fbpx

2024'ün EN İYİ İngilizce Öğrenme Platform Yazısını İncele

Şimdi İncele
Çocuklar için İngilizceGenel

Çocuklar İçin İngilizce Kaynak Önerisi: Oxford University Press

Çocuklar için İngilizce kaynak önerisi: Oxford University Press Family and Friends serisi bugünkü yazımızda yer alıyor. Bu blog içerisinde ailelerin sorularına sıklıkla yer verip sizlerle cevap arıyoruz. Fakat, İngilizceciniz olarak bugün daha farklı bir konseptle karşınızdayım. Siz de biliyorsunuz ki, çocukların yabancı dil öğrenme süreci siz yetişkinlerden çok daha farklıdır. Bu kritik dönemlerinde, çocuklarınızı onlar için özel olarak hazırlanmış içerikler tanıştırmanız gerekiyor. Bu yazıda çocuklar için İngilizce eğitimleri boyunca başucu kitabı olarak kullanacakları özel bir içerikten bahsedeceğim. Oxford University Press Family and Friends serisi. Gelin başlayalım:

İçindekiler

Çocuklara Özel Hazırlanmış İçeriklerin Önemi

Çocuklara özel hazırlanmış içeriklerin önemi konusuna değindikten sonra, ailelere bu kitabı tavsiye etme nedenlerime geçebilirim. Öncelikle, İngilizce eğitimi belli bir planlama ile dünya çapında kabul görmüş standartları izlemelidir. Bu süreçte eğitim bilimcilerin kabul ettikleri ilkeler doğrultusunda bir eğitim planı oluşturulmalıdır. Bu temel gereklilikler çocuklar için de geçerli olsa da, yeterli değildir.

Çocukların İngilizce eğitiminde ders aldıkları öğretmen, ders süresi, işlenen konular, ve elbette kaynak kitap da mümkün olduğunca hassas bir yaklaşımla özelleştirilmelidir. Şimdi, bir kaynaktan neler bekliyoruz, ve bunların çocukların eğitimindeki yerini tartışalım.

Çocukların Dikkat Süresi

Ders kelimesini kullandığımız zaman hem öğrenilecek konu, hem de bu konunun işlendiği bir süre zarfından bahsetmiş oluyoruz. Dil her ne kadar bir iletişim biçimi dahi olsa da, bizler için nihayetinde bir ders konusu. Elbette konuların, kelimelerin ve pratiklerin yoğun bir şekilde ele alındığı dersin süresi de anahtar elementlerdendir. Özellikle de çocuklar için.

Uzmanlara göre, 4 yaşındaki bir çocuğun dikkat süresi sadece 8 dakika ve yaş ilerledikçe bir-iki dakikalık bir artış gözleniyor. Lafın kısası, küçük çocukları bir ortama alıp 40 dakika boyu tekdüze bir şekilde dersi dinlemelerini bekleyemeyiz. Bu hataya düşersek verimlilikten zarar etmenin yanı sıra, çocukların İngilizce öğrenme heveslerini de kırabiliriz. Yani, dersler dizayn edilirken, çocukların dikkat süreleri ve nasıl efektif bir hale getirileceğini de hesaba katmalıyız. Bu noktada ders kitaplarına da büyük görevler düşüyor. Kısaca, eğlenceli ve renkli içerikle çocukların ilgisini çekerek ilgilerini derse ve hocaya vermesi sağlanabilir.

Yaratıcılığı Desteklemesi

Küçük birer kaşif olan çocuklar için merak edecek ve öğrenecek çok şey var. Hayal gücünün en aktif olduğu bu dönemde İngilizce eğitimi de tam tersi bir yönde olmamalı. Çocuklar için İngilizce, eğer sadece bir külfet olmasın diyorsanız, yaratıcılığı destekleyen kaynaklara yönelmenizi tavsiye ederim. Elbette, çocuklarla onların dilinden konuşup farklı alanlardaki yeteneklerini de geliştirip destekleyecek kitaplar da Oxford University Press’ten çıkıyor. Family and Friends serisinde çocuklar okuma, yazma, dinleme ve konuşma etkinliklerini eksiksizce ilerletiyor. Bunun yanı sıra, ilgi çekici konularla da yaratıcılıklarını ortaya koyabilir.

Bilişsel Gelişimi Desteklemesi

Şu an 545. yılını dolduran Oxford University Press, artık tecrübesini kanıtlamış durumda. Çocuklar için İngilizce öğretmesi konusunda da Oxford University Press’e güvenmemizin sebeplerinden biri de, bilişsel gelişimi desteklemesi. Peki, bilişsel gelişim derken neyi kastediyoruz?

Bilişsel gelişim, çocukların 5 duyusu aracılığıyla, görme, duyma, dokunma, tatma ve koklama, çevrelerini keşfedip anlamlandırması süreçleri anlamına geliyor. Çocukların çevrelerinde alıp biteni keşfetmek, sorunları farketmek ve çözüm üretmek gibi edinimleri de dil öğreniminde büyük önem taşır. Dediğim gibi; dil öğrenmek bir dersten çok iletişim ve etkileşim işidir. Konumuza dönecek olursak, Family and Friends serisi de bilişsel gelişimi ihmal etmiyor ve çocukların aktif öğrenimine odaklı bir dizgiyle geliyor.

Oxford University Press: Family and Friends

Çocuklar için İngilizce

Çocuklar için İngilizce kaynak kitabı önerdiğim bu yazıda, konuğumuz Oxford University Press Family and Friends serisine odaklanma vakti geldi. Şimdiye kadarki bölümde çocukların neden farklı bir içeriğe gereksinim duyduğunu açıkladım. Buna ek olarak, Family and Friends bu gereksinimleri sağlamada ne rollerde oynayabilir konusuna da değindim. Şimdi gelin, genelden özele geçelim ve serinin detaylarını inceleyelim.

Serinin Özellikleri

Oxford University Press Family and Friends serisinin en önemli özelliği sadece çocuklar için hazırlanmış olması. Bu seride 6 farklı seviyeye hitap eden kitaplar mevcut. Kitap desem de, elbette teknolojinin akıl almaz hızıyla birlikte dijitale uyumlu bir aktarım söz konusu. Fakat bu 6 serinin öncesinde de farklı bir içerik mevcut. Starter dediğimiz bu kitap, henüz İngilizce eğitimin başında olan miniklere özel hazırlanmış bir içerik sunuyor. Phonics dediğimiz, yani seslerin ve harflerin öğrenildiği bir bölümle de, çocuklar İngilizce dünyasına ilk adımlarını atıyor. Sonrasında ise başlangıçtan ileri seviyeye doğru kesintisiz bir şekilde ilerlemek de eğitim sürecini destekliyor.

Öğretmenler Bu Seriyi Neden Öneriyor?

Daha önce yazılarımdan birinde konuk ettiğim sınıf öğretmeni Gülnur Hoca da, yeniden bizimle beraber. Kendisi örgün eğitimde yer alan hocamız, Family and Friends serisi kitaplarını kullanan öğrencilerlerin öncesi-sonrası tablolarına bizza şahit olmuş. Bana e-mail yoluyla ulaşarak, kendisi de bu kitabı şu sözlerle öneriyor ve sizlerle paylaşmamı öneriyor:

İngilizce dersleri alan bazı öğrencilerimin velileri, kullandıkları kaynak kitaplara göz atmamı rica etti. Kitaplar gerçekten renkli ve eğlenceli görünüyor. Pratikler oyun şeklinde sunulmuş ve çeşitlendirilmiş. Bunun yanı sıra şarkılarla, hikayelerle ve oyunlarla da İngilizce bir ders değil, eğlence parkı haline dönüşmüş. Ayrıca farklı konular da ele alınarak çocuklara yeni şeyler öğretecek olması da bu seriyi çok özel kılıyor. Ebeveynlere Family and Friends serisini önermeden geçmek istemiyorum.

Gülnur Hoca

Aileler Neden Bu Seriyi Öneriyor?

Online İngilizce kurslarını değerlendirirken kullanıcı deneyimine ne kadar önem verdiğimiz ortada. Nihayetinde, aileler de çocukların İngilizce eğitiminin bir parçası. Bu sebeple, Family and Friends serisi hakkında yorumları da mühim. Daha önce bir kullanıcı deneyimi testine katılan Caner Bey de bu seri için şunları söylüyor:

Çocuğumun Flalingo Kids ile eğitim aldığı süreçte bizle birlikte olan Family and Friends serisinde basamakları beraber tırmanıyoruz. Kitabın içeriği eğlenceli olmasının yanı sıra öğetici de. Farklı konuları çocuklara getirerek, çok yönlü düşünmeye olanak tanıyan egzersizleri sunuyor. Çocuklar sadece İngilizce konuşmak yerine, farklı konularda konuşup, kendi fikirlerini özgüvenli bir biçimde ifade ediyor.

Caner Bey

Flalingo Kids ve Oxford University Press İş Birliği

oxford-university-press-flalingo-kids

Flalingo Kids ve Oxford University Press iş birliği de bu yazıda değinmek istediğim son konu. Sanırım çocuklar için İngilizce kaynak kitabında hangi özelliklerin bulunması gerektiğini biliyoruz artık. Bunları nerede bulacağımızı da biliyoruz. Fakat kaynak kitabı kullanımının destek amaçlı özelliği olduğunu unutmayın. Sizlere dünya standartlarında İngilizce eğitimi ilkelerini profesyonel hocalarla buluşturup, Oxford University Press kaynaklarıyla destekleyen bir uygulama var: Flalingo Kids. Aradığınız her şeyin çocuğunuz için özenle hazırlandığı platformda, bu seris de sizleri bekliyor. Hem de ekstra ücret ödemeden Oxford kütüphanesine sınırsız erişimle birlikte! Çocuklar için İngilizce kursu hizmetini online platform kolaylığında ve Flalingo kalitesinde sunan Flalingo Kids’i aileler olarak siz de seveceksiniz. Dilerseniz kullanıcı deneyimi testinden 10 üzerinden 8 alan Flalingo Kids hakkındaki ailelerin yorumlarını buradan okuyabilirsiniz.

Sonuç: Oxford University Press Flalingo Kids’te Sizleri Bekliyor!

Sonuç: Oxford University Press, Flalingo Kids‘te sizleri bekliyor! Bugün, çocuklar için İngilizce eğitiminin temel taşlarından biri olan kaynak kitap incelemesi yaptım. Odakladığım seri, Oxford University Press’ten Family and Friends’ti. İlk önce, çocukların İngilizce eğitiminde nelere gereksinim duyduğunu inceledik. Daha sonra, Family and Friends’in de ne katkılarda bulunduğunu tanımladık. Eğer içinde şüphe kırıntısı kalanlar varsa, öğretmenimizden ve bir ebeveynden bu kitap için onay aldık. En sonunda da bu içerikleri ücretsiz ve sınırsız bir şekilde sağlayacak olan Flalingo Kids’ten bahsettim. Flalingo Kids, alanında uzman öğretmenleri çocuklar ile buluşturup, tüm sürecin en sağlıklı şekilde yürümesine destekçi oluyor. Ailelerin de çok sevdiği Flalingo Kids, kaliteden ödün vermeyip en iyi kaynak kitapları Oxford University Press iş birliğiyle sizlere sağlıyor. Bu öneriyi yaptıktan sonra da, yazıyı sonlandıralım. Bugünlük de benden bu kadar; İngilizceyle kalın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu