fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
GenelOnline İngilizce

Meta İngilizce Nedir? Meta İngilizce Sitesine Dair Bilmeniz Gerekenler

Meta İngilizce nedir? Meta İngilizce ile tanışma süreci konusunu ele alıyoruz. İnternetin yenilerinden olan bu online İngilizce kursu platformu hakkında epey bir bilinmezlik mevcut. Gizli olanın çekiciliğinden midir bilinmez, bu konuyu soranların sayısı artıyor. Ben de sizi bu konuya dair bilgilendirmek için bu yazıya bir konuk aldım. Meta İngilizce kursundan demo ders almış Serpil adlı bir öğrencim edindiği deneyimleri paylaşıyor. Pandoranın kutusunu açtığımız yazımızda öğrencilerin deneyimi doğrultusunda Meta İngilizce nedir sorusunun yanıtını arıyoruz.

İçindekiler

Meta İngilizce İle Tanışalım

Meta İngilizce ile tanışalım ve hakkındaki detayları öğrenelim. İnternetin online İngilizce kurslarını sıcak bir hoş geldin ile karşıladığı atmosferde Meta İngilizce de adından bahsettirmeye başlamış. İngilizce konuşma konusunda bocaladığımız ve asıl performansımızı gösteremediğimiz durumda İngilizce öğreten platformlardan yardım istiyoruz. Böylece, bu ihtiyacı farkeden uygulamalar tek tek hayatlarımıza giriyor. Bu platformlardan biri olan Meta İngilizce henüz çok toy. Her ne kadar hakkında pek bilgi olmasa da, öğrenmek isteyen meraklı bireyler var. Bu yüzden İngilizceciniz olarak bana düşen sizleri tanıştırmak. Fakat bugün benim yerime bu işi öğrencimiz Serpil üstlenecek. Kendisi meraklı bir İngilizce öğrencisi olan Serpil de ben gibi uygulamaları denemeyi seviyor ve İngilizcesi de iyi olduğu için platformların işe yarayıp yaramayacağını kestirebiliyor. Yazının devamında Serpil size edindiği Meta İngilizce tecrübesinden bahsedecek.

Meta İngilizce’ye Başlamadan Önce

Meta İngilizceye başlamadan önce, internette aranan bi uygulama olduğunu öğrendiğim zaman ben de merak ettim. Sitesine girdiğimde hiçbir bilgi yoktu. Sadece Londra’nın simgesi olan Big Ben saat kulesi dizaynlı bir sayfa, ve demo dersi denilen bir tanışma sürecine yer ayırmak için link vardı. Daha sonrasında bu platform hakkında daha çok bilgi edinmek için internette dolaşmaya başladım. Lakin konu hakkında neredeyse hiçbir şey yoktu. Ben de en sonunda demo dersi için isim-soyisim, e-mail ve telefon bilgilerimi girdiğim anda randevu aldım. O gün için saat 21.00’a yerimin ayırtıldığı bilgisi verildi. Fakat seçme şansınız yok, sistem sizin için sadece belirli bir tarih ve saat veriyor. Hemen o noktada mail yoluyla görüşme linki gönderildi ve gün içinde ders saatine kadar hatırlatma mesajları geldi. Her ne kadar geç bir saat için randevum olsa da, çok merak ettiğim için katıldım.

Serpil

Meta İngilizce Demo Dersi

Çok beklediğim Meta İngilizce demo dersinin içeriğinden bahsetmek isterim. Fakat uyarımı baştan yapmak isterim; bu görüşme iki buçuk saat sürüyor. Aslında demo ders desem de, daha çok seminer ve tanışma içerikli bir anlatım var. Yani bu uygulama ile alacağınız derslerin bir kopyası olan içerik sunulmuyor. Oysaki diğer uygulamaların sağladığı deneme dersi gibi, hoca ile buluşup hem konu işlenilen hem de konuşulan bir içerik yok. Eğer sorunuz varsa yalnızca chat yoluyla sorabilirsiniz. Kısacası, uygulama hakkındaki tüm bilinmezler bu iki buçuk saatlik süre içinde açıklanıyor fakat bir dersten ziyade monolog bir anlatım var.

Serpil

Demo Derste Neler Oldu?

Demo derse girdiğim ilk anda, benle birlikte yüzlerce öğrencinin de katıldığını gördüm. Bir kaç dakika içinde sayımız binden fazla kişiye ulaştı. Uygulamanın kurucusu ve İngilizce öğretmeni olan kişi kendini tanıttıktan sonra, kimlerin nereden katıldığını sordu. Hızına yetişemediğim chatte Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler vardı. Buna ek olarak Arjantin’den katılan bir öğrenci bile dikkatimi çekti. Tanışma faslı sonrası 3 bölüme ayrılmış bir şekilde demo ders işlendi.

Serpil

Seminer Bölümü

Seminer bölümünde genel olarak ele alınan konu İngilizce öğrenmeyi bizler için zorlaştıran etkenler üzerineydi. İngilizce kursu arayan bireylere yenilikçi ve alternatif bir düzen öneren bu uygulamaya başlamak için doğru bir konu sayılabilir. Fakat bir saat boyu hem motivasyon konuşması hem de İngilizce eğitiminin yanlışları konsepti harmanlanmıştı. Bu yolla da gerekli tanıtım bol bol yapıldı. Genel olarak üzerinde durulan konular ezberci öğrenmenin yanlışlığı, yanlış yapma korkusu ve konuşma pratiklerinin ihmal edilmesiydi. Yani bu sorunları ortadan kaldırıp yenilikçi bir metot sunduklarını da böylece anlatmış oldular

Serpil

Demo Bölümü

Bin kişilik bir gruba İngilizce gramer anlatılarak bir önceki seminer kısmında anlatılanları örneklemelerini bekledim. Fakat bu bölüm pek de iç açıcı olmadı. Her ne kadar soru sorabileceğiniz interaktif bir ortam olmasa da, konu işlenme tarzına dair daha bilgilendirici bir bölüm olmasını beklerdim. Bu bölümde işlenen konu syntax, yani cümle dizilimiydi. İngilizceyi yine uzun yıllara yayarak öğrenmiş, farklı diller için de dersler almış biri olarak ilk defa bu konu ders olarak işlendi. Oysaki dil öğrenimi doğal bir süreç olarak geliştiği için kelime dizimi konusu tam tersi bir ezberci zihniyeti temsil ediyor. Bu da önceki bölümde söz verilen yenilikçi sistemi desteklemek bir yana, hepimizin şikayet ettiği ezbercih zihniyetin bile yapmadığı bir hataydı.

Bu konuda dikkatimi çeken bir diğer husus ise, eğitimcinin telaffuz konusu üzerinde olması gerekenden fazla durmasıydı. Özellikle İngilizce öğrenmek isteyip henüz başaramamış ve konuşmaya çekindiğini belirten kişilerin olduğu noktada telaffuz konusunda zorlayıcı olmayı doğru bulamadım. Çünkü yabancı dil öğrenen kişiler telaffuz konusunda mükemmel olmadıkları gibi, olmak zorunda da değil. Fakat bu konuda afallamaktan çekinen kişiler de var elbette. İngilizce öğrenememe döngüsünü kırmaya kararlı kişileri ilk dakikada telaffuzla zorlamak motivasyon kırıcı olabilir. Her ne kadar telaffuz konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekse de, asla bir öncelik olmamalı.

Serpil

İçeriğe Dair Sunumlar

Bu son bölümde nihayet bu kursun ne sunduğu konusu açıklanmaya başladı. Yani ikinci saatin sonunda. Bu noktada katılımcıların çoğu ayrılmıştı. Fakat bu kadar beklediysem biraz daha durup asıl öğrenmek istediğimi almayım diye düşündüm. Bu demo dersin son yarım saati verilen önemli bilgiler vardı. Bunları bir diğer bölümde aktarmak isterim.

Serpil

Meta İngilizce’nin Çalışma Metodu

Meta İngilizce, kullanıcılarına 35 günlük bir İngilizce kampı sunuyor. Bu sürede öğrencilere belli içerikler sağlanıyor. Ders içeriği videoları, alıştırma kitapları ve sınava yönelik konu anlatımları gibi kaynaklar veriliyor. Fakat bu kaynaklar, kursun kurucusunun kendi hazırladığı kaynaklar. Aslında kendisi de İngilizce öğretmeni. Fakat kitap hazırlayacak bir yetkinliğe sahip olduğuna dair şüphelerim var. Çünkü eğitmen olmakla eğitim bilimi uzmanı, tasarımcı ve yazar olmak arasında fark var.

Neyse, bu 35 günün ilk 5 günü hazırlık olarak geçiyor. Geri kalan 30 günde öğrenciler bireysel olarak çalışıyor ve takıldıkları konularda sabah 10 ile gece 12 arasında danışmanlara soru sorabiliyor. Ayrıca bu bir aylık maratonda haftanın sadece 2 gününde canlı ders sunuluyor. Yani, hocalarla birlikte ders işlemek için haftada iki gün var ve bir günü konu işlemeye, bir günü de konuşmaya ayrılmış. Yani bu kampta konuşmak için sadece 4 gün ayrılmış ve kaç saat olduğuna dair bilgi verilmemiş. Tahminimce en fazla bir saat ayrılmıştır. Yani 35 günlük kampta aldığınız İngilizce dersi en fazla 4 saat olacak. Geri kalan sizin bireysel çalışmanıza bağlı.

Serpil

Meta İngilizce Fiyatları

Meta İngilizce 35 günlük kamp için en fazla 4 saatlik canlı ders sağlıyor ve fiyatı 10.000 TL. Ezberci zihniyete savaş açmış, sindire sindire eğitimi hedeflemiş bir sistemin 35 günde ne kadar İngilizce öğretebileceği hakkında bir fikrim yok. Fakat şüphelerim var. Elbette giriş seviyesinde İngilizce öğrenmek için cazip bir süre olabilir fakat kaynak konusundaki sıkıntılar ve bireysel olarak çalışma temelli bir eğitimin verimi konusundaki şüphelerim kadar fiyatı konusunda da olumsuz düşünceler içindeyim.

Ayrıca, sadece bulunduğum derse özel bir indirim sağlandı. Fakat gecenin 23.30’unda hakkında fiyat bilgisini henüz öğrenen kişilerin bu kadar hızlı alışveriş yapabileceğini sanmıyorum. Düşünmek için zaman bırakılmadığı gibi, bireyler o noktada ödeme yapacak durumda da bulunmayabilir.

Serpil

Sonuç: Meta İngilizce Ancak Giriş İçin Fayda Sağlayabilir

Sonuç: Meta İngilizce ancak giriş için fayda sağlayabilir çünkü sadece bir ay sürüyor. Öğrencim bizler için Meta İngilizce hakkında edindiği deneyimleri aktardı. Serpil’e teşekkür ederiz. Bugün de hakkında pek çok bilinmeyenin olduğu Meta İngilizce uygulamasını ele aldık. Görünen o ki, 35 günlük eğitimde sadece 4 saat konuşma pratiği yapıp, 4 saat canlı konu anlatımı dersi alabilirsiniz. Geriye kalan sürede egzersiz yapmanız konusunda özgür ve bireysel bir tema var. Nitekim, karar size kalmış. Fakat şunu belirtmem gerekir ki, bu kadar kısa süre ancak başlangıç yapmaya yeter. Yani bu dersler sonrası seviye atlamak kolay olmaz. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Fiyatıyla da diğer uygulamalara göre daha dezavantajlı. Burada çok daha deneyimli ve yüksek puanlı online İngilizce kursları varken, sizi Meta İngilizce konusunda daha soğukkanlı olmaya davet ediyorum. Bugünlük de bu kadar; İngilizceyle kalın!

 

2024’te En İyi Online İngilizce Platformları

Öğrencilerin Yorumlarına Göre Sıralandı

9.8
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir online İngilizce dersleri
 • Yapay zeka destekli FLAI ile ders sonu analiz
 • Profesyonel Oxford Üniversitesi materyalleri
 • Müşteri hizmetlerinin izinsiz iletişime geçmesi
8.8
 • Her yarım saatte bir canlı dersler
 • Geniş İngilizce materyalleri
 • 8 kişilik kalabalık İngilizce grup dersleri
 • Aynı öğretmenle bulamama sorunu
8.5
 • Yabancı öğretmenlerle bire bir ve grup İngilizce dersleri
 • Konulara göre İngilizce materyal desteği
 • Aynı öğretmeni bulamama sorunu
 • Fiyata göre daha az ders hakkı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu