zaten sonradan öğrendim ki her arayan için farklı fiyat veriyorlarmış. Open English’in sitesinde fiyat listesi olmaması şüphelendirmişti zaten.

Mert

4. Open English’i Feyza’dan Dinleyelim (3/10)

İngilizceciden okurlarına selamlar. Ben Feyza. Arkeoloji bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim. Yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum, ve bunun için ingilizcemi geliştirmeyi amaçlıyorum. Open English dersleri aldım, ve işte deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Feyza

Feyza Nelerden Memnun?

İlk olarak memnun kaldığım şeylerden başlayacağım. Özellikle esnek planlı olması işime çok yaradı. Okuldaki düzenimi bozmadan dersler alabildim. Buna ek olarak, dersler konuşma ağırlıklı geçiyor. Benim gibi bir bölümde okuyanlar için bu çok önemli. Çünkü sürekli soru, cevap ve sunumlarla iletişim halinde olmanız gereken bir bölüm. Bu açıdan ders içeriğinin faydasını gördüm diyebilirim.

Buna eşlik eden bir memnuniyet kaynağı da hocalar oldu diyebilirim. Yani iyi bir hoca bulduğunuz noktada işler iyi gidiyor.

Feyza

Feyza Nelerden Şikayetçi?

Memnun kalmadığım noktalar, beni mutlu edenlerden daha çok. İl olarak ders içerikleri çok gündelik bir çerik sunuyor. Özellikle akademik bir eğitim için isteyenler bir daha düşünsün. Özellikle, yazma ve okuma konularında gerekli dersleri Open English size sağlayamıyor.

Hocalar konusuna gelirsek şunu demeliyim; şans bana gülmedi. Kalabalık bir öğretmen grubu var fakat iyi bir hocadan ders alabilmem epeyce vakit aldı. Bir ayımın ilk iki haftası sürekli deneme yanılma şeklinde ilerledim.

Bir diğer konu ise, müşteri hizmetleri. Arayıp durmaları hiç hoş olmadığı gibi, laf anlatamamam bana zorlu bir süreç yaşattı. Kesinlikle, olan memnuniyetimi de baltaladı diyebilirim. Zaten fiyat verme konusunda da yeterince şeffaf bir politikaları yok. Bu da zaten tüm sürecin başında kötü bir deneyime sebebiyet veriyor.

Feyza

5. Büşra’nın Open English Hakkında Görüşleri (5/10)

Merhaba, ben Büşra. 17 yaşımdayım ve üniversiteye başlamadan önce ingilizce öğrenmek istiyorum. Bu konuda da Taylan hocayla beraber Open English dersi alarak bir ay boyu bu uygulamayı değerlendirdim.

Büşra

Büşra Nelerden Memnun?

Bu zamana kadar neredeyse hiç ingilizce konuşmadığım için gergindim fakat ders boyu sorun yaşamadım. Benim için çok eğlenceli geçti dersler. Fakat seviye belirleme ve alıştırmalar, okuldaki ingilizce derslerimden farksızdı diyebilirim. Daha zengin bir içerik beklerdim.

Öğretmenler de bana çok yardımcı oldular. Güzelce konuştuk, sohbet ettik. Farklı kişilerle ingilizce konuşabilmek kesinlikle tavsiye edeceğim bir deneyim. Giriş seviyesinde olduğumu bilerek buna uygun konuştukları için de teşekkür ettim hepsine.

Ayrıca online derslerin yaratacağı sıkıntıları da yaşamadım. Uygulama güzel çalışıyor.

Büşra

Büşra Nelerden Şikayetçi?

Ne yazık ki, şikayetçi olduğum konular da oldu. İlk olarak sürekli aramalarından bahsedeceğim. Gerçekten sırf bu nedenden ötürü üyelik iptal eden varsa şaşırmam. Diğer öğrencilerle de konuşurken, herkese farklı bir fiyat verdiklerini öğrendim. Bu beni gerçekten çok şaşırttı. Eğer Open English’ten ders alacak varsa, pazarlığı sıkı tutsun!

Zaten diğer bir yaşadığım negatif deneyimden bahsetmiştim: ders içerikleri. Egzersizler çok zayıf kalıyor ve verdiğim zaman, para ve emeğin karşılığını bulamıyorum.

Öğretmenler konusunda genel olarak memnun kaldım, fakat hepsinin ana dilinin ingilizce olmadığını düşünüyorum. Zaten bunun bir gereklilik olmadığını düşünüyorum. Yani öğretmenler konusunda puan kırmıyorum.

Büşra

6. Sonuç: Gerçek Kullanıcılarla Open English Deneyimi Puanı 4/10

Sonuç: Gerçek kullanıcılarla Open English deneyimi puanı 4/10 alıyor. Yani, bu yazı için 10 öğrencim ile birlikte Open English deneyi yaptık da diyebiliriz. Başka bir uygulamayı test edip 10 üzerinden 8 verilen buradaki uygulamaya da dikkatinizi çekmek isterim. Bir ay süreyle öğrencilerim Open English’ten dersler aldı ve deneyimlerini kaydetti. Bu yazıda üç öğrencinin sizler için hazırladığı özeti versem de, genel olarak herkes müşteri hizmetlerinden şikayetçiyken, öğretmenler konusunda yarı yarıya memnuniyetsizlik yaşadılar. Ayrıca, uygulama konusunda başarılı iş çıkaran Open English’in notu daha yükselirken, pratik sorularının kalitesi de negatif etkiledi. Sonuç olarak 10 üzerinden 4 puan elde etti. İnternette alternatifleri burada da mevcut olan Open English’i deneyen 10 öğrencimin görüşlerini ele aldığım yazıyı sonlandırıyorum. İşte size gerçek kullanıcıların gerçek deneyimi. Umarım aradığınız cevapları bulmanıza yardımcı olabilmişimdir. İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu